Nie znam odpowiedzi na pytanie, ale miałem ten komputer...

UWAGA: mimo, że wtyki / gniazda zasilania wyglądają na standardowe to mają zamienione przewody i podłączenie ich bez przejściówki spali płytę! Podobno jest to trudne do naprawienia, bo - o ile dobrze pamiętam - jeden uszkodzony tranzystor pali kolejne. Ja swoją uszkodziłem niechcący robiąc zwarcie końcówką pomiarową od miernika, dosłownie na ułamek sekundy, kiedy sprawdzałem czy dobrze przełączyłem przewody... Jeżeli końcówki są odsłonięte dla bezpieczeństwa warto je okleić izolacją, a najlepiej upewnić się "na sucho".

Podobnie niestandardowe są taśmy połączeniowe. Po zrobieniu odpowiednich przejściówek z odpowiednim "przeplotem" możliwe jest podłączenie standardowej stacji 3,5" (też należy pamiętać o zasilaniu!).

Obrazów dyskietek przez wiele lat nie mogłem znaleźć...

Ten komputer znany jest też jako Amstrad PCW / PCW Joyce.

Na szybko znalazłem taką stronkę - http://www.fvempel.nl/link.html , ale nie wiem czy można tam znaleźć CPM.

277

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Skoro nie wiemy??? czy na Atari da się wygenerować linie teletekstu...

To napiszę co mi się wydaje:

Myślę że linie odpowiedniej szerokości da się utworzyć - w jednym z czasopism (niestety nie pamiętam w którym) jest dostępny listing rozciągający tryb 0 na cały ekran, problemem jest tam organizacja pamięci ekranu - ekran jest poszatkowany, ale może dałoby się te kilka potrzebnych linii poprawnie złożyć?

A czy dałoby się te linie umieścić poza widocznym obszarem? Tego zupełnie nie wiem, ale patrząc jak czasami Atari wykonuje przypadkowe instrukcje i cały ekran skacze mam wrażenie, że dałoby się tak zepsuć obraz żeby wyświetlał się tam gdzie byśmy chcieli.

---

Jeżeli nie, to można by spróbować zaadaptować schemat przedstawiony przy jednym z demek i zbudować generator sygnału teletekstu dla Atari, również z nakładaniem linii teletekstu na sygnał z Atari z możliwością przełączenia na dowolny inny sygnał video.

---

A już całkiem realne - przynajmniej w mono - wydaje się napisanie programu który wyświetlałby teletekst po prostu na Atari - tak jak to jest na C64, póki co zostajemy w tyle, ale przynajmniej autor wykorzystał font z Atari ;-)

https://norbertkehrer.github.io/teletext_c64/teletext1.png

https://norbertkehrer.github.io/teletext_c64/teletext4.png

https://norbertkehrer.github.io/teletext_c64.html

Autor jest znany również z wielu programów na Atari - które można zobaczyć na powyższej stronie.

Teletekst z kilku wybranych przez autora niemieckich stron z teletekstem jest pobierany w plikach png i odczytywany jest z nich tekst zapisywany we własnym formacie - gdzie sam tekst jest w formie tekstowej, który następnie można przeglądać na C64 (obecnie z powodu zmian na stronach - nie wszystkie przewidziane przez autora teleteksty da się ściągnąć). Szczegóły tego formatu są dostępne na powyższej stronie.

---

Na Atari widzę to tak, że teletekst działałby w trybie graficznym, a pierwsza linia - w której przeważnie tylko z powodu błędów powiększa się font, a grafiki nigdy nie widziałem - mogłaby być w trybie tekstowym, podobnie jak linia fast tekst-u. Ekran graficzny zajmowałby co najmniej dwa ekrany - aby umożliwić miganie dowolnej liczby znaków, dla funkcji Reveal w połączeniu z miganiem, po naciśnięciu Reveal generowane byłyby nowe wersje strony z ujawnionym ukrytym tekstem na dwóch ekranach.

---

Ponieważ cały proces odzyskiwania teletekstu jest bardzo czasochłonny (bez karty obsługującej CUDA) to odzyskuję max 1-2 minuty...

Przeglądanie dawnego teletekstu jest niesamowite. Nie przeglądałem go dokładnie w momencie kiedy go nie do końca świadomie nagrywałem, ale teletekst przeglądałem dość często (nadal zaglądam) stąd i moja nostalgia za tym medium, niestety obecnie wielu działów już nie ma, nie ma też tak dużo grafiki. Są nowe całkiem ciekawe działy, ale nie jest ich tak wiele jak kiedyś. Są też nowe teleteksty, jednak większość trudno tak nazwać, gdyż są emitowane tylko z zegarem lub tylko ze stroną z napisami do filmów. Nie wiadomo czemu niektóre teleteksty są dostępne tylko on-line, co nie ułatwia ich przeglądania (przynajmniej w Wa-wie ich nie nadają razem z sygnałem telewizyjnym).

Pamiętam, że przy każdych świętach zaglądałem do teletekstów, szczególnie do TeleGazety, żeby zobaczyć świąteczne obrazki, które przy każdych kolejnych świętach były inne, później niestety zaczęły się powtarzać.

Nie raz zastanawiałem się czy z tych danych nagranych na taśmie da się złożyć większe fragmenty - w końcu większość stron jest nagrana kilkukrotnie, ale nie przypuszczałem, że nagrany jest cały sygnał, a "tylko" jego rozmycie nie pozwala go zdekodować poprawnie i że kiedyś będzie możliwe jego praktycznie całkowite odzyskanie. Myślałem, ze nagrywane są szczątkowe dane i że byłoby fajnie móc nagrać cały sygnał i móc go odtworzyć, a teraz mogę do niego zajrzeć :)

Swoją drogą myślę, że dziś najbardziej cenne są nie filmy które nagrywaliśmy, a zapowiedzi, fragmenty wiadomości, czy innych programów których dziś już nie ma, no i teletekst, którego prawdopodobnie nikt nie archiwizował.

---

W ogóle nie rozumiem dlaczego producenci odeszli od produkcji magnetowidów, dziś zapisujemy sygnał cyfrowy w cyfrowej postaci, magnetowidy nagrywały sygnał video i audio, podobnie nowsze DV, również nagrywały sygnał video i audio, ale już w postaci cyfrowej, więc dlaczego dziś nie nagrywamy na kasety pakietów nadawanych cyfrowo? Przecież można sobie wyobrazić magnetowid kompatybilny z dawnymi jak i obsługujący nowy cyfrowy sygnał zawierający dowolne pakiety danych - również jako nośnik dowolnych innych niż telewizyjne danych cyfrowych. Kasety są dość pojemne (o ile pamiętam kaseta DV to około 20GB) i gdyby to było rozwijane na pewno zapewniałoby większe pojemności i nadal byłoby powszechnie używane. Choć z drugiej strony pewnie do tej pory wszystkie archiwalne kasety z których można odzyskać zapisany teletekst byłyby już zapisane nowszymi nagraniami.

Sama kaseta jest dużo bardziej "ludzkim" nośnikiem, niż obecne - jest dużo więcej miejsca na notatki, naklejki i inne spersonalizowanie, co daje kasetom indywidualny charakter.

---

Co do teletekstu zapisanego w plikach TS to okazuje się, że... vhs-teletekst potrafi wyciągnąć teletekst również z plików TS, wystarczy tylko np. przy użyciu VLC sprawdzić PID i podać go w linii poleceń np. "--ts 505". Z plików TS nagranych na komputerze program odczytuje teletext prawidłowo, niestety z plików z dekodera odczytuje sieczkę, ale póki co dobre i to bo większość plików nagrywałem na komputerze.

Edit: Skrypt z pakietu vhs-teletext którym da się wyciągnąć dane z plików ts przy okazji je optymalizuje, co niestety prowadzi do ich uszkodzenia... Dzieje się tak, gdyż jak podejrzewałem - na niektórych stronach gdzie za każdym wyświetleniem tekst jest inny - reklamy, czy inne zmiany, takie dane są uśredniane, w tym też linia z zegarem, co powoduje że stają się nieczytelne. W przypadku danych z vhs-u uśrednianie powoduje znaczną poprawę jakości tekstu na większości stron, jednak również uszkadza zmieniającą się treść. Zauważyłem też że niektóre strony, które przed optymalizacją są dostępne, już po znikają - zdarzyło mi się nawet, że plik wynikowy był zupełnie pusty i to w dwóch przypadkach. O ile w przypadku danych vhs optymalizacja poprzez uśrednianie ma sens (przydałaby się większa kontrola tego procesu), to przy danych z plików ts niekoniecznie - zmniejsza objętość plików, ale niepotrzebnie je "naprawia". Myślę, że dla danych cyfrowych (w których też mogą się zdarzyć uszkodzone pakiety) lepszym rozwiązaniem byłoby usuwanie wyłącznie identycznych podstron, a nie ich uśrednianie.

Znalazłem też inny skrypt - który polecam - da się go uruchomić pod Windows-em, nie optymalizuje plików i działa dużo szybciej (max kilkadziesiąt sekund w porównaniu do kilku godzin):
https://github.com/ZXGuesser/pes2t42 (na stronie tego autora jest więcej narzędzi do teletekstu)
Wynikowe pliki oczywiście są większe, ale za to działają tak jak teletekst nadawany na żywo, a kompresują się bardzo dobrze (do 1%) więc można je archiwizować w takiej formie. Ewentualnie jak powstanie lepsza wersja narzędzia do automatycznej redukcji ilości zapisanych *identycznych* podstron będzie można zapisane pliki przetworzyć, obecnie żeby to było zrobione dobrze wymaga to "ręcznej" edycji, czego póki co nie próbowałem.

Ten skrypt również nie potrafi przetworzyć plików z dekodera, w tym przypadku od razu zwraca błąd. Jednak VLC jak i sam dekoder potrafią odtworzyć zapisany w nich teletekst.

Póki co nie radzi sobie też z błędami w stream-ie.

---

Jak się okazuje oprócz ukrytej treści o której pisałem wcześniej w danych teletekstu można znaleźć też inne ukryte napisy. Można zauważyć powtarzający się regularnie tekst "FAB Teletext System" i to chyba we wszystkich obecnie nadawanych teletekstach, co świadczy, że nadawcy korzystają z tego systemu (https://www.fab-online.com/teletext/). Kolejnym tekstem który zauważyłem w teletekście z podpisami jest wpis "Subtitler by Ireneusz Hallmann" (można o nim poczytać m.in. tu: https://www.goldenline.pl/ireneusz-hallmann/).

Ciekawe jak działał system z kodowanymi danymi nadawanymi wraz z TeleGazetą i czy te dane też dałoby się obecnie odczytać? Było do tego specjalne urządzenie montowane do komputera:
https://archive.teletextarchaeologist.o … ils/169986 i kolejna podstrona: https://archive.teletextarchaeologist.o … ils/170132

CDN.

278

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Znalazłem psa, którego przeniosłem na Atari (załączony wcześniej w atr-rze): https://archive.teletextarchaeologist.o … ils/136684

Edit: stosując sztuczkę - jak dopisałem powyżej da się w VLC odtworzyć teletekst ze ścieżką audio.

Ciekawe jak się zachowa dekoder sprzętowy?

Edit2: Niestety, przynajmniej ten który sprawdziłem takich plików nie odtwarza - na niektórych się zapętlał i próbował je odtwarzać od nowa po każdej nieudanej próbie, udawało się to przerwać tylko w określonym momencie.

Może ktoś pamięta? Kiedyś ~20, a może więcej lat temu był - przynajmniej w Warszawie - retransmitowany jakiś zagraniczny kanał (chyba tylko w godzinach przedpołudniowych) i on też miał teletekst - były tam spore obrazki. Ktoś wie co to był za program?

Przerysowałem z niego fragment samochodu, który zajmował cały ekran...

279

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

DVB Dream - przez kilka lat używałem wyłącznie tego, bardzo dobrze zrobiony timeshift - działający cały czas, nagrywanie od dowolnego momentu z timeshift-u, nagrywanie *jednocześnie* wybranych kanałów z danego multiplexu (do osobnych plików lub do jednego), choć niedopracowany, dla mnie to był najlepszy program, niestety nie działa z Windows 10 i z tego względu nie znalazł się w teście.

Edit: Aby przeglądać teletekst w tym programie trzeba dodać go w postaci plugina (istnieją dwie różne implementacje).

AltDVB jest po latach rozwijany, a przynajmniej uaktualniony - https://forum.satkurier.pl/topic/31247- … a-edition/

SmartDVB ściągnąłem, ale, że wcześniej nie używałem to... OK, zaraz sprawdzę :)

Tak, wiem, idzie tak samo jak w analogu - w czasie rzeczywistym tak jak jest wyświetlane, dlatego zgrywałem 30 minut, jednak dla 99 podstron to zbyt krótko, i kolejne testy robiłem 40 i 60 minut - limit 3600 sekund.

W DVBViewer przegląda się plik od razu w całości, choć niektóre podstrony na liście są niewidoczne dopóki nie naciśniemy "<" lub ">" dostępnych z menu.

PS. Żałuję że skasowałem te mniej kompletne pliki z wczoraj, bo były ciekawsze wiadomości...

Edit2: Była jeszcze w Wa-wie telewizja mobilna DVB-H, którą można było oglądać przy pomocy MobileTV: https://www.dtvtools.com/mobile-tv-view … -t2-dvb-h/ została zastąpiona kodowanymi kanałami Polsat-u.

Edit3: Nie spodziewałem się, że SmartDVB będzie tak zamulał... Mimo, że wyświetla obciążenie na poziomie 25% SD / 45% HD to praktycznie nie pozwala na swobodną pracę z żadnym programem. Złe ustawienie konfiguracji udało mi się zmienić dopiero usuwając pliki. Strojenie wymaga znajomości zawartości plików. No i nie potrafi otworzyć pliku TS bez audio i video - po próbie odtworzenia jednego z takich plików przestał odczytywać katalog... Na plus jest zapis TimeShift (w pliku TS - Transport Stream), jednak cały czas ostro pracuje przy tym HD (nie sprawdzałem, ale być może da się to inaczej skonfigurować).

280

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W opcjach AltDVB przy nagrywaniu TS-a da się wyłączyć/włączyć dowolne "ścieżki", więc można zapisać wyłącznie teletekst.

Spróbowałem nagrać tak 30 minut (założyłem, że tyle starczy na większość podstron, a limit można ustawić w programie - 1800 sekund), jest jednak problem z odtwarzaniem tak zapisanego teletekstu.

AltDVB chyba nie pozwala na odtwarzanie plików.

VLC przy braku ścieżek video i audio nie odtwarza pliku wcale, a ze ścieżką audio, gdy brak jest ścieżki video nie pozwala na włączenie teletekstu.

Edit3: a jednak ze ścieżką audio pozwala, tylko trzeba się uciec do pewnej sztuczki - włączyć odpowiednią wizualizację dźwięku (nie ze wszystkimi wizualizacjami to działa) i na niej włączyć teletekst :) Więc sukces połowiczny.

ProgDVB 7 (wersja podstawowa) podobnie jak VLC - teletekst można włączyć tylko gdy jest "ścieżka" video (mimo, że tu okno teletekstu jest wyświetlane niezależnie od video), jednak program wyświetla puste okno - wygląda na to, że odtwarzanie teletekstu z nagranych plików nie jest do końca zaimplementowane.

DVBViewer Pro (demo) przy braku video i audio wyświetla zatrzymany teletekst - mimo, że na liście nie zawsze są widoczne wszystkie podstrony, to (oczywiście o ile są zapisane) można je wybrać strzałkami z menu. Gdy oprócz teletekstu plik ma zapisaną ścieżkę audio teletekst działa normalnie. Edit: przy kolejnej próbie zdarzyło się, że plik teletext+audio się nie odtwarzał (w tym programie) i nie mogłem przeglądać teletekstu.

Edit2:  Występujące puste linie na części stron (zamiast niektórych linii z tekstem czarne pasy) - o czym pisałem wcześniej -  pojawiają się niezależne od użytego programu - wygląda na to, że to problemy techniczne na TVP3. Również sporo stron jest powtórzonych w mniej lub bardziej uszkodzonej wersji.

Innych programów nie sprawdzałem.

Edit: Ponieważ z pliku TS z zapisanym wyłącznie teletekstem i dźwiękiem przy jednej z prób zapisu nie udało mi się odczytać teletekstu, więc przy obecnie dostępnych wersjach powyższych programów, nie mogę polecić zapisu wyłącznie z audio. Chyba lepiej zapisać sam teletekst i mieć nadzieję, że powstaną poprawki, które umożliwią bezproblemowe przeglądanie tak zapisanych plików, tym bardziej, że obecnie jest to możliwe w jednym z programów (trochę nietypowo [też dobrze, ale szkoda, że nie działa normalny tryb] i przy niewielkim zgrzycie, ale jednak).

Dla programistów - Przez ograniczony czas są dostępne książki: Python, C++ i Java:
https://www.fanatical.com/en/bundle/int … ree-bundle

Gdyby ktoś chciał się podjęć przeportowania vhs-teletekst-u to mogą być w tym pomocne :)

281

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dema na teletekst - http://www.pouet.net/lists.php?which=157 , jedno ma dołączony schemat urządzenia które pozwala je wyświetlić na TV wraz z źródłami, inne używa programu autora vhs-teletext-u - raspi-teletekst (https://github.com/ali1234), a pozostałe są na Micro BBC - jeżeli dobrze rozumiem to też da się je wyświetlić w postaci teletekstu na TV.

https://www.youtube.com/watch?v=69RLM1CZDI4
https://github.com/strlentv (w źródłach jest schemat)

https://www.youtube.com/watch?v=_To2TwIrWqQ
DL: https://files.scene.org/view/parties/20 … t40.tar.gz
https://modeemi.fi/~ninnnu/making-of-teletext.txt

https://www.youtube.com/watch?v=y2knYNDNKfY
https://github.com/bitshifters/teletextr

https://www.youtube.com/watch?v=22y_aiOx9CY
https://github.com/bitshifters/bad-apple
https://bitshifters.github.io/posts/pro … apple.html

https://www.youtube.com/watch?v=Y-GDf5Dc92g
(żeby lepiej się przyjrzeć obrazkom można spowolnić odtwarzanie, jak widać autor nie lubi Atari)
https://www.horsenburger.com/teletext (naciśnij "load more" - obrazki się doczytują w tle)

http://danfarrimond.co.uk/at-a-glance#teletext

Gdyby tak zrobić takie urządzonko dla Atari (o ile się nie da takiego sygnału wygenerować bez czegoś takiego bezpośrednio na Atari) można by zrobić demo które Atari wyświetlałoby w postaci teletekstu - fajnie gdyby efekty były generowane w czasie rzeczywistym :)

Generalnie fajnie by było mieć coś takiego żeby można było ożywić teletekst w analogowym TV wysyłając np. sygnał zgrany z vhs-ów lub przesyłając teletekst z sygnału np. DVB-T lub z nagranego pliku TS :)

282

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wracając do vhs-teletext-u instalacja nie jest aż tak trudna - u mnie wymagała sporo przygotowań dotyczących hardware-u no i nie używam Linuxa więc musiałem wszystko zrobić od zera, ale dla kogoś kto używa Linuxa nie powinna sprawiać problemów. Więc zachęcam do spróbowania :) Karty telewizyjne można kupić używane za około 20 zł.

Zgrany teletekst poprzez uśrednianie danych jest prawdopodobnie lepszej jakości niż odbierałem prosto z anteny. Jednak wymaga dużo danych, a skrypt przetwarza je bardzo powolnie. Zapisany plik z ~2h filmu ma 11GB, a jego całkowite przetworzenie na Celeronie 2,4 GHz trwałoby szacunkowo 70 dni i nocy.

Skrypt może opcjonalnie korzystać przy obliczeniach z karty graficznej i wtedy ma wykonywać obliczenia szybciej, niestety nie mam rekomendowanej karty. Ciekawe czy przy użyciu odpowiedniej karty czas byłby akceptowalny? Edit: wg dokumentacji z kartą obsługującą CUDA liczy niemal w czasie rzeczywistym ?!

Może znajdzie się ktoś kto by przepisał te skrypty na C++? Myślę, że po skompilowaniu program działałby szybciej. Jest ktoś chętny? ;)

Po 14 godzinach przetwarzania mam ~2MB-owy plik wyjściowy i już widzę że przeglądanie większych plików byłoby problematyczne, bo na początku "skanowany" jest cały plik co już przy tak niewielkim rozmiarze trochę trwa, a potem przeglądamy go w czasie realnym bez możliwości przewijania, czyli gdyby przetworzyć dwie godziny materiału to ich pełne wyświetlenie zajęłoby 2h + na początku czas na "skanowanie".

To pokazuje, że przeglądarka powinna mieć nieco więcej możliwości niż standardowa przeglądarka teletekstu - coś jak "way back machine" - czyli oprócz możliwości zmiany strony, zmiany podstrony, również umożliwiać przechodzenie w dowolnym momencie do innych wersji wyświetlanej podstrony, a także wszystkich stron i podstron które pojawiają się w dowolnym czasie w danym pliku.

Nie wiem jak dokładnie działa uśrednianie danych, ale o ile nie jest to jakoś sprytnie rozwiązane to myślę, że zmiana treści strony (edycja dokonana przez nadawcę) może spowodować pomieszanie treści poprzedniej i nowej wersji danej podstrony.

Zdarzało mi się czytać informacje, które w czasie czytania zostały poprawione, czy zupełnie zastąpione innymi, ciekawe jak sobie z takimi przypadkami radzi skrypt.

Nie wiem czy już wtedy istniała podstrona z napisami do filmów, ale to mógłby być dobry test, bo napisy zmieniają się za każdym kolejnym powtórzeniem danej podstrony. Ciekawe jest też to, że napisy są nadawane poza licznikiem - co oczywiste - tak aby były zsynchronizowane z dialogami.

283

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Trochę się rozejrzałem i są też darmowe narzędzia jednak ich obsługa wymaga przestudiowania dostępnych parametrów, a z tego co czytam to raczej przeznaczone są do wyciągania wyłącznie napisów do filmów. Przy domyślnych ustawieniach jeden z programów wyciągnął z kilku plików dwie linijki tekstu... Ja chciałbym zapisać cały teletekst.

Szukając informacji znalazłem takie miejsce z linkami do teletekstów:
https://news.ycombinator.com/item?id=12246592
a stamtąd trafiłem tu:
https://www.daserste.de/specials/servic … ex100.html
- jest tam filmik pokazujący te dane nad obrazem, wpisywanie teletekstu! i m.in. stronę z "totkiem" ;)

284

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zrzuty ekranu - niestety zapomniałem wyłączyć usuwanie przeplotu - teraz nie mam jak sprawdzić, czy ma to większe znaczenie - w każdym razie jest to sygnał z vhs:
http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_top.jpgPowyżej obrazu, jest jeszcze kilka linii, ale próba ich wyświetlenia powoduje utratę synchronizacji. Prawdopodobnie na górze widać dane teletekstu, pod nimi nieco inaczej zapisane wolniej zmieniające się m.in. liczniki.

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_bottom.jpgPod obrazem linie, które przemieszczają się w górę i w dół (w obszarze gdzie tu widać 4 linie), czasami widać jakby przemieszczającą się plamkę zamiast jednej lub więcej linii, czasami linia/e jest poprzerywana - przynajmniej tak to wygląda w DScaler-ze.

Ciekawe czy można by było wygenerować takie dane w tym miejscu ramki (szczególnie na górze) przy pomocy małego Atari (reszta ekranu może być pusta)?

Fajnie też gdyby ktoś kto ma kasety nagrywane w latach '90-tych spróbował :) - moglibyśmy zobaczyć Łączkę Tele-Zajączka i więcej Telekomputerów.

Ja mam prawdopodobnie nagrania wyłącznie z lat 2004-2005 i może nieco późniejsze, też ciekawe, ale te strony chyba już wtedy zniknęły. W avi teletekst się nie zapisywał... ale mam trochę zrzutów z BorgTV. Późniejsze mam w TS-ach (Transport Stream - pliki video z DVB-T), ale póki co nie ma / nie znam? software-u do zapisania teletekstu osobno (można przeglądać z pliku TS). W ostatnich latach nagrywam niewiele... ale ustawiłem sobie w opcjach nagrywanie teletekstu ;)

285

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dzięki, mi się tylko udało to uruchomić... choć miałem niespodziewane przeszkody i łatwo nie było...
Za rev-eng laury należą się autorowi vhs-teletext-u :)

I jeszcze screen (ten sam co w załączniku):
http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_teletext_test_dump.jpg

Uwaga: Na screenie jest strona z odzyskanego teletekstu i program tvtime, bez uruchomienia którego vhs-teletekst nie odczytywał danych. Na szczęście zainstalowałem tvtime wcześniej i przyszło mi do głowy żeby go uruchomić gdy skrypt vhs-teletext łapał tylko puste klatki.

286

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Z kompem miałem jeszcze sporo przygód... wymieniłem zasilacz... wymontowałem kartę... postaram się to opisać później w osobnym wątku...

Nie dostałem odpowiedzi na pytania które zadałem w formularzu o vhs-teletext...

Jednak po instalacji zyliona pakietów udało mi się zainstalować te skrypty python-a i je uruchomić!

Ponieważ przetwarzanie danych trwało i trwało.. przerwałem je i właśnie przeglądam sobie strony gazety polsatu z 31 grudnia 2004 roku odzyskane z filmu Die Hard II :D Tak, to działa!!!

PS. Pewnie niedowiarki powiedzą, że program sciągnął dane z netu ;)

Sorki za literówki. Edit: Mam nadzieje poprawione.

287

(10 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Pole z demosceną :)

(Przekleiłem link z:)

...

https://www.youtube.com/watch?v=pqMiYQC9Mno

Może YT rozpoznawał tak długo utwory wykorzystane w tym materiale?
Wpisy pod nagraniem dotyczące wykorzystanych utworów zostały wygenerowane automatycznie?

Edit: https://support.google.com/youtube/answer/7680188

Dzięki temu można się dowiedzieć jakie utwory zostały wykorzystane... gdyby jeszcze było opisane które demo zawiera który/e utwór/y...

288

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

https://sjp.pl/font ;) (pod hasłem dyskusja)

Dlaczego masz żal do "nas" skoro w tym znaczeniu to słowo jest powszechnie używane? (do tego ze mną na ten temat rozmawiasz pierwszy raz). Np. używam Open Office gdzie jest pole "nazwa czcionki" (i nie ja to pole tak nazwałem).

Kiedyś pisałem o czcionkach na Atari https://atarionline.pl/1266276172 i co prawda się przyczepiłeś ale do czegoś innego, a co do tekstu napisałeś, że "artyku w porządku ;)"

Tak jak ktoś napisał jedno słowo określa dwie różne rzeczy (fachowo / potocznie). Sam przyznałeś, że nie jesteśmy w zecerni i dałeś linka z którego cytat wstawiłem powyżej.

Zastanawiam się czy wg tej terminologii po wydrukowaniu "font" staje się wyłącznie "krojem pisma"?

Nawet definicje na stronie PWN nie są jednoznaczne i trudno właściwie zrozumieć co te pojęcia oznaczają i czy "font" jest oficjalnie polskim słowem (jeżeli, to od jak dawna?) czy nie.

289

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trzymam kciuki, że wrócisz do tego projektu!


Edit: https://www.chrismcveigh.com/ - bardzo ciekawe projekty w tym komputery, konsole i automaty!

290

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lutowanie to bym zostawił dla "odbiorcy"- dolutowanie przewodów czy wlutowanie całości, no chyba, że konstrukcja by tego wymagała - tak jak w splitterze, choć DIY też OK. Przy obudowie z formy zgoda - powinna być profesjonalna bez dłubania i patrząc na rendery to taka będzie, a przy wydruku 3D, aby użyć mniej materiału można kombinować.

Mogłoby być kilka wersji (o ile byłoby zapotrzebowanie) taka jak jest w planie - zgodna z oryginałem w Atari montowana na powierzchni płytki; montowana do ścianki - z prostymi pinami - płytka w pionie / przewody; we "wtyczce"; obudowa do splittera; obudowa SIO2SD.

291

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Niestety na poprawienie wkładki nie mam czasu...

Sikor napisał/a:

(...) FONT, nie czcionka! To nie zecernia, wersja elektroniczna! (...) ->link<-

@Sikor Ciekawe - jak napisałem o czcionce, to mi się przypomniało, że gdzieś pisałeś o czcionce i foncie... No właśnie to nie zecernia, więc użycie słowa czcionka nie jest błędem, nawet w podlinkowanym haśle jest to wskazane:

W języku niefachowym, w kontekście komputerowym, określenia „czcionka” używa się jako metonimii terminu „font”, odnosząc je do zestawu czcionek, zbioru zakodowanych postaci znaków.

Generalnie "font" jest słowem angielskim, a "czcionka" polskim. "Font" jest tłumaczony na "czcionka" i odwrotnie "czcionka" na "font". Trzeba by się zastanowić czy angielskie pojęcie jest szersze od polskiego i czy istnieje inne angielskie słowo na pojedynczą czcionkę znaku. W mowie potocznej "font" jest stosowany zamiennie z "czcionką", choć zgodzę się, że w Polsce mówiąc "czcionka" możemy mieć na myśli dowolną ""czcionkę"", a "font" odnosimy raczej do znaków na komputerze.

Pisząc po polsku aby być poprawnym użyłbym raczej "krój pisma", jednak jak widzę w różnych miejscach w sieci w kontekście drukarni rozróżniają "czcionkę", "font" i "krój pisma", więc już nie mam pewności czy użycie "krój pisma" jest poprawne. Ten podział wydaje mi się jednak niepoprawny w języku polskim, i to wprowadzenie słowa "font" wygląda na niepoprawne. Chyba trzeba by się było profesora poradzić ;)

W poniższym filmie czcionki są określone jako pieczątki liter
https://www.youtube.com/watch?v=TJz7kRDwfXs

W większości programów komputerowych w języku polskim wybieramy czcionkę, nie czcionki (może być wybór czcionki) i nie font... i raczej już tego nie zmienimy...

Można też powiedzieć "zestaw znaków" i to chyba byłoby najpoprawniejsze.

292

(10 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

A drobiazg, nie ma za co, zmęczenie materiału i nie dałem rady :) Wzajemnie!
Został się END... Sądząc po napisach strumień mógł zasłużyć na nagrody jak linkowany Jamniczek ;)

PS. Nawiązanie do kiszek znalazłem jeszcze w animacji "1001 Drobiazgów".

293

(10 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Wspomniał ktoś o kiszce?
https://www.youtube.com/watch?v=r16GL3N4PdM
mała kalkulacja: przy tym nawet i komputer to male piwo ;)

...a jak się komuś klimat podoba to jeszcze jeden: https://www.youtube.com/watch?v=9uxlXIlihWA
i się wyjaśnia dlaczego kioski zamykają...

jest tego więcej...

294

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pewnie, że teoria i jak napisałem najlepiej sprawdzić w praktyce. Do druku 3D to bym zrobił tak jak Mq w splitterze - płytkę tworzącą tylną ścinkę wsuwaną w wydrukowaną ramkę gniazda. Tu też trzeba by było się zastanowić czy lepiej zrobić tak żeby ramka była cała (trwalsza), a bolce były montowane już po jej wsunięciu, czy ramka otwarta (jakoś sprytnie łączona) i montowanie już złożonej płytki. Czy zrobić dodatkowe pola lutownicze, czy lutować do tych bolców bezpośrednio (na płytce wokół nich pola lutownicze dla wzmocnienia, a bolce dobrze osadzone), czy zamontować drugą część, która stworzy całość zgodną mniej więcej z oryginalnym gniazdem. Oczywiście zrobienie formy i całego gniazda jest lepszym rozwiązaniem niż druk 3D.

A z tym zalewaniem to mi się skojarzyło bo na zbliżeniu widać przy każdym bolcu ślady jakby po ich przemieszczaniu.

295

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W takim razie myślę, że "maszyna do zaginania" będzie niezbędna. A taką maszyną będzie pasujący "bloczek" który zapewni jednakowy odpowiedni odstęp, a który podłożysz pod spód najpierw dla jednego, a potem dla drugiego rzędu (mogą to być odpowiednio dwa różne bloczki), tak aby dało się go wyciągnąć, ewentualnie podkładać i zginać każdy bolec z osobna - łatwiej zginać i łatwiej wyciągać taką "podkładkę". Do dociskania też warto coś zrobić np.  z odpowiednimi wgłębieniami. Może żeby łatwiej się wyciągało "podkładka" mógłaby się składać z dwóch podłużnych części - dolna nieco węższa. Najlepiej sprawdzić w praktyce.

Edit: nie rozkładałem gniazda SIO, ale jak się patrzy od zewnątrz to wydaje się, że ograniczniki są na płasko w tej obudowie... chyba...

Edit2: Zrobiłem zdjęcie i faktycznie nie są zagłębione - wystają ponad plastik.

...a może oni te bolce zalewali plastikiem?

296

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

uicr0Bee napisał/a:

A nie można wetknąć w normalną, kompletną wtyczkę SIO, np na kablu SIO? Byle nie przegrzać i nie stopić bolców z wtyczką.

Myślę, że nie bo wtyczki jakie są przy magnetofonach mają blachy które naciskają z jednej strony, a inne wtyczki mają zakończenie platikowe z małymi otworami. Idąc tym tropem chyba łatwiej byłoby wetknąć te bolce w drugi gotowy splitter :)

Edit: No i trzeba też zrobić odwrotnie czyli nałożyć te "tulejki" na bolce, aby zrobić wtyk :)

297

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do formy Sikora piny powinny być gięte z ogranicznikami i pewnie już takie masz Sikor?
Z umieszczeniem ich może być problem - obudowa będzie musiała je dobrze i prosto trzymać.

Przy splitterze myślę, że piny można na czas lutowania umieścić w specjalnej kostce - np. w drewnianym klocku wywiercić równoległe otwory (ew. coś takiego wydrukować), tak aby piny miały minimum luzu i wystawały na odpowiednią wysokość -  ograniczniki wyznaczą odpowiednie miejsce.

Bez wiertarki i imadła można skleić np. kilka warstw tektury odpowiednio podziurkowanej :)

Patrzę na te wstępne rendery i zastanawiam się jak się te bolce montuje, póki co nie ma wgłębień na ograniczniki, ale ograniczniki powinny być od zewnątrz więc od zewnątrz bolce powinny być wkładane, ciekawe jak to robili oryginalnie - czy zginali je dopiero jak przełożyli, czy zgięte się w tej wnęce zmieszczą i da się je wcisnąć?

Co do obudowy do splittera to o ile Sikor nie będzie zainteresowany, to mogę zapytać kolegi.

Taki splitter mógłby mieć postać przelotki z otworem na przewód - lub innym złączem np. szerokim/i RJ (tylko żeby nikt tego nie pomylił z czymś innym...), tak aby się dało podłączyć SIO2SD lub AVG Cart. Obudowa do SIO2SD mogłaby mieć gniazdo SIO wbudowane. Gniazdo SIO można po wymianie przewodu na "szerszy" wmontować w XC12... tylko trzeba by go "podziurawić"...

298

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Znalazłem SIO Splitter by Mq i tam są dobrze wyglądające piny (proste):
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 85#p252985
w ogóle porządne wykonanie, tylko obudowa by się przydała ;)

299

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

OK, przy XC jest puste pole, ale w sumie to co tam wpisać? "12/A12"?
Ja bym jeszcze czcionkę spróbował zmienić.

Już pewnie Ci się okładka ode mnie nie przyda, ale postaram się ją dokończyć.
Jak dużo pisałem i nagrywałem na kasety to sobie robiłem harmonijkowe okładki - na wierzchu widać część, ale obu stron, a wygodnie się rozwija (pasuje tylko do tradycyjnych opakowań).

Na szybko zaczęty prototyp (napis atari odwrócony, bo widoczną stronę traktuję jako wierzch, a nie tak jak jest oryginalnie):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/atari_turbo_cassette_cover_template_mod_preview.png

300

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na alle... jest kasetka z taką okładką dla normalu - pozwoliłem sobie wyedytować zdjęcie:
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/atari_normal_cassette_cover_example.png
Jak widać "Lp" jest oryginalnie, a "ZESTAW" prawdopodobnie było wpisane na maszynie do pisania :)
Ciekawe jak wygląda reszta okładki? I czy kaseta ma jakieś naklejki? Być może mam ksero takiej okładki przy którejś kasecie...

Póki co z "mojej" wkładki wyciąłem wpisy: http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/ … mplate.png (3MB)
I pobawiłem się automatyczną zamianą (https://www.autotracer.org/) na svg: http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/ … mplate.svg (1MB)
Przydałoby się jeszcze poprawić linijki uszkodzone przez usunięty tekst...