Temat: 800XL z supervideo XL - pionowe pasy

Hej,

spójrzcie proszę na zdjęcie obrazu w moim 800XL (1MB by Pasiu, QMEG 4.04, stereo).
Aby poprawić jakość obrazu wykonałem zmiany ogólnie nazywane Supervideo XL (s-video też sobie wyprowadziłem, ale opisana przypadłość występuje i przez s-video i composite), czyli wywalenie L5, zmiany wartości rezystorków, itp. O ile obraz stał się wyraźniejszy, tak niestety przeróbka ta obnażyła dużą wadę 800XL (moja płyta - rev D) w porównaniu XE - BAAAARDZO widoczne pionowe pasy i taka specyficzna ziarnistość):

http://img90.imageshack.us/img90/4362/800xlsvideoxlcx9.th.jpg

Jak sobie z tym poradzić? W wątku o przeróbkach video dla 800XL na AtariAge radzili, by podciągnąć dodatkowe zasilanie do miejsca gdzie było L5 bezpośrednio z kondensatorów przy gnieździe, ale u mnie to nie pomogło.

Jeżeli ktoś ma jakąś sztuczkę, pomysł to bardzo bym prosił o pomoc, bo włożyłem w tego kompa mnóstwo pracy a teraz nie mogę używać, bo taki obraz tylko irytuje - 130XE z obrazem bez przeróbek w porównaniu z tym to ideał!

I nie, nie chodzi mi o rozwiązanie problemu w postaci VBXE - może kiedyś ;-)

2

Odp: 800XL z supervideo XL - pionowe pasy

Nie wiem czy to nie jest także kwestia tego typu, że 800XL jest bardziej wrażliwe na zakłócenia sygnału. Pamiętam, że jednym z komputerów, który przez dłuższy czas użytkowałem było Atari 800XL i muszę przyznać, że obraz, który go opuszczał (przeróbki typu dodatkowy RAM itp) był niezbyt rewelacyjny - obecnie mam płytę od 130XE z dużą ilością rozszerzeń, w pobliżu samej płyty siedzi też kilka urządzeń (dysk IDE, stacja TOMS 720) i paski są o wiele słabiej widoczne. Nie wiem, czy nie ma tutaj także znaczenia jakość zasilacza.

3

Odp: 800XL z supervideo XL - pionowe pasy

Na różnych typach zasilacza mam to samo w tym 800XL.

4

Odp: 800XL z supervideo XL - pionowe pasy

sprawdz sobie czy paski masz w torze luminacji, czy chrominacji
zeby to sprawdzic, skrec pr'ek na plycie 800xl tak aby znikl kolor, jesli paski zostana sa w torze luminacji (lub sa sprzezone z torem chrominacji i nadal sa w torze luminacji)
drugi test to pozostawienie prka w orginalnej pozycji i odpiecie od s-vhs'a toru chrominacji - jesli wraz zostanie to na obrazie, to jest napewno w torze luminacji

jesli tak, to najprosciej jest dolozyc kondensator ceramiczny wielkosci <10pf pomiedzy mase a wyjscie luminacji konkretna wartosc musisz sobie dobrac eksperymentalnie - jest to wyjscie najprostrze wiec nie bez wad (tracisz na szczegolach)
do wyjsc bardziej wyrafinowanych potrzebujesz oscyloskopu i wiedzy na co wlasciwie patrzysz, odfiltrowanie zasilania moze pomoc, ale ciezko filtrowac zasilanie na macajewa

co do l5 nie potrafie sie odniesc - nie mam w tej chwili plyty 800xl, a orginalny schemat sie niestety zapodzial

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: 800XL z supervideo XL - pionowe pasy

Pionowe pasy są widoczne też po skręceniu potencjometru maksymalnie do obrazu czarno-białego.

Może Jer coś mógłby doradzić? Jeśli tak, to poproszę o radę :)

6

Odp: 800XL z supervideo XL - pionowe pasy

Tor luminancji 800XL jest bardziej rozbudowany niż w XE. Schemat przedstawiony jest tu: http://www.dereatari.republika.pl/atarisch/800xl.zip na arkuszu 3. Sygnał chrominancji z 21 nogi GTIa podlega dwukrotnemu odwróceniu (Q2 i Q4) i i trafia na wejście wtórnika emiterowego Q5, skąd przez opornik R67 i C54 miesza się z sygnałem luminancji tworząc composite. Z emitera Q5 można wziąć sygnał chrominancji do s-video, trzeba tylko zmniejszyć jego poziom tak, by nie było ziarnistości na ekranie. Można wtedy podać ten sygnał na pin 5 wyjścia monitorowego. Trzeba to zrobić doświadczalnie. Ja robiłem zabieg tłumienia chrominancji w 130XE i sterowałem wejście s-video karty vivo uzyskując obraz gładki jak pupcia mojej wnusi ;o) bez zmniejszenia szczegółowości. Osiągnąłem to łącząc bazę wtórnika i masę kondensatorem kilkadziesiąt pF. Podobny zabieg można przeprowadzić w 800XL z wtórnikiem Q5, ale tu już trzeba naprawdę małej pojemności rzędu pojedynczych pF (np. dwa skręcone druty w emalii lub igielicie) bo wtórnik sterowany jest przez kondensator 3,9pF.
Można też pokombinować z opornikiem (R57) kolektorowym Q4 zmniejszając go, co zmniejszy wzmocnienie tego stopnia wynoszące ok. 4.

Uwaga: na schemacie 800XL opornik R57 oznaczony jet błędnie jako R97.

Ostatnio edytowany przez jer (2009-01-05 14:54:01)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware