551

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Płytka prototypowa zmontowana. Oscylogramy przedstawiają sygnał Ø2 buforowany bramką 74LS08 i układem PLL 74HC4046
Obydwa zdjęte w komputerze 130XE bez rozszerzeń.

552

(6,280 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

http://www.ebay.com/itm/Atari-Home-Comp … 3a9bc8deb8

553

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Gotowe bufory zero-delay faktycznie istnieją, ale są po pierwsze dość drogie, po drugie trudno dostępne (a już na napięcie 5V to duża rzadkość), a po trzecie są przeznaczone do znacznie wyższych częstotliwości niż potrzebne 1,77MHz.
Nie mierzyłem czasu zaskoku PLL, bo nie ma obawy, że nie zdąży. Nie ten rząd wielkości.

554

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

willy napisał/a:

Nie starczyło by zastosowanie samego szybkiego bufora np. 74LVC2G34 - większość producentów deklaruje czas opóźnienia dla zasilania 5V w granicach 0.5 do max 4ns ?

Półśrodek. Opóźnienie mniejsze, ale i tak zależne od obciążenia. Gdyby jeszcze obyło się bez płytki, to pół biedy. Ale jak już ma być płytka, to po co takie dziadowskie oszczędności na pięćdziesiąt groszy? :)

555

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ogólnie znany jest problem opóźnienia sygnału Ø2 wprowadzanego przez zastosowany w A8 bufor 74LS08. Chociaż typowe opóźnienie, jakiego można się spodziewać po bramce LSTTL wynosi w zasadzie ok. 10ns, to okazuje się, że w praktyce, w komputerze bez żadnych rozszerzeń potrafi przekraczać 20ns, a z rozszerzeniami jeszcze więcej. Powoduje to często kłopoty ze stabilnością przy podłączaniu urządzeń wymagających zapisu, np. pamięci SRAM czy FLASH. Wbrew spotykanym czasem diagnozom, mechanizm niestabilności wynika nie tyle z przesunięcia opadającego zbocza Ø2 poza czas utrzymywania stabilnego stanu magistrali danych, co z wcześniejszej zmiany stanu magistrali adresowej. Skłania to do niezbyt poprawnej praktyki pobierania sygnału do rozszerzeń sprzed bufora albo innych wygibasów. Lepszym rozwiązaniem wydaje się radykalne pozbycie się problemu za pomocą bufora PLL o opóźnieniu bliskim zeru, odpornym w dodatku na zmiany obciążenia.
Układ wykonany według załączonego schematu powinien zapewnić zerowe opóźnienie z jitterem w granicach +/-2ns. W wolnej chwili zamierzam zrobić kilkadziesiąt prototypowych płytek zastępujących 74LS08. Jeśli ktoś by chciał się tym pobawić, zapraszam. Koszt gołej płytki nie powinien przekroczyć 3-4zł.

556

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

mgr_inz_rafal napisał/a:

Chciałbym zatem dopytać o dwie rzeczy:
1. Ten zwieracz w kontaktach 28 i 29 mogę sobie zostawić, czy też będzie przeszkadzał w jakimś innym obszarze?
2. Czy ten egzemplarz GTIA nada się do zamontowania VBXE (o ile wiem, oryginalne GTIA montuje się na płytce VBXE)?

1. Możesz sobie zostawić. Raczej nie będzie przeszkadzał
2. Sam z siebie na pewno tak. Ale czy ze zworą, tego nie jestem 100% pewny. Na płytce VBXE montuje się ANTIC, a to jego sygnał zegarowy jest modyfikowany w opisany sposób.

557

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ten sam GTIA na innej płycie działa dobrze. Jednak po podgrzaniu do ok. 100°C wada ujawnia się i powoli zanika w miarę stygnięcia. Egzemplarz ANTIC-a ma znaczenie, co widać przy dodatkowym, pojemnościowym obciążeniu sygnału FO0. Z niektórymi wada się pojawia, z innymi nie. Wygląda więc na to, że do jej ujawnienia potrzeba sprzyjających okoliczności, a zamiana z GTIA z innego komputera może wystarczyć, żeby oba działały prawidłowo.

558

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lemiel napisał/a:

Tak samo można przetestować z gtia fixerem?

Można spróbować, ale sensu wielkiego nie widzę.

559

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Tymczasem dostałem potwierdzenie od w/w człowieka, że oba datowniki w GTIA, które sprawdzał, to 8442 - i oba egzemplarze wykazują wadę. Twój nie, a zatem, jak zresztą napisałeś w Atariki (dzięki!), "nie oznacza to, że wszystkie egzemplarze z tymi datownikami są wadliwe". No ale: dlaczego tak jest? Trzecia zmiana na produkcji?

Podobnych właściwości można się spodziewać w serii wyciętej z tego samego wafla. Jeśli w tym 42. tygodniu pocięli więcej niż jeden, to to już wystarczy, żeby zachowywały się inaczej.

A może wada ujawnia się bądź nie w zależności od jakichś warunków zewnętrznych?

Oczywiście, że może tak być. Ale na razie mamy za mało danych, żeby coś w tej materii ustalić.

560

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Skoro jeszcze nie wysłałeś, to wystarczy, jeśli sam sprawdzisz. Wyjmij GTIA z podstawki, lekko odegnij nóżkę 29, zewrzyj cienkim drucikiem kontakty 28 i 29 w podstawce i włóż GTIA z powrotem.
Na początku działa dobrze, bo jest zimny. W miarę nagrzewania mogą się zmieniać czasy propagacji i poziomy przełączania.

561

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyczyna wady ustalona, więc teraz parę słów o skutkach. Jak wiadomo, w trybach GTIA przesyłanie informacji jest dwufazowe, to znaczy, że informacja o danym pikselu jest przekazywana przez ANTIC w dwóch kolejnych "cyklach koloru". Najpierw bit2 (linia AN0) i bit3 (linia AN1), a potem odpowiednio bit0 i bit1. Ponieważ jeden "cykl koloru" za sprawą opóźnienia wypada z gry, dane interpretowane są błędnie. Po pierwsze - mieszają się ze sobą dane sąsiednich pikseli (młodsze bity pochodzą z następnego piksela), a po drugie - bit0 zamienia się miejscami z bit2, a bit3 z bit1. Liczba kolorów nie ulega przy tym zmianie, zmienia się tylko ich przyporządkowanie. Przykładowo w teście GTIA z SysInfo kolejne szesnaście pionowych pasów ma jasności: 0,4,8,12/13,1,5,9,13/14,2,6,10,14/15,3,7,11,15/12.

562

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyjrzałem się jeszcze raz ostatnio zamieszczonym zdjęciom i przypomniałem sobie, że gdzieś miałem GTIA w takiej starej obudowie. Odszukałem go. Ma datę produkcji 8351 i opisaną wadę. Wada ujawnia się po ok. 30 sekundach od włączenia. Wygląda to tak, jakby  przyczyną było zbyt duże opóźnienie pomiędzy wejściem OSC a wyjściem FO0. Żeby to zwalczyć, wystarczy pozostawić w powietrzu wyjście FO0 z GTIA, a do wejścia FO0 ANTIC-a doprowadzić bezpośrednio sygnał OSC. Przynajmniej w posiadanym przeze mnie egzemplarzu to działa. Znalazłem też jeden GTIA z datą produkcji 8442 (taką samą, jak egzemplarz, o którym wspominał Drac030), ale nie wykazuje wady nawet po podgrzaniu do 100°C.

563

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak masz VBXE to chyba masz problem z głowy?

564

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oscylator. W XL dostępny sygnał taktujący ma 3,54M. Przynajmniej dwa razy za mało.

565

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak komuś ten prążek bardzo przeszkadza, niech wywali CD4050 i wstawi na to miejsce 74HC174. Parę ścieżek trzeba przerwać i poprowadzić inaczej, doprowadzić sygnał zegarowy bezpośrednio z oscylatora 14,18MHz - i nie ma prążka.
Recepta dotyczy z oczywistych względów tylko XE. W XL tak prosto się nie da.

566

(27 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

http://allegro.pl/zlacze-db23-d-sub-23- … 38966.html

567

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

ps1) nigdy tego nie sprawdzałem ale również sam CD4050 może mieć różne czasy propagacji sygnału w zależności od projektu krzemu. Nie wiem czy CD4050 jest zaprojektowany tak aby każda z bramek buforujących miała identyczny czas propagacji.

Większe znaczenie ma fakt, że zarówno czas propagacji, jak i czas przejścia ze stanu niskiego do wysokiego jest w układzie CD4050 znacząco dłuższy niż ze stanu wysokiego do niskiego. Różnica sięga kilkudziesięciu ns. Ale to nie tłumaczy zjawiska, bo szerokość takiego ciemnego prążka na dużym, 24" monitorze miałaby wtedy zaledwie ok. 0,5mm. Ponieważ wymiana układu na szybki 74HC4050 nie daje zauważalnej poprawy, winą należy obciążyć GTIA.

568

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

OK. Adres wysłałem na PM

569

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

mgr_inz_rafal napisał/a:

Zamiana płyt nie stanowi dla mnie co do zasady problemu, lecz haczykiem może okazać się zamontowane na niej Ultimate. Czy dysponujesz płytą z tym rozszerzeniem?

Niestety, nie. Innego komputera do zamiany miejscami GTIA nie masz?

570

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na pierwszym zdjęciu wada jest wyraźnie widoczna, ale już piąte zdjęcie (półtorej godziny późniejsze) jest w porządku. Czy to znaczy, że po dłuższym czasie wada znika?

Do SV pozostało zaledwie dwa miesiące. Nie wiem, czy w tym czasie zdążyłbym coś zrobić, a po zamontowaniu VBXE to już nie byłoby to samo. Może, żeby nie tracić sposobności rozgryzienia problemu, po prostu zamienilibyśmy się płytami? Wysłałbym Ci jedną z moich, a Ty zamontowałbyś ją w obudowie zamiast swojej i odesłał mi tą drugą?

571

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Odgrzewam kotlet: napisał do mnie wczoraj człowiek ze skargą, że SysInfo pokazuje mu zły obraz w teście GTIA

Ciekawe, czy tego człowieka dałoby się namówić do wysłania komputera do Polski w celu zbadania?

572

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chodzi o coś takiego?
http://www.youtube.com/watch?v=qWkUFxItWmU

573

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

UMC robiło procesory dla Atari, z oznaczeniem UM6502I. Według schematów sporządzonych przez Jera, procesor w 7800 jest ten sam, co w XL/XE, więc możesz go śmiało użyć.

http://atariki.krap.pl/index.php/Moon_Patrol

POKEY jest w porządku. O ile pamiętam, to wina systemu operacyjnego. Gra została napisana pod 400/800 i na serii XL/XE wychodzi to tak, jak w drugim linku. Musisz najpierw wgrać jakiś emulator starego systemu i będzie dobrze.