301

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzień drugi męczenia goteka z hxc. Wyniki z XF-ką równie zniechęcające. Jak na razie jedyny typ obrazu, który wydaje się dawać jakiekolwiek nadzieje, to 5,25 180k 300rpm. Inne - właściwie zero jakiejkolwiek sensownej reakcji goteka.

I tak:

-pod hyper-xf i qmegiem zdarza się, że przejdzie odczyt całego dysku (R), Zwykle odczyt jednak zatrzymuje się na 1 tracku i przy próbie przesunięcia głowicy wywala błąd. Nie formatuje. Da się przesunąć głowicę na trak 20 przy próbie odczytu katalogu. Watson co prawda niby odczytuje sektory, ale są to zawsze same zera.

-pod standardowym romem xf co ciekawe da się qmegiem puścić format, ale zapis pierwszego sektora kończy się błędem. Odczyt - podobnie jak przy hyper-xf, niby czyta puste sektory, zwykle staje przy przesunięciu na drugą ścieżkę.

Bez zaimplementowania w HXC odpowiedniego obrazu nic z tego. Może z czasem autor doda wsparcie dla atr-ów i wtedy będzie można pomyśleć nad taką kombinacją.

302

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Płytka idealna, z wyjątkiem położenia jednego otworu na śrubę - tego pojedynczego tuż przy przeciwnym brzegu płytki w stosunku do gniazd sio (najbliższy do R14). Musi być o 2,5 mm bliżej krawędzi.

303

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ok, popróbuję zmiany tych parametrów. Na razie grzebię coś Watsonem II w sektorach, jakby coś łapie, coś odczytał. Tylko są nieustanne zwiechy, komp chodzi dość losowo, myślę, że ten moduł karin, który mam jednak jest nie do końca ok. Czyściłem już styki, ale nie pomogło...

304

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok, jest to pomysł, ale wpierw zdobędę drugiego, czystego goteka i może kabel usb do programowania stm32. Boję się wywalić to istniejące hxc, bo może się skończyć na jego ponownym zakupie.

305

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Już po próbach z karin+gotek hxc. Wstępnie wygląda na to, że nie zatrybi. Z XF przypuszczam, że będzie podobny rezultat.

Jakie efekty:
- jest komunikacja między karin a gotekiem z hxc, urządzenie przesuwa głowicą, próbuje bootować, co widać po komunikatach (np. R na displayu, licznik tracków odzwierciedla przesuwanie głowicą itp.) Flop jako taki jest więc wysterowany ok.

- pod qmegiem da się zapuścić format, gotek jedzie te 40 tracków (nie zawsze), ale przy zapisie sektora już failure, error FE (nawet nie wiem co to), przy odczycie od razu 89. Myślę, że to może być  problem z 3 pierwszymi sektorami które niezależnie od gęstości mają zawsze 128 bajtów. Przypuszczalnie hxc zwraca zawsze 256 i to może być nie do przeskoczenia z obecnym jego firmware. 

Może spróbuję jakiegoś narzędzia, które potrafi odczytać i zapisać konkretny sektor - być może okaże się, że sektory 256 bajtowe idą ok i DD zadziała, choć nie jako botowalne. SD i ED raczej odpadają.

Poza tym mój karin generuje momentami jakieś dziwne śmieci pod qmegiem i sporadyczne zwiechy, więc być może jest lekko trafiony, niestety nie mam drugiego dla porównania.

306

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

na takie dictum nie mam już obiekcji :)

307

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Żal by mi trochę było wycinać dziurę pod tego din-a w xf. Ale pomysł z użyciem flopa od st jako dodatkowy klocek w zestawie jest ciekawy.

308

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

to znaczy np. sf 354 - bez elektroniki - obudowa + napęd spięte taśmą od fdd z xf 5,25? Czy jakaś przeróbka elektroniki w sf?

309

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Co do HXC. Jutro będę próbował odpalić karinkę (starą) z hxc - z samej czystej ciekawości, czy to zadziała (lekko wątpię, ale może któryś z formatów obrazów dyskietki 180k 300rpm podejdzie i da się sformatować, a potem zapisać). CIEKAWE...

310

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

Sprzeciwiam się takiemu stwierdzeniu w całej rozciągłości. Ostatnio reanimowałem komputer, który z czasem poległ na zaśniedziałych podstawkach nieprecyzyjnych. Wszystkie trzeba było przelutować.

Jedną z tych 5 płyt chętnie zanabędę. Kto się dołączy?

Jak ktoś w szopie i pod deszczem trzyma swoje atari, a kowalowi zleca wylut układów do późniejszego montażu, po czym od razu wciska je bez odpowiedniego przygotowania, to żadne podstawki mu nie pomogą :). Nawet ze złoconymi stykami.

Można by pomyśleć, że wręcz wzbronione jest stosowanie zwykłych podstawek, które chyba w ogóle nie działają. O dziwo jednak były i są w stosowane powszechnie...  jakoś ponad 30 letnie 1200xl, 800xl (starsze), 600xl i 1050 chodzą na zwykłych, a może się mylę? Właściwie nigdzie w profi sprzęcie nie widziałem masowo stosowanych precyzyjnych, ewentualnie pod epromami, gdy przewidziana jest konieczność częstego flashowania.

Sam używam masowo zwykłych i nie doświadczam żadnych problemów - więc polecam.
Dla szpanu - można dać, ładnie to wygląda,  "profesjonalnie" - coś jak chromowane końcówki wydechów :)

Pozostaję jednak przy swoim - a każdy robi jak chce i wydaje na swoje graty ile chce, w końcu to hobby a nie fabryka gdzie liczy się każdy cent :)

311

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Podstawki precyzyjne mają sens przy częstym wkładaniu i wyjmowaniu układów. np. w płytach testowych, czy jakichś programatorach. Do codziennego użytku, gdzie układy demontuje się bardzo rzadko nie mają sensu, podnoszą tylko koszty.

312

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Może to jest środek od phonemarka, czy w ogóle jakaś podróbka w obudowie atari i dlatego taki. Nawet w CA takich silników nie pamiętam.

Zastanawiam się, czy nie byłby ciekawym wariantem też cały kit (zakupy takiej ilości elementów w detalu będą mało ekonomiczne). Pakiet kompletny - płytka z elementami do wlutowania w jakiejś cenie x pod nazwą "zrób se atari". Bez custom czipów i gniazd typu sio, db9 i cart oczywiście, które byłyby już do pozyskania we własnym zakresie.

313

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ten silnik sankyo z pierwszych zdjęć nie wygląda na oryginalny, w tych magnetach nigdy takiego nie widziałem. Za to ten który wyciągnąłeś od komody jest 100% właściwy. I ma "ten" otwór ;).

314

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Git :)
Zapomniałem jeszcze zapytać, czy jest możliwość całkowitego odpięcia za pomocą np. zworki SIO2SD od SIO - bywa niekiedy taka potrzeba.

Ja ten schemat kiedyś próbowałem wykonać na pająku (płytka uniwersalna i druciarstwo) na klasycznych (w sensie wielkości) układach LS i HC, ale nie działał. Być może pająk był zbyt zawiły i się gdzieś walnąłem - nie wiem, może ktoś odpalił i może potwierdzić że jest ok.

Edit:
obroty w magnecie typu X[C(A)] można regulować bezpośrednio w silniku. Ma otwór na śrubokręt blisko obwodu - to chyba do tego (chyba...). Nie mam teraz pod ręką, by sprawdzić.

315

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dostałem już od razu zmontowany (płytka z logiką i goldpinami) i z tego co zrozumiałem, był to jeden z tych, których pewną ilość swego czasu wykonał Simius.

xangel: - cieszę się, że już dotarły.

316

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z mapramem to chyba chodzi o MMU. Mam zamiennik freda wykonany jak sądzę według opracowania Simiusa i działa 100% ok.

Wyprodukowanie większej ilości tych zamienników byłoby bardzo mile widziane nawet nie tylko do tego projektu - według mnie jest to jeden z najczęściej wymienianych elementów wśród dużych scalaków wewnątrz atari.

317

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Warto byłoby rozważyć zastąpienie freddiego logiką TTL na płycie. Jest zamiennik freda w oparciu o taką logikę. Fred bardzo często jest ujarany, gdy jednocześnie pozostałe układy są sprawne (z wyjątkiem może ramu w takiej sytuacji). Trudno go zastąpić, nie wnosi też nic specjalnego do charakterystyki sprzętu. Gdyby fred był "wbudowany" to można rozflaczyć bez większego żalu jakąś padniętą XE, a tak trzeba demontować właściwie w pełni sprawną płytę do tego projektu.

Proponuję to ze względów oszczędnościowych - by nie kasować całych, sprawnych, lub łatwo naprawialnych egzemplarzy.

318

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A można prosić jakieś konkrety o wiatrakach? Jaka jest ich efektywność, w jakich krajach tak wiele prądu wytwarzają, że zbliża się ono do pełnego zapotrzebowania danego państwa? Chciałbym dowiedzieć się nieco więcej, poza ogólnikami z internetu, może ktoś zna temat dokładniej...

319

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Polecam podmianę dwóch kości 4416 na 4464 - są w podstawkach i dolutowanie trzech przewodów do TTLi sterujących adresowaniem, wg tego opisu:
https://www.atarimax.com/freenet/freene … le.php?108

Bardzo łatwe do wykonania, a ingerencja w sprzęt niewielka. W razie czego w 5 minut można przywrócić atari do stanu pierwotnego.

320

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Potwierdzam, Bosch robi sterowniki silników do masy aut. Być może ma nawet wyłączność na określone marki, albo typy silników (lub jakieś zastosowane w nich rozwiązania) i nie ma w tym przypadku zamienników.  Być może są na rynku jakieś podróbki robione na dziko, oczywiście opatrzone logiem Boscha.

321

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może to desktop jakiegoś giełdziarza, przenośne stanowisko nagrywania, albo mieli w tzw. studiu komputerowym dla bajeru i wygody.

322

(62 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ciekawe porównanie muzyki w wersjach na oba kompy.

https://www.youtube.com/watch?v=3EAQoMXkhSY

Edit: i jeszcze to:

https://www.youtube.com/watch?v=VpsCVkHOZZg

323

(6,280 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

3,5 -  był otwór na trzpień czujnika dd/hd w pc, po przeciwnej stronie od przełącznika write protect. Po zaklejeniu dawało się używać hd w amidze itp, ale miałem wrażenie, że szybciej tracą zapis.

5,25 - najłatwiej odróżnić po tym, czy otwór dyskietki ma wzmacniający pierścień widoczny od góry, najczęściej biały, ale bywały też czarne, dyskietki hd w 99% (a może i w 100%) tego pierścienia nie mają. hd w zasadzie nie da się używać pod atari/c= - nieustanne błędy zapisu i odczytu.

324

(62 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Przypomina mi się epizod, kiedy w latach dawnych znajomemu posiadaczowi ST pokazałem spaceballs - state of the art na a500. Poczerwieniał, zamilkł nachmurzony i krótko po tym zdarzeniu sprzedał 520 ST by nabyć blaszaka z gravisem :/. Ale obecnie, poznawczo i hobbystycznie - czemu nie... Choć wielkiej radości rzeczywiście może nie być, zwłaszcza znając uprzednio tytuły z a1200.Tzw. pozytywne rozczarowanie gwarantowane :)

325

(6,280 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Niedawno zioma z Berlina wywalał kilka XF NEU, OVP, szły za 200-250euro. Zapewne to jedna z tych. Szybki geszeft z marżą 100%, ale nie wyszedł.