Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 30 z 60)
DMAfix w/g Exxos'a to pull-up 10kΩ do linii 5V na magistrali danych DMA. Nie mam rezystorów szeregowych na liniach danych po stronie ACSI-CF, bo nie bardzo jest na nie miejsce na płytce projektu Mq. Pisałem tylko, że w Megafile'ach one są. W płytce działającej na dłuższym kablu mam włączone zaporowo diody Shottky'ego (BAT46) przy liniach złącza karty CF.
Ciekawostka... ma dwa różne numery :/
C103253 REV.3
C103088 REV.5
O ile C103088 REV.2 to była po prostu C070789 REV.D z pamięciami SMT, to to jest jakiś dziwoląg.
Tak, STe ma bufory między układem DMA a portem ACSI, ST ma port ACSI "przypięty" bezpośrednio do linii DMA, równolegle z kontrolerem FDD.
Jaką masz płytę w tym ST, w którym nie działa?
C070523: 
C070789: 
Długi masz kabel ASCI? Max co mi na ST (nie e) działo to niecałe 30 cm. Jak karta nie widzi partycji to coś z nią nie tak (pewnie podróba). Z tego co zauważyłem, partycje są listowane w trybie PIO (bo wyświetlają się nawet na kartach bez obsługi wymaganego 8-bit DMA).
Tak, testowałem bez przeróbek - też działa, ale nie do końca ufam WinCUPLowi, co robi z pinem, który nie jest zdefiniowany.
Załączonego wsadu nie testowałem, ale on ma nieużywane piny jawnie zdefiniowane jako "floating". No i tym razem źródło w Opal'u, skompilowane GAL assemblerem od National Semiconductor.
Jakby ktoś potrzebował, to załączam obrazy kart w kompatybilnym formacie Atari/PC:
2GB : 4 partycje x 450 MB
4GB : 8 partycji x 450 MB
Na obu kartach na końcu jest ok 100 MB nieprzydzielonej przestrzeni. Karty mają różną rzeczywistą pojemność, więc lepiej, żeby na końcu nic nie było (w ten sposób można bezkarnie "uciąć" obraz). Do nagrywania obrazu na kartę polecam HDD Raw Copy Tool: https://hddguru.com/software/HDD-Raw-Copy-Tool/
Testów STfm ciąg dalszy - to nie do końca kwestia zasilacza, choć na drugim było jeszcze gorzej, nie był w stanie odczytać zawartości większych katalogów. Problem tkwił w kablu ACSI... był za długi. STf nie ma buforów na porcie ACSI i kabel musi być naprawdę krótki. Na 30 cm kablu zrobionym z taśmy 20-żył, działa idealnie. Na 45 cm kablu zrobionym z przewodu SCART nie działa praktycznie wcale (choć diody trochę ratują sytuację). Na STe nie ma różnicy.
Jasne. Na Twojej płytce należałoby usunąć układ 74LS211N (choć w sumie może zostać) i można zastąpić dwie diody 1N4148 na liniach RESET i ACK zworkami lub jakimiś małymi rezystorami (wyjścia GALa na tych liniach są skonfigurowane jako OC). Po testach z STfm - przydają się diody wlutowane zaporowo z iniami danych karty CF, no i obie moje płytki mają wstawione szeregowe rezystory na liniach karty CF (zgodnie ze specyfikacją tejże). Ważny jest też kabel ACSI - musi być jak na krótszy (na STe to nie ma takiego znaczenia, ale na ST to jest działa albo nie działa). Max. który mi dobrze działa to 30 cm.
tOri przyszedł z odsieczą i interfejs już działa na każdym ST i bez żadnych kombinacji z diodami/taśmami/rezystorami/kondensatorami, a 74LS221 nie jest już potrzebny.
Natomiast w kwestii błędów przy odczycie na STfm to pomogło dołożenie pull-up 10k do 5V na magistrali DMA (na płycie komputera).
Ok, zamówiłem u Artura... dzięki.
Mnie by się to kojarzyło z kluczeniem, czyli okrążaniem, wymijaniem... ale na pewno nie skojarzyłbym tego z zamykaniem zamka na klucz.
...tylko cena trochę jakby z kosmosu. Za tyle (z przesyłką z UK) to do Amigi mam Furię z 68EC020 i 8MB RAM :/
Jak w temacie - szukam jakiegoś "ładnego" rozszerzenia 4MB do 1040STf. Wiem, że można "przydrutować" dwa SIMMy 2MB (16bit x 1mbit), ale wolałbym coś bardziej cywilizowanego.
Wiem, że w przeszłości artik-wroc i zaxon coś takiego robili.
Zobacz jaki masz MCU na tej płtyce. Na pewno działa na oryginalnym STMF103 jak i na CKS32F103. Oczywiście każdy BluePill wymaga poprawki (dołożenia lub wymiany rezystora R10 - 1k5), żeby USB działało. Niektóre linie od flopa (/RDATA, /WPT, /TRK00, /INDEX) wymagają rezystorów podciągających (1 k do 5 V).
Numeru portu nie trzeba podawać, piszesz tylko "python gw info" (rzecz jasna musisz mieć zainstalowanego i dopisanego do ścieżki Pythona lub używać binarnej dystrybucji pod Windows - nie polecam).
Używam HDD RAW Copy Tool - jest o wiele szybszy od tego .NET-owego USB Image Tool'a.
Możesz użyć małej baterii litowej (np. CR1620) ze stykami i przylutować ją bezpośrednio do chipa (z boku). Następnym razem będziesz ją wymieniał za 10-15 lat, więc nie będzie wielkim problemem, że do wymiany potrzebna będzie lutownica.
To Zenerka 3V3... nie nadaje się.
Na pewno był też stosowany układ MCCS146818. DS1287 jest starszą wersją DS12887, są zamienne. Problemy mogą sprawiać wersje z A i + na końcu oznaczenia.
...można sobie zamówić i polutować samemu:
https://oshpark.com/shared_projects/NwcVatSK
Zacznij od sprawdzenia zasilania wzmacniaczy w torze audio (8,2 V oraz +/- 5 V). Podejrzewam, że będzie brakowało napięcia -5 V (nóżka 11 układu U507 - LF345).
Wiem, zauważyłem, że się z tymi masami sporo nagimnastykowałeś. Generalnie wypełnienie masą zostawiłem, przelotki też, tylko je przesunąłem. Tylko teraz trochę boję się zamawiać, ze względu na nieprzewidywalny czas dostawy, a znając moje szczęście, przesyłka przyjdzie dzień po tym, jak wyjadę na wakacje ;)
...zwłaszcza na 130XE i TV LCD. Nawet bez żadnych przeróbek różnica na korzyść S-Video jest kolosalna.
Mq napisał/a:No i to już nie wiesz czy/jak zadziała. Ten "mostek" jest cały ekranowany masami na poligonach, a ścieżki idą naprzemiennie po obu stronach pcb. To takie różne drobiazgi składające się na całość rozwiązania.
Z drugiej strony takie ekranowanie też może powodować problemy, bo wprowadza znaczące pojemności do obwodu. Mogę to połączyć taśmą, gdzie co 2-ga żyła będzie masą, na jedno wyjdzie. To stare rozszerzenie jest podłączane na taśmie i kynarach i działa, U1MB też jest na tasiemkach i wtykach emulacyjnych. Ekranowanie na PCB jest złem koniecznym i stosuje się je w ostateczności.
...powinno wystarczyć użycie S-Video (w 130 XE jest i nie trzeba nic przerabiać, w 800 XL trzeba wstawiś jeden rezystor i kawałek kabelka), bo mi wygląda, że masz podłączone po Composite. Ten mod (jak ktoś bardzo chce go robić) można wykonać częściowo - pozostawiając modulator.
Temat gerberów ogarnięty, ale jeszcze się zastanawiam czy zamawiać... zrobiłem wersję "nie całkiem bez kabli" (uciąłem ten "mostek").
Wygenerowałeś gerbery wprost z pliku BRD, czy coś tam zmieniałeś, żeby to wyszło jako 2 płytki?
Znalezione posty [ 726 do 750 z 1,499 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.053 sekund, wykonano 26 zapytań