51

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jest 8KB cart -
Uruchom ATR i zgraj mi jego zawartość do pliku ATR.

52

(1,308 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trafił w moje ręce uszkodzony cart firmy Krysal producenta TurboRom - dzięki uprzejmości Lexxa.
To typowy cart Blizzard 16KB. Schemat już Seban w tym wątku opublikował, wiec nie ma sensu go powielać. Zdjęcie prezentuje uszkodzony egzemplarz z błędnie wykonanymi połączeniami. Proszę wiec się nie sugerować tym co jest na zdjęciach.
Ponieważ nie chciałem ryzykować, to na wstępie po wylutowaniu pamięci eprom - została zgrana jej zawartość.
Dorzucam plik BIN oraz odpowiednio już ustawiony plik CAR. Będzie można porównać z innymi dumpami. Obraz startuje pod emulatorem oraz z AVG Carta/SubCarta itp.

Dzięki pracy Sebana i schematowi, który zrysował wcześniej i opublikował w tym wątku - po godzinie walki udało mi się go przywrócić do życia. Był on od samego początku drutowany, ponieważ oryginalny projekt płytki było przygotowany pod rozwiązanie 8KB, a tutaj zastosowano wsad 16KB. Niestety płytka ma już swoje lata i pojawiły się na cienkich ścieżkach mikropęknięcia, więc miejscami jest to naprawiane srebrzanką.

53

(51 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Zestaw 14

Strona A:
spy vs spy - 2 rekordy początkowe mają złą sumę kontrolną, ale gra wczytuje się bez problemu
centipede - w środku 2 rekordy z błędami - udało mi się je odbudować (nagranie miało wykasowany kawałek jednego rekordu
, teraz wszystko działa bezbłędnie.
who dares wins 2 - na początku dwa rekordy z błędami, ale gra się wczytuje

54

(51 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Zestaw 33, to co udało się przetworzyć do plików CAS.

Ghostbuster, nie działa - mimo poprawnego dekodowania to nagranie chyba zostało źle wykonane. Porównując do pliku CAS z atarimani około 1% rekordów ma inną sumę kontrolną... sama budowa pliku jest identyczna.

55

(51 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Tak jak w przypadku studia Empex, zakładam nowy wątek dotyczący firmy Grubcio, gdzie sukcesywnie będą dorzucane zestawy, które udało się zachować.

Na początek okładka zestawu 29, oraz pliki CAS z zachowaniem zabezpieczeń ze strony B.
Dorzucam 3 pliki strony A, brakuje pozycji Alley Cat z materiału WAV na 3 i 4 rekordzie mam błędy, pozycja nie wczytuje się z materiału źródłowego.

56

(24 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

pablozp napisał/a:

Po 2 blokach jest ledwie zauważalne wydłużenie, ale nie zatrzymuje silnika. Ale na tyle gier co przetestowałem to żadna nie ma problemu z uruchomieniem. A z wykrzyknikiem miałem cały czas takie problemy

Selfextractor z Turgena ma fajny zamiennik wykrzyknika - no i można mieć na ekranie nazwę wczytywanego programu. Ja generujac sobie kopie taśm namiętnie korzystam z Turgena. Natomiast wavy z plików CAS generuje Altirą - bo generuje je stereofonicznie w ułamku sekundy.Ale to dla opcji nagrywania na decku z PC.

57

(24 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Mono - soft fajny - chociaż o dziwo u mnie po sio2pc nie chciał łapać rekordów z pliku CAS (CASDUP robi to bez problemu), fajną opcją byłoby dorzucenie możliwości zapisu samego wykrzyknika.

Natomiast ja z dużym powodzeniem używam kopiera Copy DT, jest o tyle fajny, że plik do nagrania wybiera się po naciśnięciu RESET (czyta gęstości S/D, Medium nie sprawdzałem), oraz automatem dołącza wykrzyknik.

58

(13 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czy może ktoś zrobić dump'a do pliku WAV gry Artefakt Przodków wydanej przez ASF?
W sieci nie jest nigdzie dostępny, a pliki CAS na stronie Strykera są z czasów kiedy nie dało się zrobić backup'u zabezpieczeń.

59

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

lukasz7x6 napisał/a:

Zawsze mogę podesłać, przynajmniej wiedziałbym, że ktoś się zainteresował :-D

Obudowa fajna - ale niestety koliduje ze złączem USB jeżeli ktoś je na płytkę tego adaptera wlutuje.
Kolejna sprawa to przy zastosowaniu obudowy, piny które poleca Tori są za krótkie (chyba, że na płytce nie lutujemy gniazda USB) i  podczas wydruku zmniejszymy jeden wymiar o 4mm z 23.8mm na 19.8 albo nawet na 19mm.
Wtedy płytka bardziej przylega do obudowy Atari bo ramka na złącze taśmy FDD jest mniej głęboka.

60

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Bill of materials


----------------------------------------------------------------------------
Part Value        Device     Package    Description
----------------------------------------------------------------------------
C2   100nF        C0805      RC0805     Kondensator 0805
C3   100nF        C0805      RC0805     Kondensator 0805
C10  10uF         C1206      RC1206     Kondensator 1206
C11  10uF         C1206      RC1206     Kondensator 1206
C20  33pF         C0805      RC0805     Kondensator 0805
C21  not equipped C0805      RC0805     Kondensator 0805
IC1  Mainboard    ST-DMATHT2 DIL40-SPEZ ST-DMA im 40-poligen Gehäuse
IC2  74HC05       74X05SMD   SO14       Open Collector, invertierend 6mal
IC3  74HC74       74X74SMD   SO14       D-Flip-Flop mit pos. Eingang 2mal
IC4  74HC10       74X10SMD   SO14       NAND mit 3 Eingängen 3mal
R1   1K           R0805      RC0805     Widerstand 0805
R2   0R           R0805      RC0805     Widerstand 0805

F-types can also be used instead of HC-Gates (IC2,IC3 and IC4).
The circuit was tested with HC-types.

Please note!
All components are assembled on the bottom side of the board.

Tip: Equip IC2, IC3 and IC4 first, then the capacitors and the resistor.
     Finally, the individual solder cups (Lötkelche) follow, which are pressed
     into the PCB from above and soldered from below. The solder cups can be
     snapped out of an IC socket.

61

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Fix zawiera w sobie wszystkie elementy. R1 to zworka (0R) R2 1K - takiej wartości nie miałem w swoich zasobach dlatego na szybko wstawiłem wariant przewlekany. Wersja smd już do mnie leci. Płytka nie ma jednej pojemności, która jest podłączona równolegle do kondensatora 33pF. W dokumentacji nie ma jej wartości, jest tylko w wykazie elementów napisane, że jest niepotrzebna.

62

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Miałem chwilę, więc na szybko polutowałem ręcznie pierwszego fixa. Nie bić za estetyke... bo to robione na szybko i grubym grotem. Wystarczy mi jeden krytyczny komentarz od Ciotki C. Brakowało mi jednego rezystora wiec na szybko na krótko 1K przewlekany... to będzie poprawione.

Efekt:

1. Oryginalne problematyczne DMA, przechodzi teraz za każdym razem test, ale z jednym błędem (w trakcie poszczególnych testów raz pojawiają się 2 bombki, ale program leci dalej - zakładam, że to ten jeden wadliwy test).
Bez fix'a ten układ DMA nie przechodzi testów - wiesza się mniej więcej w połowie.

2. Drugi układ, który ma takie samo oznaczenie z fixem oraz bez niego przechodzi test.

Sprawdzę, jeszcze jak to będzie działać jak Atarkę mocno wygrzeje i uzupełnie wtedy post.

63

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

uicr0Bee napisał/a:

Ja mam IDEa (chyba made by Piguła). Karta Kingston "z kwiatkiem" o-ile-pamiętam. No ale to IDEa, http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic ... 93#p141093

Kurcze nawet Tobie.robiłem idea?! I potwierdzam kingston z kwiatkiem to.dobry wybor. Ale mimo to proponuję uruchomić.program diagnostyczny - bo niestety kmk/idea nie z.każdą płytą Atari.działa prawidłowo.

64

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Aplikacja Tostest.prg jest na stronie projektu Asci2STM. Wystarczy że pobierzesz cały pakiet z firmwarem 4.12.

65

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Jeszcze nie wkładałem - ale oczywiście to zrobię i zobaczę, jak STFM zachowuje się na wylutowanym oraz oryginalnym DMA z interfejsem ASCI2STM. To oczywiście nie kończy całej zabawy... bo zamierzam jeszcze spróbować rozwiązania z płytką ST-DMA Converter... może ona pozwoli rozwiązać problem stabilnej pracy na tym jednym wariancie DMA.

66

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Dodam tylko - dla potomnych - aby nie zginęło i może to komuś pomoże.
W moim Atari STE układ DMA 25913-38 był wlutowany bezpośrednio w płytę główną.
Układ został wylutowany, a w jego miejsce wstawiona zwykła podstawka 40 pinowa.
Dokładnie taki sam układ DMA został wyjęty z fabrycznej podstawki i modelu Atari ST1040FM, po przełożeniu do Atari 1040STE, interfejs ASCI2STM działa jak brzytwa. Żadnych zwisów, a program TOSTEST uruchamiany wielokrotnie za każdym razem przechodzi 432 Testy bezbłędnie. Zatem proszę na siłę w przypadku problemów nie szukać układów DMA z końcówką 01.

67

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

To jeszcze dodam, że zauważyłem, lekko spuchnięte kondziołki w moim STE
- do wymiany w bloku zasilacza będzie 470uF/400V (ten jest w najgorszym stanie, oraz kolejne dwa 2200uF/10V).
Na ten moment STE z gotekiem dzała bardzo stabilnie... dema się ładują nic się nie wiesza, zero bombek no ale trzeba reagować, zanim coś poleci.

W między czasie znalazłem jeszcze dwa układy STM32 kupione 9 miesięcy temu, o dziwo różnią się jeżeli chodzi o oznaczenia i tak w tym egzemplarzu fabrycznie nie ma R9 oraz R10, natomiast na płytce nie ma w ogóle R11, linie D+ oraz D- od gniazda USB pociągnięte są do rezystorów oznaczonych jako R6 oraz R7 i zgodnie z opisem na stronie projektu trzeba je wyciąć, aby można STM'a zasilać z USB w ACI2STM. Efekty dalej niezadowalające i zabawka mało stabilna. Dość szybko następuje zwis... sprawdzę jakie układy DMA mam w swoich dwóch ST 1040F i najwyżej po wymianie kondziołów dobiorę się do płyty, obejrzę ją organoleptycznie i sprawdzę inne pojemności a DMA wylutuje i osadzę w podstawce... dam znać .....

No to mała aktualizacja: wygrzebałem z garażu kolejne STE (nawet nie wiedziałem, że posiadam, byłem święcie przekonany, że dysponuje jeszcze 3 komputerami ale w wariancie STFM.


I tak na ten moment komputer ma tos 1.6x po angielsku, nie wiem jak ten komputer do mnie trafił, ale miał wyrwaną taśmę od flopa, nie miał żadnej stacji, a kości od Tosa były nieumiejętnie wsadzone (1 para skrajnych nóżek wygięta). W efekcie przy próbie włączenia widoczny jedynie biały ekran.
Tos szybko został poprawnie umieszczony w podstawkach i Atarka ożyła. DMA dobre z końcówką 01 i w wariancie SMD.
Interfejs z oprogramowaniem 4.12 śmiga bez zarzutu, wszystko działa stabilnie, kilka gier uruchomiłem z exfata. TOS TEST przechodzi 460 testów wielokrotnie bez żadnych błędów. Ten sam interfejs na ST1040FM i Tosie 1.62 kończy się zawsze dwoma errorami.  A na pierwszym STE1040 bardzo szybko zawiesza. Wiec ewidentnie problemik z DMA.
Będę starał się wypruć z niego ten układ i zrobić podmiankę z takim samym ale z modelu FM (bo tam jest w podstawce)...
Gniazdo od floppa też już sobie wymieniłem - przyznam, że niezły hardcore walczyłem z tym prawie 1h, aby nic na płycie nie uszkodzić, testowałem kilka różnych topników nie wiem czym to lutowano... dramat....

68

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Grzybson możesz wystawić jakiś obraz swojej karty SD w formacie img. Bo za cholere nie wiem jak rozwalić obrazy z rozszerzeniem hd na kartę SD.
I pytanko czy z 3.01 pracujesz z partycją FAT32 czy też masz założone partycje w formacie Atari.

69

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Wygrzebie jeszcze jakies STFM ze starszym Tosem i sprawdze czy na nich mam taki sam objaw. Rozumiem, że w ST mogę DMA wstawić z dowolnego innego modelu... bo rozwazam tez wylutowanie tego wadliwego, wstawienie podstawki i wrzucenie wersji okreslanej jako dobra.

70

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Uicrobe - mam STE z tym felernym DMA, wprawdzie mam też satandiska i na tym ST odczyt z ST dzialal bez zarzutu.
Czytajac wątek grzybsona - natknąlem się w nim na link do opisu jak patchować felerne dma - tam na zdjęciu była drabinka 8x10K przylutowana do dx chipa wD - co tez wykonalem.
Mam 2 typy plytek do asci2stm jedna na tasme idc20 jak od satana a druga wpinana bezposrednio do db19. STE ma tosa 2.6.
Na stronie projektu.jest podane, ze aby na stm blue uzywac do zasilania gniazda usb z plytki należy wylutować trzy rezystory R9, R10 oraz R11. To już sprawdziłem i rzeczywiście trzeba je wypruć. Układy STM mam zaprogramowane najnowszym zwykłym wsadem 4.12. Po podłączeniu do Atari interfejs jest wykrywany za każdym razem, wykrywa też wpinane karty SD (używałem sandisk 64GB i PNY 64GB). Obie z.partycją extfat lub fat32. Pod Tosem widze ich zawartość ale sypie się próba wczytania - ascitest.tos się wczytuje ale potem dosc szybko się wiesza, tak samo hddtest o uruchomieniu jakiekolwiek gry mozna zapomniec. Czy ktoś na forum robił patcha na DMA?

71

(162 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Czy jak ktoś z Was składał ACI2STM - to wycinaliście rezystory R9/R10/R11 z płytki STM'a?
Bo mam problem z uruchomieniem zabawki  z STE. Fix'a na DMA założyłem (drabinka rezystorowa, bo mam na płycie niby to felerne), robiłem wariant z Taśma 10cm oraz bezpośrednio wtykany w gniazdo. W obu przypadkach chodzi mi to mało stabilnie - przy czym na ten moment testuje to na wsadzie 4.12 i z obsługą 1 partycji FAT32.

72

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Flasher wymaga jedynie podpięcia fujineta do usb na PC. Chyba, że chcesz zobaczyć komunikacje z Atari. Wtedy musi być skonfigurowane połączenie wifi.

73

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na ten moment ostatnia kaseta - tym razem zapisana cała w systemie AST.
Załączam na początek jedynie wyłuskane pliki XEX wchodzące w skład obu stron.
Niestety 3 pierwsze pozycje ze strony A zostały nadpisane programem Histora cz.2 i cz.3 dlatego nie ma ich w załączonym archiwum (szkoda, bo liczyłem na wyłuskanie 2 narzędzi dla systemu turbo AST).

74

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fujinet jest przelotowy - spróbuj podłączyć go za pomocą kabla sio-sio do komputera.

75

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Udało mi się wyłuskać dwa programy dla AST, które wprawdzie występują na carcie do tego systemu, ale wersji file nigdzie w sieci nie namierzyłem, dlatego udostępniam 2 kopiery.

1. AST Copy v2.1b 1blok
2. AST Copy to Normal