3,626

(9 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Bawcie się dobrze ;-)

3,627

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tomsa to ja mam w LDW2000, a temat założył kolega z CA2001 :-) Ale w jego imieniu dziękuję za obraz DOS-u.
(mnie nie martwi, że Synchromesh nie działa na mojej LDW przez Tomsa, jakoś nie czuję parcia na szybsze transfery - stacja daje klimat, od szybkości jest SIO2SD i Side2 ;-) Czasami się katuję 810-ką :-D )

3,628

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nieaktywny, znaczy komputer nie był odpalony ze stacją z podniesioną dźwigienką (jeśli się nie mylę to wtedy Toms się nie aktywuje, ale mogę być daleko od prawdy). A jaki - a nie wiem, montowany przez Zenona.

3,629

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moje doświadczenie mówi, że na tym DOS-ie nie da się skutecznie sformatować dyskietki. Nagrać - tak. Ale próba formatu kończy się błędem po weryfikacji, przed zapisem struktury plików. No, chyba że problem jest spowodowany obecnością wbudowanego w stację (nieaktywnego) Tomsa.

3,630

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pociągnę temat odrobinkę.
SN-360 ze stockowym ROM-em. Nagrywanie w formacie SD/ED - nie ma problemu, idzie jak burza. A przy formacie DD co kilka/kilkanaście sektorów (losowo) mam błąd 138. Ale po wybraniu Retry (próbowałem na DC116 i HDSC) sektor się nagrywa i robota idzie dalej. Do następnego błędu. W rezultacie dyskietka nagrywa się poprawnie i działa jak należy.
O co chodzi? Czy to jest normalne, czy jednak coś gdzieś (gdzie?) niedomaga? Stacja nagrywa jednostronnie, dwustronnie (wczoraj nagrałem skutecznie Numen na dwie strony z pojedynczego obrazu), potem to czyta bez problemu. Tylko te zgrzyty przy nagrywaniu są irytujące.
I jeszcze jeden drobiazg - jak sformatować drugą stronę dyskietki przy założeniu, że chcę traktować każdą stronę dyskietki jako niezależne dyskietki jednostronne? W tej chwili mam wrażenie, że problemem jest brak symetrycznie wyciętego otworu indeksującego, bo ten napęd tego wymaga.

3,631

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzisiaj nałożyłem łaty z Debiana na źródła oryginalne i takim czymś ROM się skompilował. Teraz zostaje tylko wysmarzenie tego w EPROMie.

3,632

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dobra. Kumpel dał mi dostęp do kompa z Debianem, tam się zbudowało. Teraz pozostaje flash tego co wyszło do kości.

3,633

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Właśnie przed chwilą ściągnąłem, dokopałem się również. Ale jest dokładnie to samo:

$ as31 -v
2.3.0
$ as31 sn360-turbo.asm 
Begin Pass #1
Begin Pass #2
Error, line 98, Location counter overlaps.
Error, line 100, Location counter overlaps.
Error, line 102, Location counter overlaps.
Errors in pass2, assembly aborted

Żeby było jasne - wersja ściągnięta z adresu, który podałeś, niby 2.3.1, ale zgłasza się jako 2.3.0.

3,634

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Próbowałem na ostatniej dostępnej wersji 2.0beta3. Poszukam starszej, może na niej się uda (kompiluję pod Linuksem).

3,635

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bo nie jestem w stanie?:

$ as31 sn360-turbo.asm
AS31 2.0b3 (beta), March 20, 2001
Please report problems to: paul@pjrc.com

Begin Pass #1
Begin Pass #2
Error, line 98, Location counter overlaps.
Error, line 100, Location counter overlaps.
Error, line 102, Location counter overlaps.
Errors in pass2, assembly aborted

3,636

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chyba, że ktoś by miał binarkę i mógł podesłać, to mi kolega wysmarzy.

3,637

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zawsze coś... Tylko nie mam programatora, więc sam nic z tym i tak nie zrobię. Poza tym to trzeba najpierw skompilować :-/ Dlatego szukam kogoś obeznanego z tematem.

3,638

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za namiar. Odkopałem temat aczkolwiek mam duże obawy, czy ktoś się odezwie i będzie miał ten ROM.

3,639

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W ramach akcji archeologiczne, odkopuję temat. Czy znalazłby się ktoś, kto by mi zaprogramował i wysłał ROM turbo do SN-360? Oczywiście za opłatą.

3,640

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stacja odżyła. Problemem okazało się zasilanie. Po podpięciu na krótko zasilacza że złączem Molex bezpośrednio do stacji (w środku) problemy zniknęły. Teraz przydałby się już tylko nowy ROM, ale i bez tego jest akceptowalnie. W czwartek będzie czas na testy zapisu dwustronnego (na pierwszy ogień Numen).

Sprawa załatwiona dzięki Voyowi. Nowy sterownik FATFS.SYS i wszystko działa jak powinno.

Możliwość to chyba mam. Spróbuję. Ale jakbyś miał możliwość sprawdzić swoją drogą to będę wdzięczny.

Jaką wersję polecasz w takim razie? Ja mam chyba najnowszą, v.0.86L

Pacjent: 65XE z U1MB i Side2 (reszta nieistotna). W Side2 karta 512MB z partycją 256MB FAT na "zwykłe" dane do łatwego uruchamiania i 256MB APT z partycjami "dosowymi" dla Atari. Każda z tych części z osobna działa bez problemu. Problem pojawia się natomiast w momencie, gdy chcę coś przegrać z partycji Fat na Atari. FATFS.SYS oczywiście załadowany. Mogę bez problemu przeglądać zawartość partycji FAT spod SDX, ale jest kłopot z odczytem.

Test case: chcę przegrać sobie kilka plików z partycji FAT na APT w celu użycia ich pod ZXEMU.

1. Pod SDX odpalanej z U1MB (4.49b), próba skopiowania większości plików z partycji FAT na APT kończy się błędem 139 (device not responding). Nawet zwykły odczyt też tak się kończy. Jeśli kopiuję pod SC, dodatkowo po takim błędzie komputer wymaga co najmniej resetu (miękkiego). Kopiowanie APT-APT przebiega bezproblemowo.

2. Po uruchomieniu SDX z Side2 (4.49c, oczywiście po wyłączeniu SDX w U1MB) i doładowaniu FATFS.SYS, pliki z FAT się czytają, nawet poprawnie, ale pliki zapisane na APT są uszkodzone (zmienia się zawartość). Zrobiłem nawet taki eksperyment, że na FAT nagrałem archiwum ARC. Archiwum po skopiowaniu na APT nie chciało się rozpakować. To samo archiwum czytane bezpośrednio z FAT się rozpakowywało, ale pliki po zapisaniu były uszkodzone.

Może ktoś się spotkał z czymś podobnym? Może znacie rozwiązanie?

Chciałem spróbować na innej karcie, ale tu jest problem z SDX. Chyba będę musiał zrobić downgrade, bo na 4.49b w Ultimate nie ma FDISK, a w 4.49c dla SDX FDISK nie uruchamia się - jest problem z załadowaniem bodajże FDISK1.OVL (czy jakoś tak, piszę z pamięci).

3,645

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

AS... napisał/a:

Dlaczego nie Zenon (to mistrz!!) Jer tak samo!!

Zenon jest chory i nie udziela się już w branży. Jer niestety odmówił - brak czasu i ewentualnych części zamiennych. Dlatego szukam innych opcji.

3,646

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy ktoś z grupowiczów podjąłby się przeserwisowania stacji SN-360? Mam takową, odpala ale ma spore kłopoty z działaniem (potrafi odczytać dyskietkę ale nie zawsze, ma kłopoty z zapisem i to nie jest wina dyskietki). Stacja jest rzadka, nietypową i szkoda by było ją skazać na niebyt. Zenon nie wchodzi niestety w grę, pytałem Jera i niestety on też odpada. Ktoś inny? Z góry dziękuję.

3,647

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Bardzo fajny pomysł.

3,648

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Są, np. SWIV. Generalnie gry, które były tworzone pod Spectrum 128+2 mogą "nie umieć" nic innego bo ten komp ma wbudowane 2 porty Sinclair (inaczej zwane Interface 1).

3,649

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

Oooo, no więc właśnie - jest to zajebisty pomysł - faktycznie, ja też to mam i sprawdzałem na swoim +2A - w sumie działa (nie od razu no i raczej wzmacniacz jakiś jest wymagany).

Mi działa bez wzmacniacza z telefonem jako źródło dźwięku. Ciekawostka jest taka, że nie trzeba wciskać klawisza Play - wkładasz konwerter, zamykasz kieszeń, w Basicu piszesz LOAD "", wciskasz RETURN, na zewnętrznym odtwarzaczu dajesz odtwarzanie i tyle. Mój szarak czytał w tan sposób gry, jakby głowica i cały podsystem magnetofonu pracowały bez wciśnięcia Play (silnik nie pracował, ale właściwie po co).

3,650

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

thePink napisał/a:

A pytałem o wEjście zewnątrznego magnetofonu, ponieważ znalazłem aplikację, która z pliku .tap robi audio.
Mam ochotę użyć ZX Spectrum w sposób oldschoolowy :)

Jest jeszcze inna opcja. Pear z forum speccy.pl robi takie małe płytki nazwane pEAR, które montuje się między płytę a magnetofon (bardzo prosto, wypinasz magnet, wpinasz pEAR, do niego podpinasz magnet), a do urządzenia doprowadzasz sygnał, np. kabelkiem z gniazdem jack. Urządzonko to normalizuje sygnał, żeby dało się wgrać coś ze źródła z nawet zbyt niskim poziomem dźwięku. No i nie przeszkadza w używaniu magnetofonu. Mam, polecam.