Jako filolog z zamiłowania dorzucam swoje 5 groszy, no ten Warszawianin to chyba z dużej litery ? Dla mnie to nie brzmi, zawsze o ludziach ze stolycy (z ferajny Grzesiuka) takich przecinakach, mówiło się typowo: Warszawiak. Mam Rodzinkę wew stolycy, z nich takie Warszawiaki właśnie... A sam jestem urodzonym Poznaniakiem, zatem nie będę się upierał przy koncepcji, chyba nietrafionej, że sufiks -ak przynależy Mazowszu, bo skąd Warmiak czy Ślązak ? Co do Poznańczyka to nazwa ta nie jest formą czysto literacką, a wypłynęła przy okazji Powstania Wielkopolskiego i jest jak dla mnie nacechowana lokalnym patriotyzmem. Nie używam jej w stosunku do siebie a tylko w odniesieniu do bohaterów Powstania Narodowego. Na tą nazwę, popularną w opracowaniach historycznych trzeba sobie zasłużyć... Zresztą czas w Polsce jest na lokalizm, regionalizm zatem często zamiast Poznaniak szczycę się swoim dzielnicowym pochodzeniem i mówię że jestem z Łazarza, jestem Łazarzaninem bądź Łazarczykiem właśnie... Ludzie ostatnio na portalach lokalnych próbują przeforsować nazwę Łazanek, Łazanka - choć ładna to moim zdaniem kojarzy się bardziej z potrawą.
Wielkopolska (stara nazwa historyczna Wielka Polska) - Wielkopolanin, Mazowsze - Mazowszanin ? bo Mazowiak brzmiałoby jak obsługujący Mazovia PC... Najlepsze są jednak gwary, tylko one oddają sens regionalny np. kaszewa jako język kaszubski, czy pyra ktoś z pyrlandii, ślunsk jak Śląsk...
Co do próby przeforsowania Warszawianina przez kolegę xxl-a nic nie mam, uważam że słusznie "przeinacza" określenie bo to dodaje kolorytu językowi.
Ciekawym byłoby, choć to oczywiście uregulowane prawem językowym, ustalenie jak mamy się nazywać na tym forum. Słowo ATARI jest tutaj obcym, nawet nie zapożyczonym i różne choć nie prawne koncepcje przychodzą mi do głowy:
Atarianin
Atazarzanin
Atarin
Atariak
Atarak
Atarzysta
Ataryjczyk (ha ha naddyskownik - rasa bitowców)
Command & Conquer na Atari ST Kultowy RTS Command & Conquer zmierza na Atari ST. Zobacz niesamowity port legendarnej strategii.
Altirra 4.50 test 13 Avery Lee udostępnił kolejną wersję testową najdoskonalszego emulatora Atari.
CT60 TOS 1.03e Po blisko 21 latach ukazała się oficjalna aktualizacja CT60 TOS do wersji 1.03e.
Gearlynx 1.2.14 Ukazała się kolejna odsłona zaawansowanego emulatora Gearlynx dla konsoli Atari Lynx.
Premiera magazynu Atari Legacy Już jutro startuje sprzedaż nowego magazynu drukowanego Atari Legacy, składanego na Atari Falconie.
