Nie frajera, tylko najmniej stu frajerów, bo pojedynczy frajer nie załatwi Ci rozrzutu, a tylko jedną próbkę.  :)

427

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Statyczność prążków na obrazie wskazuje, że nie mogą być wynikiem zakłóceń zewnętrznych (np. z zasilacza), tylko zakłóceń powodowanych przez procesy występujące synchronicznie z obrazem. A jakie procesy w systemie są synchroniczne z obrazem? Odp.: 1. odświeżanie pamięci dynamicznych (9 cykli w każdej linii obrazu)  - odpowiada za stałe i niezmienne prążki na lewej połowie ekranu, w odstępie dwóch znaków w trybie 0 (8 "cykli koloru" czyli 16 pikseli Hi-Res) 2: pobieranie danych obrazu przez ANTIC -  reszta prążków, zależnych od trybu graficznego a pewnie w jakimś stopniu także od treści obrazu.

428

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wygląda na to, że sprawa współpracy z SIDE2 jest już załatwiona.
Przełączanie rodzaju rozszerzenia pamięci RAM nie musi koniecznie wiązać się z zimnym startem systemu. Pamięć podstawowa jest zawsze w tym samym miejscu, więc jeśli program przełączający nie znajduje się akurat w pamięci bankowanej, przełączanie odbywa się gładko. Na wypadek, gdyby trzeba było zlokalizować dane po przełączeniu, dostępna jest szczegółowa mapa przydziału pamięci fizycznej.

429

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na oko zła współpraca z monitorem. Spróbuj podłączyć do innego.

430

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na AtariAge też był sygnalizowany taki problem z SIDE2. SIDE1 podobno działa. Nie mam SIDE w żadnej wersji, nie mam jak sprawdzić.

431

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

tebe napisał/a:

Simius, testowałeś najnowsze IDE z tym

http://atariage.com/forums/topic/232856 … ead/page-1

Edit:
Nie testowałem.

432

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O ile pamiętam, Pin miał usunięty scalak.

@Pajero
Przeróbka pokazana na zdjęciu nie wygląda pięknie. Jeśli nie działa, spróbuj jednak metody z usunięciem HCT245.

433

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

IDE+ rev.C w wersji oryginalnej, bez żadnych przeróbek.

434

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Już tak.

Ja bym radził jednak przede wszystkim zmienić dysk, bo tak całkiem sprawny to on nie jest. Test, co prawda, udało mu się przejść, ale czas inicjalizacji i towarzyszące temu odgłosy były bardzo podejrzane.

https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/IC-DRAM- … EC-x1/5801
https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/IC-DRAM- … RP-x1/3258

437

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To będzie coś takiego. Ma toto trzy tryby pracy: standardowy, z synchronicznymi sygnałami zegara (14.1876) i podnośnej PAL i dwa asynchroniczne (14.25MHz i 14,2272MHz). Podnośna PAL zestrojona na +/-10ppm. Mikser powinien łapać bez problemów.

438

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

1. Tak
2. Nie. 816 jest zamiast 6502
3. Tak
4. Nie
5. Evie, Stereo, Covox - nie spodziewam się; VBXE - nie wiem; Rapidus - raczej tak. W tych konfiguracjach nie było testów.

439

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Stara nazwa rozszerzenia, ze względu na inne rozwiązanie konstrukcyjne, zdezaktualizowała się, wiec trzeba było wymyślić coś innego. A że ostatnio modne są nazwy pochodzące od imion progenitury, to trzymając się tej nowej, świeckiej tradycji, nazwałem rozszerzenie 4MB RAM imieniem Antonia.
Zgłoszenia ze starego topiku mogły w międzyczasie, ze względu na Rapidusa, stracić nieco na aktualności, więc najlepiej będzie odświeżyć listę tutaj. Chętnych proszę przy okazji o określenie typu maszyny, do jakiej chcieliby zamontować rozszerzenie. Cena 200zł.

440

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zrobiłem płytkę z syntezą PLL i oscylatorem PAL, do wmontowania w miejsce oryginalnego oscylatora 14.18MHz i dokleiłem ją do innych płytek prototypowych. Za jakieś dwa-trzy tygodnie powinny do mnie dotrzeć.

441

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie. Wadliwy procesor to UM6502I wyprodukowany na Tajwanie

442

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie mam.
To jednak wina procesora. Po krótkiej rozgrzewce, przez cały czas ma ustawione dwie flagi - B, I i nie da się ich skasować. Przeniesiony na inną, sprawną, płytę zachowuje się dokładnie tak samo. Dlaczego maszyna nie wstała z innym procesorem - trudno powiedzieć. Pewnie jakiś zbieg okoliczności - brak kontaktu w podstawce albo coś w tym rodzaju.

443

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie. W tej chwili maszyna jest bez rozszerzenia, ze zwykłym procem.

444

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jutro jeszcze przeprogramuję ROM, żeby sprawdzić, czy CPU po odebraniu rozkazu CLI faktycznie skasował flagę. A może ktoś zna jakiś nielegalny rozkaz ustawiający flagę I?

445

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

POKEY był wymieniany - bez rezultatu.

446

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakiś pech mnie ostatnio prześladuje. Właśnie wykrzaczył mi się komputer, na którym testowałem rozszerzenie 4MB i po paru godzinach szukania przyczyny mam szczerą ochotę wyrzucić drania przez okno. Objawy wyglądają następująco: krótko po włączeniu, kiedy jest zimny, wstaje bez problemu i nawet zdąży zbootować SDX albo MyDOS z SIO2PC. Po krótkim czasie robi zwis. Po przyciśnięciu RESET już nie wstaje. Tylko w głośniku pojawia się typowy stuk, poprzedzający BOOT. Sprawdziłem, co w tym czasie robi i okazało się, że:
1. Gładko przechodzi całą procedurę startu systemu aż do BOOT
2. Zapętla się w procedurze SEND, na oczekiwaniu na ustawienie XMTDON (w IRQSTAT jest $FF)
3. POKEY zgłasza przerwanie po 51us od zapisu SEROUT, ustawiając linię IRQ w stan niski, ale CPU przerwania nie przyjmuje
4. Analiza wykonania procedury przerwania NMI wskazuje, że procesor ma ustawioną flagę I
5. Rozkaz CLI, podczas procedury startu, zaraz po powrocie z SYSINIT pojawia się na szynie danych, SYNC wskazuje na pobranie rozkazu.
6. Nie widać, żeby potem na szynie danych pojawiał się kiedykolwiek rozkaz SEI
7. Nie zaobserwowałem także (poza procedurą startu) pojawienia się rozkazu TXS
8. Procedura NMI ani razu nie przechodzi w całości, kończy się najdalej na sprawdzeniu flagi I (kiedy CRITIC jest jeszcze 0)
9. Z tego powodu, chociaż ekran jest otwarty prawidłowo, obraz nie ma szansy się pokazać, bo zawartość DMACTLS nie zostaje przepisana do rejestru sprzętowego.

Wygląda to tak, jakby CPU nie wykonywał rozkazu CLI (patrz p.5). Oczywiście procesor został wymieniony na inny - bez rezultatu. Wymieniłem także OS ROM (w przewidywaniu jakiejś słabości przy odczycie w/w rozkazu).
Chwilowo pomysły mi się skończyły. Jakby komuś jakaś myśl zaświtała, proszony się podzielić.

447

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Pin
No popatrz. A z trzech komputerów, które miałem pod ręką, bez zaglądania na pawlacz, w jednym było pierwsze problematyczne PIA, drugie leżało sobie w szynie, w szufladzie. Wydaje mi się, że układy Synertek były często spotykane w serii XL. W XE już raczej nie, bo firma została zamknięta w 1985 roku. Warto dodać, że maszyna, w której problem wystąpił, po zamontowaniu rozszerzenia normalnie działała. Dopiero po dołączeniu IDE+ przestała wstawać. Miejsce, w którym się gubiła, to procedura startu systemu, zaraz po teście wielkości pamięci i ustawieniu wektora DOSVEC. Występuje tam sekwencja:
$C30B LDA PORTB
$C30E AND #$7F
$C310 STA PORTB
Cała rzecz w tym, że procesor odczytywał z portu $FE zamiast $FF, przy zapisie wyłączał OSROM i natychmiast udawał się w krzaki.
Dowód w załączeniu. Odczyt wygląda z pozoru na prawidłowy, bo analizator miał ustawiony próg przełączania typowo dla TTL - 1,6V.
Istotną rolę odgrywa obciążenie pojemnościowe magistrali danych, napięcie zasilające, a być może także temperatura.

448

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niekoniecznie. "Od dwudziestu lat" wskazywałoby na jakąś ciągłość w tym okresie, podczas gdy w rzeczywistości miałeś szczęście zaledwie parę razy - akurat tyle, ile razy wszedłeś w posiadanie maszyny wyekwipowanej w scalak z lepszej serii. Jesteś zatem szczęściarzem znacznie mniejszym (nie wymiarowo, broń Boże, a jedynie w odniesieniu do częstotliwości), niż były Wałęsa w totolotka. ;)

Po paru godzinach spędzonych nad dziwnie zachowującym się 600XL wyposażonym w nowe rozszerzenie 4MB, udało mi się ustalić, że mikroprocesor W65C816 jest zasadniczo niekompatybilny z Atari i fakt, że zazwyczaj działa, należy przypisać szczęściu. Potencjalnie jednak może to być źródłem problemów, więc wypada sprawę opisać.
W65C816 jest układem wykonanym w technologii CMOS i przystosowanym do szerokiego zakresu napięć zasilających. Stąd też wejściowy poziom przełączania pomiędzy stanem niskim a wysokim znajduje się mniej więcej w połowie napięcia zasilającego, czyli ok. 2.5V. W każdym razie według specyfikacji, przy zasilaniu 5V, napięcie wejściowe w stanie wysokim powinno wynosić przynajmniej 4V (0.8xVCC). To więcej niż minimalne napięcie wyjściowe w stanie wysokim układów TTL.
Jeśli mimo to W65C816 włożony do Atari działa, to dlatego, że minimalne napięcie wyjściowe układów ASIC w Atari (ANTIC, GTIA, POKEY) w stanie wysokim wynosi 2.8V a typowo jest jeszcze o ok. 1V wyższe. Układy TTL (w serii XL dostarczają PHI0 i RST) także dają na wyjściu z reguły ok. 3,5V, zatem więcej niż faktyczny poziom przełączania procesora. Pamięci też niekoniecznie muszą być krytyczne, w każdym razie da się je wymienić na wersje CMOS. Główne źródło problemów tkwi w układach PIA, w których typowe napięcie w stanie wysokim jest niższe niż 3V, a w niektórych egzemplarzach
nie przekracza 2.5V. W dodatku bufory są raczej słabe, więc dość wolno narasta i w przypadku większego obciążenia pojemnościowego i/lub pojawienia się nawet niewielkich zakłóceń, nie zdoła przełączyć wejść W65C816. Układy, w których tą cechę zaobserwowałem, są wyprodukowane przez Synertek i noszą oznaczenie P6520A i SY6520/SY6820. Układy firmy Rockwell, które sprawdziłem, wyglądają nieco lepiej, bo dają prawie 3V. Układów innych firm (spotkać można Motorole MC6820, Hitachi HD68B21 i pewnie jeszcze jakieś) nie badałem.
W przypadku pojawienia się problemów ze stabilnością systemu wyposażonego w 65C816, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu liczne rozszerzenia, warto na to zwrócić uwagę. Wymiana PIA na inny egzemplarz może sytuację poprawić.

450

(133 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@xxl
Od biedy pewnie udałoby się, przecinając jedną ścieżkę i przeprogramowując CPLD, zrobić na istniejącej płytce wersję pod zwykłe CPU, tylko właściwie po co?
@Pin
Jakieś 200.