976

(81 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pecus, nie wiem czy to czytałeś, ale ja tam widziałem że to nie Sikor, tylko Pin zaczął tą gównoburzę w wątku sąsiednim o BC Quest for Tires, a Sikor tylko po prostu nie wytrzymał, wkurzył się, nazwał rzeczy po imieniu, no i teraz nie odpuszcza.

977

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie mam pojęcia co przewidywał projektant sdx podłączać do przelotowego złącza w czasach pierwowzoru tych starych oryginalnych sdx, nie wiem też co na tej przelotce testował, a czego nie, więc się nie wypowiadam. Czepiłeś się tej sparty chociaż przecież nie jesteś elektronikiem, ani nawet zapewne tego nie testowałeś w takich konfiguracjach jako użytkownik. Tak jak mi się również nie wszystkie ideologie związane ze spartą podobają, tak akurat w kwestiach samego zaprojektowania, to bym nie przesadzał, bo problemem nie jest sparta, tylko Atari i jego oszczędnościowy projekt, napisałem to już wcześniej.

978

(81 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Może ankieta? :)

A tak serio, to w zależności od celu użycia, to mnie się wydaje, że sensowne dzisiaj są w użyciu ze współczesnymi urządzeniami tylko MyDOS (obsługa wszystkich gęstości i np. stacji 720k), albo sdx, tylko że sdx może nie zawsze pasować, że jest w całości od razu kobyła i trzeba mieć ją na jakimś sprzęcie, a nie wystarczy zwykła dyskietka. Czy w gruncie rzeczy jakieś inne dosy w ogóle dziś do czegoś warto używać z jakiegoś powodu?

Aha, no i jeszcze te nowe minidosy jak np. xbootdos, albo litedos się mogą czasem do czegoś przydać, oraz różne ładowaczki i tzw. gamedosy, ale to już w zasadzie wszystko jedno jakie, byle by grę odpaliły.

979

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dokładnie tak jak Pin pisze. Tak że xxl, jak Ci to zrobią, to będzie git, a jak nie zrobią, to jesteśmy tam gdzie byliśmy.

980

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Trochę sprostuję. Oryginalnie jest 74LS08, a czasami w przypadku problemów wymiana na 74HCT08 lub 74F08 pomaga. Niemniej jednak to był tylko przykład dla Pina, żeby zrozumiał o czym mowa, bo wiem, że Pin akurat miał z tym układem przeboje. Nie jest to jedyne złote remedium na wszystko, mi chodziło tylko o to, że podłączając kilka rzeczy pod magistralę jednocześnie prosimy się o kłopoty i w jednych Atarkach to zadziała lepiej, a w innych gorzej.

Edit: jeszcze dopiszę: @xxl, nie jet tak, że projektant sdx miał coś w d. To jest problem ogólny, nie dotyczy w szczególności sdx, dotyczy wszystkich rzeczy, które podpina się pod magistralę w większych ilościach, zwłaszcza jeśli już mamy porozszerzane komputery, w których są już podokładane np. pamięci i ich sterowniki wiszące na tej samej magistrali. Nie rozgrzebuj tego jako temat sdx, bo to nie ma związku jedno z drugim. Najfajniej jest podpiąć sobie SONari bezpośrednio do złącza kartridża i odpalić program(grę) np. z SIO, wtedy nie ma żadnego problemu. Projektanci Atari nie zakładali, że do złącza kartridża ktoś będzie wtykał bez żadnych buforów po kilka kartridży jednocześnie, a sam też żadnych buforów na magistralach nie zrobił, więc jest to ewidentnie wina Atari i oszczędności w jego produkcji.

981

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor, nie drąż, widzisz przecież, że tu nic konkretnego się nie dowiesz, a Pin nie ma nic w tym temacie do powiedzenia, tylko jak zwykle se musiał napisać cokolwiek. Po prostu nie lubi MyDOS, więc lepsze są wszystkie pozostałe DOS-y i tyle. Aha, oczywiście na czele z sdx.
Jak dla mnie MyDOS jest jednym z najlepszych dosów. Niemniej jednak po co w ogóle pełnoprawny dos do gier? Lepiej jakiś gamedos zastosować, czy tam inną ładowaczkę.

982

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak jak mówisz. Z tych kompów które wymieniłeś moje porady dotyczą XL/XE/ST/STE/Amig 500/600/1200 - z tych wszystkich obowiązkowo A600/A1200, reszta tylko jak potrzeba.
Nie wiem natomiast jak jest w Macintosh'ach, bo nie miałem nigdy.

983

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Pin, to wsadź sobie z powrotem oryginalny 74LS08 i wtedy sprawdź. Jeśli robiłeś jeszcze inne podchody tego typu, to też je cofnij i wtedy sprawdź. Chodzi o zwykłe rozdwajacze na port kartridża, o przelotowe kartridże (np. sdx). I nie chodzi o to, że z nimi coś jest nie tak, tylko o to, że na jednej Atarce to działa dobrze, a na innej już niekoniecznie.

984

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor, spokojnie, w moim przekonaniu dely zwrócił uwagę wszystkim kolektywnie, ja przyjmuję do wiadomości, ostatnio sporo się przepychaliśmy w innych wątkach, może czasem każdy musi trochę się wyszumieć i na razie wystarczy.

A która wersja gry formatuje, a która nie formatuje? Sikor, pisałeś coś o źle spiraconej. Potrafisz wskazać która jest źle, a która dobrze? Mam w swojej kolekcji tą grę, wolał bym wiedzieć czy wersja jest ok, nie chciał bym się kiedyś przekonać jak będę miał ją na składance na dyskietce 720kB :)

985

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A no tak... z tego wszystkiego zapomniałem sam po co wszedłem w ten wątek. A wszedłem bo temat mnie zainteresował. Już kilka razy czytałem o sytuacjach, że komuś nagle stacje w różnych okolicznościach zaczynają formatować ni stąd ni zowąd dyskietkę. W jakich sytuacjach może się coś takiego zdarzać, i czy jest możliwość, że się to zdarza z powodu wystąpienia jakiegoś błędu, czy właśnie tak jak tutaj mamy do czynienia z jakimś rodzajem zabezpieczenia, gdzie kod programu (gry) coś tam sprawdza i wtedy formatuje dyskietkę "za karę"?

986

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

@Pin, ale Ty właśnie wszedłeś w polemikę, a nawet więcej, sam ją zacząłeś zaraz w drugim poście. Powiem jeszcze więcej, w całym wątku Twoich postów jest najwięcej, a nie powiedziałeś kompletnie nic. Ktoś mógłby omyłkowo pomyśleć czytając forum, że ponad 10tys postów stanowi jakiś autorytet :)

987

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin, jak byś czytał najpierw (po kolei), a dopiero następnie pisał, to byś sobie przeczytał to co napisałem xxl-owi troszeczkę tylko wyżej w poście 351. Na tym się oparł, i jest to fakt, chociaż sposób jego (tego faktu) wykorzystania przez xxl-a jest taki jak zwykle, ale do tego zapewne wszyscy już przywykli :)

988

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Poczekamy, zobaczymy :) W każdym razie perspektywa alternatywnych muzyczek na SONari w grach jest kusząca. Sugerował bym jednak iść w kierunku takim, żeby gry miały opcję wyboru na czym ma grać muzyczka, żeby znowu nie było kolejnej ankiety kto dysponuje jakimi kartridżami i dlaczego :)

989

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Że GW, to ja też nie wiedziałem. Wiem tylko, że xxl robi player do SONari, bo testowałem go dla niego. Fajne to, bo zajmuje w ramce mniej czasu niż player do RMT, więc można robić muzykę w grach sobie pod YM/AY. Testowaliśmy to z SONari, a później to tylko wiem, że xxl coś pisał, że PokeyMAX chce testować.

990

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W SONari też. Od tego zaczął.

991

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Noo, fajnie, ale czy limitowana wersja GW na kartridżu będzie wydana w postaci np. kartridża przelotowego, żeby się dało podpiąć jednocześnie SONari? Musisz wiedzieć też, że podpięcie dwóch kartridży na raz do Atari, czy to przez przelotowość jednego z nich, czy też przez jakiś rozdwajacz/splitter, powoduje niestety na niektórych Atarkach błędy w komunikacji z SONari i objawia się to śmieceniem w dźwięku. Tam są trochę problematyczne kwestie timingowe na złączu kartridża i jak się podpina coś więcej niż jeden kartridż, to potrafią się dziać jaja czasami. To dlatego ucieszyłem się, że robisz granie na SONari bez żadnej sparty i innych cudów. Gra odpalona z normalnych nośników SIO może korzystać z portu kartridża, w którym siedzi SONari na wyłączność, a wtedy mamy w zasadzie pewność, że wszystko dobrze zagra.

992

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W STE standardowo zawsze zasilacz jest cieplejszy. Nie wiem dlaczego, ale tak z obserwacji zauważyłem. Norma.
W ST/STE jak komp chodzi stabilnie, nic się nie wiesza, nie śmieci po ekranie, kondensatory nie są spuchnięte i nie wyciekają, to nie ma sensu ruszać wg mnie.

Ja o tym "niemasensuruszaniu" piszę nie bez powodu. Jakieś dwa-trzy lata temu kupiłem sobie miernik do kondensatorów, taki który oprócz pojemności pokazuje esr i szereg innych parametrów. Zrobiłem sobie sesję z kartonem różnych kondensatorów pochodzących z odzysku z różnych sprzętów. Pomierzyłem kondensatory wylutowane z płyt Amig, Atari, a także kondensatory nowe. W ów kartonie była spora ilość kondensatorów pochodzących z wylutu ze starych sprzętów audio/video, z jakichś magnetowidów z lat 70-80tych itp. Okazało się, że najlepsze parametry trzymają właśnie te kondensatory najstarsze:-) One mają dziś lepsze parametry niż te, które sa nowe, świeżo kupione. Kondensatory z Amig i Atari też trzymały nadal swoje parametry. Oczywiście w kartonie znalazło się też kilka takich, które nie miały w ogóle pojemności, ale generalna reguła była taka, że kondensatory się nie zestarzały, oraz że stare pochodzące z markowych sprzętów, pomimo, że pracowały już latami i że są stare, to nadal są lepsze niż nowe. Taka ciekawostka.

993

(35 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Oczywiście że niszowe. Na świecie jest blisko 8mld ludzi, chyba zdajesz sobie sprawę, że Twoje posty docierają tylko do niewielkiej ich części? Można w zaokrągleniu nawet przyjąć, że o istnieniu jakiegokolwiek forum związanym z Atari wie około zera populacji.

994

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dzięki. A ta xbiosowa jest już zamknięta, czy po prostu już głosowałem w niej, tylko nie pamiętam? To dla mnie ważne, bo chciałbym się upewnić, że głosowałem we wszystkich najważniejszych ankietach :)

995

(35 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Zagłosowała już większość Atarowców! Jest dobrze :)

996

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

lopez napisał/a:

Być może to dlatego, że A600 ma mniejszą obudowę i się bardziej grzeje? nie wiem, ewentualnie A600 to był budżetowy komputer i C= oszczędzało jak się tylko dało.

Nie lopez, tak jak napisałem wcześniej, była jakaś skucha na etapie projektowania kondensatorów, a ściślej mówiąc problem był z elektrolitem w nich używanym i są to partie kondensatorów z kilku lat i to z kilku fabryk. Chodziło o to, że ten elektrolit był na tyle żrący, że stopniowo przegryza obudowy kondensatorów. Nie ma znaczenia czy Amiga będzie używana czy nie będzie, nawet jak sobie leży, to tam ten elektrolit pracuje cały czas nad wydostaniem się z obudowy kondensatora, a następnie nad płytą główną pod kondensatorem, więc na początku tego nie widać. Jak kwasior wylezie już na zewnątrz na tyle mocno, że widać go na większych połaciach płyty, to trudno już taką płytę naprawić.
Gdzieś w necie jest opisana ta wielka afera kondensatorowa, nawet na wikipedii kiedyś coś o tym czytałem, są też artykuły, ale nie chce mi się szukać już teraz, kto ma chęć, ten znajdzie.

997

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wymiana kondensatorów na zapas, tylko dlatego że minęło ileś tam lat nie jest uzasadniona w każdym przypadku.
I tak w przypadku Atari XL/XE/ST jeśli nie dzieje się nic objawowo, co by mogło wskazywać na winę kondensatorów, to nie ma sensu ich ruszać. To samo dotyczy się Amigi 500.
Natomiast w wypadku Amigi 600 i Amigi 1200 obowiązkowo należy wymienić kondensatory jeśli nie były nigdy wymieniane, i to należy to zrobić jak najszybciej.
Kwestia rozbija się o to, że w Amigach tych były stosowane wadliwe kondensatory (chodzi o skład elektrolitu), które po latach wyciekają niszcząc płytę i ścieżki na niej w sposób nieodwracalny. Nie ma tutaj opcji _czy_ one wyciekną, a jest opcja _kiedy_ wyciekną.
Jeśli chodzi o sam typ kondensatora, to zdania są podzielone, ale ja uważam osobiście, że trochę w tym jest mistycyzmu czy te kondensatory będą elektrolityczne, czy tantalowe czy jakie tam. Po prostu należy zastosować kondensatory przyzwoitej jakości i tyle, nie odpowiem konkretnie które, ja używam takich jakie akurat mam, czy tam jakie mi się trafią i nie ma problemu.

998

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Oddałem głos na xbios. A gdzie jest ta ankieta, mógłby ktoś podlinkować?

999

(35 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Bardzo ciekawa ankieta. Wynika z niej, że dobrze robię testując grę podczas programowania na defaultowej konfiguracji emulatora.

No ok. Napisałeś, że odpowiedź na moje pytanie jest w ostatnim poście grzybsona. Odszukałem i stoi tam tak:

grzybson napisał/a:

Jacques chciał poznać stan faktyczny posiadania Atarowców.

Dziękuję za odpowiedź, wszystko już wiem. Nie rozumiem w takim razie dlaczego obruszasz się na nazywanie rzeczy po imieniu. Podtrzymuję też wszystkie pozostałe swoje wnioski na temat tej ankiety tutaj i odrębnie na atariage.