2,751

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Poza tym tego samego Goteka możesz używać ze wszystkimi swoimi Atari oraz ze wszystkimi swoimi Amigami, Amstradami i innymi. A kosztuje niedużą kasę. Kompatybilność: odpalisz z niego wszystko, poczujesz i zobaczysz klimat używania dyskietek.
USatana tylko do Atari podepniesz i nie wszystko z niego odpalisz, choć fakt, że tak jak Pin mówi, jest o wiele wygodniej. Sam używam jednego i drugiego (tzn. akurat nie USatana, ale używam karty CF w roli dysku w ST i faktycznie jest super. Jeśli chodzi o gry, to Peter Putnik dzielnie dostosowuje w każdym tygodniu nowe tytuły i w tej chwili już na prawdę znaczna większość tytułów jest możliwa do uruchamiania z różnych rozwiązań hard-dyskowych.
Jednak podsumowując mój wywód - ja tam potrzebuję jednego i drugiego i bez Goteka nie wyobrażam sobie życia. Ale Gotek musi mieć minimum OLED i trzeci przycisk, bo bez tego, to porażka. I żadnego softu na Atari/Amigę do Goteka, tylko i wyłącznie wybieraczka przyciskami na wyświetlaczu, bez potrzeby żadnych dodatkowych plików, konfiguratorów i innych rzeczy, no i z dowolnym pendrivem.

2,752

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No dobra, dołączyłem:-) I polecam, bo gra się wyśmienicie. Idę se pograć znowu:-)

2,753

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ta nowa wersja jest super. Preliminary Monty, to jedna z moich ulubionych gier. Cieszę się, że autor zrobił to na bazie tej gry, bo Montezuma's Revenge nigdy za bardzo nie lubiłem tylko i wyłącznie z powodu ograniczenia czasowego przebywania na planszy. Ja zawsze lubiłem grać ze spokojem:-) Poza tym w Preliminary było zakończenie, kolejne poziomy coraz trudniejsze, ogólnie wolałem, ale nie o tym wątek.

W Montezuma Again w mojej opinii jest świetnie zrobiona koncepcyjnie całość labiryntu, a także ciekawe i różnorodne plansze.

@jer: Tam gdzie jest szereg łańcuchów i skaczące czachy, to jest podpucha. Przez te łańcuchy nie da się przejść, a za nimi już dalej nic nie ma:-) Po prostu tam nie idziemy.

Reszta jak najbardziej grywalna, przeszedłem cały poziom pierwszy i gra się super miodnie:-)
Z tym że ja grałem w wersję ściągniętą bezpośrednio ze strony projektu, stąd:
https://montemaker.blogspot.com/p/monte … on-10.html
Plik załączony tu w wątku w pierwszym poście ma taki sam rozmiar, ale zawartość się różni, więc chyba jeszcze nie było to dokończone.
@Sikor: może podmień ten pliczek na aktualny?
Edit: dołączam pliczek do swojego postu tutaj - ten, który jest na 100% grywalny i ukończyłem cały pierwszy etap.

Nie wiem czy kolejne poziomy to zapętlony w kółko pierwszy poziom, bo ten pierwszy jechałem ponad godzinę i miałem dość, pomimo, że gra się wyśmienicie:-)

Grałem na real Atari:-)

Aha, dojście po klucz konieczny do zebrania ognika - dwie plansze ze znikającymi podestami, to jak dla mnie trochę masakra, ale da się tam też przejść jak by co, tylko trzeba wykombinować sobie drogę, skakanie w odpowiednich momentach i w końcu za którymś tam razem się uda:) Przyznam się, że na tych dwóch planszach w dwóch, lub trzech bezpiecznych miejscach odpoczynku wspomogłem się freezerem z QMEG-a, bo nie wytrzymałem presji:-) Przy okazji sprawdziłem sobie jak ten freezer działa, bo niedawno zainstalowałem sobie dopiero rzeczonego QMEG-a. Freezer fajna rzecz:-)

2,754

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Z tego co widzę, ktoś zgłosił już problem - chyba ten, o którym mówił uicr0Bee:
https://github.com/keirf/FlashFloppy/issues/167

I z tego co widzę obecna wersja ma już to poprawione.
Wersja 0.9.29a

2,755

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Ja to sprawdziłem na obrazach *.STX gry Microprose Golf ściągniętej ze strony atarimania. U mnie działało to dobrze, więc na 100% metoda jest skuteczna.

2,756

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Dodam jeszcze dwie informacje.

1. Ja używam wersji FlashFloppy 0.9.18a i na tej wszystko działa poprawnie. Z tego co pisał mi niedawno uicr0Bee, to jeszcze kolejna wersja 0.9.19a jest ok, a dalsze wszystkie mają prawdopodobnie jakiś błąd, który sprawia, że nie działają poprawnie obrazy jednostronne *.ST np. 360kB, 400kB. Z tym że ja tego u siebie nie sprawdzałem, nie mam na to czasu, nie aktualizuję od dawna FF, bo ta wersja 0.9.18a działa mi ze wszystkim dobrze - i z Atari i z Amigą.

2. Jest programik od HxC darmowy do ściągnięcia ze strony HxC, który zwie się HxCFloppyEmulator_soft.zip
Tym programikiem można konwertować obrazy *.STX do formatu *.HFE - trzeba wybrać HFE V3
Następnie taki plik w formacie HFE V3 działa normalnie we FlashFloppy - tak że załatwia to już chyba wszystkie obrazy jakie by sobie nie wymarzyć:-)

Aha, czyli i tak mamy tylko 4 traki? Czyli nie wykorzystamy wszystkich kanałów Pokeya, tylko zawsze połowę wszystkich ośmiu, a jedynie możemy decydować czy robimy w prawo czy lewo, czy na środek (wówczas grają oba po prostu, tak?)? To trochę lipa, bo w trakcie grania też nie będzie się pewnie dało przechodzić między kanałami lewym i prawym, ani robić innych tego typu kombinacji i typowych efektów stereofonicznych?

Dzięki mono:-) Sporo tego, będzie się czym bawić:-)

No to podbijamy jeszcze temat obsługi stereo:-)

Słuchajcie, podepnę się tutaj, bo próbuję się też pobawić MPT i mam dwie kwestie, o które chciałem zapytać.

1. Czy jest jakaś instrukcja do wersji 2.4s? Chodzi mi o to jak uruchomić i używać drugiego Pokeya, bo widzę tylko w menu "Stereo", ale nie łapię o co tam może chodzić. Bardzo proszę o wytłumaczenie jeśli można.

2. I druga rzecz: czy gdzieś są dostępne jakieś przykładowe muzyczki do MPT? Nie mam ani jednej, coś tam się trochę bawię, ale chciałbym zobaczyć jak ludzie ustawiają różne rzeczy w instrumentach, żeby mieć jakiś punkt wyjścia do własnych brzmień. W TMC na przykład na dyskietce było kilka muzyczek i od razu widać lepiej o co biega, tak samo w starym poczciwym CMC.
Ewentualnie jeśli w necie nie leży nic takiego, to może ktoś by mi podesłał cokolwiek dla przykładu i dla testu? Obojętnie czy na jednego czy dwa Pokeye, choć z chęcią posłuchał bym też coś na dwa:-)

2,760

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor: tak, tak, ja wiem, że były takie płyty, ale nie miałem takiej nigdy, więc nie porównywałem. W tym swoim opisie stosowałem nazewnictwo "z ECI" i "bez ECI" jako skrót - każdorazowo jak pisałem bez ECI, to chodziło o tą rewizję z pamięciami 1-bit (z resztą bez ECI jest chyba tylko jedna rewizja z tego co mi wiadomo), natomiast jak pisałem "z ECI", to mam na myśli tylko te płyty z pamięciami 4-bit, bo takie porównuję.
Swoją drogą mam kilka takich płyt z ECI na pamięciach 4-bit i tam jest też co najmniej dwie takie "subrewizje", a może więcej, na których były drobne błędy. Mam np. dwie sztuki takich, na których jedna noga potencjometru "wisi sobie" z niedoprowadzoną masą i dolutowano pod spodem przewód do masy. Na innych dwóch płytach, które mam jest ten błąd poprawiony i masa jest dociągnięta do tej nogi już na płycie. Napisałem, że może być więcej takich "subrewizji", bo widziałem nieraz na zdjęciach jakieś przewody puszczone dodatkowo na płycie, ale na żywo nie widziałem, więc nie wiem co tam jeszcze za błędy występowały. Tak czy owak to są drobiazgi, chodzi o całościowy projekt prowadzenia magistral na pcb.

2,761

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Racja Sikor. Ale dziś analizując płyty, stwierdzam dodatkowo, że płyta bez ECI projektowo wygląda jak by to robił amator, tam nie są przestrzegane podstawowe zasady projektowania pcb w technice cyfrowej. Natomiast do płyty z ECI najwyraźniej przy projektowaniu usiadł już ktoś bardziej z głową i tego typu poważne błędy zostały wyeliminowane. Różnica między tymi płytami, że jedna ma ECI, a druga nie, i że jedna ma pamięci 1-bitowe, a druga 4-bitowe - w tym kontekście szczerze mówiąc to są niuanse, a poważna różnica, to projekt samego pcb.

Dodam jeszcze, że z kolei przyglądając się tym płytom, a w porównaniu do nich projektowi xangela, to niuansem jest fakt, że zrobił to kolega w formacie miniITX - natomiast jak się przyjrzeć projektowi pcb, to dla mnie niemal przejaw geniuszu - czapki z głów dla tego Pana:-) Wcześniej nie zwróciłem na to wszystko uwagi - myślę sobie miniITX, fajnie - ale teraz jak to porównuję, to nie wiem, czy aż tak nad tym myślał mocno, czy wyszło mu to przypadkiem, ale jest po prostu rewelacyjnie. Stąd nie dziwi fakt, że np. obraz jest idealny. Obraz widzicie naocznie, ale wyobraźcie sobie wszystkie inne sygnały, które też są w takiej wyśmienitej jakości - albo obejrzyjcie oscyloskopem. Ja tego nie zrobiłem, ale idę o zakład, że też będzie rewelacja w porównaniu ze standard Atari.
Sorry, że tak popłynąłem tutaj nad tą robotą xangela - ale wiecie, dla mnie jako elektronika, to są emocje:-)

2,762

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ciekawi mnie, czy w normalnej Atarce dało by się poprawić również tą sytuację. Chodziło mi po głowie, żeby może zrobić małą płytkę, montowaną w miejscu modulatora (zamiast niego), na którą by przenieść cały tor video. Od niepamiętnych czasów powstają różne mody poprawiające jakość obrazu, a może nie potrzeba modować w wymyślny sposób, tylko po prostu przenieść wszystko w lepsze miejsce i trochę lepiej poukładać. Zwłaszcza, że wszystkie opisywane w necie mody video u  jednych poprawiają obraz, a u innych pogarszają lub nie robią specjalnej różnicy.

Co do pokpienia sprawy przez konstruktorów, to jestem właśnie na etapie analizy porównawczej płyt z ECI i kościami pamięci 4-bit oraz płyt bez ECI z kościami 1-bit. Na tych drugich występują liczne problemy z różnymi rozszerzeniami, kartridżami, a nawet gorzej sprawują się urządzenia SIO (np. SIO2SD przy próbach wykorzystania większych prędkości). No i mam sporo wniosków już w tym temacie, bo okazuje się, że płyta z ECI ma mnóstwo poligonów masy pod magistralami, a płyta bez ECI praktycznie nie ma ich wcale. Tak samo magistrale ciągnięte równolegle po dwóch stronach płyty bez ECI, a na płycie z ECI prostopadle. Na bez ECI magistrale danych i adresowe lecą wszędzie razem, a na z ECI są rozdzielone i idą w większości  skrajnie po przeciwnych stronach płyty. Na bez ECI magistrale lecą też pod całym torem video, a na z ECI omijają większość toru video szerokim łukiem. Z resztą widać wyraźnie w drugą stronę, że na bez ECI obraz jest wyraźnie gorszy, jakby mglisty, a na z ECI obraz jest wyraźniejszy i ostry. Kolory tez są bardziej kontrastowe. To tak ogólnie, może postaram się zrobić na ten temat jakiś osobny wątek jak znajdę czas, ale wszystko to sprawia moim zdaniem różne kłopoty na tych płytach bez ECI.
A żeby nie było, że się tu wtryniam nie na temat, to powiem, że jest na temat, bo widać, że na późniejszych płytach z ECI została zdecydowanie poprawiona konstrukcja, a teraz analizując to wszystko widzę, że xangel jeszcze bardziej poprawił konstrukcję w swojej płycie miniITX, co wyraźnie widać po efekcie końcowym. Idę o zakład, że wszelkie rozszerzenia też na tej płycie będą działały stabilnie i bez żadnych problemów.

Właściwie o blok audio tylko się tu rozchodzi, bo gdyby można te wszystkie stereo robić bez kastrowania drugiej Atarki, to Pokeyów z powrotem pojawił by się dostatek (powiedzmy), a wartość takiego Pokeya zeszła by do faktycznej wartości takiego układu, a nie stanowiła większości kosztu całego Atari:-)

Sprawa jest bardzo prosta, jeżeli chodzi o wyjaśnienie deficytu Pokeya. Wymyślono stereo i nagle Atarek zrobiło się o połowę mniej, bo druga połowa bez Pokeya już nie wstaje...

PIA mogę sprzedać. Pokeya nie oddam:-)
Jak chcesz samo PIA, to pisz na PM ile chcesz za niego zapłacić, bo ja zasadniczo układami nie handluję, to nie wiem ile żądać, żeby nie było śmiesznie ani głupio dla żadnej ze stron:-) Niech to będzie wartość taka, żeby mi się chciało iść na pocztę, a zarazem taka, żebyś miał poczucie, że jest po koleżeńsku:-)

No tak, to wiem że atmegę można zaprogramować, ale mi chodzi o to, czy taki program napisany w arduino - konkretnie ten, który napisałeś - można skompilować do normalnego hexa czy tam bina i go zaprogramować z pominięciem bootloadera?

Pamiętam te Twoje przełączniki - fajne miejsce. Właśnie teraz jestem na etapie kombinowania jakoś fajnie miejsca na przełączniki w Atari 65XE, bo też tam potrzebuję i też bym chciał jakoś nieinwazyjnie, ale to tak nawiasem mówiąc.

Z przełączaniem stacji wiem, że można w dowolnym momencie, bo sam mam przełączanie i używam między stacją i Gotekiem, normalnie na włączonym kompie można przełączać, nic się nie stanie. Jeżeli w stacji mamy dyskietkę, to jedynie trzeba sobie w TOS-ie odświeżyć po otwarciu okna stacji klawiszem Escape, bo inaczej pamięta tablicę FAT odczytaną wcześniej w tej drugiej stacji.
Co do elektroniki, to ja to zrobiłem u siebie multiplekserem 157. Tu dawałem schemat:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php? … mp;preview

Z przełączaniem TOS-u, to faktycznie trochę lipa z tym opóźnieniem bootloadera w arduino. Nawet myślałem przez chwilę, żeby zmianę ustawienia zapisać w EEPROM-ie Atmegi i skutek by odniosła ta zmiana dopiero przy następnym uruchomieniu. Ale to nic nie da, bo z tego wynika, że zanim bootloader wstanie i program ruszy, to na pinie arduino i tak będzie zawsze ten sam stan, a przełączy się dopiero jak TOS już będzie leciał, więc się wysypie to pewnie. Eee, to za dużo kombinowania, może w przyszłości - tak tylko pomysł rzuciłem, może ktoś będzie się chciał pobawić w różne alternatywne oprogramowania, a póki co, to w końcu ten projekt to zegarek, a reszta to jakieś tam tylko dodatkowe koncepcje i luźne przemyślenia.

Wiem, że odbiegnę trochę od tematu, ale nigdy nie bawiłem się arduino, a jeszcze nie mam, więc zapytam, czy w arduino można taki program już gotowy i skompilowany wrzucić do procesora zwykłym programatorem bez tego bootloadera i będzie działał, czy arduino zmusza jakoś do posiadania bootloadera? Oczywiście wiem, że od tego momentu arduino już nie będzie działać jako arduino, ale czy taki program da się tak skompilować, żeby działał bez tego bootloadera?

1,28ms to chyba luzik z tym opóźnieniem.
Też zamówiłem sobie arduino i ten zegarek, więc jak złożę, to przyłączę się do testów.

_tzok_ przyszło mi coś do głowy - rzucam jako luźny pomysł tylko, bo może będziesz chciał jeszcze rozwijać swój projekt i wykorzystać pozostałe zasoby w łatwy sposób.
Skoro jest taki gotowy injector na klawiaturę, a w arduino zostały jeszcze wolne piny, to może by je wykorzystać opcjonalnie do jakiegoś przełączania/sterowania innych rzeczy za pomocą wciśnięć jakichś klawiszy? Można by np. przełączać TOS-y, albo zamieniać stacje A-B z klawiatury bez dziurawienia obudowy.
Można to zrealizować np. tak, że sprawdzać naciśnięcie danego klawisza tylko przez ułamek sekundy od włączenia zasilania. Wówczas był by efekt, że włączamy komputer trzymając jakiś klawisz i wtedy przełącza się stan na jednym z wyjść na przeciwny. Można by to zrobić uniwersalnie do dowolnych zastosowań, co tam sobie kto wymarzy. Np. do klawiszy F1, F2, F3... przypisać kolejne piny z arduino ile ich tam zostało i już, a każdy zrobi sobie z tym co zechce, lub zostawi niepodłączone jeśli mu niepotrzebne:-) Zaawansowani sobie zmienią też w programie jeśli chcą - skoro zrobiłeś z tego opensource.

_tzok_ napisał/a:

* dla STe z TOS 1.06/1.62 potrzebny jest STE_FIX.PRG oraz STE Control Panel (CONTROL.ACC), STE_FIX jest używany do synchronizacji Zegara ST z Zegarem IKBD podczas restartu, natomiast Panel jest używany do regulacji zegara,

Mam pytanie o ten STE_FIX.PRG. Poczytałem trochę w necie i z tego co wyczytałem jest to fix bugów związanych z rozdzielczościami w TOS 1.06, natomiast fix ten jest już zaaplikowany ponoć w TOS-ie 1.62. A pytanie jest przede wszystkim o to, czy oprócz tych opisanych wszędzie poprawek związanych z rozdzielczościami, robi ten fix coś jeszcze, że ma związek z zegarem, bo nigdzie nie znalazłem takich informacji?

2,770

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O wysuszeniu/wytarciu pisałem w kontekście, żeby sobie całość po prostu lekko wyczyścić, bo jak porządnie zapodasz kontaktu, to wszystko Ci tam będzie w tym pływało - można powiedzieć, że cały joy będzie z lekka od tego upieprzony:-) Czy kontakt zabezpiecza? Hmm, w gruncie rzeczy takiego styku nie można skutecznie zabezpieczyć żadnym preparatem, bo miejsce zestyku cały czas pracuje mechanicznie, więc się i tak wytrze z jakiegokolwiek preparatu, ale dookoła tego punktu zabezpieczy choć minimalnie, ale to nieistotne. Chodziło mi w tym wszystkim o to, że takie blaszki mikrostyku mają powierzchnię pokrytą bardziej odporną warstewką jakoś tam z lekka utwardzoną i ona śniedzieje w małym stopniu i bardzo powoli. Po wielu latach dopiero te joysticki niedomagają z powodu utleniania. Wyczyszczenie kontaktem usuwa tylko tlenki metali, nie naruszając przy tym struktury tej metalowej powłoki. Natomiast przetarcie tego mechanicznie np. papierem ściernym powoduje fizyczne wytarcie wierzchniej warstwy, pod którą goły metal jest już znacznie bardziej narażony na utlenianie, które następuje znacznie szybciej. Ot cała filozofia i różnica.

Aha, co do izopropanolu, to alkohol nie reaguje nijak z tlenkami metali, ale rozpuszcza tłuszcze, więc nadaje się świetnie do czyszczenia z innych zabrudzeń naszego ukochanego sprzętu:-)

2,771

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No to dobrze, że działa, tylko moja rada była inna...
Kolejny raz ktoś czyści styki alkoholem, który kompletnie nic nie robi z tlenkami, a następnie papierem ściernym, który pomoże na krótko, bo powierzchnia jest zarysowana, uszkodzona i będzie teraz śniedzieć w przyspieszonym tempie.
Oczywiście taka ingerencja pomoże, ale będziesz do tematu wracał częściej i robił za jakiś czas znowu, aż się wkurzysz i wymienisz cały mikrostyk.
Piszę to, bo znowu ktoś kolejny trafi kiedyś na ten temat i przeczyta, że pomógł alkohol i papier ścierny...
Styki czyści się preparatem ___KONTAKT_60___ lub podobnymi, które są do tego przeznaczone.

2,772

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja bym spróbował ten mikrostyk w lewo zalać kontaktem do styków i trochę nim popykać, zostawić na 10 minut, potem znów popykać, zostawić na godzinkę, znów popykać, wysuszyć, powycierać i może ruszy. Może być częściowo zaśniedziały styk, wówczas po prostu nie kontaktuje. Kontakt do styków rozpuszcza tlenki i pomoże na taką przypadłość.

2,773

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No dobra, ale ja tu nie ciągnę wątku, żeby sprawdzić czy wszystko jest ok, bo u mnie jest wszystko na pewno ok, tylko xangel chciał coś porównać, dlatego odpisałem:-)

2,774

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@dragmar: odpaliłem sobie na Altirra, wygląda jak dla mnie tak samo, nie widzę różnic (pomijając pionowe prążki od zegara).

2,775

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel: z tym ładnym obrazem to jest zasługa tego, że ułożyłeś lepiej wszystko na płycie i są mniejsze odległości oraz cały tor video jest bardziej "skumulowany" w jednym miejscu płyty, czy są jakieś modyfikacje w stosunku do oryginalnego Atari? A może to tylko kwestia wyrzucenia modulatora, który sieje najpewniej jakimiś zakłóceniami?