401

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do tego byłoby wygodnie mieć obydwa (Twój i wersje od Pajero) lub więcej innych programów dostępnych po naciśnięciu SHIFT w SIO2SD. Tak jak to jest przy Configuratorze, ale jak pisałem tam Boot Loader jest niestety trochę kulawy i przydałaby się poprawiona wersja (lub nowy zamiennik).

Edit:

@Perinoid Ja mówię o sytuacji kiedy ATR jest użyty jako Konfigurator SIO2SD wywoływany poprzez SHIFT w SIO2SD, więc w D1 może być cokolwiek (lub nic). ATR-a trzeba nazwać SIO2SD.XEX i umieścić w root karty SD.

402

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Porównuję, bo jeżeli w Configuratorze się da to i w Manipulatorze też.

403

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W tej chwili tego nie sprawdzę, ale wydaje mi się, że Configurator ma opcję która niezależnie od stanu Turbo używa Turbo na swoje potrzeby.

DOS jest w ATR który przygotowałeś - jeżeli podmontujesz ATR-a jako XEX konfiguratora (sio2sdman08rc2.atr  -> SIO2SD.XEX).

W oryginalnym pliku ATR (do którego dograłem Manipulator [załączony powyżej] jest Boot Loader i do niego Configurator wychodzi, dzieje się to jednak chyba w jakiś niestandardowy sposób - bo jest tak jakby boot (sprawdź gdy D1: jest pusta) - i startuje Boot Loader - jak pisałem - z zawartością dyskietki w D1:)

Tak jak pisałem - Prinoid +1 ;)

Napiszę do Kuby Husaka, być może uda się skontaktować z Autorem. Jednak może to potrwać, bo kompa z pocztą mam teraz odłączonego...

Edit1&2: Możesz jeszcze spróbować umieścić na swoim ATR (z DOS) Configurator jako autorun i sprawdzić czy uruchomiony jako Konfigurator (SIO2SD.XEX) wyjdzie do DOS (Control + X) gdy D1: będzie pusta.

404

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Co do SIO2SD nigdy nie miałem innej wersji urządzenia ani firmware-u, więc to nie kwestia starszego configu zapisywanego na SD. Zresztą jak pisałem wygląda na to, że to wartość zapisywana w RAM SIO2SD. Więc może wewnętrznie firmware trafia w coś innego co się przełącza, ale co to mogłoby być? Po co Turbo miałoby sprawdzać coś w pamięci przed wyświetleniem? Powinno czytać config zapisany we flashu - chyba, że po uruchomieniu tworzy kopię w RAM SIO2SD i tam czyta nie to co trzeba? Ja miałem takie podejrzenie, że o Turbo SIO2SD miało pytać raz na początku, a potem już nie, ale wygląda na to że to działa nieprawidłowo. Lepiej gdyby pytało zawsze, ale skoro jest jak jest to Manipulator mógłby wymuszać wyświetlenie Turbo przy pierwszym zimnym starcie "B". (Obecnej wersji Manipulatora jeszcze nie sprawdziłem). Co do zmian w SIO2SD to nawet nie liczyłem na to, że coś zmienisz. Nie sądzę też żeby Jakub cokolwiek jeszcze zmienił, rozmawiałem o tym kiedyś z Kubą Husakiem i podobno nie ma już miejsca na "dopiski". Napisałem o tym żeby zobrazować problem, który być może da się obejść dla pierwszego restartu z poziomu Manipulatora. Jeżeli masz dostęp do pamięci RAM SIO2SD to mógłbyś zrobić tak, żeby Manipulator w przypadku gdy Turbo jest aktywne wymuszał jego "wyświetlenie".

Ustawienia można wyświetlić, ale przy wpisywaniu ich nie widzimy. A jak chcę zmienić jeden parametr to muszę wpisywać wszystkie wartości. Poza tym nie ma wszystkich ustawień, o czym pisał Perinoid.

Co do SIO2SD to może napiszę jeszcze raz w tej sprawie do Kuby Husaka, ale blado to widzę, a gdyby nawet wyszła poprawka to trzeba będzie jeszcze przekonać wszystkich żeby zrobili update...

Edit:

Sprawdziłem. Chyba nic o czym pisałem się nie zmieniło, a nawet nr wersji został ten sam ;) A przydałoby się chociaż pomijanie wpisywania danego parametru / nazwy poprzez RETURN (i użycie dotychczasowego / dotychczasowej nazwy). Tym razem wybrałem wersję w ATR - zapisałem plik jako SIO2SD.XEX (rozszerzenie XEX jak dla "Konfiguratora Konfiguratorów" - do autostartu z SHIFT-em SIO2SD). Teraz opcja "Q" nie wyświetla ponownie menu (restart? - co było użyteczne - np. do sprawdzenia wersji), ale również nie wychodzi do DOS-u z tego ATR-a - program próbuje boot-ować D1:, gdzie akurat nie miałem niczego podmontowanego (z xex-em też nie działa) i tak w pętli. Nie pamiętam jak to jest z "konfiguratorem konfiguratorów" - czy da się wyjść do DOS-u na tamtej dyskietce i uruchomić inny program czy nie (sprawdzę). Jednak gdyby do Manipulatora również był dołączony selektor można by było dograć razem z nim Configurator by Pajero (nawet kilka wersji, czy inne narzędzia) i wybierać który program ma się uruchomić (dyskietka z konfiguratorami wymaga niestety wyłączonego Basic-a, więc fajne by było nowe narzędzie pozbawione tej wady lub poprawiona wersja Boot Loader-a by TEBE).

Edit2:
Po wyjściu z Configuratora do DOS-a (Control+X) pojawił się Boot Loader by TEBE z dyskietki Konfiguratora, ale z zawartością dyskietki podmontowanej pod D1:! Czyli da się wyjść do DOS-a na dyskietce podmontowanej jako Konfigurator, ale jak widać narzędzia też powinny się do niej odwoływać, a nie do D1:.

Co jeszcze zauważyłem to to, że gdy się wczyta Manipulator z Turbo to również po użyciu opcji Q transmisja pozostaje w Turbo, a jeżeli bez Turbo to opcja Q też działa bez Turbo.

W załączniku dyskietka z Boot Laderem by TEBE, programami Pajero (Sio2SDBootLoaderCfgTools.atr), poprawioną wersją Configuratora i Manipulatorem 0.8rc.

Edit3:
Ta dyskietka uruchamia się tylko z wyłączonym Basic-iem i bez Turbo, czyli przy standardowych ustawieniach SIO2SD - włączamy Atari z wciśniętym Shift-em w SIO2SD, a następnie (przy komunikacie Turbo) przytrzymując Option naciskamy Reset.

405

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jedną sprawą jest Basic, drugą turbo, ale ponieważ przy turbo jest komunikat o Option, a turbo uruchamia się co drugi reset, to jest to mylące i wiele osób to dezorientuje. Jest to cecha urządzenia. Jeżeli masz możliwość odczytania wewnętrznej pamięci SIO2SD to możesz odnaleźć gdzie to się zapisuje (status czy pojawi się zapytanie o turbo czy nie). Być może jest to nieudokumentowane, ale przypuszczam, że łatwo można to znaleźć. Potestuję i sprawdzę "7bit turbo speed".

Edit:

Uruchomiłem.

Tak jak przypuszczałem Turbo się przełącza. To znaczy jak włączamy Manipulator z Turbo to po naciśnięciu B nie ma Turbo (wraz z B trzeba trzymać Option dla uruchamianego programu), a jak uruchomimy Manipulator bez Turbo to po naciśnięciu B jest Turbo :) (przy Manipulatorze w wersji xex Option [Basic] nie ma znaczenia, atr-a jeszcze nie testowałem).

Ten komunikat "wbudowany" w firmware SIO2SD jak pisałem jest nieco mylący:
"SIO2SD TURBO [OPTION+] START OR SELECT"
czyli trzeba trzymając OPTION (jak potrzeba wyłączyć Basic) nacisnąć START lub SELECT aby włączyć Turbo, ale można też trzymając OPTION wcisnąć RESET - wtedy jest BEZ TURBO.
Więc brakuje opisu: "SIO2SD NORMAL SPEED [OPTION+] RESET".

Myląca jest też szczególnie sytuacja gdy już coś wczytamy Z TURBO i naciśniemy RESET który spowoduje RESTART (zimny start), wtedy nie pojawi się ten komunikat, czyli nie możemy włączyć Turbo, ale nie mamy też przypomnienia o ewentualnej konieczności przytrzymania OPTION. Tak się dzieje co drugi reset.

(Zauważyłem też, że w SIO2SD dzieje się tak tylko wtedy gdy podmontowany jest plik (D1:) do uruchomienia. Gdy nie ma dyskietki nigdy nie ma pytania o Turbo.)

Czyli jeżeli włączając manipulator naciśniemy START lub SELECT (Turbo) to program wczyta się szybciej (działa chyba z taką samą prędkością?), ale po wybraniu B nie pojawi się "menu" turbo, a podmontowany program (atr) uruchomi się z BASIC-iem.

Czyli Manipulator na swoje potrzeby chyba włącza Turbo, ale nie przełącza pojawienia się menu Turbo dla użytkownika, nie ma też opcji ustawienia Turbo (i Basic-a) przed wybraniem opcji B.

Także przy B powinien być opis typu "[OPTION+] B". Lub powinno być wymuszone pojawienie się menu Turbo - czyli przełączony znacznik który przełącza SIO2SD.

Edit2: Tylko gdy jest włączone Turbo w SIO2SD, w przeciwnym razie "[OPTION+] B".

Prawdopodobnie znacznik wyświetlenia menu Turbo jest zapisywany w pamięci RAM SIO2SD - odłączałem SIO2SD w czasie działania Atari i po ponownym podłączeniu zawsze pojawia się menu Turbo.

Co do samego Manipulatora to jest dość niewygodny - mam nadzieję to się jeszcze zmieni :) Pierwsze co bym zmienił to wyświetlanie bieżącego ustawienia przy wprowadzanych zmianach.
Mogłoby to wyglądać np tak, że domyślne ustawienie (bieżące) byłoby wyświetlane w nawiasie kwadratowym np.: "[$6]" a nazwa pliku w osobnej linii też z "[]" lub bez (dla zaoszczędzenia miejsca).
Po naciśnięciu RETURN bez wpisywania nowej wartości zaakceptowanie dotychczasowego ustawienia bez zmian.

Brak możliwości wyjścia z trybu wpisywania opcji lub nazwy pliku - program szuka nazwy pliku składającej się ze znaków 0 ("serduszek").

406

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeszcze nie testowałem tego programu, więc nie wiem czy ustawienie Basic-a i Turbo jest dostępne z jego poziomu, czy występuje to samo "zjawisko" o którym pisałem tu: www.atarionline.pl/forum/comments.php?DiscussionID=2289&page=1#Item_40 (i powyżej - post 38) - co drugi reset jest Turbo i za każdym resetem trzeba trzymać Option (lub nie)? Jeżeli ten program sam ustawia Turbo i ew. Basic to świetnie, a jeżeli nie to byłoby super gdyby jakoś to obsługiwał - umożliwiał ustawienie, pokazywał status lub chociaż wyświetlał jasny komunikat. (Tak wiem można Turbo wyłączyć i pewnie nie będzie się przełączało.) Przepraszam jeżeli już jest to zaimplementowane.

407

(75 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest jeszcze taki interface Turbo K.S.O. do dowolnego urządzenia audio - podłączany przez drugie złącze joystick-a. Informacje można znaleźć w magazynie Serious - jeden z artków: http://www.serious-dial.atari.pl/Serious/S14/A14.html - do tego schematy i opisy są na dyskietkach w tym i jeszcze jednym numerze. Pisałem o tym na AOL w tym wątku: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … ionID=1060 (m.in. schemat i opis z IKS-a).

408

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zmarł 10 grudnia, a właśnie sobie uświadomiłem, że nie słyszałem nic o pogrzebie. Poszukałem i okazuje się, że jeszcze nie został pochowany.

Pogrzeb odbędzie się 17 stycznia na warszawskich Starych Powązkach.

409

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dzień przed jego śmiercią czytałem że właśnie obchodził urodziny. Następnego dnia przeczytałem o jego śmierci. Szkoda, że takich ludzi jest coraz mniej. Szkoda, że nie ma już takich programów. Bardzo lubiłem te programy i sam majsterkowałem zainspirowany pomysłami które pokazywał. Lubiłem też Pomysłowego Dobromira. Do dziś mam książki Zrób Sam i inne książki o majsterkowaniu (niekoniecznie Adama Słodowego), które były jednym z najlepszych i najbardziej wyczekiwanym prezentem na święta. Rozkręcałem każdą zabawkę i różne sprzęty w domu, nie lubiłem jak się coś psuło, jednak zawsze było to okazją do poznania jak dane urządzenie działa i jak jest zbudowane, sporo udawało mi się samodzielnie naprawić, czym jako chłopiec wzbudzałem podziw rodziny i sąsiadów, koledzy też tworzyli własne urządzenia. Na plastyce też były podobne projekty. Kiedyś mieliśmy zrobić coś z pokrywki od kremu, czy innego wieczka, silniczka i płaskiej baterii, chyba miała to być elektryczna temperówka, kolega jak już nasze prace zostały ocenione wymienił końcówkę na połówki żyletki, solidnie przymocowane grubym plastrem i testował to urządzenie na wszystkich roślinach jakie były w sali. Później każdy miał takie urządzonko, cud że nic się nikomu nie stało, była to bardzo niebezpieczna zabawa, nie tylko można sobie było pociąć palce, ale było ryzyko, że taki wiatraczek się urwie i poleci w nieokreślonym kierunku. Pamiętam też, że mieliśmy zadanie zbudować latarkę. W tym celu trzeba było przynieść podobny zestaw, tylko zamiast silniczka żarówkę. Oczywiście miałem standardowy zestaw i taką latarkę zrobiłem, ale oprócz tego wylutowałem malusieńką żarówkę z zegarka i wmontowałem w obudowę po uszkodzonej słuchawce, którą dostałem od kolegi - była to pierwsza taka latarka i z tego co pamiętam to zrobiłem taką drugą, choć mniej udaną, bo z innych części, oprócz mnie jeszcze ktoś próbował taką latarkę zrobić. Tę pierwszą mam do dziś. Mam też Misia Yogi i czarownicę, nie pamiętam na podstawie czego ich zrobiłem. A Adam Słodowy chyba około 2000 roku pojawił się jeszcze w reklamach, jednak z tego co wtedy pisali poza tym nie chciał już występować publicznie. Dziękuję i Spoczywaj w spokoju.

Miś Yogi 1
(Na gwoździu powinien być korek, niestety nie miałem więcej korka i tak zostało do dziś)

Miś Yogi 2

410

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wygląda na to, że pancio.net mnie wyprzedził :)

Na stronie tego projektu jest też tutorial KiCad-a: https://ezcontents.org/designing-pcb-kicad

411

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@ZuluGula Projekt o który pytałeś na AOL - https://ezcontents.org/atari-800xl-pcb-remake - Atari 800XL remake - jak się okazuje jest zrobiony w KiCad 5.1.

Obecnie używamy
Turgen http://turgen.sourceforge.net/index.html
XEX2CAS http://turgen.sourceforge.net/utils.html
(https://sourceforge.net/projects/turgen/files/).

Gra Business-Man była publikowana w Moim Atari 3 (styczeń-luty 1991) s. 6-8.
Udostępniłem ją tutaj: http://atarionline.pl/forum/comments.ph … ionID=1028 (post 26).

Dely, ta gra, którą udostępniłeś chyba nie była publikowana w prasie?
Kupiec chyba jest dla niej bardziej adekwatnym tytułem.

BTW: Tu inna gra pt. Kupiec:
http://atarionline.pl/v01/index.php?ct= … iec#Kupiec

414

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pierwotnie Turbo K.S.O. było interfacem dla zwykłego magnetofonu i było podłączane tylko do 2 portu joysticka - schematy są w magazynie Serious: http://www.serious-dial.atari.pl/pliki/ … ous_15.zip - na stronie A.

Tu część tekstów o K.S.O. i część schematu:
http://www.serious-dial.atari.pl/Serious/S14/A14.html
http://www.serious-dial.atari.pl/Serious/S14/A15.html

Edit:
Podłączenie Atari<->C64
http://atarionline.pl/forum/comments.ph … sionID=897
(Wydaje mi się, że później znalazłem gdzieś rozwiązanie z pojedynczym przewodem)

Edit2:
Atari Magazyn 1-2 94 str. 18-19 "Iluminofonia Sterowana Komputerem"
http://tajemnice.atari8.info/atarimagaz … 1-2_94.zip

"Czy to ATARI czy to AMIGA?"
http://tajemnice.atari8.info/10_93/10_93_atoa.html
Niestety nie ma schematu, więc nie wiadomo jak jest rozwiązane połączenie i jak je zmontować.

415

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Cześć!

Było też w Moim Atari 6/91 str. 17 Atari Jako Sterownik.
http://atarionline.pl/biblioteka/czasop … 91_06.djvu

W Tajemnicach Atari był też schemat i program odbiornika - nadajnika podczerwieni.
http://tajemnice.atari8.info/3_93/3_93_pilot.html (tu jest też info o innych zastosowaniach)

No i Turbo K.S.O. :)