4,701

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@BartoszP: albo trudne do zapamietania ;-)

4,702

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

wieczor napisał/a:

W dyskusji chodzi o sens stosowania nielegali.

w tej dyskusji chodzi o przyklady optymalizacji z uzyciem nieudokumentowanych kodow. optymalizacji pod katem szybkosci lub dlugosci programu. dzielenie sie spostrzezeniami...

a swoja droga na 256 kodow tylko 151 jest udokumentowanych - na oko pewnie jakies ?65%? czyli cchesz ograniczyc wykorzystywanie zasobow 6502C do tych 65%

4,703

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pin napisał/a:

widziałeś grę, lub demo zintegrowane ze Sparta DOS X tak, jak ostatni Mazazem z xBios? - nie istnieje coś takiego.

przed chwila twierdziles ze cos takiego nie istnieje :-) a czy te programy i gry sa ciekawe czy nie to nie bede ocenial bo nie mam rozszerzonego atari o sparte dos x i nie sprawdze.

Pin napisał/a:

XXL i Sabo i Ludwiku Dorn - nie idźcie tą drogą

nie pojde, zreszta nie mam jak - nie mam sparty :D

4,704

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pin, prosze Cie ....

"Do pracy wymagana jest SpartaDOS X." http://atariki.krap.pl/index.php/Toys

"Całość działa tylko pod SpartaDOS X." http://atariki.krap.pl/index.php/Core_Wars

"Program jest w binarnym formacie SpartaDOS X, i w innym DOS-ie nie będzie się dało go uruchomić." http://atariki.krap.pl/index.php/Aprplr

4,705

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pin napisał/a:

widziałeś grę, lub demo zintegrowane ze Sparta DOS X tak, jak ostatni Mazazem z xBios?

pewnie ze tak. zartujesz sobie? tu masz nawet tutorial jak pisac programy zeby dzialaly tylko pod sparta http://mads.atari8.info/mads.html#sdx

---
ok. powrot do tematu, o xbios albo mazezam odpowiem w odpowiednim watku

4,706

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pin napisał/a:

@XXL - całodysk, lub nie - lecz związanie pliku gry z określonym środowiskiem uruchomieniowym i tylko z nim

i to stanowi o zakwalifikowaniu czegos jako calodysk lub file? w takim razie sparta dos generuje tylko calodyski - wiaze pliki z okreslonym srodowiskiem ;-)

co wiecej! dowolny dos tworzy calodyski. przyklad: zainicjuj dyskietke z dosem po czym plik dos na dyskietce przekopiuj - kasujac stary plik - i zapisz ten sam jeszcze raz na dyskietke - zabootuj. :-) opsss co sie stalo? DOS generuje calodysk :-)


Pin napisał/a:

@XXL - nie obrażaj Pecusia - niechaj ta rozmowa się czemuś przysłuży

obawiam sie ze ani Ty ani Pecus nie rozumie czym jest calodysk a czym plik. obraza jest trwanie w tym bledzie.


Pin napisał/a:

bo wśród 8 - bitowców mamy ciekawą bazę jeśli chodzi o rozwój platformy przy którym zgodność w dowolną stronę

ale ja juz pisalem, ze nie mam problemu z wystawianiem swoich prac na atari xl/xe w postaci plikow .avi skoro na zlotach jest problem ze znaleziemiem 8bitowego atari, a rozowj tej maszynki w strone 16bitow i wiecej mnie po prostu nie interesuje ale nie widze problemow zeby "konkurwac" z pracami na takie maszyny.

4,707

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

odpowiadac Pecusiowi... mozliwe :-)

4,708

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pecus napisał/a:

bo tu i teraz NIE DZIAŁA

dziala :-)

4,709

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

wieczor napisał/a:

Funkcjonalnie różnicy nie ma, bo jedyny sens stosowania pliku to możliwość skopiowania go na inny filesystem, urządzenie. Skoro po skopiowaniu działać nie będzie, to różnica jest żadna.

po skopiowaniu dzialac oczywiscie bedzie.

juz byla o tym mozwa: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic ... 78#p158778

4,710

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pin napisał/a:

mówiłem o wersji z muzyczką i xBios. Od wersji całodyskowej różni się to niczym

jesli nie widzisz roznicy miedzy plikiem a "calodyskiem" to podejrzewam, ze opis problemu uruchomienia mazezam jest rownie precyzyjny i byc moze ladujesz z myide bo to przeciez prawie xf551 ;-). odsylam do watku z gra mazezam.


Pin napisał/a:

Niech teraz ktoś obrazowo przedstawi produkcję, która przedstawi zasadność użycia nielegali.

MazezaM :D bez nieudokumentowanych kodow by go nie bylo.

4,711

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pin napisał/a:

@XXL - jest opcja rozwiązania problemu niedziałającego całodyskowego Mazazem na standardowej konfiguracji? Milczysz w temacie i nie wiem, co o tym myśleć.

nie wiem, nie widzialem calodyskowej wersji mazezam.

Pin napisał/a:

Dobra. Niech ktoś pokaże efekt na nielegalach taki, by nie dało się go zrobić inaczej.

mozna tez pisac programy bez uzywania rejestru Y procesora ale znacznie wygodniej jest korzystac z calych zasobow proca w tym i rejestru Y :-)

4,712

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

na samym dole w ciekawostkach sa przyklady gier/programow w ktorych sprawdzilem, ze uzyto rozkazow nieudokumentowanych:

http://xxl.atari.pl/?p=824

4,713

(44 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

jeszcze preliminary monty jest fajny... sporo godzin "za gowniarza" ;-)

http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=2657

4,714

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

drac030 napisał/a:

Powiedz to pierwszemu gościowi, który wmontował do peceta 80286 zamiast "klasycznego" i "standardowego" 8086, mimo że na 80286 nie chodzą dokładnie wszystkie programy napisane na 8086. I wyjaśnij mu, teraz, w roku 2012, że robiąc to, głęboko ideologicznie się mylił, gdyż zamiast prawdziwego procesora włożył tam "zmutowany", "niekompatybilny", "emulator" i w związku z tym otrzymał "nieprawdziwego", lub też ewentualnie nawet "niekażdego" peceta. Bo przecież nielegalne rozkazy 8086 działają na każdym IBM PC, nie?

IBM przeszedl sciezke zdrowia od 8 bitow do 64 bitow :-)

taka sama widzisz przyszlosc 8bitowego atari xl/xe?

:D

4,715

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Candle napisał/a:

a xxl co najwyzej umocni mnie w twierdzeniu, ze jego dziela dzialaja przez przypadek

jesli na takim "zgodnym" z atari sprzecie zadziala jakas moja gra to bedzie cud a nie przypadek :D

4,716

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

nie, teraz juz nikt nie podwaza, ze rozkazy nieudokumentowane stabilne dzialaja na kazdym atai xl/xe.

4,717

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Pin napisał/a:

MapRam jest o 98% mniej standardowy niż dowolne rozszerzenie pamięci

ale to nie jest rozszerzenie pamieci tylko standardowe rozszerzenie MMU

4,718

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

jak juz, to raczej grono userow atari sie kurczy :D

4,719

(44 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

PS: A do XXL-a będę miał prośbę o wersję "Hobgoblina" z nietykalnością.

1/2/3 zmienia predkosc gry (nie pamietam czy nie z shift albo ctrl)

P - pauza a pozniej ctrl+L - dodatkowe zycie - dziala wielokrotnie

4,720

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

electron napisał/a:

No, jesteśmy ciemnogród, nie idziemy z postępem, pojawiły się nielegale a my do nich bokiem.

byly od poczatku, sa i beda do konca :-)


wieczor napisał/a:

Chodzi o to, że Atari XL/XE się zmienia i ewoluuje i już za chwilę nie będzie działać.

jezeli ewoluja jest to ze programy na atari przestana dzialac to moje atari tak nie bedzie ewoluowac :D


uzywanie nieudokumentoanych rozkazow jest naturalnym zachowaniem kazdego zdrowego bialego czlowieka a jesli programy nie beda dzialac na komputerach gdzie user wymienil procesor na 16bitowy 65816 to coz... jestem gotow ich poswiecic...

jellonek napisał/a:

ja, pin, elc, pecus, drac - przynajmniej 5 na start masz
obliczenia ci sie sypiom! ;)

drac030 napisał/a:

kosztem utraty kilku równie niepotrzebnych użytkowników ;)

bez przesady. kazdy z userow Atari jest wazny ale 65816 to juz nie atari :-)

4,721

(44 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

jest ich wiele ale najlepsze i tak sa logiczne: http://xxl.atari.pl/?page_id=289

no dobra platformersy tez niezle:

Hobgoblin http://xxl.atari.pl/?page_id=76

Jet Set Willy 2007 http://xxl.atari.pl/?page_id=72

JetBoy http://xxl.atari.pl/?page_id=70

4,722

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

epi napisał/a:

Takie coś to można napisać krócej na samych "legalach".

to jest funkcja. odda wartosc przeciwna wszystkich 16bitowych liczb zapisanych
przykladowo w taki sposob:
stx _sbx+1
sta _sbc+1

w Twoim przkladzie kompilator w moemencie kompilacji obliczy jedna liczbe ;-)

Fox napisał/a:

Dodatkowo anx jest wg niektórych źródeł niestabilny

i to jest w 100% prawda. jednak przy argumencie #0* efekt dzialania tego rozkazu zawsze jest taki sam niezaleznie od tego czy rozkaz dziala stabilnie na danym procku czy nie. co oczywiscie nie zmienia faktu ze rozkaz ANX #n jako taki jest NIESTABILNY

i oczywiscie mozna go zastapic lda #0 bo w tym przypadku przed sbx i tak bedzie X AND A a wiec 0.

moze przyjdzie tez czas na opis rozkazow niestabilnych - opis w sencie przedstawienie jak dzialaja - gdy nie dzialaja "standardowo" tak jak sie tego spodziewamy.

* - prawda?

4,723

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

liczba przeciwna do 16-bitowej:

standard:

lda #$00
sec
sbc #lo
tax
lda #$00
sbc #hi

i wersja wlasciwa (nieudokumentowane rozkazy):

anx #0
sbx #lo
sbc #hi

4,724

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

i co to ma wspolnego z 6502C? :D


to moze zmniejszanie licznika 2 bajtowego z adresowaniem (ZP),y

      lda #$ff
      dcp (ZP),y
      bne @f
      iny
      dcp (ZP),y
@

4,725

(644 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

electron napisał/a:

lub jakimś napisem o wymaganym C014806

czyli wszystkie atari xl/xe :D

lepiej czerwonym paskiem oznaczac programy o niestandardowych wymaganiach sprzetowych :-)

programy na 8bitowe Atari XL/XE mozna ewentualnie oznaczyc: UWAGA! dziala na Atari XL/XE :D