-> _tzok_ - napisałem o drabinkach 220R/330R - to są drabinki terminacyjne, gdzie te rezystory są połączone w formie dzielników pomiędzy + zasilania, linię szyny danych/adresów i masę. Tzw. dual resistor network

https://www.mouser.pl/datasheet/2/54/4100R-776985.pdf

Są różne, ale takich 220R/330R po prostu nie znalazłem nigdzie w tej formie niestety (SIL) bo DIL to mogłem chyba kupić (raczej drogo), więc zrobiłem je "na piechotę" :) Podejrzewam, że i tak mi to taniej wyszło niżbym je kupił jako gotowe...

edit:

myślę, że i takich można by użyć - po dwie sztuki - 220R oraz 330R odpowiednio połączone ze sobą i z liniami intefejsu

Cześć,

Dokumentacja już jest dostępna na www tutaj -> http://atari.myftp.org/icdadabd/icdadabd.html

Zapraszam

-> jury - niestety - nie będę robił tych interfejsów, ponieważ to pochłania bardzo dużo czasu ze względu na masę lutowania. Udostępniam całość dokumentacji dla chętnych, którzy mogliby budować klony nie przesadzając zbytnio z komercjalizacją przedsięwzięcia. Mam jeszcze trzy PCB, które mogę odstąpić po kosztach. Jak pisałem wyżej - mam nadzieję otrzymać z Francji kolejne wersje interfejsów ICD, a i może Pin znajdzie swój AdSCSI Plus, który mógłby posłużyć do odtworzenia.

Pozdrawiam

->Cyprian - osobiście podejrzewam, że taki ICD Link interface to właśnie wsadzony w jeden układ MACH cały taki interface albo podobny ( może być to AdSCSI) z obsługą komend rozszerzonych SCSI co umożliwia obsługę dużych dysków jak i np. CD-ROM - kwestia sterowników.

Ja się raczej w to nie będę bawił - bo dałoby się zapewne upchać - jednak kosztem sporej ilości czasu :)

Poza tym - namierzyłem interface ICD Micro - to taki gadżet przeznaczony kiedyś głównie dla komputerów MegaST. Za jakiś czas może dotrze do mnie z Kanady i wtedy go również odtworzę dla przyszłych pokoleń zwłaszcza, że istnieją przecież takie rozwiązania jak SCSI2SD, które korzystają z adapterów dla ST.

Pozdrawiam
tOri

edit:

to co mi się w tym rozwiązaniu ICD bardzo podoba - to zegar, który wisi na ID:6 i jest z automatu przez driver wykorzystywany do ustawiania zegara klawiatury ST. Super sprawa :D Jeśli DrCoolZic wyśle mi interface AdSCSI Plus - no to będzie super sprzęt do dalszej pracy na Atari...

Cześć,

Miło mi poinformować, że odrestaurowanie interfejsu ICD udało się w 100%. Klon (poprawiony trochę w stosunku do oryginału) działa tak jak oryginał. Oczywiście zegar na ID:6 również działa jak należy. Przygotowuję dokumentację do publikacji na www i za jakiś czas będzie dostępna - oczywiście za free - jak zawsze.

Rozpoczęcie i ukończenie tego projektu było możliwe dzięki użytkownikowi z Niemiec - Markus608 z forum atari-home.de oraz dużej pomocy w zorganizowaniu kontaktów - użytkownika Czietz z Atari-Forum.com. Tak więc widać, że nie tylko u nas są odważni ludzie na scenie Atari :-D

pozdrawiam
tOri

adapter restored

755

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Wygląda na to, że TT też da radę mimo, że trochę będzie zachodzić wtyczka USB na Zaślepkę VME.

Być może jeszcze zrobię kilka adapterów mimo, że to pracochłonne zajęcie.

Pozdrawiam

756

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

-> _tzok_ - ja wlutowuję je dosłownie końcem w pcb - to wystarczy i płytka przynajmniej w MegaST prawie dotyka obudowy gdy się wetknie kołki w gniazdo. Wybór w zasadzie jest dowolny byle pasowało :) Szkoda, że VOGT nie ma 1,2mm w ofercie.
Perinoid mierzył wtyk DIN14 i tam są oryginalnie 1,2mm

Mam zamiar spróbować 1mm, ale wydaje mi się, że ciut takie kołki za chude będą, choć zapewne styk będzie (jakiś).

pozdrawiam

edit:

aaaa - i lutując pozycjonuję kołki w gnieździe DIN14 żeby po otworach za bardzo nie szalały ;-)

757

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

^up

758

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cześć,

Najszybciej w weekend dam radę to posprawdzać zarówno z jakimś floppy jak i z gotekiem. Nie ma już więcej adapterów :] dużo chętnych a płytek mało - Ci którzy się wpisali powyżej w wątku - otrzymają adaptery.

->  _tzok_ kupiłem w TME piny 1,32mm o długości bodajże 15mm. Najdłuższe jakie znalazłem. Dopiszę potem symbol.

edit:

Symbol kołków kupionych w TME - 1365E.68 VOGT. Najlepiej je wlutować w płytkę tak, aby pozostały jak najdłuższe. Całość jest bardzo spasowana i wciska się w gniazdo całkiem konkretnie. Na tyle konkretnie, iż jeśli już nie ma potrzeby wyciągania adaptera z gniazda to nie ma sensu się siłować. 14 kołków trzyma całkiem dobrze w sprężynach. Można spróbować z kołkami 1mm, ale mogą okazać się zbyt cienkie. Nic pośredniego nie znalazłem.

Jednak nie wytrzymałem i sprawdziłem adapter podłączając FDD od PC skonfigurowaną pod ST jako DS0 i podłączoną taśmą "na wprost" - działa dobrze. W takim razie Gotek skonfigurowany jako DS0 także powinien działać bez problemu (nie ogarnąłem jeszcze tego)

Za sztukę poproszę 18 złotych (po kosztach) + paczkomat A. Dam znać o gotowości do odbioru ;)

pozdrawiam

Cześć,

Początek był w bałaganie, a zajawka wpada tutaj. Zaznaczyłem w wątku o kolekcjonowaniu, że wysłałem projekt do JLCPCB. W międzyczasie złożyłem sztukę, ale jeszcze nie dałem rady sprawdzić z powodu autentycznego braku czasu na rozłożenie sprzętu w lochu :]

Zgodnie z sugestiami jest gniazdo microUSB do podłączenia zasilania, Zasilanie +5V jest podawane kabelkiem dwużyłowym ze złączem BLS-02. Gdy sprawdzę działanie i poprawię ewentualne błędy - wystawię informacje na www.

adapter

edit:

Sprawdziłem "fizykę" - na pewno pasuje do Atari 520 ST, Mega ST, 1040 STF(m), 1040 STe.

760

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak więc zostaw 600xl w spokoju :) niech będzie w stanie prawie oryginalnym. Najlepiej przerabiać 65xe z eci. Amen.

761

(6,178 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

uicr0Bee napisał/a:

We wtyczce nie, ale ten Holender wymyślił coś takiego: https://www.gotek-retro.eu/atari-gotek-external-deluxe/

Aha. Widzę o co chodzi. Po prostu na tej samej płytce przejściówka zasilająca z micro USB na fdd power pług.

Zobaczę w wolnej chwili co z tym zrobić :)

Pozdrawiam

edit:

Wysłałem do Chin projekt adaptera z wtyczką 14-pin ;-) Za jakiś czas będzie do sprawdzenia na kilku maszynach. Wersja z microUSB jako zasilanie do gotek, fdd, cokolwiek...

edit2:

PCB

762

(6,178 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

-> perinoid - bardzo dziękuję za pomiar - przyda się :)

W wolnej chwili się tym zajmę

-> uicr0Bee - a tam jest jakieś zasilanie we wtyczce FDD Atari?

pozdrawiam

763

(6,178 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

O ile mnie ktoś nie wyprzedzi to może zaprojektuję taką wtyczkę dla Atari na port FLOPPY? Ciekawe całkiem. Nie mam obecnie oryginalnego kabla stacji dysków. Jeśli ktokolwiek mógłby zmierzyć średnicę i ew. długość pina we wtyczce suwmiarką to byłoby super. Podejrzewam że jest to 1,3mm, ale dobrze byłoby sprawdzić. Piny są do kupienia bez problemu.

Pozdrawiam

P.S. i na pewno nie kosztowało by to tyle kasy :P

764

(49 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobry jesteś :)

765

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jak widać dotyka to IDE tylko w takiej "odległej" pozycji. Stawiam na zakłócenia, opóźnienia na liniach. Gdy prowadzisz ścieżki gęsto obok siebie i nie przeplatasz ścieżkami masy to może być tak, że pojawią się przesłuchy na tyle duże, że spowodują zakłócenia w pracy sprzętu. Miałem podobnie z ekspanderem złącza cart dla małego Atari. Dopiero wlutowanie rezystorów w linie adresowe i danych pomogło. Trudno mi znaleźć jakiś inny powód takiego zachowania IDE...

pozdrawiam

P.S. Spróbuj może na początek wlutować rezystory 33R tylko w szynę danych (D0-D15) i tak po kolei - adresowa - sterująca (tutaj nie wszystkie sygnały). Ja też nie mam więcej pomysłów w tym momencie. Na pewno nie jest to kwestia jakiejś pomyłki ponieważ w bliskości procesora IDE działa (nad, pod)

766

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

artik-wroc napisał/a:

Widziałem na schemacie bodaj u P.Putnika rezystory 33R, więc tego można byłoby jeszcze spróbować.

Można. ale na samym końcu bo to pracochłonne jest bardzo. Trzeba ciąć ścieżki i dużo lutować o ile masz na to miejsce a rezystory SMD kłaść na boku jeśli nie ma miejsca - a nie normalnie "na płask" (da się) :/

OKI. Daj znać co dale j z tym się u Ciebie dzieje.

pozdrawiam

767

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Acha. Teraz rozumiem :)

foto 1:

Czyli nie działa procesor po prawej i IDE po lewej - ja bym obstawiał zakłócenia. Moim sposobem na tak długie połączenia jest włączenie we wszystkie linie szeregowych rezystorów 33R. Ale rozumiem Atari nie zawisa? Tylko IDE nie działa prawidłowo w takiej pozycji? Winnym może być tu też układ GAL, który jest dość prądożerny i na dłuższych liniach może coś nieciekawego z sygnałami w systemie Atari robić. Masz może procesor na podmianę? PALCE zamiast GAL? Czy tego już też próbowałeś?

Pozdrawiam

768

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

Możesz uściślić sprawę nazewnictwa położenia? Bo dla mnie położenie IDE c't jest takie samo na zdjęciach 1 i 3 albo czegoś nie rozumiem odnośnie kwestii - góra, dół, pod procesorem i nad procesorem :)

pozdrawiam

769

(14 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

->PeBe

Faktycznie bardzo fajny ten player :) Podziwiam...

tOri

770

(9,979 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Lizard napisał/a:

Długo zastanawiałem się, jak napisać: "kulista" czy "okrągła" i doszedłem do wniosku, że temat jest na tyle poważny, że należy użyć słowa "okrągła" dla obiektu przestrzennego.

Dla obiektu przestrzennego tylko "z grubsza" będącego kulą można powiedzieć zarówno okrągła jak i kulista.

Pozdrawiam

771

(22 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Bravo!

Inicjatywa godna pochwały.

pozdrawiam
tOri

772

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć,

Może ktoś z was ma dobry kontakt z kimś u naszych sąsiadów? Potrzebuję zrobić zakup na olx.ua. Próbowałem się dogadać że sprzedawcami, ale to się raczej nie uda :/

Pozdrawiam

Wielkie dzięki μicr0Bee :)

Rzuć okiem na PW - wrzuciłem info.

pozdrawiam

Przejęzyczenie zaiste epickie:-D