1,176

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Grzebię przy ostatnio pozyskanym xe-gsie, ale niestety koncza mi się pomysły na jego naprawę. Sprzęt odpala,
pokazuje się ciemno brązowy ekran z dolnym i górnym czarnym marginesem. Bocznych marginesów nie ma. I tak stoi. Bez różnicy czy jest klawiatura, czy wciśnięty option, czy załadowany CART.

Na razie sprawdziłem nastepujące rzeczy:

ROM - sprawny - zawartosc romu sprawdzona w programatorze jak i w innym egzemplarzu - odpala.
MMU - sprawny - inny komp odpala z tą koscia,
RAM - kosci ok-  odpalają obie w innej maszynie,
PIA - ok, chodzi normalnie.

Na razie na tym stanąłem, bo nie chce mi się już wylutowywać kolejnych 40-nóżkowców.
Płyta wizualnie w bardzo dobrym stanie, nie widać żeby ścieżki były gdzieś pozwierane czy poprzerywane. Gniazdo carta też niepozwierane.

Na logikę wygląda, że GTIA I ANTIC są ok, bo jakis obraz się generuje z kolorem, górny i dolny margines swiadcza, że chyba ANTIC normalnie zaczyna tworzyc obraz... Ubity pokey raczej nie zatrzymuje maszyny w ten sposób.

Wylutować Proca do sprawdzenia? Bo Fred wedlug mnie odpada - raczej bylby wtedy czarny pusty ekran, albo zupełnie nic.

1,177

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

C061991 to freddie. Ten układ często się uszkadza gdy komp ma  ubite pamięci RAM. Myślę, że raczej będzie ok, z tego względu że jak jest uszkodzony, to maszyna nie wstaje w ogóle (on generuje odświeżanie RAMu etc). Niemożliwe, by odpalił się w takim wypadku self-test i jeszcze z powodzeniem przeszedł sprawdzenie ramu.  Jak masz inny egzemplarz to próbnie można podmienić, ale nie sądzę żeby to coś dało.
Ten układ o którym pisałem wcześniej (C061618), znajduje się tuż pod plastikową osłoną gniazda cartridgea (w obu wersjach plyty 800xl tzn. z fredem i bez) po lewej stronie od niego są 2 kondensatory elektrolityczne. Ma 20 nóżek (jedyny taki w 800-ce). Zdaje się, że bywa też oznaczony jako "PAL 16 2" czy coś takiego. Może być też tak, że przepaliła się któraś ze scieżek sygnałowych do niego i nie załącza właściwych obszarów pamięci, ale to chyba mało prawdopodobne.

1,178

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zobacz, czy odpali się komp bez cartridge ale włączany z wcisniętym klawiszem option. Jesli wskoczy self-test, to spalił się rom z Basicem.
Jest to nawet dość prawdopodobne, sądząc po sposobie w jaki doszło do uszkodzenia.
W każdym razie skoro wchodzi do self-testu w ten czy inny sposób, to można sądzić że RAM i OS-Rom są raczej k. Ewentualnie coś nie tak z
mmu czyli kością Co61618 który przełącza odpowiednio obszary pamięci i coś mu nie wychodzi jak trzeba.

1,179

(1 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Witam,
ostatnio przegladalem swoje 800-ki i ze zdziwieniem odkryłem, ze jedna z nich ma troche inna obudowe wewnatrz - brazowa nakladka nie jest przykrecana wkretami, tylko trzyma sie na zatrzaskach. Co ciekawe, na kremowej czesci obudowy wewnątrz jest wyrazne logo wytwórcy - CHELCO i rysunek stylizowanych piorunów. Tak samo oznaczono dolną część obudowy. Jest to jedyny egzemplarz tego typu jaki dotychczas widziałem. Pozostale maja tylko kody rewizji i numery matryc.
Czy ktos ma może jeszcze jakies egzemplarze z logiem podwykonawcy(?), jakich wytwórców jeszcze mozna sie spodziewac?

1,180

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, spróbuję założyć eproma z Hyper XF. Obaczy sie, co wtedy.
Jesli jednak ta stacja byla w normalnej sprzedaży, jako dzialajacy sprzet do Atari to jestem w szoku. Od biedy nadaje sie do testow jako jakas wstępna wersja beta. W dawniejszych czasach, po uzbieraniu tych 200 marek czy 150 dolców i kupieniu takiego złomu pozostawało chyba zalać się tylko łzami.

1,181

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oczywiście okrągły i czerwony LED.

1,182

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam, wpadła mi w ręce Xfka, ale nie jestem pewien, czy działa poprawnie.
Mianowicie, pod Qmegiem, czy też pod zwykłym OS-em ta stacja potrafi się zbootować z dyskietek sformatowanych tylko w Single Density. W ED czy DD nie daje rady - próbuje, ale nie jest w stanie rozpoznać gęstości. Co dziwne, pod SuperDosem, jest w stanie przestawić się (nie zawsze, ale prawie zawsze) na właściwą gęstość i wtedy poprawnie czyta i zapisuje dyski w innych gęstościach. Po rozpoznaniu w dosie gęstości i np resecie mogę w Qmegu normalnie odczytać katalog i cos z niej odpalić, czy też zbootować taką dyskietkę. Po wyłączeniu stacji, bądź wsadzeniu dysku w innej gęstości znowu nie widzi innych formatów niż SD. Napęd to Chinon z czerwoną diodą.
Dyskietki zapisane w tej stacji dają się normalnie odczytać, np przez LDW czy 1050.

O co może tu chodzić? PS. głowicę i mechanizm czyściłem, ale nie wydaje się, by miało to wpływ na jej pracę, jak załapie gęstość to czyta i pisze prawidłowo.

1,183

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

mam kilka kompow 800xl, oraz pare 65xe i pokrewnych. Zauważyłem, że XL-ki mają najładniejszy, jednolity obraz (na wyjsciu monitorowym, przez modulator nie sprawdzam) natomiast wszystkie egzemplarze xe sa mniej lub bardziej niedoskonale.
A mianowicie, po wlaczeniu niebieskie tlo basica nie jest jednorodne, (jak w XL) tylko widoczne są pionowe prążki. Niektore maja je ledwo widoczne, a inne wrecz chamskie, wyrazne paski. Wygladaja, jak jakies regularne, analogowe zakłócenia tworzonego obrazu, na oko powtarzajace sie co około 4-5 pixeli hi-resu.  Najbardziej sa widoczne zdaje sie na niebieskim i zielonym tle.
W czym tkwi tajemnica ladnego obrazu w egzemplarzach xl? Czy mozna jakos zmodyfikowac XE zeby poprawic tworzony obraz?