Wywiady

  Bracia Hayward

  trophy: Jaki był Wasz pierwszy komputer i kiedy kupiliście pierwsze ST/STE ?

  Oooch, pozwól mi pomyśleć, to bardzo dawno temu. Mieliśmy konsolę Sega Master System kiedy byliśmy pięciolatkami, więc to był nasz pierwszy komputer. Następnie, wkrótce potem, dostaliśmy prawdziwy komputer - Commodore 64. Mój brat (Anthony) pierwszy zaczął pisać na nim programy. Po kilku latach problemów z magnetofonem zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak słabiutki był C64, więc postanowiliśmy kupić nowy komputer.

  Weszliśmy do sklepu, gdzie sprzedawali Ameby (Amigi) i ST. Najpierw wypróbowaliśmy Amebę i udało nam się ją zawiesić w kilka minut, co spowodowało, że podjeliśmy decyzję i ugrzęźliśmy z ST na 10 następnych lat. Trzy lata temu kupiliśmy PieCa i jego poprzednicy zaczęli pokrywać się kurzem.

  trophy: Dlaczego napisaliście emulator ?

  Cóż, na początku miał to być żart. Nie pamiętam jak to się zaczęło, ale jeden z nas powiedział: `Powinniśmy napisać emulator ST` - na co wszyscy wybuchli śmiechem. Tego dnia zaczęliśmy go pisać, myślę że zrobiliśmy to z powodu znudzenia (musieliśmy być zdesperowani, że nie postanowiliśmy dokończyć jednego z wielu innych, naszych projektów).

  trophy: Co było dla was najtrudniejsze w czasie pracy nad nim ? Czy wystąpiły jakieś wyjątkowe komplikacje ?

  Brak dokumentacji jest głównym problemem, a niektóre opisy przez nas posiadane okazują się być złe. Zawsze znajdujemy najdokładniejsze informacje o chip`ie tuż po tym, jak zakończyliśmy pracę nad jego emulacją. Musieliśmy pracować nad rozkazami CPU przy pomocy disassemblera, a następnie znajdować potrzebne informacje kilka tygodni później ! Było to bardzo trudne, w momencie gdy pierwsza wersja Steem`a momentalnie wykaszaniała się pod Windows NT, przez co nie mogliśmy edytować kodu na PieCu. Zabrało to trochę pracy nad analizą plików log`u, aby zrozumieć co się tam właściwie działo. Wygląda na to, że każdy program napisany dla ST ma inny sposób obsługi tak zasadniczych spraw jak odczyt klawiatury, czy synchronizacja ekranu. Dlatego, za każdym razem kiedy coś zmienimy, część programów zaczyna działać, a inne przestają! Także nowa emulacja układu dźwiękowego była naprawdę trudna do napisania, ponieważ niewiele wiemy na temat dźwięku.

  trophy: Jaka jest najmocniejsza i najsłabsza strona Waszego emulatora ?

  Ciężko to powiedzieć w momencie kiedy piszemy wersję 1.4 i wszystko zostało w niej zmienione. Z pewnością Steem 1.3 miał okropny dźwięk i nie radził sobie za dobrze z kilkoma bardziej złożonymi efektami (jak obrazki Spectrum 512). Posortowaliśmy je (według rozmiaru problemu) dla nowej wersji, więc dopóki nie znajdziemy wszystkich rzeczy, które nie chcą działać nie mogę powiedzieć, że są to wady. Myślę, że Steem jest prawdopodobnie najprostszym w użyciu ze wszystkich emulatorów. Chcieliśmy pozyskać ludzi, którzy są przerażeni całą techniczną masą spraw, którą muszą znać, aby używać emulatora (Nie lubię krytykować, ale zdaje się, że PaCifiST nie brał ich pod uwagę).

  trophy: Czy to Wasz pierwszy emulator, który napisaliście ?

  To nasz pierwszy emulator i prawdopodobnie ostatni.

  trophy: Kiedy możemy spodziewać się nowej wersji Waszego emulatora ?

  Wersja 1.4 wyjdzie przed 10 stycznia, chyba że zdarzą się jakieś katastrofy. Będzie trochę inna, mam nadzieje, że wszyscy zainteresowani demkami, dźwiękiem i MIDI odbiorą ją dużo lepiej.

  trophy: Jaka jest Wasza ulubiona gra ? (Tylko z ST)

  Cóż, Ant (Anthony) lubi Bombjack`a, ja lubię Captive, a oboje lubimy Cywilizację. Mamy ją teraz na PieCu i jest dużo lepsza niż na ST!

  trophy: Co jest Waszym hobby ?

  Oczywiście programowanie, ale oprócz tego oboje lubimy odmienną muzykę i sporty.

  trophy: Co chciałbyś powiedzieć fanom ST ?

  Sprawdzajcie aktualności na stronie Steema (`http://www.pyridine.co.uk/steem/`), które odbywają się regularnie. Jeśli macie jakiekolwiek pomysły lub znaleźliście jakiś błąd wyślijcie do nas maila na adres `steem@pyridine.co.uk`. Oprócz tego chciałbym powiedzieć: `Keep on truckin`!`.

  Komentarze gości atari.area

  Momencik, uaktualniam...  

  Nie jesteś zalogowany. Tylko zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mog± dodawać komentarze.

Lotharek.pl
Retronics
Lost Party 2024
Silly Venture 2024 SE

Szukaj

Wyszukiwarka przeszukuje zasoby atari.area, atariki oraz forum.

Twoliner

Momencik, uaktualniam...  .

Pamiętaj, żeby linki do Twolinera dodawać wyłącznie po skróceniu za pomocą serwisu tiny.pl. Jeśli coś Ciebie ominęło - skorzystaj z archiwum.

Network

konto

Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto

forum

Artykuły

Wywiady

Allegro

Jako, że Allegro.pl jest bardzo często odwiedzanym serwisem przez Atarowców, umiejscowiłem poniżej wyszukiwarkę produktów związanych z naszym kochanym Atari. Chcesz coś kupić - wystarczy wpisać w okienko poniżej.


Wystarczy wpisac czego szukamy i po chwili znajdujemy sie juz na Allegro.pl.