626

(2 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pi Pico is pretty easily available. And pretty cheap.

627

(0 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Marne szanse, jak sądzę, ale gdyby ktoś miał na zbyciu obudowę z klawiaturą do 1200XL, którą mógłby mi odsprzedać, to poproszę o kontakt.
[Edit]
Klawiatura już nieaktualnan(dzięki @gwinter). Nadal potrzebuję obudowy.

628

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A ja bym powiedział, że wprost przeciwnie. Wąskie jest grono świadomych userów. A to obejmujące takich, którzy umieją grzebnąć i rozbudować swój komp - jeszcze węższe. Rozwiązanie typu "wszystko mający kombajn niewymagający nawet śrubokręta" jest bardzo chwytliwe. Większym problemem będzie niekompatybilność z 65XE czy 400/800 (brak ECI).

629

(2 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Dzięki!

630

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dwukrotność RAM przyjęła się jakoś tak niezależnie. Winda też zakładała swap (plik) domyślnie w takiej właśnie wielkości - można to było zmienić. Na zasadzie - jak nie wiesz ile potrzebujesz to załóż 2xRAM. I to było w czasach, gdy przy dysku rzędu kilkuset MB miało się kilka MB RAM - wiec strata nie była aż tak znacząca. Mój laptop ma 16GB RAM i swapa nie mam nawet włączonego. Mój serwerek pocztowy ma 2GB RAM i 1.6GB SWAP (którego w ogóle nie używa).

Swap przydaje się natomiast jeśli ktoś używa hibernacji na dysk - skoro pamięć wirtualna już zawiera większość mechanizmów potrzebnych do wysłania dowolnego procesu na dysk to można go po prostu użyć bez dodawania osobnego kodu.

631

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może obraz jest walnięty (obcięty)? Spróbuj na czymś innym. Ewentualnie spróbuj innego kopiera, na tej dyskietce nagrałem ci kilka (np. DISKCOPY).

632

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nadal czujnik może nie być sprawny. Lub sprawdź jeszcze raz, czy wszystkie przewody od niego są poprawnie podłączone. A potem zweryfikuj to co Zenon napisał - chłop wie co pisze (w odróżnieniu ode mnie czasami ;-) ).

A magnes mógł skasować coś z dyskietki. Jeśli mocny to nawet na pewno. Masz inną stację, żeby je sprawdzić?

633

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zawiesiłeś się ;-P

634

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Prawie każdy.

635

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To zachowanie to jest sposób na zgłoszenie przez kontroler błędu podczas startu urządzenia. Kontroler wykrywa, że coś jest nie w porządku i daje taki sygnał. Możliwe, że trzeba tylko po dociskać scalaki. A możliwe, że któryś jest uszkodzony i trzeba go wymienić. Jeśli masz drugą, wykorzystaj ją jako tester.

636

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zaraz zrobicie takiego Vampira dla Atari i sie okaże, że oryginał dostarcza tylko zasilania i portów I/O. No i może proca - ale pewnie ktoś zaraz podpowie integrację Rapidusa no i to przestanie być "problemem" ;-)

peterkaczorowski napisał/a:

"Może nie zawsze super wygodnie," - faktycznie działa i to się nazywa "workaround / todo".

Nie, to jest używanie zgodnie z możliwościami sprzętu. Zauważ, że mając AVG, obraz dyskietki konfiguracyjnej dla FN można spokojnie uruchamiać właśnie z AVG a nie z FN. Czyli - wyłączasz boot FN, przegrywasz ATR na AVG i jak tylko masz potrzebę, odpalasz konfigurator z tego poziomu. Co w tym trudnego albo nietypowego?

peterkaczorowski napisał/a:

To jak kolega "Retro Akcja" na Pixel Heaven..  Nie jest fanem grzebania w Atari, więc jak ludzie chcieli pograć w ponga, to ponieważ miał coś w środku rozwalone, to musiał ściskać obudowę w trakcie gry... niezła retro akcja ;)

Jak miał rozwalone - to znaczy, że miał rozwalone i trzeba to naprawić. To nie jest "workaround" tylko usterka.

637

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

peterkaczorowski napisał/a:

- poprawna współpraca z Fujinet

A co ci nie współpracuje? Wszystko współpracuje. Może nie zawsze super wygodnie, ale można sobie ze wszystkim poradzić.

VLX napisał/a:

Oki... jednak znalazłem info na strone www. ECI (dla XE) albo PCB (dla XL) są potrzebne żeby zadziałało rozszerzenie pamięci, chociaż na stronie jest info, że tylko do 576KB a nie do 1MB.

Potrzebne są dodatkowe linie adresowe, których na złączu carta nie ma.

VLX napisał/a:

Przy użyciu DAC potrzebne są, żeby zadziałał POKEY/COVOX. A co daje ten DAC? ;)

Scalak na płytce emulując Pokeya generuje sygnał cyfrowy, żeby go usłyszeć, potrzebujesz ten syfrowy sygnał przekształcić na analogowy - i do tego służy właśnie DAC (Digital-to-Analog Converter). Dopiero za nim nasz gniazdo jack.

638

(6,281 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ona była wystawiona od złotówki, jeśli dobrze pamiętam.

639

(6,281 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Komuś się ulało...

640

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zapewne rozszerzenie 1064 o dodatkowe 256KB to nie jest duży problem. W zasadzie 1064 zupełnie odłącza pokładowe 16KB dlatego dodanie więcej działające w trybie Rambo jest realizowalne.

641

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To ten "następnik"?

642

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Owszem. Mam takowe, sam zrobiłem. Ale są tacy, którzy nie akceptują jakiegokolwiek grzebania we wnętrzu komputera.

643

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zwróćcie uwagę, że to jest rozszerzenie tak na prawdę klasy 1064 - czyli daje 64KB podstawowej pamięci. SysCheck nie dodaje pamięci podstawowej. Są rozszerzenia, które dają jednocześnie 64KB podstawowej oraz dodatkowo 512KB rozszerzonej (nawet jedno z Moskwy, które daje jeszcze podwójny Pokey) - ale czegoś klawy wyłącznie 1064 to do tej pory nie widziałem. No i te większe są automatycznie droższe.

Płyta nie ma znaczenia bo klawiatury są wymienne. Po folię pisz bezpośrednio do Duddiego, on je ma.

...znowu ;-)

646

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Czy w miejscu modulatora masz elementy generujące synchronizację dla złącza SCART?

647

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Antenka to kwestia tego jak daleko od AP będziesz. Na pewno wpływa na zasięg. A jak zasięg to i prędkość transferu.

648

(5 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

https://www.atariarchives.org/mapping/memorymap.php

649

(6,281 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Żadne - dla winowajcy. Kupujący pisze, że się rozmyślił i to tyle z jego strony. Sprzedający musi się bujać ze zwrotem prowizji.

[TL;DR]

Postanowiłem wypracować sobie jak najprostszą i najszybszą metodę na zgrywanie dyskietek atarowskich do ATR-ów oraz na nagrywanie obrazów na fizyczne dyskietki. Tak, wiem, można to robić na Atarce z fizyczną stacją oraz SIO2PC/SIO2SD/SDrive/FujiNet/AVG/Side/itp. ale nie jest to zbyt szybkie. A ponieważ dysponuję Greaseweazle i kupką napedów 5.25, postanowiłem ich użyć. Dobrałem tylko napęd, który umożliwia odczyt/zapis z obróconej dyskietki bo nie każdy to umie nawet jeśli GW się powie, żeby sfałszował otwór indeksowy.

Zgrywanie dyskietki do obrazu IMG (nie ATR) i vice versa ogarnia sam soft GW - po uzupełnieniu definicji formatów o gęstości ED i DD... mniej więcej. Konwersja na ATR wymagała wykonania kilku dość prostych czynności, które ogarnąłem prostymi skryptami w bashu (np. IMG->ATR wymaga dodania właściwego dla formatu nagłówka, dla DD wycięcia niepotrzebnych bajtów z trzech pierwszych sektorów oraz, dla wszystkich formatów, zrobienia inwersji wszystkich bitów). Działa to dobrze, szybko i mogę łatwo zarchiwizować co tam potrzebuję. Zapis po ogarnięciu konwersji ATR->IMG 9znów skrypt) też idzie bez problemu.

I tu akcja by się potencjalnie skończyła ale oprócz zapasu dyskietek DD, mam duże pudło z dyskietkami HD. Postanowiłem zobaczyć, co by było jakby na taką spróbować coś nagrać. Tak, wiem - średni pomysł, potrzebny wyższy prąd nagrania, itp, itd - nie da rady. Próbowałem zresztą daaawno sprawdzić jak sobie z dyskietką HD radzą stacje atarowskie - nie radzą sobie wcale, nawet sformatować nie dawały rady. Co jest zupełnie logiczne. Mam klona Tomsa od Zaxona - on z niektórymi egzemplarzami sobie radzi ale nagrana na nim dyskietka nie czyta się potem np. w 1050. Ale... stwierdziłem, że zobaczę, jak sobie z tym poradzi GW i ten napęd, który dobrałem. Napęd z tych mniej spotykanych - COPAL F5002, DD, 40 ścieżek. Dobrze działał mi też Panasonic JU-455 ale mój egzemplarz jest zbyt głośny więc go odpuściłem. Teac FD-55BR nie radzi sobie z odczytem drugiej strony.

Ku mojemu zdziwieniu, napęd nagrał pierwszy obraz bez żadnego "ale". Po prostu nagrał, do tego wszystko zweryfikował poprawnie. Trzeba było sprawdzić jak to się czyta. Akurat pod ręką leży 1050 z założonym turbo (chyba Happy Warp bo ma 6502 na pokładzie - ale to nieważne). I... stacja bez problemu wczytała dyskietkę. Fart, myślę sobie. Toms też formatuje niektóre HD-ki. Biorę kolejną - nagrała się bez problemu, obie strony, a 1050 ją bez problemu odczytała - do tego w turbo. Trzecia dyskietka - to samo. Wziąłem LDW2000 - tak samo, czyta ino gwizd... (może nie tak szybko bo nie ma turbo, ale idzie). Dobrze jest, myślę sobie. To teraz zaxonowy Toms... a tu zonk. Nie czyta. Ki czort? Format dyskietki rozpoznaje, ale z czytaniem wielki kłopot. Buforowanie wylatuje już na początku, czasami kilka pierwszych sektorów przeczyta, ale potem już nie... No nie idzie. Może mu przeplot nie pasuje - ale przecież powinno działać. Wolniej - ale działać. A tu nic. Karinka na PC-towym napędzie już sobie trochę lepiej dawała radę, ale też nie było idealnie. Czyżby wąska głowica napędu HD tym razem się nie sprawdziła? Poziom zapisu w wykonaniu głowicy DD był zbyt niski? No ale czemu wtedy 1050 i LDW dały radę i to bez zająknięcia? No cóż, stara technologia tym razem wygrała.

Doskonale wiem, że taki obraz nagrany na HD może długo nie wytrzymać. Ale - zobaczymy. Wiem też, że nie ma co próbować nagrywać danych na tych dyskietkach na samym Atari. Ale jednak jest to pewna opcja jak ktoś chce koniecznie mieć co wczytywać z dyskietek, a nie ma w zasięgu dyskietek DD. Ot, taki "log" z eksperymentu.