1

Temat: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

W zasadzie to mógłbym chyba do Pajero napisać privem, ale znając życie i tak te pytania, które chcę zadać w końcu i tak by się pojawiły :)

Pytania zadaje ktoś nie mający nigdy w ręku sioka, więc proszę o wyrozumiałość.

1. Czy sio2sd daje jakiś sygnał na głośniku ? Czy jest możliwość, aby dawał ? (kasetowiec się odezwał :D)
2. Rozumiem, że jest to wirtualna stacja, więc czy jest możliwość dalszego użytkowania magnetofonu przy sioku ?
3. Czy była by możliwość wyłączania na czas obsługi magnetofonu poprzez autowykrywanie - np. poprzez sprawdzenie sygnału na linii MOTOR ?
4. -
5. Czy jest ktoś składający sioki w okolicach Katowic ?
6. Czy jest szansa na przeprojektowanie płytki tak, aby dało ją się włożyć do wnęki kasetowej (z zachowaniem miejsca na ośki) ?

Rozszerzenie pyt.6: po prawej stronie na tylnej ściance wnęki kasetowej w XC12, jest przestrzeń która akurat pasowałaby na wyprowadzenie na płasko żeńskiego złącza krawędziowego tak, by po wyjęciu płytki nie przeszkadzało ono w... osadzeniu kasety! Więc jeżeli nie byłoby możliwości rozpoznawania sygnału MOTOR to mielibyśmy sytuację idealną (wyjęcie płytki == odczyt z magnetofonu, od spodu płytka musiała by opierać się na dwóch mikrostykach odcinających zasilanie, a zwartych w momencie zamnkięcia klapki).
Gdyby płytka miała obudowę mieszczącą się w gnieździe kasety, a drugie złącze krawędziowe było by wyprowadzone na zewnątrz, to w momencie, gdy chcielibyśmy używać obu urządzeń, wystarczyło by przełączyć ją na złącze zewnętrzne, co dało by możlowść współpracy taśmy z rozszerzonym o sio2sd magnetofonem - dobrze myślę ?

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-11 00:26:02)

___
Press play on tape...

2

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

1. aleosochozi? jaki sygnał? dymny?
2. tak. jest taka możliwość
3. ztcp - magnetofon nie jest "autowykrywalny" w żaden sposób - w tym, wymieniony.
4. eeee, chyba nie doczytalem/nie zrozumialem - tak wiec zostawie pytanie wywolanemu pajero
5. ---
6. chyba za malo wypilem by taka fantazje zrozumiec/dopuscic do mozliwych do zrozumienia (a spooooro tego wieczoru wypilem, i chyba juz jestem "swoj")

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Ad1. Transmisji

Ad3.

Atariki "Gniazdo SIO" napisał/a:

Linia nr 8 - Motor Control - steruje silnikiem magnetofonu. Podłączona jest do układu PIA, a jej stanem steruje bit 3 rejestru PACTL ($D302).

Ad4. Za duży skrót myślowy - wywalam, bo:

Atariki "SIO2SD" napisał/a:

Sio2SD jest urządzeniem SIO z którym możemy się komunikować. Wykorzystuje tę możliwość dedykowany przez autora Sio2SD.com albo grupy MadTeam Atari Commander od wersji 1.7

czyli nie pecet - sio2sd - atari tylko sio2sd <=> atari

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-11 00:26:46)

___
Press play on tape...

4

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Miałem kiedyś radzieckiego* kaseciaka(niedużego, z czarnego plastiku, z kasetą ładowaną od góry, zasilany bateryjnie).
W kieszeń można było wsadzić cudaczną "kasetę", która posiadała pokrętło (w miejscu okienka), naklejkę (pomaranczową) ze skalą do tego pokrętełka.
Z dołu** "kasetki" wystawały blaszki (4-5?), a w kieszeni magnetofonu było odpowiadające im gniazdko.
Po włożeniu tego ustrojstwa magnetofon zmieniał się bodaj w radio :P


Zdaje się że maw kombinuje coś podobnego ;)



*najprawdopodobniej, wtedy jeszcze cyrylicy nie znałem ;)
** o ile dobrze pamiętam mniej więcej z miejsca gdzie normalnie jest języczek zabezpieczenia przed nagraniem

wszystkie trzy strony świata

5

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

AD.1 Nie, Sio2sd to raczej "emulator" FDD, nie ma nic wspólnego z fonetycznym zapisem danych (sinusoida).
AD.6 Problem to wyświetlacz, kombinuj...

6

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

to może inaczej - bo wiem, że jesteś "zawodowym składaczem" więc zapewne bardziej się orientujesz w elementach - między kasetą a klapką od wewnętrznej strony jest przestrzeń wysokości h=6mm wolnego, o szerokości  w=84mm i głębokości d=34mm - czy znasz może jakiś wyświetlacz, który nie przekracza tych wymiarów ? może być wyższy w miejscu wyprowadzenia styków/listwy, byle w części środkowej (na wysokości osiek) jego wysokość nie przekroczyła 6mm (a nawet była mniejsza).

___
Press play on tape...

7

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Mam dla Ciebie taką podpowiedź/radę - w formie pytania - czy dokonałeś już najbardziej popularnej przeróbki XC12? ;)

wszystkie trzy strony świata

8

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

maw napisał/a:

Pytania zadaje ktoś nie mający nigdy w ręku sioka, więc proszę o wyrozumiałość.

1. Czy sio2sd daje jakiś sygnał na głośniku ? Czy jest możliwość, aby dawał ? (kasetowiec się odezwał :D)

Daje tylko taki jak stacja w systemie ultra speed.

maw napisał/a:

2. Rozumiem, że jest to wirtualna stacja, więc czy jest możliwość dalszego użytkowania magnetofonu przy sioku ?

Jezeli zamontujesz sobie dodatkowe gniazdo SIO - to tak. Wnioskuje, że zamierzasz całość wrzucić do obudowy od magnetofonu - dlatego polecam w obudowie (magnetofonu) umieścić dodatkowe gniazdo SIO i do niego podłączać inne urządzenia SIO. Lub wariant lepszy i chyba łatwiejszy w wykonaniu - kupno gniazda DIN montowanego w obudowie (5 pin) wywiercenie jednego małego otworu w obudowie Atari - montaż  tegoż gniazda i doprowadzenie do niego 5 potrzebnych sygnałów (potrzebne sygnały z sio -> pin 4,12,3,5,7) - wówczas gniazdo sio w Atari będziesz mógł wykorzystać do podłączania innych urządzeń peryferyjnych.

maw napisał/a:

3. Czy była by możliwość wyłączania na czas obsługi magnetofonu poprzez autowykrywanie - np. poprzez sprawdzenie sygnału na linii MOTOR ?

Nie ma takiej potrzeby - przecież jednoczesne użytkowanie stacji dysków i magnetofonu nie wymaga wyłączania jednego z tych urządzeń aby poprawnie działało drugie!!!

maw napisał/a:

5. Czy jest ktoś składający sioki w okolicach Katowic ?

Składają 2 osoby ale nie z Katowic... patrz allegro

maw napisał/a:

6. Czy jest szansa na przeprojektowanie płytki tak, aby dało ją się włożyć do wnęki kasetowej (z zachowaniem miejsca na ośki) ?

Jeżeli dysponujesz nadmiarem wolnego czasu i gotówki polecam.... eagle'a lub protela'a ... satysfakcja murowana!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Lt_Bri napisał/a:

czy dokonałeś już najbardziej popularnej przeróbki XC12? ;)

To mi przypomina slowa (bodajze) Zientary - "najlepszą przerobką magnetofonu jest zamienienie go na stacje dyskow" :)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

10

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Jako "nawrócony atarowiec" nie zamierzam przerywać żywota mojego ukochanego kaseciaka, który obecnie ożył (zaczął wczytywać blizzardy) tylko dzięki "dawcy", pod którego podpiąłem mp3 playera (post#14) (dzięki czemu mogłem wgrać karta zgranego przez Sebana) - tak jak piszę, zamierzam tylko rozszerzyć jego możliwości - tj. wyposażyć w "standardzie" w dodatkowe gniazdko do doprawadzenia sygnału zewnętrznego (co jest obecnie możliwe dzięki Zenonowi  i Zaxonowi) oraz w wyjmowalne sio2sd w formie kasety wsuwanej do środka (@Piguła: z mojego pierwszego posta: "na tylnej ściance wnęki kasetowej w XC12, jest przestrzeń która akurat pasowałaby na wyprowadzenie na płasko żeńskiego złącza krawędziowego tak, by po wyjęciu płytki nie przeszkadzało ono w... osadzeniu kasety!" więc DIN-ka nie będzie potrzebna; a składają dwie osoby... Ty i Pajero - nie mylę się ? :) ).

Jednym słowem: jestem zatwardziałym kaseciarzem i nim zostanę ;)

___
Press play on tape...

11

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

-->Kaz, Ty mówisz o najlepszej przeróbce (jakiegokolwiek)magnetofonu, a ja o najpopularniejszej przeróbce XC12 i jego klonów, czyli o... wyjęciu klapki ;)

wszystkie trzy strony świata

12

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

LT, też o tym myślałem - wykonać sio2sd jako moduł "wymienna klapka" - stanęły na przeszkodzie 2 rzeczy: 1/ ośki szpul, przez co i tak trzeba by płytkę na nowo rozrysowywać, 2/ estetyka - nie mówię, że używanie xcka be klapki to jak chodzenie z majtkami na wierzchu, ale... ładniej wygląda z klapką :)

___
Press play on tape...

13

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Przed chwilą dłubałem w sprzęcie... i tak mnie oświeciło...

Pajero i Piguła: czy moglibyście pomierzyć, jakich wymiarów są oferowane przez Was w zestawach wyświetlacze ? No i jakie są wymiary płytki z nalutowanymi elementami (h,w,d) ? Jak rozumiem, wyświetlacz jest podpięty taśmą 16-żyłową do płytki ? Można ją odlutować/zamówić nieprzylutowaną ?

___
Press play on tape...

14

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Mam wyświetlacz z zielonym podświetleniem, połączenie na taśmę wymiary w mm 13x36x80. Nówka.  Grubość liczona razem z tymi zawijanymi blaszkami z drugiej strony płytki. Jego oznaczenie NT-C16212A

15

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Zenon, my to się musimy na mus spotkać :) A na teraz: miałbyś możliwość sfotografowania spodu wyświetlacza ? Bo problem w tym, że już przy wysokości 8mm ośki będą haczyć o płytkę po zamknięciu... ile toto ma wysokości bez tych blaszek ?

//EDIT: W ostateczności liczę się z tym, że płytkę wyświetlacza trzeba będzie zdjąć, rozwiercić, przecięte ścieżki połączyć kabelkiem - no ale nie zrobię tego, jak w tym miejscu akurat będzie układ sterownika "przyklejony"

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-11 17:10:45)

___
Press play on tape...

16

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Sam wyświetlacz 8mm, płytka 1.8mm blaszki odstają na 2.5mm jest ich 6 od płytki odstaje sterownik, dwa takie kółka średnicy 11 wysokość 1.5mm. Ale licz jak wyświetlacz wbudujesz w klapkę magnetofonu to on sie schowa co najmniej 2mm a może przecież lekko na zewnątrz wystawać, Z tyłu płytki nie da się nic przypiłować by nie wystawało. to tak musi być. Na demontaż tego nie licz by płytka była osobno i wyświetlacz osobno. To sie nie da. to jest jeden moduł.
Kiedy chcesz się spotkać ?

17

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Wymiary płytki 9.4cm x 6cm
Wymiary wyswietlacza 8cm x 3.5cm wysokosc calego układu z wyświetlaczem 2.2-2.4cm

Wyswietlacz jest wciskany na goldpinach do gniazda 16pin... układ możesz obniżyć do około 1cm jeżeli podłączysz go taśmą 16 pin

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Zenon: za wysoki :/ ; w środę już powinienem mieć wolne popołudnie
Piguła: a sam wyświetlacz ile ma wyskości ? albo chociaż typ - poszukam karty katalogowej.

//EDIT: znalazłem taki: JM162DSF IND karta katalogowa JM162DSF pasowałby idealnie - h=9,6 - 3,0 = 6,6 mm(+/-0.5)

//EDIT2: ten byłby idealniejszy: DEM16221SYH - karta katalogowa DEM16221SYH po złożeniu wysokość max. 5.5mm - ale po czym sprawdzić, czy będzie współpracować z płytką ?

//EDIT3: dupa, ten drugi (flexi) nie ma dwóch linii: [15] K Cathode of LED Unit, [16] A Anode of LED Unit poza tym 1 jest na stanie niskim, a 0 na wysokim... ?

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-11 19:31:45)

___
Press play on tape...

19

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

ad1. sio2sd zachowuje sie jak stacja dyskow, tak wiec nie tyle masz "sygnal transmisji" w glosniku (jak w przypadku magnetofonu), a "przydzwiek io" - jak w przypadku stacji dyskow.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

20

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Wymiar wyświetlacza z tymi blaszkami odstającymi od spodu (jego wysokość) 135mm - jak je odegniesz do poziomu lub do samej pcb to zbijesz 5mm

Sygnały na złączu 16 PIN:

1 Vss
2 Vdd
3 V0
4 RS
5 R/W
6 E
7 Db0
8 Db1
9 Db2
10 Db3
11 Db4
12 Db5
13 Db6
14 Db7
15 LED+
16 LED -

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

21

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

widzę, że też Ci nie dało to spokoju :)

...czyli zgodne z tym pierwszym editem, sygnały drugiego edita  takie same oprócz tego, że nie ma wydzielonych 15 i 16 czyli + i - wyświetlacza...

___
Press play on tape...

22

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

Ok, na razie daję sobie spokój ze sio2sd - trzeba by przeprojektować płytkę w każdym przypadku - czy to w celu zmieszczenia jej w kasecie (graniczy z niemożliwością), czy też w wolnym miejscu w obudowie działającego xc12 (trzeba by podzielić płytkę na dwie części lub też zmieścić ją w formacie 46x95 mm. W obu przypadkach bez Waszej współpracy (Piguła i Pajero) nie ma sensu tego robić - ponieważ koszty wykonania pojedyńczego egzemplarza to 2-3 krotnie wyższy koszt niż "serii".

//EDIT @Piguła: gdybyś jednak mógł zerknąć w kartę tego wyświetlacza flexi, czy dało by się go użyć zamiast tego "wysokiego"...

Ostatnio edytowany przez maw (2008-05-12 14:20:09)

___
Press play on tape...

23

Odp: Bezinwazyjna instalacja sio2sd w XC12

maw napisał/a:

widzę, że też Ci nie dało to spokoju :)

...czyli zgodne z tym pierwszym editem, sygnały drugiego edita  takie same oprócz tego, że nie ma wydzielonych 15 i 16 czyli + i - wyświetlacza...

Te 2 sygnały mogą być wyprowadzone z boku płytki wyświetlacza LCD

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim