Temat: SIO2IDE - nieznany problem ?

Jakoś nigdy nie zauważyłem, żeby ktoś miał problem z uruchomieniem USB w SIO2IDE (4.3). A ja miałem, pisze więc ku przestrodze.

Autor interfejsu przewidział 2 możliwości taktowania USBN9603

1. Oscylator 24 MHz
2. rezonator kwarcowy 24 MHz wraz z kondensatorami obciążającymi

Ponieważ kupiłem tylko zwykły kwarc, zastosowałem więc metodę nr 2. SIO2IDE zmontowałem ponad rok temu. W trybie pracy z Atari wszystko było OK, natomiast USB działało najwyżej przez chwilę i nigdy nie udało się skopiować choćby jednego pliku.

Minął ponad rok, czasami chce mi sie coś zrobić więc otworzyłem dokumentację od USBN9603

Co się okazało: producent zaleca połączenie równolegle z rezonatorem kwarcowym rezystora 1M. Autor interfejsu przeoczył to chyba... Polutowałem 470k które miałem pod ręką i USB działa !
(wniosek: nieprawidłowo pracował generator - brak prawidłowego sprzężenia zwrotnego)

Być może tylko u mnie problem wystąpił, albo wszyscy mają oscylatory w SIO2IDE. W każdym razie jakby ktoś miał kłopoty z uruchomieniem SIO2IDE w trybie USB powinien mieć to co napisałem na uwadze ...

pomidor

2

Odp: SIO2IDE - nieznany problem ?

8O ciekawe :-) zaraz zerknę jak jest u mnie ...

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: SIO2IDE - nieznany problem ?

Miejsce na rezonator w SIO2IDE 4.X dodałem jako opcję i faktycznie bez dodatkowego rezystora mogą być kłopoty z USB.  ;)

Wszystkie SIO2IDE z mojej "fabryki" mają na pokładzie generator 24MHz więc nie może być mowy o kłopotach z USB  :D

Dzięki za zwrócenie uwagi na ten ważny szczegół. W nastepnej wersji postaram się dodać odpowiednią uwagę w opisie.

4

Odp: SIO2IDE - nieznany problem ?

no teraz mam obie wersje SIO2IDE 4.3 i obie działają poprawnie (ta druga ma dolutowany rezystorek) :-)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...