276

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zrzuty ekranu - niestety zapomniałem wyłączyć usuwanie przeplotu - teraz nie mam jak sprawdzić, czy ma to większe znaczenie - w każdym razie jest to sygnał z vhs:
http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_top.jpgPowyżej obrazu, jest jeszcze kilka linii, ale próba ich wyświetlenia powoduje utratę synchronizacji. Prawdopodobnie na górze widać dane teletekstu, pod nimi nieco inaczej zapisane wolniej zmieniające się m.in. liczniki.

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_bottom.jpgPod obrazem linie, które przemieszczają się w górę i w dół (w obszarze gdzie tu widać 4 linie), czasami widać jakby przemieszczającą się plamkę zamiast jednej lub więcej linii, czasami linia/e jest poprzerywana - przynajmniej tak to wygląda w DScaler-ze.

Ciekawe czy można by było wygenerować takie dane w tym miejscu ramki (szczególnie na górze) przy pomocy małego Atari (reszta ekranu może być pusta)?

Fajnie też gdyby ktoś kto ma kasety nagrywane w latach '90-tych spróbował :) - moglibyśmy zobaczyć Łączkę Tele-Zajączka i więcej Telekomputerów.

Ja mam prawdopodobnie nagrania wyłącznie z lat 2004-2005 i może nieco późniejsze, też ciekawe, ale te strony chyba już wtedy zniknęły. W avi teletekst się nie zapisywał... ale mam trochę zrzutów z BorgTV. Późniejsze mam w TS-ach (Transport Stream - pliki video z DVB-T), ale póki co nie ma / nie znam? software-u do zapisania teletekstu osobno (można przeglądać z pliku TS). W ostatnich latach nagrywam niewiele... ale ustawiłem sobie w opcjach nagrywanie teletekstu ;)

277

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dzięki, mi się tylko udało to uruchomić... choć miałem niespodziewane przeszkody i łatwo nie było...
Za rev-eng laury należą się autorowi vhs-teletext-u :)

I jeszcze screen (ten sam co w załączniku):
http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_teletext_test_dump.jpg

Uwaga: Na screenie jest strona z odzyskanego teletekstu i program tvtime, bez uruchomienia którego vhs-teletekst nie odczytywał danych. Na szczęście zainstalowałem tvtime wcześniej i przyszło mi do głowy żeby go uruchomić gdy skrypt vhs-teletext łapał tylko puste klatki.

278

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Z kompem miałem jeszcze sporo przygód... wymieniłem zasilacz... wymontowałem kartę... postaram się to opisać później w osobnym wątku...

Nie dostałem odpowiedzi na pytania które zadałem w formularzu o vhs-teletext...

Jednak po instalacji zyliona pakietów udało mi się zainstalować te skrypty python-a i je uruchomić!

Ponieważ przetwarzanie danych trwało i trwało.. przerwałem je i właśnie przeglądam sobie strony gazety polsatu z 31 grudnia 2004 roku odzyskane z filmu Die Hard II :D Tak, to działa!!!

PS. Pewnie niedowiarki powiedzą, że program sciągnął dane z netu ;)

Sorki za literówki. Edit: Mam nadzieje poprawione.

279

(10 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Pole z demosceną :)

(Przekleiłem link z:)

...

https://www.youtube.com/watch?v=pqMiYQC9Mno

Może YT rozpoznawał tak długo utwory wykorzystane w tym materiale?
Wpisy pod nagraniem dotyczące wykorzystanych utworów zostały wygenerowane automatycznie?

Edit: https://support.google.com/youtube/answer/7680188

Dzięki temu można się dowiedzieć jakie utwory zostały wykorzystane... gdyby jeszcze było opisane które demo zawiera który/e utwór/y...

280

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

https://sjp.pl/font ;) (pod hasłem dyskusja)

Dlaczego masz żal do "nas" skoro w tym znaczeniu to słowo jest powszechnie używane? (do tego ze mną na ten temat rozmawiasz pierwszy raz). Np. używam Open Office gdzie jest pole "nazwa czcionki" (i nie ja to pole tak nazwałem).

Kiedyś pisałem o czcionkach na Atari https://atarionline.pl/1266276172 i co prawda się przyczepiłeś ale do czegoś innego, a co do tekstu napisałeś, że "artyku w porządku ;)"

Tak jak ktoś napisał jedno słowo określa dwie różne rzeczy (fachowo / potocznie). Sam przyznałeś, że nie jesteśmy w zecerni i dałeś linka z którego cytat wstawiłem powyżej.

Zastanawiam się czy wg tej terminologii po wydrukowaniu "font" staje się wyłącznie "krojem pisma"?

Nawet definicje na stronie PWN nie są jednoznaczne i trudno właściwie zrozumieć co te pojęcia oznaczają i czy "font" jest oficjalnie polskim słowem (jeżeli, to od jak dawna?) czy nie.

281

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trzymam kciuki, że wrócisz do tego projektu!


Edit: https://www.chrismcveigh.com/ - bardzo ciekawe projekty w tym komputery, konsole i automaty!

282

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lutowanie to bym zostawił dla "odbiorcy"- dolutowanie przewodów czy wlutowanie całości, no chyba, że konstrukcja by tego wymagała - tak jak w splitterze, choć DIY też OK. Przy obudowie z formy zgoda - powinna być profesjonalna bez dłubania i patrząc na rendery to taka będzie, a przy wydruku 3D, aby użyć mniej materiału można kombinować.

Mogłoby być kilka wersji (o ile byłoby zapotrzebowanie) taka jak jest w planie - zgodna z oryginałem w Atari montowana na powierzchni płytki; montowana do ścianki - z prostymi pinami - płytka w pionie / przewody; we "wtyczce"; obudowa do splittera; obudowa SIO2SD.

283

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Niestety na poprawienie wkładki nie mam czasu...

Sikor napisał/a:

(...) FONT, nie czcionka! To nie zecernia, wersja elektroniczna! (...) ->link<-

@Sikor Ciekawe - jak napisałem o czcionce, to mi się przypomniało, że gdzieś pisałeś o czcionce i foncie... No właśnie to nie zecernia, więc użycie słowa czcionka nie jest błędem, nawet w podlinkowanym haśle jest to wskazane:

W języku niefachowym, w kontekście komputerowym, określenia „czcionka” używa się jako metonimii terminu „font”, odnosząc je do zestawu czcionek, zbioru zakodowanych postaci znaków.

Generalnie "font" jest słowem angielskim, a "czcionka" polskim. "Font" jest tłumaczony na "czcionka" i odwrotnie "czcionka" na "font". Trzeba by się zastanowić czy angielskie pojęcie jest szersze od polskiego i czy istnieje inne angielskie słowo na pojedynczą czcionkę znaku. W mowie potocznej "font" jest stosowany zamiennie z "czcionką", choć zgodzę się, że w Polsce mówiąc "czcionka" możemy mieć na myśli dowolną ""czcionkę"", a "font" odnosimy raczej do znaków na komputerze.

Pisząc po polsku aby być poprawnym użyłbym raczej "krój pisma", jednak jak widzę w różnych miejscach w sieci w kontekście drukarni rozróżniają "czcionkę", "font" i "krój pisma", więc już nie mam pewności czy użycie "krój pisma" jest poprawne. Ten podział wydaje mi się jednak niepoprawny w języku polskim, i to wprowadzenie słowa "font" wygląda na niepoprawne. Chyba trzeba by się było profesora poradzić ;)

W poniższym filmie czcionki są określone jako pieczątki liter
https://www.youtube.com/watch?v=TJz7kRDwfXs

W większości programów komputerowych w języku polskim wybieramy czcionkę, nie czcionki (może być wybór czcionki) i nie font... i raczej już tego nie zmienimy...

Można też powiedzieć "zestaw znaków" i to chyba byłoby najpoprawniejsze.

284

(10 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

A drobiazg, nie ma za co, zmęczenie materiału i nie dałem rady :) Wzajemnie!
Został się END... Sądząc po napisach strumień mógł zasłużyć na nagrody jak linkowany Jamniczek ;)

PS. Nawiązanie do kiszek znalazłem jeszcze w animacji "1001 Drobiazgów".

285

(10 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Wspomniał ktoś o kiszce?
https://www.youtube.com/watch?v=r16GL3N4PdM
mała kalkulacja: przy tym nawet i komputer to male piwo ;)

...a jak się komuś klimat podoba to jeszcze jeden: https://www.youtube.com/watch?v=9uxlXIlihWA
i się wyjaśnia dlaczego kioski zamykają...

jest tego więcej...

286

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pewnie, że teoria i jak napisałem najlepiej sprawdzić w praktyce. Do druku 3D to bym zrobił tak jak Mq w splitterze - płytkę tworzącą tylną ścinkę wsuwaną w wydrukowaną ramkę gniazda. Tu też trzeba by było się zastanowić czy lepiej zrobić tak żeby ramka była cała (trwalsza), a bolce były montowane już po jej wsunięciu, czy ramka otwarta (jakoś sprytnie łączona) i montowanie już złożonej płytki. Czy zrobić dodatkowe pola lutownicze, czy lutować do tych bolców bezpośrednio (na płytce wokół nich pola lutownicze dla wzmocnienia, a bolce dobrze osadzone), czy zamontować drugą część, która stworzy całość zgodną mniej więcej z oryginalnym gniazdem. Oczywiście zrobienie formy i całego gniazda jest lepszym rozwiązaniem niż druk 3D.

A z tym zalewaniem to mi się skojarzyło bo na zbliżeniu widać przy każdym bolcu ślady jakby po ich przemieszczaniu.

287

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W takim razie myślę, że "maszyna do zaginania" będzie niezbędna. A taką maszyną będzie pasujący "bloczek" który zapewni jednakowy odpowiedni odstęp, a który podłożysz pod spód najpierw dla jednego, a potem dla drugiego rzędu (mogą to być odpowiednio dwa różne bloczki), tak aby dało się go wyciągnąć, ewentualnie podkładać i zginać każdy bolec z osobna - łatwiej zginać i łatwiej wyciągać taką "podkładkę". Do dociskania też warto coś zrobić np.  z odpowiednimi wgłębieniami. Może żeby łatwiej się wyciągało "podkładka" mógłaby się składać z dwóch podłużnych części - dolna nieco węższa. Najlepiej sprawdzić w praktyce.

Edit: nie rozkładałem gniazda SIO, ale jak się patrzy od zewnątrz to wydaje się, że ograniczniki są na płasko w tej obudowie... chyba...

Edit2: Zrobiłem zdjęcie i faktycznie nie są zagłębione - wystają ponad plastik.

...a może oni te bolce zalewali plastikiem?

288

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

uicr0Bee napisał/a:

A nie można wetknąć w normalną, kompletną wtyczkę SIO, np na kablu SIO? Byle nie przegrzać i nie stopić bolców z wtyczką.

Myślę, że nie bo wtyczki jakie są przy magnetofonach mają blachy które naciskają z jednej strony, a inne wtyczki mają zakończenie platikowe z małymi otworami. Idąc tym tropem chyba łatwiej byłoby wetknąć te bolce w drugi gotowy splitter :)

Edit: No i trzeba też zrobić odwrotnie czyli nałożyć te "tulejki" na bolce, aby zrobić wtyk :)

289

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do formy Sikora piny powinny być gięte z ogranicznikami i pewnie już takie masz Sikor?
Z umieszczeniem ich może być problem - obudowa będzie musiała je dobrze i prosto trzymać.

Przy splitterze myślę, że piny można na czas lutowania umieścić w specjalnej kostce - np. w drewnianym klocku wywiercić równoległe otwory (ew. coś takiego wydrukować), tak aby piny miały minimum luzu i wystawały na odpowiednią wysokość -  ograniczniki wyznaczą odpowiednie miejsce.

Bez wiertarki i imadła można skleić np. kilka warstw tektury odpowiednio podziurkowanej :)

Patrzę na te wstępne rendery i zastanawiam się jak się te bolce montuje, póki co nie ma wgłębień na ograniczniki, ale ograniczniki powinny być od zewnątrz więc od zewnątrz bolce powinny być wkładane, ciekawe jak to robili oryginalnie - czy zginali je dopiero jak przełożyli, czy zgięte się w tej wnęce zmieszczą i da się je wcisnąć?

Co do obudowy do splittera to o ile Sikor nie będzie zainteresowany, to mogę zapytać kolegi.

Taki splitter mógłby mieć postać przelotki z otworem na przewód - lub innym złączem np. szerokim/i RJ (tylko żeby nikt tego nie pomylił z czymś innym...), tak aby się dało podłączyć SIO2SD lub AVG Cart. Obudowa do SIO2SD mogłaby mieć gniazdo SIO wbudowane. Gniazdo SIO można po wymianie przewodu na "szerszy" wmontować w XC12... tylko trzeba by go "podziurawić"...

290

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Znalazłem SIO Splitter by Mq i tam są dobrze wyglądające piny (proste):
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 85#p252985
w ogóle porządne wykonanie, tylko obudowa by się przydała ;)

291

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

OK, przy XC jest puste pole, ale w sumie to co tam wpisać? "12/A12"?
Ja bym jeszcze czcionkę spróbował zmienić.

Już pewnie Ci się okładka ode mnie nie przyda, ale postaram się ją dokończyć.
Jak dużo pisałem i nagrywałem na kasety to sobie robiłem harmonijkowe okładki - na wierzchu widać część, ale obu stron, a wygodnie się rozwija (pasuje tylko do tradycyjnych opakowań).

Na szybko zaczęty prototyp (napis atari odwrócony, bo widoczną stronę traktuję jako wierzch, a nie tak jak jest oryginalnie):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/atari_turbo_cassette_cover_template_mod_preview.png

292

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na alle... jest kasetka z taką okładką dla normalu - pozwoliłem sobie wyedytować zdjęcie:
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/atari_normal_cassette_cover_example.png
Jak widać "Lp" jest oryginalnie, a "ZESTAW" prawdopodobnie było wpisane na maszynie do pisania :)
Ciekawe jak wygląda reszta okładki? I czy kaseta ma jakieś naklejki? Być może mam ksero takiej okładki przy którejś kasecie...

Póki co z "mojej" wkładki wyciąłem wpisy: http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/ … mplate.png (3MB)
I pobawiłem się automatyczną zamianą (https://www.autotracer.org/) na svg: http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/ … mplate.svg (1MB)
Przydałoby się jeszcze poprawić linijki uszkodzone przez usunięty tekst...

Jakby co, to tu jakiś czas temu wrzuciłem zawartość kasety składanki w normalu: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 11#p262711 (pliki tak jak miały - mają nadmiarowe końcówki).

294

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tu jest okładka z kasety Turbo K.S.O. - trzeba wyczyścić wpisy: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 14#p262714 - jak dla mnie było za mało miejsc (25/stronę) i na odwrocie jednej takiej wkładki dokleiłem fragmenty wycięte z drugiej.

Tu inna okładka wyczyszczona / zaprojektowana przez Piguła/Shpoon: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 99#p261999 (17/stronę).

295

(27 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Mój opis tej dyskietki wrzuciłem kiedyś tu: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … =1#Item_25

W linkowanym wątku jest sporo przepisanych i poprawionych programów w tym Magazynier (powyżej - poprawiony, nieco rozbudowany, ale dodany "replay" wymaga ręcznej ingerencji w program - co i jak jest opisane) i Business-Man (listing poprawiony bez wprowadzania zmian w grze).

Bonusowe poziomy do Magazyniera: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … e=1#Item_7

Edit: niestety kopii tej dyskietki nie umieściłem (jak pierwotnie napisałem).

Edit2: na dysku też tych plików nie znalazłem, więc czekam na hasło ;)

Jest jeszcze jeden wątek na AOL: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … amp;page=1 i tam jest link z listingami, który podał Koval - DL: https://www.t2e.pl/pl/457/0/457/ReadyRun .

296

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Lego Nintendo: https://www.youtube.com/watch?v=CjWdJBG_jIE

Edit: Próba obudowania działającego NES-a:
https://www.youtube.com/watch?v=9JYseZLR0LI

Co z projektem obudowy?

297

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Temat mnie zainteresował, więc w wolnych chwilach wyciągnąłem starszy komputer i wmontowałem do niego kartę TV. Może się coś z tego komuś przyda - opisałem jakie miałem przy tym przygody:

Po włączeniu komputera, który stał od dłuższego czasu nieużywany stukał dysk, później zauważyłem, że stuka też stacja dyskietek... no i okazało się, że problem leży w zasilaniu, prowizorycznie pomogło przełożenie kabli zasilania.

Jak już się ucieszyłem, że komputer działa, zaglądając do środka zauważyłem, że radiator który powinien być na chipsecie wisi odchylony jak na zawiasie na dwóch tylko zaczepach, pozostałe wyrwała sprężyna która go mocowała... no i musiałem wymontować płytę, dorobić brakujący zaczep (jednego nie było odkąd mam tę płytę) i wlutować go wraz z tym, który zawisł na sprężynie. Zaczep zrobiłem z fragmentu zapinki, które kiedyś znalazłem na podwórku i plastikowej spinki z jakimi sprzedają koszule.

Płyta ma 5 złączy PCI z czego 4 da się obsadzić (jedno przesłania radiator od karty graficznej). Trzy złącza były już zajęte, po dołożeniu karty TV Windows XP po długim black screenie przywitał mnie BSOD z błędem A5 - BIOS nie jest zgodny z ACPI - podczas gdy producent zapewnia, że jest i bez tej karty był przecież zgodny... Jak wpisałem błąd A5 w wyszukiwarce, to od razu znalazłem, że są problemy właśnie z płytami tego producenta - AsRock - ktoś napisał że dla XP te płyty są za nowe... moja jest chyba z 2004... ktoś pisał o takiej z 2012 (być może w nowszych to już poprawili).

Spróbowałem według porady podmienić jądro i HAL http://www.naro.daper.net/kernel/ i mimo, że zrobiłem to pierwszą "bezpieczną" metodą z poziomu Windowsa, to po tej operacji black screen zrobił się permanentny. Na szczęście na tej stronie jest opisane które pliki podmienić ręcznie, z archiwum, z którego instaluje je Windows i w ten sposób przywróciłem działającą konfigurację.

Spróbowałem uruchomić komputer z płyty Hiren's Boot CD - Windows wywalił się tak samo, a Linux wyświetlił dokładnie o co chodzi - błąd polega na tym, że karty nie dostały potrzebnych przerwań. Wygląda na to, że BIOS ma problem z utworzeniem tabeli przerwań, co by się pokrywało z informacją od MS: https://support.microsoft.com/pl-pl/hel … windows-xp - patrz ...0011.
W BIOS-ie (najnowsza wersja) wyłączyłem wszystko co się dało, niestety konfiguracji przerwań tam nie ma. Linux się uruchomił, raz też uruchomił się Windows, ale po restarcie wrócił do BSOD... Także wyjąłem dwie karty, z których jedna - USB/FW - i tak się wieszała (albo winny jest domyślny sterownik - zalecane jest zainstalowanie sterownika od producenta chipa, albo zasilanie), a druga - sieciówka - jest w tej chwili niepotrzebna.

Miałem też zrezygnować z karty dźwiękowej, ale ponieważ dźwięk z wyjścia na płycie ma jakieś burczące zakłócenia kartę jednak zostawiłem - burczenie jest ale bardziej znośne i nie zmienia się przy poruszaniu myszą...

Ponieważ ze sterownikiem do karty SB Live! też był problem - niby jest, ale nie chciał się zainstalować, a jak się już zainstalował (po dwukrotnym przełożeniu karty, bez użycia załączonego instalatora) to oprogramowanie karty trzeba uruchamiać samodzielnie (nie ma potrzebnych ikon w menu), to zrobiłem rekonesans po kartach Live! i wychodzi na to, że ta karta wymontowana z Dell-a to wersja bulk i już na pierwszy rzut oka wygląda na mocno okrojoną, jednak nie wiem czy brak sporej części elektroniki ma jakiś wpływ na działanie podstawowych we/wy, EAX (istnieje wersja z innym, mniejszym chip-em, a tu jest podobny do oryginalnego i wydaje się, że EAX działa), etc., czy tylko zostało usunięte to co było potrzebne do obsługi i tak zazwyczaj nieużywanych złącz (po których tu nie ma nawet śladu).

-----

Edit: Sprawdziłem, że po ręcznym zainstalowaniu sterownika - to znaczy przywróceniu go z poprzedniej instalacji wskazując pliki w podkatalogach Windows-a (pierwotnie na tym XP była zainstalowana inna wersja karty SB Live!, niestety nie wiem w jakiej wersji były sterownik i oprogramowanie), bez problemu udawało mi się zainstalować LiveDrvUni-Pack(ENG).exe (24 451 404 Bytes).

W sieci jest mnóstwo dyskusji na temat sterowników i wszędzie piszą, że nie da się tych, ani żadnych innych oficjalnie dostępnych z tą kartą zainstalować (jedynie niezależne sterowniki KXdriver).

Ponieważ u mnie to działało postanowiłem sprawdzić czy będzie tak samo jak je odinstaluję. No i okazało się, że po odinstalowaniu obecnego sterownika (i innych składników) ta sama instalka nie może znaleźć karty!

Da się jednak rozpakować LiveDrvUni-Pack(ENG).exe i zainstalować poszczególne składniki osobno!, ale nadal główny program instalatora nie znajduje działającej już karty!

Spróbowałem zainstalować sterowniki z oryginalnych płyt - do kart SB Live 5.1 i starszą do SB Live! 1024. Wersja dla 5.1 zainstalowała się bez problemów, ale nadal LiveDrvUni-Pack(ENG).exe nie widział karty. Odinstalowałem wszystko co zauważyłem do SB Live!, włącznie ze skasowaniem kluczy rejestru. Po tej operacji sterownik do wersji 1024 stwierdził, że nie będzie się go dało odinstalować, po czym zainstalował się w całości, ale nadal LiveDrvUni-Pack(ENG).exe karty nie widział, do tego przestało działać midi, a na linii PC Spiker i przy przełączaniu źródła dźwięku włączał się głośny warkot. Ponownie wszystko usunąłem i zainstalowałem wszystkie wersje jakie znalazłem od najstarszej do najnowszej - jedną na drugą, w tym po rozpakowaniu wszystkie wersje dostępne oficjalnie w sieci na stronach Dell-a i Creative-a.

W panelu sterowania znalazły się dwie wersje AudioHQ obydwie nie działające. Po usunięciu ich z podkatalogu Windowsa (nazwy plików znalezione metodą utwórz skrót i sprawdzeniu ścieżek w utworzonych skrótach) przeinstalowanie ostatniej wersji przywróciło działający plik, jednak ikony były nieaktywne, pomogło ponowne zainstalowanie wszystkiego z ostatniej wersji (wypakowane z LiveDrvUni-Pack(ENG).exe).

Midi wróciło, a normalnie instalowany sterownik jak przestał widzieć kartę tak jej już nie widzi.

Wygląda to tak jakby instalator szukał nie samej karty (a przynajmniej nie tylko), a czegoś co już jest zainstalowane w systemie. Być może dostępne wersje są instalowane jak update i wymagają wcześniejszego zainstalowania konkretnej pełnej wersji, a być może zainstalowanej przy innej wersji karty. Niestety nie zrobiłem backup-u i nie jestem w stanie stwierdzić co takiego znajdował instalator, że "wykrywał" kartę.

PS. Podobno ktoś zmodyfikował installer od SB Audigy i te sterowniki działały z kartami Live!, niestety tych plików nie znalazłem (tylko forum z niedziałającymi linkami).

-----

Sterownik do TV ściągnąłem ze strony producenta, co ciekawe wykrył kartę i się zainstalował - oryginalny dołączony do AverTV jej nie wykrywa, nie pomaga też patch dołączony na dyskietce i pliki trzeba instalować "ręcznie" z pominięciem instalatora. Soft z netu nie wykrywa radia, ale tak też było przy dołączonym oprogramowaniu. Sterownik jednak działa, bo działają inne programy radiowe.
Na razie sprawdziłem sygnał z dekodera - na górze ekranu niezależnie od ustawionego kanału widać jednakową linię z nieruchomymi białymi kreskami.

Magnetowidu na razie nie podłączyłem, ale przypuszczam, że w tym obszarze lub/i powyżej będą widoczne linie z ruchomymi kreskami teletekstu (DScaler umożliwia podgląd ponad albo poniżej widocznego obszaru - teraz już wiem, że teletekst się z obrazem na komputerze nie nagra, bo przy nagrywaniu te obszary są pomijane).

Używane karty TV są dziś tanie ok. 20 zł, jednak z tego co widzę przeważnie nie są kompletne np. taką jak moją można kupić za 20zł z pilotem, ale w komplecie nie ma czujnika podczerwieni, nie ma też anteny radiowej i kabla do podłączenia dźwięku (do kupienia osobno - jack-jack), który jest niezbędny, gdyż karty TV mają wyjście audio, które podłącza się do wejścia karty dźwiękowej (o ile dana karta ma odpowiednie połączenia wewnątrz to niezależny sterownik może przesłać dźwięk przez złącze PCI, ale oryginalne sterowniki tego nie robią), brak też sterowników i instrukcji, ale jak wspomniałem, te są dostępne on-line.

Ponieważ na co dzień nie używam Linuxa, więc mam pytania - jak uruchomić te skrypty pod Linuxem - jak przygotować pliki i jak się do nich dostać, czy można je uruchomić z Live CD, w jakiej wersji będą potrzebne narzędzia i sterowniki, ewentualnie które narzędzia będą potrzebne i jak je dograć?

PS. Wśród plików jest też gra w którą gra się w teletekście, a że jest w postaci kodu, to może ktoś przeniósłby tę grę na Atari, niekoniecznie jako teletekst :)

298

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Gienekk Na zdjęciach nie potrafię stwierdzić czy jest dobrze czy nie - czarna dziura. Na filmiku wyraźnie widać, że ramię z rolką jest nie do końca założone. powinno wejść niżej - jak pisałem być może wchodzi / schodzi tylko w określonej pozycji - określony obrót, jakby co to sprawdzę... sprężyny słabo widać, ale chyba jest tam inne - pojedyncze wycięcie, więc nie da się go pomylić  (u mnie są dwa, pionowe powinno pozostać puste), jeszcze postaram się temu przyjrzeć na wcześniejszych filmikach / zdjęciach.

@Supaplex Tak, też to zauważyłem - dopiero jak przygotowywałem to zdjęcie, ale nie ma tam luzu. Ten mechanizm XC12 jest generalnie wysłużony i w tej chwili wymontowany - podmieniony na prawie nieużywany z XCA12, ale mimo usterek można go w każdej chwili uruchomić i powinien działać - przed wymontowaniem działał. Uciążliwe było co jakiś czas opuszczające się koło zamachowe.

299

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spróbuj włączyć bez taśmy i przyjrzyj się jak to wygląda, zobacz z każdej strony - pod różnymi kątami. Moim zdaniem docisk jest nadal za słaby, bo całe ramię (obudowa rolki) chodzi. Nawet jak rolka jest koślawa, to wcześniej aż tak nie chodziła. No i jest chyba pod jakimś kątem? Rozumiem, że przed ponownym wciśnięciem "grzybka" wyglądało tak jak na moim zdjęciu - "blacha" na płasko z plastikiem?

300

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dobry pomysł, bo tu chyba nikt nic nie wie... :P

Nie widzę kontaktu do userów, ale jest coś takiego:
https://teletextarchaeologist.org/contact/ - zapytania poszły.

https://twitter.com/grim_fandango
https://www.facebook.com/teletextarchaeologist
https://www.instagram.com/teletextarchaeologist/

https://www.facebook.com/Telegazeta-wcz … 393930865/ - może to jest strona MarcPL? - jak widać cały czas są dodawane nowe strony głównie z Telegazety.

Edit: Tu - https://teletextarchaeologist.org/faq/ - jest krótkie wyjaśnienie jak jest zgrywany teletekst, jednak to ciągle za mało.

---

"Utajnione strony" - tam był ukryty numer telefonu, liczyłem na jakąś nagrodę... tymczasem pod tym numerem... robili badanie na to ile osób jest to w stanie odczytać... chyba nikt tam nie dzwonił bo nieźle się zdziwili... o ile pamiętam specjalnie wołali kogoś do telefonu... prawdopodobnie chodziło o kodowanie sygnału GPW lub może jakieś inne tajne dane, a w moim TV już nie pamiętam co, ale trzeba było coś dziwnego zrobić i ten numer się pojawiał... i nie chodziło o funkcję "reveal".