Temat: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

cześć,

wczoraj postanowiłem zrobić sobie moda do 64 kB. Operacja udana, tylko pacjent nie przeżył.
A na serio musiałem uszkodzić taśmę klawiatury, bo nie działają mi klawisze od 7 do końca rzędu, a niżej od U do końca rzędu (w tym niestety Return).

Ktoś spotkał się z taką klawiaturą? W przeciwieństwie do filmow z YT dot. klawiatury 600/800 xl, ta nie ma wyczepianej taśmy, tylko jest ona wlutowana do płyty głównej. Chętnie zlecę naprawę, dlatego bardzo proszę o namiary na fachowca.

Na wszelki wypadek (czarny scenariusz), jest jakiś cart/dongiel, gdzie gry wybiera się joyem?;)

Ostatnio edytowany przez charliefrown (2023-07-02 13:53:46)

Post's attachments

IMG_1616.jpg 495.13 kb, liczba pobrań: 1 (od 2023-07-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
600 xl, 520 st+, mega st 4

2

Odp: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

Ta klawiatura na pewno jest do naprawy. Można tę taśmę wymienić. Raz się spotkałem z uszkodzeniem złącza klawiatury na płycie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

Przede wszystkim sprawdź, czy nie zawinęły się ścieżki na skraju taśmy, na jej końcu wkładanym w złącze na płycie głównej. Potem sprawdź, czy nie wygiął się pin w tym złączu (bywa, miałem). Który pin - popatrz na schemat. A na końcu miernikiem sprawdź ścieżkę w taśmie odpowiadającą niedziałającym klawiszom (znów schemat pomoże). Ta klawiatura jest pancerna, ja ją lubię najbardziej.

Po bliższym przyjrzeniu się fotografii - nie przejechałeś przypadkiem po PCB nożem czy czymś ostrym? Nie przeciąłeś ścieżek?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-07-02 14:09:09)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

tzok: ok pocieszyłeś mnie ;)
perinoid: musze sprawdzic, może to jest trop, dzięki.

Ostatnio edytowany przez charliefrown (2023-07-02 14:14:46)

600 xl, 520 st+, mega st 4

5

Odp: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

W gniazdo w płycie wetknięta jest płytka z rezystorami w którą wchodzi taśma. Białą tąsmę można wypiąć z gniazda w płytce z rezystorami, a tą z czarnego gniazda w płycie atari. Trzeba użyć nieco siły i delikatności zarazem i da się to rozłączyć. Niektóre 600xl mają tą dodatkową płytkę.

Ale na początek miernik w dłoń i sprawdź pierwszą linię sygnałową klawiatury - czy jest przejście od płyty do pinu w czarnym gnieździe, potem dalej, do gniazda w przejściówce z rezystorami, potem dalej do taśmy klawiatury i aż do końca - do pcb klawiatury. Pin pierwszy w gnieździe odpowiada za klawisze od 7 do break, więc na tej linii trzeba szukać przerwy. Jak wyłapiesz gdzie ona jest to będzie już wiadomo co dalej.

6

Odp: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

W cartach typu S/XEGS gry możesz wybierać literkami, joystickiem lub klawiszami START, SELECT, OPTION.

7

Odp: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

mały update: usunąłem płytkę z rezystorami, która siedzi między złączem klawiatury a taśmą:

https://content.invisioncic.com/r322239 … 990582.jpg

i wpiąłem klawiaturę bezpośrednio do złącza w płycie głównej, no i teraz działają wszystkie klawisze oprócz tych srebrnych z boku. Nie da się zrobić resetu, dioda power nie pali się.

600 xl, 520 st+, mega st 4

8

Odp: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

Ta taśma już była skracana. Tę taśmę a'la flatflex bez problemu można zastąpić zwykłą taśmą przewodową IDC, wlutowując ją w ten "relokator" (dzięki niemu nadal będzie się ją dało odłączyć od płyty).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

9

Odp: 600 xl naprawa taśmy klawiatury

@charliefrown dotarła do Ciebie moja odpowiedź na PW? Bo coś to "koślawo" działa...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.