->Gienek - no tak właśnie jest - krótko dane "wiszą" na zboczu. Dobrze je łapiesz - zboczem narastającym z inwertowanego phi2 na D-flopie. Można próbować ze zwykłym zatrzaskiem, ale takiej możliwości w GALu nie masz - tylko zbocze.
Pozdrawiam
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
atari.area forum » Posty przez tOri
->Gienek - no tak właśnie jest - krótko dane "wiszą" na zboczu. Dobrze je łapiesz - zboczem narastającym z inwertowanego phi2 na D-flopie. Można próbować ze zwykłym zatrzaskiem, ale takiej możliwości w GALu nie masz - tylko zbocze.
Pozdrawiam
Ja - zamiast się pchać w taką wielką płytę - jak napisałem wcześniej - zrobiłbym rack na iluś tam płytkach i byłoby gites-tenteges ;-) A upychanie tego może skutkować niestabilnością i innymi nieznanymi problemami. Kto zagwarantuje, że obecnie zaprojektowane przez mpattonm będą pracować stabilnie? Zanim się nie złoży i nie przetestuje - jest to niewiadoma. Wiem, ponieważ dwa razy nieoczekiwanie zrobiła mi się wtopa z 4-warstwową PCB dla AT-once. Zaprojektowałem w końcu 2-warstwową PCB i ta śmiga już jak należy. Można spodziewać się innych kłopotów - po prostu.
Acha - format karty to najlepiej tzw. eurocard - 160mm x 100 mm
https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocard_ … uit_board)
Ale i tak się raczej w to bawił nie będę ;-) Mało czasu, mało czasu...
Pozdrawiam
Cześć,
Trzeba rzucić okiem na timingi 6502. Popularna książka str. 44 - http://atari.myftp.org/tekst_h/Mikropro … odzina.pdf
Wszystko będzie jasne. Adresy będą ważne na obu zboczach phi2. Dane wyłącznie na zboczu opadającym. Nie ma od tego odstępstw. Czas trwania danych po opadającym zboczu to ok. 30ns i to trzeba mieć na uwadze.
Pozdrawiam
edit: literówki
Cyprian - on już jest tak daleko z tym projektem. Że powinien dociągnąć go do końca :) Ale projekt zgasł...
Oj, miało być STe a napisało się Mega :) 386sx pasi do tego modelu bez problemu.
Wersję PLCC można by rozwiązać przy pomocy PCB "przelotki" z "wtyczką" PLCC68 i podstawkami PLCC68 oraz DIP. 16MHz trzeba by ogarnąć podwajaczem cyfrowym. Lepiej - moim zdaniem - byłoby ogarnąć 386sx w wersji MSTe.
Pozdrawiam
->Mq - ja też nie wyobrażam , ale da się :) Tyle, że się tego trochę boję. Co do pomyłek - to kwestia podejścia i "zorganizowania". Mam już wypracowane w miarę restrykcyjne podejście. Najgorzej, że to wszystko jest kwestią ilości czasu. No i nie dzwonimy każdego z każdym tylko uczciwie odhaczamy przedzwonione połączenia. Aby wszystko szło dobrze trzeba użyć kilku tricków związanych bezpośrednio z właściwościami przedzwaniarki.
Faktem jest, że po odtworzeniu prawidłowego schematu "z natury" na jego podstawie trzeba zaprojektować klona i przetestować. Dla Falcona zaryzykowałbym 4-warstwy (nie 6), a najbardziej mi się podoba zrobienie tego komputera tak jak kiedyś zrobili Atari ST w wersji rack - przemysłowej na iluś tam płytkach wtykanych w sloty. Tutaj już by nie było takiej słabej historii jak w oryginale i prawdopodobnie dałoby się ogarnąć to na zwykłych 2-warstwowych pcb. Oczywiście po dogłębnym przemyśleniu tejże koncepcji i z jakimiś dodatkowymi szykanami w stylu kompletnej szyny CPU na slotach, itp...
Obawiam się tego najbardziej ze względu na ilość czasu koniecznego do ogarnięcia takiego projektu...
Emulator dotarł, jest już zamontowany.
Pierwsze wrażenia:
- Emulowane PC ma niemiecką klawiaturę i nie da się tego zmienić (tzn. myślę że keyb.sys załatwi sprawę) :/
- Przy monochromatycznym monitorze nie da się jednocześnie mieć pogrubionego i odwróconego tekstu.
- W płytach z MC68000 na wysokości spacji, płytka się nie mieści, tzn. złożyć się da, ale pręży. O założeniu blach ekranujących nie ma co marzyć. Żeby się dało złożyć obudowę, musiałem usunąć tantalowy kondensator 100uF/6V.
- Prawie nie koliduje z rozszerzeniem 4MB od ARTIK-WROC.
- Emulator potrafi korzystać z BLiTTERa.
- Dyskietka startowa jest mocna niekompletna.
Fajne info :) Szybkie...
To DE z pewnością załatwi driver klawiatury. Zmontuj config i powinno hulać.
Myślę, że to może być kwestia zastosowanych przeze mnie goldpinów, że emu się nie mieści Oryginalny AT-once ma niższe o jakieś 1,5mm i niestety takich się raczej nie kupi.
Co do dyskietki - wydaje się, że jest to komplet software, ale tego nie wiemy ponieważ nie znamy oryginału.
Życzę zadowolenia z tego emulatora. Może się kiedyś uda dorwać Vortex AT-ONCE 386SX i tego odtworzyć. Ktoś z Czech mi proponował, ale na razie muszę odpuścić takie historie bo mam coraz większe "tyły" :/
Pozdrawiam
P.S. przyglądałem się emulatorom 386sx. Tam jest również GAL, z pewnością zabezpieczony. Dałbym radę go ogarnąć a w konsekwencji odtworzyć i ten emulator kosztem oczywiście sporej ilości czasu.
AS - tam jest 6 warstw :)
No to mam nadzieję, że nie jedzie "na pewniaka" po schematach, bo może się mocno rozczarować...
Ja bym po prostu klonował Falcona i nawet nie w formacie do oryginalnej obudowy, ale to kwestia gustu.
Dopóki są dostępne chipy - da się zrobić. A przyszłośc to FPGA?
Hejka,
Mając dostęp do płyty 'martwego' Falcona i kupę czasu - dałbym radę rozkminić PCB. Osobiście musiałbym zweryfikować wszyściutkie połączenia, stworzyć prawidłowy schemat i od nowa zaprojektować płytę, ponieważ ścieżek nie da się tak po prostu prześledzić i odtworzyć. PCB byłaby po prostu podobna i tyle. Oczywiście to by się udało pod warunkiem, że ŻADNA przelotka nie byłaby trzaśnięta na tej płycie. Można by całość porównywać w trakcie z oryginalnym(?) schematem i nic by nie umknęło uwadze...
Nawet nie wiem ile czasu by to zajęło - trochę się boję o tym myśleć...
@saulot - no - straszne rzeczy się dzieją z tymi komputerami :/ wyrazy współczucia z tym Falconem - trochę żyje jednak mimo wszystko. Co do MegaSTe - o ile PAL/GAL nie są zabezpieczone - to nie ma problemu żeby ściągnąć konfigurację. Jeśli są zabezpieczone - to już jest droga pod górkę. O ile wiem - Atari nie zabezpieczało CPLD przed odczytem... DSP jeszcze powinny być osiągalne - jak napisał Cyprian - choćby na Ebay.
Pozdrawiam
edit: jak zwykle literówki...
Wracam do MagicSac+ i powoli będę montował i rozsyłał.
10. jury11. dragmar12. Cyprian13. TomekTRV14. Drygol x215. ansikora
Obudowa wystarczy by była 'rack'
A tak w ogóle ma ktoś Falcona w stanie martwym?
-> Dokładnie tak Cyprian - niedokładnie zrozumiałem wpis na forum - to koszt dwóch kompletów. Dzięki.
Drogo i to są same scalaki. Potworniejszym problemem jest PCB.
Ktoś próbuje ogarniać temat :) - https://github.com/salacpavel/F030NG.
Mając do dyspozycji płytę Falcona jest możliwe odtworzenie całkowicie prawidłowego schematu "z natury" mając do dyspozycji dużo (mnóstwo dużo) wolnego czasu zważywszy na to, że jest to PCB więcej niż 2 warstwowa.
edit: na podanym Githubie jest jakiś schemat Falcona, ale ja tym schematom nie wierzę. Po prostu.
-> Mq - śledziłem temat wspomniany przez Cypriana przez chwilę -> https://atari-forum.com/viewtopic.php?p=433756#p433756 człowiek pisze o ok. 1000$ za zestaw z Best Electronics
Zastanawiam się tylko - po jakiego grzyba zakupił dosłownie wszystko? Dla prawidłowego odtworzenia Falcona trzeba by ogarnąć custom chips:
C302096 IC CUSTOM AJAX FDD CNTRL 28PDP
C302829 IC CUSTOM VIDEL 120P QFP
C302995 IC CUSTOM COMBEL 208P QFP
C302996 IC CUSTOM SDMA 144P QFP
z GALi trzeba by wyrwać firmware o ile już nie jest dostępne do ściągnięcia
C302830 IC GAL16V8-12 DIP 20P ECLK
C302831 IC GAL16V8-12 DIP 20P UDS/LDS
C302832 IC GAL16V8-12 DIP 20P DSACK
C302833 IC GAL16V8-12 DIP 20P AS/BG
C302834 IC GAL20V8-12 DIP 24P DSP
mikroprocesor to zwykły MC68030 - jeszcze dostępny
C303001 IC 68LC030 132P QFP
Koszt profesjonalnego podejścia będzie olbrzymi. Nie wspominając nawet o kompletnym ReverseEngineering.
Odbudowa Falcona to duża sprawa... Gdyby zapiąć wszystko w FPGA 1:1 - byłoby super, ale to się nie uda ponieważ do tego potrzeba sporo mocy ludzkiej :)
^UP
5 obiecanych sztuk złożyłem i odhaczam listę :)
1. sqward2. Paweł3. Kroll4. _tzok_5. AdamK
Finalnie AT-once wygląda tak:
Pozdrawiam
tOri
tOri napisał/a:+ paczkomat (obecnie już podobno 15zł)
Proszę nie siać defetyzmu, tylko 14,69 ;P
LOLOL - no tak właśnie to przećwiczyłem. Kajam się publicznie i nie sieję defetyzmu dalej...
pozdr
W sumie sam nie wiem czy jestem tym zainteresowany - i tak mam mało czasu :) Jeszcze się jakimiś Amigami zajmować... A jak nie ma parcia no to ja tez nie będę napi*. Wystarczy mi walki ze sprzętami dla Atari.
Pozdrawiam
Hejka,
Warto się zabrać za odtwarzanie niektórych sprzętów do Amigi tak jak dla ST? Wiem, że forum nie to ale zapytać trzeba ;) nawet nie wiem od czego warto byłoby zacząć i czy w ogóle coś dałoby się w tym kierunku zrobić.
Pozdrawiam
Hejka,
Trudno powiedzieć w jakich - w wielu :)
Załączam zdjęcie jednej z obudów na dysk, w której jest taki interface. Podejrzewam, że znakomita większość jest podobna tyle, że interface tenże sam.
edit: mam na razie kontakt z człowiekiem z Atari Forum. Zaproponowałem kilka rzeczy w zamian albo pieniądze...jestem w stanie max 55 euro dać za ten sprzęt. Zobaczę co odpowie...
-> Pin - loozik - wiem, że pamiętasz. Nie zawracam głowy. Tu mi chodzi o ten drugi interface - mniejszy ICD - może ktoś w starym dysku ma taki? Na odzew od Ciebie naprawdę spokojnie poczekam. To nie piekarnia. Są ważniejsze sprawy...
Hejka - trochę mnie tu nie było...
->perinoid tak - wystawiłem jednorazowo AT-Speed żeby zobaczyć jaki jest ew. odzew poza forum :) Kiedyś zrobiłem podobnie z PC-Speed :)
Udało mi się w końcu ogarnąć ten projekt. Od zera zaprojektowałem odmienną PCB. Zrezygnowałem z czterech warstw ścieżek na rzecz dwóch. Przyłożyłem się do tego solidnie. Po testach wygląda, że działa stabilnie i nie sprawia już problemów.
Tak więc za jakiś czas ogarnę poniższą listę, która jest oczywiście aktualna i wyślę info:
1. sqward
2. Paweł
3. Kroll
4. _tzok_
5. AdamK
Cena jest także utrzymana - 320zł + paczkomat (obecnie już podobno 15zł). Zestaw zawiera zmontowany i uruchomiony emulator oraz podstawkę DIP64 do nalutowania na CPU jakby ktoś tego nie miał. Wymagane jest przylutowanie kabelka z AT-once (zegar taktujący) do nóżki 39 SHIFTERa - jest to sygnał zegara 16MHz. Oprogramowanie można ściągnąć z mojej www lub Atarimanii.
Pozdrawiam
edit: literówki
edit2: co ciekawe - procesory, które w ogóle nie działały na poprzednich wersjach PCB teraz zaczęły jakoś działać - grzeją się dosyć mocno co wskazuje na przemalowanki tak czy siak. Widocznie obecne przetaktowanie dają radę przełknąć ponieważ nie ma dodatkowych zakłóceń albo coś koło tego ;) Nie sprawdzałem dogłębnie z braku czasu. Ważne, że teraz działa.
:-O Szacun!
^UP
Podbijam moje zapytanie i bardzo proszę o odzew ktokolwiek posiada taki interface z układami sygnowanymi literami ST (jak na zdjęciu). To się da sklonować...
Pozdrawiam
tOri
Nooo dzieje się :) gratulacje panowie!
atari.area forum » Posty przez tOri
Wygenerowano w 0.084 sekund, wykonano 19 zapytań