Jezu.. 200 euro... Ale francuska klawiatura :)
Obstawiam że połowa pojawi się na ebayu za 2 razy tyle :)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Jak napisać grę na Atari - cz. 8 Premiera ósmej części popularnej serii poradników Larka o tworzeniu gier na Atari już 28 lipca!
TONY - Ark of the Covenant Kontynuacja przygód Tony'ego na Atari 8-bit, bez przemocy, z naciskiem na spryt i eksplorację.
ABBUC Software Contest 2025: Zgłoszenia Sprawdź aktualną listę programów zgłoszonych do konkursu ABBUC Software Contest 2025. Termin mija 31 lipca!
Gopher2600 0.50.0 Nowa wersja emulatora Atari 2600 z usprawnieniami i nowymi funkcjami debuggera.
Steem SSE 4.2.0 już dostępny Nowa wersja emulatora Steem SSE z istotnymi usprawnieniami i nowościami
atari.area forum » Posty przez wieczor
Jezu.. 200 euro... Ale francuska klawiatura :)
Obstawiam że połowa pojawi się na ebayu za 2 razy tyle :)
Ja szukał - ale już nabył :) Monsoft - Ty podobno gdzieś znalazłeś rozszerzenie RAMu do Falcona w rozsądnej cenie?..
"Dyliżans kursuje co dwa lata oprócz niedziel i świąt. Dopuszczalne spóźnienie – jeden miesiąc." :D
Na całej dzielnicy :) Nie zapomnę jak kumpel dostał taki, to był chyba 81 czy 82 - pierwsza albo druga klasa podstawówki. Był gwiazdą...
Piękna nagroda!
Juz raz byla dyskusja o tym co decyduje. Wiec wg Ciebie?...
No tak, taka ilość Puszek Pandory otwartych w tym samym okresie czasu... :)
XXL nie troluj. Atari z 816 nadal jest komputerem 8-bitowym (a 816 jest 8-bitowym procesorem - taką ma szynę danych)
Bo czuje sie dotkniety tym, ze MazezaM bedzie w przyszlosci kreowal ceny atari xl/xe - przynajmniej tak zrozumialem Twoj post 351. to zwykla gra, nie widze jej w roli kultowej.
Ja osobiście czułbym się zaszczycony :) A to był tylko ironiczny żarcik ;) Trochę poczucia humoru :)
myslisz Wieczor, ze odczuje strate tych "kilku niepotrzebnych" bylych uzytkownikow atari ?
A dlaczego podchodzisz do tego personalnie? Co ma do rzeczy w tym wypadku, kto co odczuwa? My chyba rozmawiamy o kwestiach technicznych i podejściu programistycznym. Poza tym jeśli mówisz o byłych - ja równie dobrze mogę postawić granicę na linii XL. Bo XE to dla mnie "byłe" Atari - wymienili obudowę i namieszali coś w romie, ale oryginalny 8-bitowe Atari to XL - jako takie powstało. Dlaczego mam nieoptymalizować dla nich kodu pomijając tablicę skoków w ROMie? A tu ta optymalizacja może być naprawdę odczuwalna.
ale moze na tych nowych komputerach w trybie emulacji 6502 cos tam z atari xl/xe bedzie dzialac...
Pominę już słowo emulacja, ale czepię się proporcji - raczej coś nie będzie działać. Pomijalny ułamek :)
Dlatego wiem, że w przyszłym roku 816 będzie już w 95% Atarek na scenie a taka z oryginalnym 6502 będzie droższa od Falcona, bo każdy będzie chciał zagrać w Mazezam :lol:
Cieszmy się, że we współczesnych procesorach używanie illegal opcodes jest niemożliwe :) Peace
Heh, też nie do końca prawda :) Po prostu nie znalazł się chłopek-roztropek, który by je dodał do narzędzi programistycznych :) Gdy nikt nie dodał illegal opcodes do assemblerów dla Atari, też by nikt ich nie używał :)
Dokładnie. Gdyby automat został wykonany bez uwzględniania ekonomii, wykonanie takiego rozkazu nie powodowałoby nic lub błąd. To że coś się jednak dzieje to wynik konstrukcji automatu a nie zamierzone działanie konstruktorów.
Aby zrozumieć skąd się wzięły nielegale i dlaczego działają na różnych 6502 , dlaczego niektóre są stabilne a inne nie i dlaczego nie działają na 816 trzeba zrozumieć jak ogólnie działają automaty formalne i ich szczególny przypadek którym jest dekoder rozkazów procesora.
Otóż przypuśćmy, że dostałem polecenie zaprojektować automat który będzie parsował określony zbiór słów. Najpierw projektuję stany i przejścia aby te słowa były parsowane. Jednak dostaję wówczas ciąg automatów dla każdego słowa osobny. Muszę je teraz zintegrować razem tworząc jeden. Robię to przez wyszukiwanie podobieństw w parsowanych rozkazach. Uzyskanie sytuacji gdzie automat będzie parsował wyłącznie zadane w specyfikacji słowa może być dość spory (dużo bramek) gdyż muszę zadbać o ich każdorazowe terminowanie. Krótko mówiąc - pozbycie się nielegali powstających przypadkowo (mój automat parsuje zadane rozkazy + coś jeszcze co nie było przewidziane) kosztuje dodatkowy wysiłek i bramki, czyli podwyższa koszt projektu. Więc to olewam, automat działa jak trzeba dla wyspecyfikowanego słownika, a to że umie zrobić coś jeszcze mnie nie obchodzi - nie ma tego w specyfikacji.
Jeśli za czas jakiś firma zechce zrobić nową wersję procesora powiedzmy rozszerzoną o nowe możliwości i rozkazy, dekoder zostanie zaprojektowany na nowo - jednakże mimo tego, że nowy słownik zawiera wszystko to, co poprzedni, na skutek dodania nowych rozkazów optymalizacja automatu będzie biegła innymi ścieżkami, więc również prawdopodobnie wystąpią nieprzewidziane instrukcje, ale już inne.
I tu dochodzimy do wyjaśnienia - rozkazy spoza specyfikacji działają na tych 6502 które były idealną kopią oryginału. Bez projektowania - kropka w kropkę. Jeśli część z nich nie działa, tzn. że co najmniej dekoder rozkazów był zaprojektowany niezależnie. Stąd sie biorą nielegale stabilne i niestabilne. Jednak stabilność jest co najmniej ryzykowna, gdyż to że się powtórzyły w innej wersji tego samego procesora to przypadek - po prostu optymalizacja dekodera była minimalna albo częściowo przebiegła w ten sam sposób. Natomiast w przypadku nowego modelu procesora, który nie ma być kopią a jedynie ma być kompatybilny, sytuacja w której nielegale się powtórzą jest już wybitnie mało prawdopodobna - tym bardziej jeśli te same kody będą wykorzystywać nowe, legalne rozkazy będące rozszerzeniem. Powstaną za to na pewno nowe nielegale :) I tyle.
Jeśli programista będzie się trzymał specyfikacji, to jego oprogramowanie będzie działać niezależnie od postępu technicznego - nowe modele procesora wykonają kod. W przypadku inteli tych skoków jest dość sporo : 8086, 286, 386, 486, Pentium - każdy różnił się znacząco i miał nowe rozkazy, a to znaczy, że nielegale z poprzedniego modelu prawie na pewno nie zadziałają (może jeden czy dwa, przypadkowo).
Przeczytaj sam co napisałeś. To się kupy nie trzyma. To nie jest pentium, żeby mógł jeszcze się bawić w emulację cykli - ten procesor jest po prostu za słaby, żeby cokolwiek emulować. Dlatego nie emuluje - instrukcje 6502 i tryb 8-bitowy są częścią jego logiki. 99% zgodności bierze się z różnic pomiędzy nimi - gdyby ktoś robił emulację, przypuszczalnie byłaby ona niemal 100%. Na a800win nielegale działają? Działają.
Wykonują się inaczej ale jest to uzależnione od trybu pracy. Należy właściwie rozumieć słowo emulacja - czy 816 wykonuje dodatkowe operacje w trybie 8-bitowym? Raczej nie, bo by to zaowocowało zwiększoną ilością cykli.
Może nie zadziałać tak samo, ze względu na inny tryb pracy. A wierzyć masz swojemu zdrowemu rozsądkowi :) Skoro rozkazy są wykonywane bezpośrednio przez dekoder rozkazów procesora i nie ma tu jakiejś tłumaczącej warstwy (a ilość cykli na to nie wskazuje) to nie jest to żadna emulacja. Emulacja prawdopodobnie uwzględniłaby nielegale ;)
Emulacja sprzętowa od programowej różni się tym, że algorytmy emulujące są wbudowane w sprzęt a nie są uruchomionym na nim programem. Pudło. W tym wypadku nie mamy do czynienia ani z jednym ani z drugim. W rzeczywistości różnica jest tylko w wydajności, bo sprzętowa emulacja jest też w zasadzie programem - tylko hardcodowanym :)
A co do ekspertów z firmy produkującej procki - w takiej firmie pracuje wielu ludzi, jedni są ekspertami od procków i je projektują, a inni są ekspertami od marketingu i robią to co umieją najlepiej - pieprzą głupoty :D
Jak już się czyta to warto rozumieć rzeczywiste znaczenie pewnych słów, to pozwala nam ocenić, że ktoś napisał bzdurę. A mógł to zrobić nawet producent o swoim własnym procesorze. Tym bardziej, że tekst powyżej napisał nie ktoś, kto procesor projektował, a ktoś kto próbuje go sprzedać. Pytania kontrolne:
1. Czy rozkazy 6502 znajdują się na liście rozkazów 65816 i mają te same opcody? Pomijam te które nie działają oczywiście.
2. Czy 65816 posiada te same rejestry co 6502 (pomijam dodatkowe) i używa ich w trybie zgodności z nim?
Jeśli odpowiedź jest twierdząca, a jest , to nie jest to żadna emulacja tylko jeden z trybów pracy. Z emulacją mielibyśmy do czynienia gdy np. przetwarzamy kod, którego normalnie procesor w ogóle nie rozumie i udaje je, zastępując w tle własnymi mechanizmami. Np. PPC przetwarzający kod 68xxx. Np. emulator atari na pod Windows.
I tyle.
Bo to nie jest żadna emulacja tylko tryb pracy, tak jak np. real, flat i protected na intelach. Tryb 8-bit jest jednym z dwóch natywnych trybów pracy tego procesora. On nie emuluje 6502 tylko jest z nim zgodny w dół - oczywiście w granicach ustalonych przez specyfikację tegoż.
No i gumka ściera wyłącznie osad, a nie metalizację.
A była w ogóle moda na cracki na XL/XE? skrakowane wersje gier, z intrem + nieśmiertelności do wyboru itp? .
Sprawdź w katalogu na http://atarionline.pl - każda gra ma kilka wersji i niektóre są spatchowane. Niestety z reguły bez selectora (czasem się zdarza), więc trzeba wczytać i sprawdzić :) Na pewno H.E.R.O. ma tam wersję z niekończącymi się życiami.
Spoko to taki żarcik tylko :) Kolekcjonerzy się nie obruszą ;) A na serio ciekaw jestem w jakim stanie są te oryginały, instrukcje, bo wiadomo, że mają wartość głównie kolekcjonerską (jako, że sam soft na nich można znaleźć wszędzie).
Swoją drogą od swojego 800XL też mam karton, szkoda że podniszczony bo to chyba najładniejsze pudło tej firmy. No i Falcona w sposób zupełnie niezamierzony nabyłem z oryginalnym, dobrze zachowanym kartonem :)
Alias, czy masz do tego oryginalne folie? Czy są porysowane? :D
atari.area forum » Posty przez wieczor
Wygenerowano w 0.130 sekund, wykonano 13 zapytań