Hmm, dławik przy pamięci? Przedzwoniłeś linię?
Który dławik? Sprawdziłem przejścia do shiftera, bo tam idzie sygnał "na czysto" oraz do buforów 74LS373/74LS244 i jest OK.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Steem SSE 4.2.0 już dostępny Nowa wersja emulatora Steem SSE z istotnymi usprawnieniami i nowościami
Powrót Head Over Heels! Thalamus zapowiada Return to Blacktooth - kontynuację klasyka na Amigę i Atari ST
Silly Venture 2k25 SE - już wkrótce! Tylko do 21 lipca możesz zamówić koszulkę z okazji SV 2k25 SE
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
atari.area forum » Posty przez perinoid
Hmm, dławik przy pamięci? Przedzwoniłeś linię?
Który dławik? Sprawdziłem przejścia do shiftera, bo tam idzie sygnał "na czysto" oraz do buforów 74LS373/74LS244 i jest OK.
Wylutowałem całą pamięć. Wszystkie 32 kości. Połowa okazała się uszkodzona - ale nie według schematu, po prostu popadały. Zasadziłem podstawki, dobre kości włożyłem w piedwszy, dolny bank w nadziei, że komputer wstanie jako 520-ka ale nie wstał. Doszedłem tylko do tego, że mam obraz taki jak ponizej:
Dodatkowo, jak włożę diagrom to mam taki obraz:
Ten pasek odpowiada bitowi 8 (jak wyciągam inne kostki to pojawiają się nowe paski ale jak wyjmuję tą jedną to nic takiego się nie dzieje). Ale ta kość pamięci na pewno jest sprawna. Nie mam pojęcia co z tym dalej robić. Płyta na razie idzie na półkę i pewnie będzie na części bo nie mam już do niej siły. Chyba, że jest coś jeszcze co mógłbym sprawdzić.
Jeśli mnie intuicja nie myli to tu jest wersja pod multijoy: http://atarionline.pl/v01/kazip.php?ct= … Cmj%29.atr
Najwyraźniej mój nie ma - mam taki na białym PCB, którego w ofercie Lotharka już nie ma niestety.
Biały ekran w białej ramce mam właśnie. Ale wychodzi na to, że RAM jest swoją drogą walnięty. Na razie zmieniłem 7 kości i szukam jeszcze jednej, zdaje się (diagrom wyświetla już tylko jeden czerwony pasek). Niestety, ni wiem która to bo oscyloskop pokazuje sensowne zachowania dla wszystkich kości.
[edit]
19 wylutowanych kości później ostatecznie wywaliłem 7 wadliwych kości z dolnego banku i 1 z górnego a potem skończył mi się luźny sprawny RAM. Muszę kupić więcej kości i wtedy przymierzę si do pozostałych 15-tu. Na razie płyta dalej nie wstaje chociaż diagrom czasami wypycha jakieś krótkie teksty na wyjście. Ale nic konkretngo i do menu nie wchodzi. Wiem już, że te paski podczas startu można częściowo przetłumaczyć na to, które bity/kości są uszkodzone. Problem w tym, że to ni jest "po kolei" oraz najwyraźniej uwalone kosci z drugiego banku powodują dziwne zachowania niewykrywane przez diagom - on "wie", że coś jest nie w porządku ale co to już nie umie stwierdzić.
Mam wrażenie, że to ROM. Jakiego typu kości są użyte w przypadku TOS-u na 6-ciu kościach? 27256? Na kościach jest, że 23256 ale to chyba to samo będzie (tylko nieprogramowalne).
[edit]
Wyczyściłem piny kości ROM i sytuacja zmieniła się na taką. Chyba muszę wymienić jeszcze podstawki. To już jutro.
No niestety, nie ma objawów życia na szeregówce (inny STF z cartem ładnie się łączy i działa).
Dla testu przełożyłem kości MMU i GLUE do innego STF i wygląda na to, że są sprawne bo ten drugi komputer nie miał problemu z wystartowaniem. Wcześniej sprawdziłem też Shifter i DMA bo te są w podstawkach. Muszę szukać dalej - szkoda, że się na tym lepiej nie znam ;-)
Jakie parametry połączenia ustawić? Kabel mam rozłożony na stałe więc to nie problem. Tylko muszę minicoma ustawić. Po południu spróbuję.
Można zamknąć. Shifter na szczęście jest sprawny - wyszło po weryfikacji w innym kompie.
Ups. to jest jakaś poważniejsza usterka. Jaki model Ataryny? Ekran z cartem czy bez?
To jest z cartem. Bez carta mam biały ekran. Generalni na początku płyta nie wstawała wcale, nie miałem nawet sygnału video. Wyczyściłem co się dało (w podstawkach było MMU i GLUE uwalane jakby leżało w mule na dnie jeziora oraz shifter) i trochę wstało - znaczy, komputer pokazał biały jednolity ekran. Obrazek powyżej jest po włożeniu w takim momencie carta diagnostycznego. Jestem przyzwyczajony, że takie rzeczy zwykle oznaczają jakiś raport błędów z pamięcią (diagrom do Amig coś takiego pokazuje, cart diagnostyczny DeadTest dla C64 pobłyskuje ekranem raportując walnięte kości). Ale tutaj nie mam żadnej dokumentacji dlatego pytam, czy takowa jest.
Generalnie - pacjent sprawia wrażenie bycia idealnym kandydatem na użycie tego carta ;-)
Czy jest jakiś manual do używania carta diagnostycznego? W szczególności, czy te paski mówią coś o ewentualnych uszkodzeniach (walnięta pamięć np.)? Próbuję uratować płytę STF ze złomu.
Pomysł :-D
Ja mam ale daj mi kilka godzin.
Cena też kozacka.
Nie wiedziałem, że w Simple Stereo jest Covox. Mówię o tym od Lotharka, co to już od jakiegoś czasu nie jest dostępny.
I think I'd prefer just a part of it capable of mixing 2 stereo inputs into one stereo output. Something small enough to be put into the machine. And cheaper.
Mam komputer, w którym jest założone Simple Stereo. Chciałbym założyć do tego Covoksa (wersja pod PIA). Simple Stereo ma swoje piny wyjścia, Covox ma swoje. Nie uśmiecha mi się mieć na obudowie kilka gniazd, każde na innego grajka bo to nie ma sensu - nie mam zewnętrznego miksera, w który mógłbym to powpinać osobno. Chciałbym mieć wszystko razem. Tylko jak? Poradźcie proszę, jak to spiąć ze sobą, żeby było dobrze i żeby niczego nie spalić.
Tylko o trafak trzeba się upominać. Zamówiłem, czekałem z miesiąc - i nic. Dopiero jak się upomniałem to przysłali.
No... taki jak amigowy. Przydzielasz obrazy do slotów, które potem możesz sobie zmieniać przyciskami. Tylko jeśli nie masz wyświetlacza alfa-numerycznego a jedynie ten cyferkowy to musisz pamiętać, który slot co zawiera bo nie ma opcji, żeby to podejrzeć bez wejścia w loader. Musiałbyś do nas do Hackroomu kiedyś podjechać to bym pokazał bo tam takie coś mam. Ale nie polecam.
[Edit]
Tu masz trochę screenów jak to wyglądało: https://forums.atariage.com/topic/28851 … lp-please/
Świetny patent z tym wyświetlaczem. Strasznie mi tego brakuje.
ten loader jak się wywołuje? na STe po boot-ie jest?
Można i wtedy nie trzeba nic przerabiać. Ale jak dla mnie to to bardzo ograniczające jest i wolę wersję, gdzie wszystko robi się przyciskami lub encoderem - wszystko co potrzeba wyświetlane jest na ekraniku. I ty właśnie objawia się siła powyższego rozwiązania z wysuwanym ekranem bo normalnie to ciężko cokolwiek zobaczyć niestety :-/
Są ale trzeba sobie wydrukować. Np. to:
https://www.thingiverse.com/thing:3939386
https://www.thingiverse.com/thing:4902090
https://www.thingiverse.com/thing:4934355
Pogadaj z Kubą, niech ci wydrukuje - chyba, że nie podpasuje pod obudowę w twoim STe. Encoder się znajdzie, złożymy idealny zestaw.
Ta ramka i Gotek z pierwszego załatwia sprawę na 90%. Żeby było zupełnie wygodnie, przydałby się jeszcze jeden przycisk ale jego trzeba dodać i zamocować osobno. Przyciski lewo/prawo do zmiany obrazu masz tu wyprowadzone ale brakuje przycisku zatwierdzania. Oprogramowania co prawda posiada możliwość ustawienia funkcji "autozatwierdzania" ale moim zdaniem to nie jest wygodne.
Najwygodniej byłoby zastąpić wszystkie przyciski encoderem - jakby co to do zrobienia, nie ma problemu.
Ad.1. Działa od ręki
Ad.2. Zależy jak chcesz zamocować - ramka pomaga w mocowaniu i ułatwia używanie ale niezbędna nie jest.
Ad.3. Wyświetlacz z cyferkami - lepiej by go było wymienić na taki z napisami.
Zauważyłeś, że nagrywasz ba "sbd" a nie na "sdb"?
Otworzyłem. CPU jest na podstawce, DMA chip C100110-001, tez na podstawce. To nie jest taki z ST?
Ale to znaczy, że możemy szybko podmienić procka i sprawdzić, czy to nie rozwiąże sprawy :-D
atari.area forum » Posty przez perinoid
Wygenerowano w 0.125 sekund, wykonano 23 zapytań