Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 42 z 49)
Ostry rysik z węglików, albo dobrej stali narzędziowej, dobre mocowanie płyty, mocna listwa wzdłuż krawędzi cięcia. Zrobić głęboką rysę po obu stronach i złamać.
Nabijacie się z gościa, a facet jest cenny jak pierścionek po prababce. Co my, znając Atarynkę dłużej niż własne żony, możemy jeszcze wymyślić? Nowe, lepsze rozszerzenie RAM zintegrowane z RTC? Tymczasem nasz bohater jest:
a) bezrobotny, zatem ma dużo wolnego czasu.
b) wielu rzeczy nieświadom, więc i tego, czego się na Atari zrobić nie da
c) pełen zapału i dobrych chęci
c) uparty i nie zniechęcający się byle przeszkodami
Zobaczycie, że kiedyś uda mu się podłączyć antenę satelitarną przez gniazdo joysticka i zmusić POKEY do komunikacji przez Bluetooth. ;)
Tak mniej więcej wygląda tworzenie obrazu w trybach GTIA. Zbadane w gołym 800XE, GTIA z datą 9038, w gr.9 i 11. Wskazana byłaby weryfikacja.


Płytki zamówione. Ze dwa tygodnie potrwa.
Do komputera ze sprawnym GTIA nie ma po co tego zakładać, bo niczego nie poprawi. Sygnały synchronizacji, nie licząc możliwości analogowej separacji CSYNC, można odtworzyć bardzo precyzyjnie. VSYNC bezpośrednio z sygnałów AN0 AN1 i AN2, a HSYNC - z przerzutnika ustawianego opadającym zboczem CSYNC i kasowanego licznikiem do 16, taktowanym F0O.
OK. To mi na razie wystarczy. :)
Obciążalność statyczna wyjść ANTIC-a jest faktycznie niewielka, bo tylko 1 bramka standard TTL (100uA/1,6mA), czyli 4 bramki TTL LS. Ale gdyby tylko ten jeden 74LS175 na nich powiesić, nie byłoby jeszcze problemu. Mnie w każdym razie nie robi wielkiej różnicy, czy będzie 174 czy 175. Taką zmianę w układzie mogę zrobić.
Cena zależy od zamówionej ilości i od wyboru firmy od płytek. Najczęściej małe serie prototypowe robię w firmie Satland z Gdańska. Przyzwoita jakość, ładna maska, ale raczej niezbyt tanio. Przy 50 szt. po 9zł/szt, a przy 100 niecałe 8 zł. Kiedy jednak w grę wchodzi zamówienie o wartości rzędu 1000zł, zamawiam płytki na Tajwanie. Znam tam firmę, z którą współpracuję od wielu lat. Nikt w Polsce nie ma takiej technologii, a za 1000zł zrobiliby jakieś 200, może 300 szt.
Trochę gorszej jakości płytki można zamówić w Warszawie. Ok. 7,5zł/szt przy 50szt. Nie wiem, gdzie Candle zamawia płytki do VBXE. Może tam zrobiliby taniej?
Mogę. Jeśli zrobi się duże otwory na podstawkę typu Carrier, głęboko wpuszczaną w płytkę:

Wtedy z pinami bez dystansu powinna się zmieścić w 11 mm.
To zależy od wykonania. Licząc podstawkę w płycie komputera (4mm), grubość płytki (1.5mm), GTIA wlutowanego w płytkę (5.5mm), i szpilki wlutowane bez plastikowego dystansu - ok. 11 mm nad powierzchnię płyty. Najbardziej płasko (bez podstawki w płycie głównej) - ok. 8 mm. Najgrubiej - dwie podstawki i szpilki z 2,5mm dystansem - 16.5 mm. W razie konieczności płytkę można zrobić na laminacie 1mm lub nawet 0,6mm. Tylko byłaby trochę droższa.
To wcześniej wybierz się do mnie. :)
Nie ma sprawy. Przez Draca możemy przekazać, o ile się w ogóle wybiera. Na liście obecności go nie ma.
Ostateczny, kompletny schemat:

Forma schematu wynika z idei przejściówki, czyli płytki zawierającej cały układ, podstawkę pod GTIA i złącze szpilkowe do wlutowania bądź wetknięcia w podstawkę po GTIA na płycie komputera. Projekt płytki (22x52mm) jest już gotowy, więc jest parę możliwości:
1. Każdy rzeźbi sobie układ na piechotę, według schematu.
2. Zbieramy zamówienia chętnych na płytki (jeśli się znajdą) i liczymy, ile będą kosztować. Jeśli koszt wypada akceptowalny, przyjmuję kasę i zamawiam u płytkarza. Każdy dostaje zamówione sztuki, lutuje sobie i z głowy. Ewentualnie w czynie społecznym mogę zmontować kilka sztuk dla dwuleworęcznych ;)
3. Zbieramy zamówienia chętnych na płytki i szukamy chętnego do zmontowania ich na gotowo (ja sam nie bardzo mam czas i ochotę montować większej liczby). Liczymy, ile będą kosztować razem z montażem, przekazuję mu zbiory Gerber/Excellon i on zbiera kasę, zamawia, montuje, uruchamia i wysyła.
Co robimy?
Doskonale. Mam 5 kontrolerów na zbyciu - 2x VL1772 (VLSI), 1x WD1772 (WesternDigital) i 2x WD1770. Wobec tego proponuję taką zamianę:
xxl - 1 POKEY
jell - 2 POKEY-e
zaxon - 1 POKEY + 1 FREDDIE
U Grzybsona raczej nie będę, więc proponuję przesyłkę listem poleconym. Jeśli akceptujecie taką formę, poproszę o adresy na mój e-mail. Wypada ustalić jeszcze, które kontrolery dla kogo. Macie jakieś preferencje?
Zrobiłem sobie remanent w scalakach i wyszło, że mam kilka sztuk w zasadzie zbędnych już WD1770 i WD1772, za to brakuje mi (przynajmniej) dwóch POKEY-ów i (przynajmniej) jednego FREDDIE-go. Ewentualnie przy zamianie mogę dorzucić jeden POKEY ze zwalonym portem szeregowym. Jakby ktoś chciał poświęcić sprawnego POKEY-a na stereo, niech lepiej odda go w dobre (znaczy się - moje) ręce. :)
Na 100% jest to cecha sprawnego GTIA. Niestety, nie znika w zmodyfikowanym układzie. Wzorcowe przebiegi poniżej - pokazują niezbędne do wyrównania szerokości pikseli wypełnienie sygnału OSC (przebieg fioletowy) i granice dopuszczalnego przesunięcia fazy sygnału zegarowego 74HCT175 (przebieg żółty).

Dzięki za gratulacje. Sprawdziłem, że prążki pionowe między 4 a 5 i między 8 a 9 pasem szarości to nie wina CD4050. Występują tak samo w innym kompie z 74HC4050. Wszystko wskazuje, na to, że to jednak cecha GTIA.
Grzać się trochę grzeje, ale nie tak bardzo, jak CPU. Pasków o najmniejszej luminancji nie widać, bo aparat nie dał rady złapać pełnej skali jasności. ZTCP w sprawnych GTIA był cienki pionowy prążek, ale między 8 i 9 paskiem.
W komputerze, z którego pochodzi zdjęcie, siedzi właśnie 74HC4050. I nie tylko, bo dodatkowo tranzystor wyjściowy jest wymieniony na BFR183 - daje kilka razy szybsze zbocza.
Wszystko razem do kupy:

Układ dopasowania wypełnienia z dwoma inwerterami i diodą, GTIA z datą produkcji 9119.
Wygląda na to, że na grafikę HIRES nie ma wpływu współczynnik wypełnienia sygnału FO0. Regulacja w granicach 10...72% nie powodowała zmian w proporcji szerokości pikseli. Powyżej 72% zaczyna się zrywanie synchronizacji poziomej. Natomiast współczynnik wypełnienia OSC ma bezpośredni wpływ na tę proporcję. Niestety, nie jest to tylko wina kiepskiego kształtu samego OSC, więc proste przepuszczenie go przez bramkę Schmitta nic nie daje. Wewnątrz GTIA musi być znacząca różnica między czasem propagacji zboczy opadających i narastających. Sygnał OSC na wejściu GTIA powinien mieć wypełnienie ok. 42% - wówczas dopiero piksele są równe. Synchronicznie, korzystając z dostępnych sygnałów, takiego wypełnienia uzyskać się nie da. Poniżej trzy przykłady, jak można to zrobić:

Wartości elementów RC rzeczywiste, sprawdzone w układzie. Przykład z bramkami HCT132 sprawdzony tylko wirtualnie - na symulatorze. Czas propagacji przez bramki można określić tylko w przybliżeniu, więc może dobrze chodzić, ale nie musi.
Pozostaje sprawdzenie obu modyfikacji razem, a w kolejce czeka już FGTIA. Może uda się odtworzyć brakujący bit luminancji?
Specjalne podziękowania dla KMK za przygotowanie na cito testu GTIA do uruchomienia z kartridża.
Różnica w szerokościach linii na ekranie jest znacznie większa niżby wynikało to z wypełnienia FO0, więc poprawa powinna być znaczna. Choć oczywiście lepiej byłoby tak:

Fazę trzeba by dobrać przy uruchamianiu.
Bardzo ładnie. Wobec tego zostaje tylko ten nieszczęsny hires. Ze 100% pewnością można by to zrobić na sposób Bewesoft, czyli tak:

Jednak trzeba do tego dwóch dodatkowych scalaków, układ się komplikuje, a ubocznym efektem jest dodatkowe przesunięcie luminancji względem koloru (na szczęście najwyżej o pół cyklu).
Jak masz czas i chęci, to sprawdź też AN2, bo jak pisałem nie jestem pewny wyniku mojego sprawdzenia.
Pavros:
W wolnej chwili zamierzam poeksperymentować zarówno z przesunięciem fazowym, jak i zmianą współczynnika wypełnienia sygnałów zegarowych OSC i FO0. Dwa uniwibratory w LS123 pozwolą regulować płynnie oba parametry. Zatrzaskiwania także AN2 próbowałem, ale bez pozytywnych rezultatów, z tym, że zbiegło się to z uszkodzeniem GTIA, więc jest jeszcze do sprawdzenia. Sprawę bramki wtrąconej w D0xx znam, ale to raczej fałszywy trop. W późniejszych rewizjach to połączenie jest już na płycie. Chyba, żeby właśnie pogarszało sytuację. Sprawdzić to akurat nietrudno.
Ale tu faktycznie przydałoby się parę dodatkowych, wadliwych GTIA, zwłaszcza z serii 91xx, do eksperymentów. Gdyby komuś nie było żal pozbyć się jakiejś posiadanej sztuki, lub choćby zaryzykować wypożyczenie, niech da znać.
Pajero: raczej 74LS175.
Oko Cię nie zawodzi. Sprawdziłem, że pojedyncze jasne piksele w SysInfo potrafią mieć 75ns i 155ns. Może być tak, że wadliwe GTIA mają wyższy próg przełączania. Można by to spróbować poprawić, zmieniając w odpowiedni sposób wypełnienie OSC. W chwili wolnej sprawdzę, czy w ten sposób coś się da zrobić.
Znalezione posty [ 1,026 do 1,050 z 1,216 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.040 sekund, wykonano 27 zapytań