@seban: Dzięki całej Twojej robocie i opisom od Zenona zrobiłem już sobie 3 cartridge.
Gdyby nie dokładny opis "BIG 2.0 by KNS - Blizzard Cartridge" w temacie:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 35#p209335
to do dzisiaj bym się zastanawiał dlaczego nie działa mi BLZ_40.rom, który obecnie uważam za jeden z najmniej konfliktowych i na dodatek jeden z wygodniejszych cartów do Blizzarda. Zamiast klikania po menu wystarczy START+OPTION+RESET i bez problemów wczytuje się prawie wszytko. BLZ_40.rom chyba jako jedyny zawiera Microloadera 3.0 który przydał się przy okazji konwersji Goonies i którego za moją sugestią Baktra wrzucił do Turgena
http://atarionline.pl/forum/comments.ph … amp;page=1

Magnetofony poza Atari i Amigą to takie moje hobby. Gdybym w 2008 roku był na tym forum, to na 100% drążyłbym temat dalej ;) Jeśli znajdziesz swoje materiały to chętnie je wykorzystam i coś tam sobie poskładam :)

Przyglądając się schematowi magnetofonu C2N dla Commodore zastanawiałem się, czy byłby on w stanie współpracować bez przeróbek z jakimś turbo od Atari? Tak jak wspomniał Seban dużo zależy od charakterystyki wzmacniacza wejściowego i nie wiem ile te komodorkowe magnetofony wyciągały w turbo. Można by wymienić głowicę na stereo i wykorzystać tylko prawy kanał dla lepszej zgodności a lewy pozostawić n.c. Magnetofon pracowałby oczywiście tylko w turbo i bez możliwości podsłuchu ścieżki lewej, bo na płytce C2N nie mamy dodatkowego wzmacniacza audio. Tak na moje oko tor zapisu musiałby być taki jak w XC-12 ze względu na specyfikę sygnału zapisu generowanego przez Atari. W oryginale jest to rezystor i kondensator więc nie byłoby z tym problemu. Gdzieś posiałem jedyną płytkę C2N którą miałem więc na razie raczej tego nie sprawdzę.

Wyjście OC jest wymagane przez Atari do poprawnej komunikacji z wieloma urządzeniami podłączonymi do wspólnego gniazda SIO.
Przy okazji tej dyskusji tak sobie myślę, że przecież wszystkie kasetowe systemy turbo (nie tylko na Atari) oparte są na modulacji szerokości impulsu (tzw. PWM). Formaty impulsów, ilości impulsów występujących w blokach itp. są dla systemów różne. Różne są też sposoby podłączenia i sterowania trybami turbo/normal. Jednak stosując odpowiedni dla danego systemu cardridge/loader oraz zachowując układ wprowadzenia sygnału przez SIO/JOY, ładowanie programów w Turbo przez różne interfejsy powinno działać.

Można spróbować z tym Turbo 6000 pod warunkiem, że sygnał z interfejsu wprowadzimy na Data Input w SIO a nie na Proceed.
W przypadku Blizzarda jest jeszcze jeden problem. System ten jest bardzo wrażliwy na  odwrócenie fazy impulsów. Generując sobie w Turgenie sygnał do nagrania na kasetę, trzeba potestować z opcją "Invert polarity pulses".

Przypuszczam, że w przypadku Blizzarda i magnetofonu T2000F uda się wczytać kasety nagrane z programu Turgen przy odpowiednim wysterowaniu (a raczej przesterowaniu) poziomu zapisu na taśmie i właściwym ustawieniu opcji "Waveform" w programie Turgen. Wystarczy by odczytywane przebiegi sterujące Q7 w XC-12 były zbliżone do przebiegu prostokątnego o co przy przesterowaniu nagrywanego sygnału nie trudno. Typowy interfejs Blizzarda ma właśnie za zadanie takie wzmocnienie przebiegu sinus by zrobić z niego prostokąt. Przy okazji układ pracuje jako elektroniczny przełącznik normal/turbo, co w przypadku T2000F wymuszane jest ręcznie. Problemem przy magnetofonie T2000F będzie wczytanie kaset nagranych w Blizzardzie na nim samym.
@robecc: Czy możesz podać na jakich ustawieniach Turgen'a nagrywałeś te kasety?

Dzięki PCB od kolegi z forum poskładałem dwa interfejsy Blizzarda, które bez problemu działają w moich magnetofonach.
Wymiana głowicy, nowe paski i rolka dociskowa oraz dokładne ustawienie głowicy są kluczem do sukcesu przy uruchamianiu Blizzarda w magnetofonie. Przerysowałem sobie nawet w Eagle płytkę z otrzymanych egzemplarzy i gdzieś powinienem mieć plik *.brd

@piwkoo: Jeśli będą zamawiane PCB, to proszę mnie uwzględnić na liście.

34

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na schematach XC-12 Pana Jerzego Soboli jest chyba błąd na przełączniku SW1 dla głowicy kanału prawego. Poprawnie wygląda to tak jak w załączniku. Tam widać, że w zależności od położenia SW1 (REC lub PLAY) sygnał masy jest przemiennie na czerwonym lub białym kabelku kanału prawego.

PS: Przy tak podłączonej masie oscyloskopu i przerwie na linii masy gdzieś po drodze do głowicy oraz przy sprawnej głowicy, oscyloskop będzie nam pokazywał ładne przebiegi niezależnie od tego do której nóżki głowicy kanału prawego przypniemy sondę.

35

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kolega masę do oscyloskopu bierze z blachy licznika? Patrząc na schemat XC-12 widać, że linia sygnałowa i masa do głowicy są przełączane przez SW1. Wystarczy, że tam jest zły styk i już nici z nagrywania.

36

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mechanika jest z C2N. Te magnetofony nie mają klawisza PAUSE. Oczywiście musiałem wymienić też głowicę bo C2N ma monofoniczną.

37

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak właśnie zrobiłem. Link to prezentacji z YouTube jest wyżej w jednej z moich odpowiedzi. Nie wiem tylko dlaczego nie jest klikalny. Pewnie coś knocę jak go wstawiam.

38

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ten mój też z Hong Kong'u.

39

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do kondensatora 2200uF to się zgadzam. U mnie w chińskim 1010 pasek jest kwadratowy, czyli taki sam jak w XC-12. Czy tych chińskich 1010 było kilka wersji? Japoński to zupełnie inna konstrukcja, więc tam pewnie nie będzie tak prosto.

40

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam jeden chiński 1010 do którego szukam niepołamanego klawisza. Przy okazji może wypróbuję na nim taką przeróbkę. 1010 wzorniczo najlepiej pasuje do Atari 800XL choć przyznam się, że mam już w swoich zbiorach chimerę opartą o obudowę z C2N i elektronikę z XC-12 , która kolorami lepiej komponuje się z 800XL niż szarzyzna XC-12.

https://youtu.be/LstFleNsguI

41

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam przed sobą rozkręcone magnetofony 1010 Chelco i XC-12. Mechanika tych magnetofonów jest praktycznie identyczna. Rożnica polega na tym, że XC-12 ma silnik na 6V DC a chiński 1010 silniczek na 9V DC. Myślę, że po podmianie w 1010 silnika na ten z XC-12 nie będzie problemu z zasileniem go z SIO. Mostek prostowniczy w 1010 należy w tym przypadku najlepiej wylutować by uniemożliwić zasilanie podmienionego silniczka napięciem 9V. Błędna przeróbka mogłaby w ten sposób podać wstecznie napięcie 9V na pin zasilający w SIO i usmażyć coś w komputerze.

42

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Faktycznie - mocowanie do PCB inne i pewnie szerokość nie ta.
Pozostaje chyba tylko ebay
https://www.ebay.co.uk/itm/NEW-5x-Atari … OSwJQdXDTu-

43

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na 100% nie jestem pewien wymiarów ale ten wygląda podobnie.
http://nowyelektronik.pl/index.php?id_p … er=product

44

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Patrzę na te zdjęcia a później na swoje Atari  ...i czuję jakiś taki niedosyt.

45

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak było u mnie ale proszę spróbować u siebie.

46

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niestety nie udało mi się rozwiązać tego problemu. Nie działało ani przez CVBS ani przez S-VIDEO. Problemem jest sygnał PAL 240p 50Hz generowany przez Atari którego monitor nie rozpoznaje. Kilka razy monitor zaskoczył gdy wyciągałem i wkładałem wtyczkę S-Video do monitora przy włączonym Atari. Jedyna nadzieja w Lotharku który zapowiedział composite2vga scandoubler.

47

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy nie jest to przypadkiem monitor Dell 2007FP lub jakaś jego odmiana? Jeśli tak to niestety monitory te nie działają poprawnie z małym Atari.

48

(131 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy ktoś testował MONITOR PRZEMYSŁOWY CCTV AG NEOVO X17-AV NeoV/1176 lub jego 15" wersję dostępną na znanym portalu aukcyjnym? TAMUZ jest gabarytowo nieco za duży.

49

(131 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@secon: Czy kupiłeś ten LCD?

Kupię sprawną, nierozgrzebaną płytkę do magnetofonu XC-12.