351

(117 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Miałem czas na sięgniecie do szuflady, więc proszę zdjęcia mojego "dzieła".
Robione na szybko, bo testowałem różne rodzaje mechanik z portali typu thingiverse.
Przetestowałem kilka i ta jest wprawdzie troszkę gumowa, ale wg. mnie najlepsza z wszystkich jakie sprawdziłem.
Niestety ma pewną wadę i ciekawe kto pierwszy powie jaką ;)


ps. Może mi ktoś wyjaśnić jak dodać obrazki aby były widoczne bez klikania w załącznik?

--- edyta ----

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8131
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8132
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8133

352

(117 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:
Zgrd napisał/a:

Wtyczkę db9 zalaną z kablem pozyskujesz z przedłużacza kupionego na Al* za niewielkie pieniądze.

Jak 3d - pozyskujsz środek z RS-a za 0,50gr (kupujesz do lutowania bez obudowy i pozbywasz się metalowej ramki - wystarczą kombinerki), potem drukujesz obudowę na śrubkę (no tak, trzeba wymodelować, chyba, że w sieci leży) lub żywica/poxipol/modelina i masz.
O takie: https://www.piekarz.pl/00141-gniazdo-d- … p-9-torow/

I o takowym rozwiązaniu własnie myślałem :)
Gniazda nawet już leżą i czekają, ale tradycyjnie coś przeszkadza w rozpoczęciu prac.

353

(117 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ooooooo, fajny projekt widzę się robi i bardzo elegancki.

Tylko ja właśnie chcę lub raczej muszę się pozbyć tej gotowej mechaniki, bo chcę zrobić jak w starych, wolant ze spustem czy dwoma, ale jak tu puścić kable.... chyba że są te gotowe mechaniki z dziurą w drągu, a jeszcze takiej po prostu nie znalazłem.

W tygodniu, jak wyciągnę z szuflady dam zdjęcie tworu jaki zrobiłem na próbę. Nie licząc elektryki i śrub(ek), całkowicie wykonanego na drukarce.

Wtyczkę db9 zalaną z kablem pozyskujesz z przedłużacza kupionego na Al* za niewielkie pieniądze.

Dlatego napisałem, że jest to do ogarnięcia ale nie za 2zł.... chociaż widziałem projekty obudów do popularnych dzisiaj złącz z metalowym mocowaniem, ale jeszcze nie podszedłem do tematu.
Wtyczka 1zł, wydruk poniżej 1zl, trochę pracy.... no może w 2zł się zmieszczę jeśli tanio policzę robociznę :D

354

(117 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Rzuciłem okiem i ceny wcale atrakcyjne nie są. Za lepsze modele trzeba dać od 200 w górę (bez opłat celnych, które obecnie są bardziej niż pewne).... sorki, nie mój pułap cenowy. Pomijam tutaj, że nie mam i nie zamierzam mieć konta na ebayu, no ale to mój wybór ;)

Koszt elektroniki? Śmieszne pieniądze, pcb bez problemu do zrobienia w domu. Fakt, pewnym problemem może być wtyczka DB9 "z epoki" (zalana razem z kablem), bo to już nie kosztuje 2zł, ale to jest do ogarnięcia, tak jak i przyssawki.
Koszta druku? Liczyłeś chyba po cenach komercyjnych, które faktycznie wyjdą niezłe, ale koszta druku w domu to już zupełnie inny kaliber (sam się zdziwiłem, że wiele rzeczy bardziej opłaca się zrobić samemu).

Cóż, rzuciłem zamysł, ale nikogo nie zmuszam ;)

--- edyta ---
Byłbym zapomniał. Problemem oczywiście będą przełączniki ze sprężynkami, jeśli ktoś będzie chciał takie, ale przecież klon nie musi być dokładny i można dać inne.

355

(117 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

TMK napisał/a:

Tylko po co?

Hmmm.... może po to, że są ludzie, którzy by chcieli mieć joya w starym stylu (nie sticka), ale jest ich zbyt mało żeby uruchamiać produkcję (nawet przez majfrendów), a tak by mogli względnie normalnym kosztem mieć coś takiego.

Na chińskiej mechanice, o której obaj myślimy, nie złożysz też nic w stylu starego joya.

356

(117 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mnie ciekawi jedno, skoro już temat dogorywających joyów się pojawił.
Nowych już nie będzie, to co produkuje MATT pominę milczeniem, więc dziwi mnie, że w erze drukarek 3D dla każdego, nikt nie próbował zrobić klona któregoś ze starych QS-ów.

Owszem, niby są projekty tego komodorowskiego (zapomniałem nazwy, ten co dodają do c64maxi) joya, ale daleko mu do np. Pythona 1/2 (jedne z moich ulubionych).
Serio nic niema, czy jeszcze nie trafiłem na coś takiego?
Za zrobienie projektu niekomercyjnego raczej nikt ścigał nie będzie, szczególnie jak nikt nie produkuje, a w razie co to przecież można to i owo pozmieniać i powinno być ok.

ps. Żeby nie było, że chcę żerować, to sam próbuje, ale póki co poskładałem tylko coś luźno przypominającego CX-40 :D

357

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To widzę wystawa musi mieć powodzenie, a jak tak to super.
Trzeba pokazywać jak to było w zamierzchłych czasach, a jak przy okazji będzie więcej okazji żeby ponownie zwiedzić/odwiedzić.... tym lepiej :D

358

(174 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor napisał/a:

jak namacalne...

Wszystko zależy kto i co chce namacać :D

359

(174 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pasuje idealnie i parę osób dziwnie mi się na ulicy przyglądało, mam cichą nadzieję, że będą tego jakieś namacalne efekty :)

360

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jak mi czas pozwoli, a tego do końca jeszcze nie wiem, to środa lub piątek chcę wpaść przed końcem wystawy :)

361

(174 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Odebrałem dzisiaj koszulkę. Rozmiar XXL okazał się całkiem spory i nawet mój brzusio ma trochę zapasu... także nie jest tak źle jak myślałem :D
Jak tylko zrobi się trochę chłodniej to będę mógł szpanować (czy tak się jeszcze dzisiaj mówi? :D ).

362

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

I nawet załapałem się na uwiecznienie... dobrze, że od tyłu :D
Dzieciaki widzę się porozkręcały (albo nie zauważyłem :D) i interesują się czymś więcej niż graniem, super bo z przerażeniem patrzę jak nawet "studenty" informatyki kompletnie nic nie wiedzą o tym jak to całe IT się rozwijało.
Nie wymagam oczywiście kompleksowej wiedzy, ale kurcze jak widzę dzisiaj, że jakaś firma wypuściła komputer wbudowany w klawiaturę i zachwyty nad tym jakie to pomysłowe... no wszystko mi opada w tym momencie :|

Sikor napisał/a:
Zgrd napisał/a:

nadanie słusznego kierunki (Sikor :) ) - elegancko wyjechałem z Ursusa.

Polecam się ;)

Nie omieszkam więc skorzystać, chociaż już nie z wsparcia nawigacyjnego. Obejrzałem sobie ponownie film z premiery ;), porównaliśmy się na żywo i odezwę się w sprawie koszulki, ale to po weekendzie, jak już ogarniesz wyjazd ;)

363

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Byłem, widziałem... jak ktoś się zastanawia to polecam.
Partyjka w Last Squadron była (gra rewela, wydanie też).... kurcze, no nie wiadomo kiedy ten czas (2h z lekkim hakiem) zleciał na oglądaniu i miłej gadce o tym i owym.... wiadomo o Atari najwięcej :D
I faktycznie przydałoby się więcej miejsca, bo już teraz jest co obejrzeć, a z tego co się dowiedziałem to nie wszystko.

Pozdrowionka i podziękowania za zorganizowanie (Atari-User), rozmowę (obaj panowie) oraz nadanie słusznego kierunki (Sikor :) ) - elegancko wyjechałem z Ursusa.

ps. Jak się uda to może wdepnę jeszcze raz. Szkoda, że nie uda się wyciągnąć kumpla, ale może kiedyś uda się zorganizować wystawę otwartą też przynajmniej w ze 2 soboty.

364

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Kurczaczki, gdyby chociaż ze 2 soboty były, ale wiadomo jak instytucja działa tak się trzeba dostosować.

Poszło do utylizacji. Można zamieść temat.

Ja wreszcie ogarnąłem dzisiaj podpięcie toru wideo od X-Angela i tutaj grabber działa bezproblemowo z s-video, obraz perfekt, kolory pięknie soczyste, także mocno jestem ciekaw wyniku, 21.06 już niedługo... chyba że zamówiłeś Pocztą Polską to zamówię hibernację i proszę o budzenie jak paczka dojdzie :D

---- edyta 2021-06-20 18:35:11---

Więc ten tego.
Dręczyło mnie pytanie czemu ten durny grabber ma takie problemy z s-video i bingo, zbyt mocny sygnał luma po zrobieniu moda, a ten grabber jak widać tego nie lubi.
Nie chciałem bawić się w przywracania stanu fabrycznego, więc dodałem opornik 180R przed gniazdem s-video i teraz grabber działa bezproblemowo.

---- EDYTA ----
Więc kolejne ten tego...
Grzeje się to draństwo niesamowicie, jak położyłem dzisiaj palec na czipie to prawie się poparzyłem.
Już nawet myślałem, że coś się posypało, bo przez tydzień trzymałem podłączonego cały czas do kompa, ale to tylko aktualizacja OBS-a :D
Tak czy inaczej wyrwałem dziurę w obudowie i dałem radiator. Raczej to nie zaszkodzi, bo ten też jest mocno ciepły.

367

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niestety dałem ciała i przy podłączaniu wsparłem się wadliwym schematem wyprowadzeń GTIA (pomylone piny zasilania) i na kilka sekund podpiąłem odwrotnie zasilanie.

Teraz nie wiem czy coś uwaliłem, bo po s-video obraz perfekt (gładko, kolory super soczyste, grabber nie grymasi. Jedyna wada to delikatna zielona poświata na brzegach), a po composite coś podobne do tego z postu Perinoida ( http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 56#p276556 ).

Podstawki kupiłem z lekkim zapasem, więc mogę się już dobrymi wiadomościami dzielić... nikt nie podkupi :D
Ale poważnie, podstawka poza wysokością wydaje się mieć same zalety, więc co ją ukrywać.

Poza konkursem to jest moja wariacja w temacie dorobienie composite po wywaleniu modulatora i wyprowadzeniu cywilizowanego złącza s-video. Zainspirowałem się układami robionymi przez X-angela ( http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 57#p260157 ) i jego wersją wyjścia composite, dodałem gniazda i wzmacniacz operacyjny w torze audio, który miał delikatnie wzmocnić sygnał (na poprzedniej płycie musiałem mocniej TV podkręcać) oraz dodatkowo zabezpieczyć wyjścia audio.... niestety coś spaprałem i wyszedł osłabiacz sygnału :D

Ale tak to zaprojektowałem, że cały "wzmacniacz" można pominąć tylko przepięciem kabelków i wykorzystać tylko gniazda, więc skoro nowa płyta jest wystarczająco głośna to nie dociekałem co spaprałem i zająłem się innymi sprawami.

Zwłaszcza interesujące, że można w to wsadzić zwykłe goldpiny, co może być przydatne.

Dla pewności zrobię jeszcze doświadczenie długoterminowe i wsadzę tam goldpiny na 24/48h, bo 5 minut to trochę mało... chociaż niska podstawka padała po 1 probie :D

--- edyta ---

Aha, teraz szukam takich podstawek w wersjach pod MMU (20 pin mała) i ROM (28 pin duża), na zaś pod ultimate.... także gdyby ktoś coś ;)

Zrobione ŻYJE :D

I teraz najlepsze, wszyscy trafiliśmy z winnymi uszkodzenia.
Przy wylucie wyszło, że kilka nóżek podstawki pękło (zaraz przy plastiku) i w zależności od humoru był styk lub nie.
Także mikro pęknięcia można powiedzieć były i podstawka też winna :D

W załączniku płyta z nową podstawką, gdyby kogoś ciekawiło jak to teraz wygląda.
W podstawkę wsadzone GTIA na "przelotce" z podstawki precyzyjnej.

@rj1307, dotychczas patent z podstawką w podstawkę się sprawdzał, ale widzę, że wraz z postępem i "ekologią" oszczędzająca materiały trzeba zmienić przyzwyczajenia.
Puki co zamówiłem parę sztuk tych z linku z alledrogo. Na zdjęciach wyglądają solidnie, a co będzie to zobaczę jak wezmę w ręce i pomacam.

--- edyta ---

pomysł z wsadzeniem podstawki precyzyjnej w drugą podstawkę precyzyjną nie jest dobry

Teraz doczytałem, że chodzi o precyzyjną w precyzyjną. Ja wsadzałem precyzyjną w tradycyjną blaszkową.
Manewr z precyzyjną wykonałem tylko testowo i te podstawki które sprawdzałem nie przeszły tego doświadczenia, tzw. włożyć włożyłem ale dolna podstawka była potem do wywalenia (luzy).
Zresztą niektóre to nawet miały luzy już fabryczne, bo goldpiny precyzyjne luźno w nich siedziały i pewno stąd też moja niechęć do precyzyjnych. Zakres cenowy tak jak napisałeś, 1-2zł z alledrogo i pewno stąd problem.

--- edyta ---

Przyszły dzisiaj podstawki i jak było wiadomo od początku są ogromne, ale przycinając nóżki obudowy wysokość można zmniejszyć o jakieś 3mm. :D
I teraz najważniejsza dla mnie zaleta, czyli mają 2 solidne blaszki stykowe, które nawet po zainstalowaniu klasycznego goldpina wracają do pozycji wyjściowej.
Wysokość też dla mnie jest plusem, bo jeśli uszkodziła się jakaś przelotka, to mam dojście od góry i szansę na danie cyny.

Panowie, a coś takiego: https://allegro.pl/oferta/podstawka-dil … 9238694327

Zdjęcie jak to zdjęcie może przekłamywać, ale blaszki niby wyglądają solidniej.
Wysokość mnie nie boli, bo płyta i tak będzie w nowej obudowie.

Ktoś miał do czynienia z takim cudem?

Wolumen w tygodniu jest w planach, bo jutro to nie wiem czy w dzisiejszych (koronowanych) czasach jest sens jechać.
Ich strona zatrzymała się na roku 2012... nie licząc spamu :D

Cóż, nie ukrywam liczyłem, że ktoś coś jednak robi, może za większą kasę ale idzie za tym stara jakość ;)

Ja bym powiedział, że "dodupność" to chyba zaczyna dotyczyć wszystkiego.
Owszem blaszkowe nigdy nie były przystosowane do wtykania tam goldpinów i robiłem tak ostatnio parę lat temu, ale serio nigdy po 1 krotnym wsadzeniu nie musiałem wywalać podstawki, zawsze wytrzymywała dłużej.

W tych ostatnio kupionych podstawkach wystarczy jednokrotne wsadzenie i blaszka wygięta, podstawka do śmieci. Naprawdę są z guanolitu i jak widzę to chyba po prostu muszę kupić następne z innego źródła i liczyć na fart, że wyszły spod innej chińskiej ręki :\

Układ z racji uszkodzonych nóżek włożony jest w podstawkę precyzyjną i potem to wszystko wkładam w zwykłą podstawkę.
Dotychczas ten patent sprawdzał się bezproblemowo, nawet jak stosowałem goldpiny (tu akurat w czymś innym niż atari), które są przecież dużo grubsze od nóżek podstawki precyzyjnej.
Niestety ostatnio kupione (ze 2-3 tygodnie temu) podstawki mają jakieś wyjątkowo kiepskie blaszki, które łatwo się zaginają i nie sprężynują jak powinny. Jak teraz wsadzę w tę podstawkę scalaka to on tam siedzi dość luźno i stąd wniosek o problemach z winy podstawki.

Docelowo w podstawce ma wylądować adapter, więc musi ona wytrzymać wetknięcie tam listwy precyzyjnej.
I stąd pytanie czy ktoś ma namiar na solidne podstawki, takie w starym stylu co jeszcze nie oszczędzano przesadnie na materiałach.

Nikt Ci nie poleci podstawek precyzyjnych.

Wcale się nie obrażę ;)

--- EDYTA ---

Dla pewności sprawdziłem płytę jeszcze raz i nie wygląda żeby na niej coś nie łączyło.