776

(112 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Piguła, ale ja pisałem pod kątem "stylowego" karta dla tych, co się nie załapali :) (po co by mi była jeszcze jedna okładka/kaseta/dyskietka, jak wszystko co mam trzymam w wersji elektronicznej i odpalam na emulu ?). A co do tematu wersji *.rom, to już się nawet gdzieś ktoś pytał, czy i jak można nagrać YOOMP! na karta.

Tak, dokładnie - tylko Twoja już omija 2 ramki (dzięki sprawdzaniu warunków), a moja tylko sprawdza, czy jesteśmy w danej ramce, czy już nie - dlatego do omijania ramek się nie nadaje, a tylko do synchronizowania.

BTW: aBAS i TBXL rozpoczynają sprawdzanie warunków od lewej, czy prawej strony ?

778

(112 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Eru, ja właśnie tak samo jak Ty uważam i mój post był celem obśmiania takiego pomysłu :)

xxl napisał/a:

> Czekanie na zmianę wartości komórki 20 jest chyba najlepszym rozwiązaniem

nic nie da.

tzn. ?

//EDIT: Chodzi mi o to, żeby program wykonywał się NIE SZYBCIEJ niż 1/50 sekundy, może wolniej. Cały program powoli sprowadza się do kilu inkrementacji i wywołania kilku USRów, co nie powinno być tak czasochłonne niż wszystko pisane w basicu.

Ale ja wiem o co chodzi: chcę wywoływać główną strukturę programu TBXL/aBAS 25 razy na sekundę - ta pętla po to, żeby nie okazało się, że po kompilacji do XEXa nie da się programu używać. Że jest konieczna, to można sprawdzić prostym kodem:

10 ? I:i=i+1:IF I<5 THEN GOTO 10
20 ? PEEK(20):I=0:GOTO 10

Skompiluj do XEXa i porównaj z tym, co wypisuje program uruchomiony pod kontrolą basica.

Metody odpowiedzialne za odświeżanie ekranu i efekty idą swoim własnym zegarem/przerwaniami, niezależnie od basica. Atari ma trochę zegarów, którymi można regulować czas wywołania maszynówki, ale jak się pytałem, czy jest możliwość regulowania wywołań basica, to nikt mi nie odpowiedział. Więc powrót do punktu wyjścia. Czekanie na zmianę wartości komórki 20 jest chyba najlepszym rozwiązaniem - jeżeli zmieścimy się w 1/50 sekundy, to pętla pozostały czas zajmie. Jeżeli nie zmieścimy się, no to trudno - tracimy 1/25 sekundy (przeskok licznika).

Wracając do tematu - korzystając z komórki 20 zrobiłem prosty ogranicznik do 50 "sekwencji" na sekundę:

XX10 GOSUB YY10
XX20 REM INNE KOMENDY
XX30 REM ..
XX40 REM ..
XX50 REM ..
XX90 GOTO XX10

YY10 T=PEEK(20)
YY20 IF PEEK(20)=T THEN GOTO YY20
YY30 RETURN

Efekt działania kodu widać tylko na skompilowanym do XEXa programie - choć obawiam się, że w przypadku większej ilosci komend niż testowane przeze mnie printy (w przykładzie zastąpione REMami) na nic się to nie przyda, bo czas ich wykonania będzie dłuższy niż te umowne 20 milisekund, więc jeszcze bardziej spowolni wykonanie.

Gorzej jest jeszcze z przejściem przez zero, jeżeli chcemy mieć ograniczenie do 25 sekwencji na sekundę...

782

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

faktycznie mam takie samo wrażenie, że z tym dźwiękiem jest coś nie tak - odpaliłem na ST parę gierek, które znałem z amigi, no i zonk! - że grafika inna to nie skomentuję, ale dźwięki... zwłaszcza, że miałem możliwość porównania z wersjami amigowskimi wrzuconymi na youtube'a...

783

(23 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W Twoim przypadku nie widzę luki, bo wiem, ile Zaxonowi pomogłeś :P

Zaxon, wpadłem na pomysł: weź Ty wyślij po jednym egzemplarzu Jeremu, Zenonowi, Pasiowi i z kogo projektów tam jeszcze korzystałeś... i będzie git.

784

(23 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Łoł, nieźli jesteście... Zaxon tu pisze o tym, że krępuje się sprzedawać kompy robione wg czyichś schematów i porad, a wy tu gorzej niż sępy, na łatwy łup czekacie - nic dylematy moralne, byle się tylko nachapać! :|

785

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Możesz tak załatwić obie płyty...

786

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

kopałem już też po swojej makulaturze, nie znalazłem schematu (był podobny, ale na oko dla podłączenia 192kB w 65XE/dokładniej się nie przyglądałem artykułowi/), ale biorąc pod lupę zdjęcia od Jera i bez schematu idzie sobie taką płytkę zaprojektować dysponując goldpinami i czterema podstawkami (bo idzie od razu pamięć podbić do 128kB)

//EDIT: jestem ślepy - coprawda nie płytka, ale wszystko jak na dłoni: schematy rozszerzeń

787

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

zostaje jeszcze zrobić "czteropiętrówkę" jak Jer u siebie w serwisie radzi... - choć IMHO ładniej to wygląda rozłożone na płytce na płasko wpinanej w podstawki zamontowane w miejsce tych 64kx4b - gdzieś to już nawet widziałem, nie wiem, czy w bajtku jakimś... w każdym razie nie jest trudne, bo dokładnie wychodzi to samo, co Jer u siebie "na piętrusa" proponował:

www.dereatari.republika.pl napisał/a:

(Układ zastępczy kostki pamięci 4464)
Tu chciałbym opisać sposób na wykonanie układu zastępczego czterobitowej kostki typu 4464 z czterech kostek 4164. Najpierw trzeba przygotować je odpowiednio. W pierwszej kostce należy wygiąć pod spód pin 14 i połączyć go z pinem 2 za pomocą cienkiego drucika wygiętego w kształcie litery S. W trzech pozostałych kostkach należy zagiąć pod spód piny 14 i 2 łącząc je kroplą lutu. Kroplę tę należy spiłować, by była jak najcieńsza. Następnie nałożyć na siebie kostki jedna na drugą (pierwsza na dole) i zlutować stykające się piny 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15 i 16. Maksymalnie skrócić piny 1 i 16. Tak przygotowany zestaw włożyć w otwory po wylutowanej czterobitówce tak, by pin 8 zestawu trafił w otwór 9 płyty. Zestawu nie wciskać do oporu, zostawić luz jak największy między dolną kostką i płytą.

//EDIT: co do wyjmowania podstawowych banków - na 100% nie da się, bo 1Meg jest podłączany wyłącznie w blokach po 16k w podstawowej przestrzeni pamięci (jak coś pokręciłem, to poprawcie)

788

(5 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jednym słowem czekają nas czasy bardzo wydajnych konwersji :)

789

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja także podpinam się pod prośbę o kości 4464. No chyba, że ktoś jest mi w stanie powiedzieć, czy wlutując 1MB można wyciągnąć podstawowe 64k i przełożyć do innej maszyny (na logikę nie, bo 1024kB + 64kB == 1088kB czyli tyle, ile podaje emulator - dlatego pytam).

790

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na Phoenixie jest.

//EDIT: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5848
i http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5841

791

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nawet nie musisz robić karta - wykorzystaj tego zepsutego i podłącz przez niego mp3playera aby z niego wgrać obrazy kartów - zrzuty kartów w postaci *.XEX zapewnił Seban - łatwo znajdziesz je na forum. Procedura jest prosta - bierzesz dwa programy: xex2cas i cas2wav - z nich robisz wav'y, które nagrywasz na playerze - większość mp3playerów z nagrywaniem zapisuje pliki jako *.rec - czyli w formacie ADPCM - jeżeli takie zapisuje, to i zaakceptuje wykonanego wav'a.

Więcej poczytasz tutaj: Podłączanie mp3 playera pod magnetofon, linki do programów znajdziesz w atariki lub w FAQ na atari.online.pl - podłączenie jest proste jak konstrukcja cepa.

Zapis - jeżeli to będzie blizzard, to na moim karcie z KOSem był kopier, który łapał transmisję do stacji - czyli wysyłasz wgrany do pamięci program przez sio2pc widzianego jako stacja.

A poza tym, jeżeli to są tylko gry, a nie unikaty, to nie warto moim zdaniem kruszyć kopii...

792

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pod simdrv wyskakuje mi AA z wątkiem: Nowa płyta do atari - patrz: #10 - poza tym - cisza.

No ale z tego, co mi ostatnio odpisał na gg Piguła, to sio2sd można przełączać do innej atarynki podczas pracy - musi wystarczyć.

uśmiechnij się do Lotharka ;)

794

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a nie lepiej na zasadzie terminala ? wysyłam komendę, która wykonuje się pod zmodyfikowanym dosem na drugiej atarynce, a wynik działania wraca kabelkiem ? Coś w rodzaju "E2:"dir d1:*.*" >E1:"

nie musisz mi mówić, jak to z tymi "babami" jest :) - nie dać się! masz prawo do 1/3 szafek w mieszkaniu dla siebie! :D

Widzę, że masz pamięć 8x 64kB x1bit (4164) + 8x 256kB x1bit (41256), a więc jednak może z XLki chyba trzeba będzie przekładać... :( / zacznij od oglądnięcia, co masz w 65ce ;) /

Moja rada taka: wymień pierw jeden zestaw (8) memorek i włóż zamiast jednego rzędu - z tym powinieneś sobie poradzić bez problemu. Przy takiej próbie na 50% powinieneś trafić na linię z uszkodzoną kością :). Dolny możesz odzyskać z dawcy, górny... no jeżeli te będą niesprawne, to trzeba będzie kupić.

Tak jeszcze mi się przypomniało... dociskałeś już po kolei wszystkie scalaki do podstawek ??

//EDIT: Lotharek już napisał w międzyczasie - to może być też procek (czerwony ekran)

Zenon, Jer ? I XLka na nic Ci się nie przyda, jak chcesz nią ratować 130tkę - przynajmniej w kwestii pamięci - 800tkę będziesz miał 8x 64kB x1bit, a 130tkę co kupiłeś w 4x 64kB x4bit - już prędzej te 65XE - jak masz płytę z expansion, to tam też powinny być kości czterobitowe. Wstydź się, że chciałeś XLkę do tego poświęcać :p

Hmm... piszesz, że dawca "ram ma w 4ch kościach" i nie pasuje ? czyli masz 16tkę jednobitowych ? Zajrzyj tu http://dereatari.republika.pl/serw.htm

797

(6,271 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

"obawiam się", że już jest Twój :)

798

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hmm... to akurat  jest chyba podobne rozwiązaniem jak te, które podał Miker.

SIMDRIVE - nie znalazłem nigdzie info - ani na stronach projektów, ani u Draco, ani nawet szukając przez SIODRIVE.

799

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O, dzięki za linka - z tym, że chodziło mi o to, żeby obydwie atarynki widziały się nawzajem jako stacje - czy to też ten interfejs rozwiąże ?

Już nawet myślałem o czymś takim, żeby sygnały magnetofonu zamienić - posłać z jednego nagrywanie na odczyt drugiego - no ale transmisja by była niemiłosiernie długa, a systemy turbo stosują dodatkowe częstotliwości do przestawienia układów w magnetofonie w stan nagrywania (a przynajmniej tak mi się wydaje po analizie sygnału).

800

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam, ja w temacie "nullmodem" - czy jest coś takiego pozwalającego podłączyć do siebie dwie atarynki ?