2,701

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ja wiem że już nie wierzycie iż kiedykolwiek skończę tego Slight SID-a... ale pokażę wam coś:

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_proto_v0.1.jpg

To fotka drugiego montowanego prototypu, pierwszy mam kompletny

Co działa na dziś:

Komunikacja Microchip<->ATARI
Przetwornica StepUP (możliwość ustawienia 9V lub 12V
Komunikacja SID-> MCU Microchip właściwie również zrobiona

pozostaje doszlifowanie softu dla microchipa. Miałem duże plany, np. wykorzystanie tego szybkiego microchipa jako koprocesora który by mógł różne rzeczy liczyć... ale przyznaję się bez bicia... straciłem chęci... ostatnio zajmuję się pierdołami zamiast kończyć ten projekt więc może go puszczę tak jak jest tylko z zaimplementowanym "ring buffer" buforującym dane nadsyłane przez ATARI i wysyłającym co trzeba do SID-a w odpowiednim dla niego czasie.

Ale niech ten gość może ciągnie swoją wersję SID-a na AT-Mega :) Pewnie uda mu się to zrobić wcześniej ode mnie :)

Ja bym w takim razie postulował następujące założenia:

2) asynchroniczna praca SID-a i ATARI, tzn SID chodzi na swoim zegarze, ATARI na swoim :) (to po to aby zachować wysokość granych dźwięków)
3) możliwość zmiany napięć zasilających +9V +12V, oraz przełączenia kondensatorów filtrów (to po to aby można było użyć zarówno starego 6581 jak i nowego 8580)
4) opcjonalna możliwość zamontowania dwóch SIDów :) (stereo power)

pozdrawiam
Seban

2,702

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

A może warto samemu sprawdzić by było? To naprawdę nie zajmie dużo czasu i pozwoli mieć chwilę radochy :)

10 CLR :MEMTOP=PEEK(106):POKE 106,MEMTOP-(8192/256):BUFF=PEEK(106)
20 GRAPHICS 0
30 DIM A$(4096),B$(4096)
40 A$(4096)=CHR$(0):B$(4096)=CHR$(0)
50 POKE 559,0
60 DPOKE 19,0:FOR I=0 TO 15:B$=A$:NEXT I:T1=PEEK(20)+256*PEEK(19)
70 DPOKE 19,0:FOR I=0 TO 15:MOVE BUFF,BUFF+$0400,$1000:NEXT I:T2=PEEK(20)+256*PEEK(19)
80 POKE 106,MEMTOP:GRAPHICS 0
90 ? :? "EXECUTION TIMES:":? 
91 ? "STRING COPY=";T1*(1/50);" SEC."
92 ? "MEMORY MOVE=";T2*(1/50);" SEC."

wynik działania z emulatora:

http://seban.slight.pl/aa/TBXL_string_test.png

przy 16 przebiegach różnicy nie ma, przy większej ilości powtórzeń B$=A$ wysuwa się minimalnie na prowadzenie :) Ale to zapewne przez zapis MOVE BUFF,BUFF+$0400,$1000. W pętli mamy dodatkowo dwa odwołania do zmiennej BUFF, dodawanie oraz konwersja HEX->Floating Point. Zapis typu MOVE $A000,$B000,$1000 jest szybszy od B$=A$. (9.48 sek. vs 9.78 sek.).

Nie znam się na tyle na działaniu tego interpretera i nie mam czasu na dłubanie w nim aby określić jakich procedur używa TBXL do przepisania zawartości zmiennych i jak wygląda MOVE, ale myślę iż najwięcej w tej sprawie zapewne mógłby powiedzieć drac030 bo on ma pewnie sporą wiedzą o działaniu interpreterów BASIC-a ze względu na zaangażowanie w ich analizowanie i pracę nad własną wersją (Multi BASIC).

pozdrawiam
Seban

2,703

(29 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Minęły widzę prawie dwa lata od ostatniego postu w tym temacie... Panowie wytoczyłem z czeluści zapomnienia mój magnetofon szpulowy M2404S. Doprowadziłem go do jako takiego stanu działania... wygrzebałem taśmy... odpalam i co słyszę...  Radiokomputer... co prawda nie całe audycje ale fragmenty + emitowany na antenie soft... mogę spróbować coś odzyskać z tych moich szpul :) nie wiem czy to się w jakikolwiek sposób będzie czytać... ale spróbować może warto.. chociaż fragmenty audycji i listów które czytał prowadzący mogę posamplować... jest ktoś zainteresowany tym tematem jeszcze czy sprawa umarła?

Co do gry FEUD emitowanej w radio... była emitowana w systemie turbo 2600 firmy "Szok" ze Świebodzina, długie bloki, podczas wczytywania gra logiczna tzw. układanka oraz muzyka z Beverly Hills Cop :). FEUD niestety mi się nie ostał :( Generalnie trochę mam to pocięte już, taśmy stare nie wiem jak przeżyją próbę odczytu... głowica w magnetofonie starta już dość. Właśnie ma ktoś może w swoich zapasach głowice do tego magnetofonu?

Nie wiecie dlaczego z Atariki zniknęła informacja o Radiokomputerze? A może ja źle coś szukam?

pozdrawiam
Seban

2,704

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pecus napisał/a:

Najbezpieczniejsza i najrozsadniejsza to jest zmienna tekstowa ;) Zastanawiam sie skad awersja do tej metody ?

No ja zawsze się bawiłem z RAM-TOP-em :) Ta metoda zawsze wydawała mi się  fajna w szczególności iż w Turbo Basic-u miałem BGET, BPUT oraz MOVE które operowały na podanym adresie pamięci... w przypadku zmiennej TXT cięzko np. byłoby załadować do niej font lub obrazek i umieśić go tak aby to pasowało ANTIC-owi :)

No ale to była tylko moje skromna opinia i być może złe przyzwyczajenie :D Zmiennych tekstowych przechowujących dane binarne praktycznie nie używałem :)

Seban

2,705

(37 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

Może coś bredzę ale czy Turbo BASIC nie wykorzystuje pamięci pod ROM-em?

Metoda z obniżeniem RAMTOP, podana przez Probe-a wydaje się najrozsądniejsza i najbezpieczniejsza :)

pozdrawiam
Seban

2,706

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Rozrysowałem sobie ten interface do jest w Magnetofonie PET-a... Jeżeli to jest oryginalne AST to wcześniejsze schematy bazują na rozwiązaniu AST albo odwrotnie :) Nie wiem co było pierwsze :) Układ wejściowy jest od strony funkcjonalnej bardzo podobny. AST ma dodatkowo dodany tor zapisu zmodyfikowany tak aby możliwy był zapis zarówno poprzez sterowanie liną COMMAND (zapis turbo) jak i DATA_OUT (dla transmisji standard).

Wydaje się iż schemat układu zaprezentowany w czasopiśmie "MOJE ATARI" jest modyfikacją turbo AST.

Jedna z wprowadzonych zmian polega na zamianie jednego z sygnałów sterujących przełączeniem turbo/normal. Zamiast sygnału pochodzącego z przełącznika zapis/odczyt (AST) ten interface z mojego ATARI wykorzystuje sygnał MOTOR CONTROL.

Tak więc w przypadku AST przełączenie interface turbo/normal odbywa się za pomocą linii COMMAND + na położenie przełącznika odczyt/zapis znajdującego się w magnetofonie.

W przypadku interface-u z "Mojego Atari" brany jest pod uwagę stan linii COMMAND oraz linii MOTOR CONTROL.

W przypadku interface z Mojego Atari zapis w turbo odbywa się przez bezpośrednio przez linię DATA_OUT a nie COMMAND jak w przypadku AST.

W przypadku AST tego co jest u PET-a  modyfikacje dodatkowo wykonane w magnetofonie to:

1) dołożenie równoległe rezystora 4K7 do do rezystor R6 w magnetofonie
2) zwarcie rezystora R20
3) przecięcie ścieżki pomiędzy pinem 9 przełącznika zapis/odczyt i bazą Q7.

UPDATE:

Przerysowałem swoje bazgroły z kartki, tutaj schemat tego co się znajdowało w magnetofonie PET-a:
http://seban.pigwa.net/aa/ast%20interface%20(preview).png

Linki bezpośrednie: schemat AST - format PNG (rastrowy) lub schemat AST - format PDF (wektorowy)

To wersja przerysowana, zaznaczam nie sprawdzona, mam nadzieję iż błędów nie narobiłem. Gdy złożę i uruchomię taki interface w swoim magnetofonie, opiszę dokładnie sposób montażu i uruchomienia, jak wyjdą jakieś babole to poprawię schemat. Po udanej rekonstrukcji wrzuci się do Atariki :)

Mocno się zdziwiłem jak po usunięciu farby znalazłem w interface germanową diodę impulsową DG51 :D Dioda podpięta do wyjścia jednaj z bramek NAND symuluje wyjście typu Open Collector wymagane przez ATARI. Wszystkie pozostałe układy produkcji CEMI (ULY7741, UCY7400). Rezystory przewlekane produkcji TELPOD. Kondensatory też wyglądają na polskie :) Interface jest więc w pełni złożony z Polskich elementów :D

Ciekawostka jest również fakt iż Pan Sławomir pozostawił wejścia jednej z niewykorzystanych bramek "wiszące w powietrzu", w przypadku układów TTL wisząca w powietrzu noga odpowiadała co prawda stanowi logicznemu "1", ale takie pozostawienie niepodłączonego wejścia w powietrzu nie powinno mieć raczej miejsca ;)

UPDATE #2:

Jak widać obecnie interface przedstawiony w Moim Atari ma identyczny stopnień wejściowy w torze odczytu, reszta układu uległa nieznacznej modyfikacji. No i tor zapisu jest inny bo AST zapisuje przy pomocy linii COMMAND. A to "Moje ATARI" w którym ten interface był opisany to z którego roku było? Tak naprawdę to opis interface-u przedstawiony w Moim ATARI był w tamtych czasach bezużyteczny bo nie wspomniano nawet o oprogramowaniu obsługującym przedstawiony interface :)

2,707

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

A ja swoje Turbo KSO 2000 w XC12 wspominam bardzo dobrze :) Wszystko i zawsze się mi czytało... w przeciwieństwie do zapisu standard z którym miałem przeważnie kłopoty. Nie miałem większych kłopotów ze standardem kiedy używałem zewnętrznego interface i magnetofonu szpulowego M2404S :D

2,708

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Czyli masz 6 standardowych kabli. Do analizy jak najbardziej to dopiero jak skończę z AST od PET-a i oddam mu magnetofon i cart :) Wtedy zgłoszę się po twój sprzęt :) hahah :)

UPDATE:

dely napisał/a:

Podobno Blizzard jest zgodny z AST, Zenon, czy to prawda i czy można używac z tym magnetem bezproblemowo toolsów (mam na myśli carty) z AST?

O ile w AST linia "command" z gniazda SIO służy do zapisu danych i przełączenia interface w magnetofonie na turbo/normal, o tyle nie wiem jak to jest realizowane w przypadku Blizzard, ale na 100% Blizzard nie wykorzystuje linii "command" chyba przełącza interface normal/turbo przy pomocy bezpośredniego sterowania linią DATA_OUT. Co lepsze zerknąłem na szybko w kod carta do blizzarda... jestem w szoku... to pierwszy z systemów który wykorzystuje liczniki POKEY-a do odmierzania czasu... wszystkie pozostałe systemy robią to durnymi pętlami DEX,BNE. To pierwszy z systemów który robi to tak jak powinno się to robić od samego początku :) Zawsze chciałem tak to napisać... i po latach się okazało że już o wiele wcześniej ktoś zrobił to tak jak należy!

No ale wracając do pytania DELY-ego... zapewne da się napisać loadery i soft który na interface typu BLIZZARD wczyta AST, ale wątpię aby BLIZZARD działał z softem do multicarta.

2,709

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zenon/Dial napisał/a:

To na pierwszy rzut oka wygląda mi na Turbo Blizzarda. Jeden scalak to będzie 7400, drugi to zapewne UL1321 lub jakiś inny wzmacniacz. Tranzystory... jeden najpewniej na wyjściu dający wyjście otwarty kolektor, drugi tranzystor negować będzie jeden z sygnałów, bo bramek w 7400 jest tylko 4 a potrzeba ich 5.

A tak miałem napisać iż zaraz przyjdzie Zenon i powie iż to Turbo Blizzard :D

Dely a ile kabli wychodzi z tego twojego oryginalnego kabla? :D

2,710

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Na pewno nie jest to to samo co pa PET w swoim magnetofonie. A jakiś dodatkowy kabel opleciony wokół oryginalnego?

2,711

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Da się :) To samo chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu :) No ale zobaczymy jak czas pozwoli może uda się zrealizować zamierzenia :)

2,712

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Zenonie, tutaj jest to co podesłał Lt_Bri: interface-y do magnetofonów

Jeżeli masz jakieś inne schematy od tych w powyższym PDF-ie to bardzo byłbym również bardzo nimi zainteresowany.

pozdrawiam
Seban

2,713

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Lt_Bri: ten interface to schemat z IKS-a czy coś innego? Możesz podesłać i mi jak to nie z gazetki IKS?

Nosty: Ja wiedziałem że można użyć dwu kaseciaka jednak nigdy tego nie robiłem. Zawsze kopiowałem programem kopiującym, aby uzyskać lepszą jakość kopii niż w przypadku kopiowania analogowego (taśma->taśma)

pozdrawiam
Seban

2,714

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Pecuś oczywiście masz rację co do braku bufora i memlo w przypadku AST. Co to turbo KSO 2000 które miałem jako pierwsze, to były dwa loadery L1 i L2. L1 ładował pliki typu BOOT L2 wszystko co wymagało niskiego MEMLO, pozostałe pliki obsługiwał jak to nazwałeś miniDOS odpalany z cartridge. W każdym przypadku bloki i struktura pliku była jednakowa. Z jednym wyjątkiem... programami zabezpieczonymi np. *AjekCopy to mnie szalenie wkurzało wiec napisałem Anty-*AjekCopy :) Piraci z giełdy wycwanili się aby więcej zarabiać na sprzedaży piratów  i zabezpieczali nowości właśnie AjekCopy aby potem nie rozlazły się one szybko wśród szarych userów.

Tyle że ja turbo KSO pewnie miałem później niż ty miałeś AST :) I faktycznie AST mogło mieć tą przewagę iż gry ładowało błyskawicznie w jednym bloku, szczególnie stare proste gry. Potem zaczeły się pojawiać programy kompresujące i coś pamiętam iż AST nie lubiło strasznie Crunchera 5.0 Magnusa bo samo siedziało po ROM-em i Cruncher załatwiał na cacy procedury do obsługi AST lokując dane tam gdzie one się znajdowały :)

Seban

2,715

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za info! :) Teraz mam obraz jak to wyglądało :) Przyznam iż rozwiązanie blokowe i kompatybilność turbo 2000/KSO/F ze zwykłym zapisem zgodnym z DOS ($FF,$FF) była chyba nieco wygodniejsza :) Mimo tych niedogodności system AST bardzo mi się podoba jako jedno z pierwszych prób zaimplementowania systemu turbo dla małego ATARI :) Jego założenia jednak chyba bliższe są rozwiązaniom zastosowanym w przypadku turbo dla komputerów C64 :)

Seban

2,716

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Pecus napisał/a:

...bo w AST program binarny jest poprostu obrazem kawalka ciaglej pamieci RAM. Wszystkie kopiery AST dzialaja na zasadzie zaladowania kopiowanego programu do pamieci i powstrzymania przed uruchomieniem, w czasie wczytywania zapamietuja najnizszy i najwyzszy adres ladowanych blokow, a potem zapisuja obszar pamieci miedzy tymi adresami.Wystarczy by plik binarny ladowal cos na strone 6 a potem kawalek kodu na ekran, a kopier AST zapisze potem cala pamiec RAM :)

Może źle się wyraziłem... chodziło mi o sposób w jaki ktoś nagrywający (np. piratujący na giełdzie) kopiował programy na AST (powiedzmy te juz przygotowane). Przeciez nie jechał chyba AST->AST albo NORMAL->AST? Czy były jakieś narzędzie które umożliwiały zgranie z dysku przygotowanych wcześniej programów na AST? Myślałem iz istaniało jakieś narzędzie umożliwiające taką operację.

Co do takiej budowy plików AST to zdałem sobie z tego sprawę oglądając loadery i czytając manual do multicarta :)

pozdrawiam
Seban

2,717

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Tak się domyśliłem że to musi być wzmacniacz operacyjny/komparator. Zakładałem iż jest to uA741 jak w innych rozwiązaniach z tamtych czasów. Co do elementów wymienionych w magnetofonie to u PET-a widzę wymienione 3 kondensatory dołożony jeden równoległy rezystor.

Pecuś jeszcze jedno pytanie... czy masz w swojej kolekcji programów do AST jakiś handler T: który umożliwiał zapis programów na taśmę w AST prosto spod DOS?

Zaraz pewnie się okaże iż schematy tego co mamy powyżej są "okrojona/uproszczoną/zmodyfikowaną" wersją AST ;)

pozdrawiam
Seban

2,718

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Coś mi się wydaje iż to co jest w MA to tzw, Turbo2000 lub jego jakiś klon (nie F nie KSO), być może jest to jakaś kopia AST. No tyle że wynika z tego iż AST realizuje zapis linią COMMAND a w przypadku tego co jest w MA to pewnie zapis odbywa się dokładnie tak jak w turbo 2000F czyli przez bezpośrednie sterowania linią data_out. Najciekawsze jest to iż w MA chyba nic nie piszą o oprogramowaniu do tego ich Turbo? Czy się mylę?

2,719

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

No więc już wiem skąd wszystkie nieporozumienia i zamieszania wokół AST... coś co wcześniej traktowałem jako AST Turbo wcale nim nie było. Po rozebraniu magnetofonu dostarczonego przez PET-a oczom moim się ukazał następujący widok:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_pcb_foto.jpg

A więc wcześniejsze schematy nie przedstawiają oryginalnego interface-u AST, bo zakładam iż PET ma oryginalnie zamontowane AST skoro posiada oryginalny multicartridge :) Jak widać PCB do AST ma 3 układy scalone 2xUCY7400 oraz jeden nieznany po usunięciu brązowej "paciai" nie było widocznych napisów, ale do tego dojdziemy  w następnym kroku. Także na chwilę obecną "AST interface" na stole i reverse engineering w toku :D

Pozostaje pytanie co przedstawiają schematy z mojego ATARI i późniejsze skany od Lt_Bri... AST to nie jest, KSO 2000 nie jest, Turbo 2000F nie jest, Blizzard chyba również... więc co?

pozdrawiam
Seban

2,720

(47 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

Tdc napisał/a:

[... i jakimś dziwnym trafem już go nie masz ?? ;)

Ano zapewne takim trafem iż stał się posiadaczem MAC-a :) Teraz zapewne jest użytkownikiem systemu MAC OS X (aka Leopard) :D

Seban

2,721

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dzięki WIELKIE ILR za informacje :) Napisałem "mało czytelny" bo nie widać dokładnie połączeń między liniami (kropek na skrzyżowaniach linii sygnałowych). W sumie to już się domyśliłem jak to ma być, ale aby być pewnym chciałem aby Dely zeskanował to chociaż w odcieniach szarości :)  btw. Dely masz może ten numer Mojego ATARI? ;)

pozdrawiam
Seban

2,722

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Pecuś... linia command w AST przełącza interface turbo/normal, proszę oto kawałek mało czytelnego schematu:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_sch2.png

Ze schematu wynika iż lina COMMAND była stosowana do włączenia lub odłączenia sygnału pochodzącego z wcześniejszego wzm. uA741. Dane szły bezpośrednio na linię DATA_IN (na schemacie opisane jako DATA_OUT -> jago wyjście danych z interface-u). Ta linie idzie w interface AST który posiadam do 3 linii gniazda SIO.

Do tego kod realizujący zapis w steruje bezpośrednio linią SIO a nie linią COMMAND, linia COMMAND jest włączana tylko raz na początku transmisji. Aby aktywować interface turbo.

Co do przełączania interface-u sygnałem audio wnioskuje to z następującego kawałka schematu:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_sch3.png

jakież uderzające podobieństwo do AST :) nieprawdaż? :)  Proszę zwróćcie uwagę iż sygnał przełączający interface pochodzi z pinu 11 gniazda SIO (a więc jest sygnał audio pochodzący z magnetofonu z kanału lewego, gdzie normalnie panuje cisza). Głowica uniwersalna w 1010 bez problemu umożliwiła by zapis na "pilota" lewym kanale po drobnej modyfikacji magnetofonu :) Może Pan Sławomir Nienałtowski początkowo poszedł tą drogą?

Pecuś wspominałeś o niekompatybilności taśm i masz rację... były one nie zgodne... zresztą wspomina o tym manual do multi-carta przeskanowany przez Pet-a a OCR-owany przez Delyego. Większość programów przełącza sie pomiędzy wersją dla 1010 a XC12, oto dwa zdania na podstawie których wysnułem wniosek o niezgodności pierwszych systemów montowanych w 1010 i późniejszych wersji montowanych w XC12:

Ponowne naciśnięcie tego klawisza spowoduje powrót do AST XC12, obecnie we wszystkich firmowych magnetofonach (także 1010) montowany jest system taki, jak dla XC12.

Monitor znakomicie nadaje się także do kopiowania programów w AST, pozwala na kopiowanie w całości programów przegrywanych programami typu CHANGER, bardzo proste jest także kopiowanie między wersjami XC12 i 1010 (wystarczy zmienić sposób pracy gdy program jest w buforze).

Dokładniej chodzi mi o zdanie: "wystarczy zmienić sposób pracy gdy program jest w buforze".

Aby się upewnić czym się różnią wersje 1010 od XC12 zajrzę do kodu, ale to jak będę miał chwilę wolnego czasu.

Oczywiście mogę się mylić, ale wydaje mi się jednak że pierwsze wersje AST montowane w 1010 były sterowane sygnałem AUDIO z lewego kanału. Zasugerowało mi to zdanie powyższe mówiące o konieczności kopiowania pomiędzy standardem 1010 z XC12. Nadal się przy tym upieram :) Ale są to tylko moje dywagacje podparte skrawkami informacji a nie żadnymi konkretami :) Jakby ktoś miał 1010 z AST w wersji 1010 to by wyjaśniło definitywnie sprawę :)

vulgar napisał/a:

Oto zdjecia mojego AST

A możesz sprawdzić Vulgar jaką masz wersję softu w EPROMIE? taką sama jak Pet/BB czyli 2.B? (info po wciśnięci L w menu cart-a)

UPDATE: Pecuś zajrzałem do twojego programu zapisującego mini loader i faktycznie dokonujesz zapisu poprzez sterownie linią COMMAND. Którą wersję AST posiadałeś? XC12 czy 1010? Kolejny pomysł który mi sie nasuwa to taki iż lina command mogła mieć dwa znaczenia:

1) podczas zapisu pełniła rolę pinu sterującego wzmacniaczem zapisu
2) podczas odczytu przełączała interface turbo/normal

Wniosek jest taki iż albo dostepne schematy są niekompletne (ten pierwszy sugeruje iż nie ma na nim toru zapisu) lub zapis jest realizowany tak jak w Turbo2000F (poprzez bezpośrednie sterowanie linią DATA_OUT). Muszę poparzyć w oprogramowania na karcie AST co daje przełączenie 1010 vs XC12.

Czas przyjrzeć się magnetofonowi od PET-a. Skoro sprawa Multi-Carta została praktycznie zakończona.


pozdrawiam
Seban

2,723

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Multicartridge AST został zrekonstruowany :) Oczywiście nie obyło się bez kliku drobnych błędów z mojej strony. Obecnie prototypowy cart wygląda tak:

http://seban.pigwa.net/aa/multicart_c.jpg
http://seban.pigwa.net/aa/multicart_d.jpg

Poprawię błędy na schemacie i postaram się jak najszybciej wrzucić info o multi-carcie do Atariki.


Prototyp już działa i się uruchamia:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr1.png
http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr2.png

Co ciekawe część programów jest napisana w BASIC-u:

http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr3.png
http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr4.png
http://seban.pigwa.net/aa/ast_scr5.png

Ładują się z urządzenia "Q:" poprzez RUN "Q:"

pozdrawiam
Seban

2,724

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za wyjaśnienie :)

pozdrawiam
Seban

2,725

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Jeżeli już rozmawiamy o magnetofonach :) To ja pozwolę sobie zadać pytanie dotyczące zapisu danych. Jak wiadomo magnetofony Atari są stereofoniczne. Dane są zapisywane na kanale prawym a na kanał lewy pozostaje nagrana cisza. Sprawdziłem to organoleptyczne wkładając taśmę zapisaną przez XC11 do mojego decka. Z tego co widzę na schematach magnetofonów udostępnionych przez Jer-a mamy dwie głowice: kasującą i uniwersalną stereo (zapis/odczyt). Jeden z kanałów uniwersalnej (H1L) jest przełączany (zapis/odczyt) drugi (H1R) na stałe jest podpięty do wzmacniacza odczytu i potem sygnał idzie sobie do pinu Auido-IN w gnieździe SIO. Tu pojawia się moja wątpliwość co do słuszności oznaczeń, bo w/g mojego decka dane są zapisywane na kanale prawym (H1R) a kanał lewy (H1L pozostaje do dyspozycji własnej). Czy to błąd na schemacie u Ciebie Jer?

Następne pytanie dotyczące zapisu na taśmie. O ile dobrze rozumiem w przypadku magnetofonów ATARI taśma jest kasowana przez głowicą kasującą zasilaną po prostu napięciem stałym? Kolejne moje pytanie dotyczy prądu podkładu przy zapisie ... z analizy schematów wynika iż magnetofony ATARI nie generują prądu podkładu zapisując sygnał na taśmie  po prostu bez jego użycia, i zapewne wystarcza to do przeniesienia pasma jakie jest wymagane przez standardowe 600bodów?

pozdrawiam
Seban