1,301

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak sobie usiadłem wstępnie (na chwilę) do SMD-380 i w zasadzie oprócz potencjometru VR01 nie ma za bardzo czym na PCB pokręcić ani zmienić - taki kontroler. Ciekawe jest to, że dla innych sterowników FDD jest obecny pin ustalający prąd kasowania/zapisu, więc i tutaj tez powinno być coś takiego.

Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem ścieżkę ze sterownika do potencjometru, którego ślizgacz jest włączony na tranzystor SMD. Jeszcze tym nie kręciłem :D. Jakieś pole manewru jest. Pomierzę rezystancje i może spróbuję zrobić jakieś pomiary na żywca. Nie wydaje mi się żeby był to potencjometr, np. regulacji obrotów - od stabilizacji tego jest rezonator ceramiczny/kwarc oznaczony XT01 w dole płytki. Jak widać - jest zadziwiająco mało elementów.

epson

Problemem jest też to, że nie ma dostępnych danych układów Seiko-Epson

SF9200K, SF9900, itp. to układy tego producenta.

Rozrysuję ten kawałek z potencjometrem. Być może coś się uda wywnioskować. Inne układy kontrolerów sugerują właśnie podobny układ regulacji prądu kasowania/zapisu.

1,302

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@ _tzok_

Mam wolny i raczej sprawny napęd EPSON SMD-380. Spróbuję w wolnej chwili ogarnąć pinologię sterownika FDD.

Pozdrawiam

1,303

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl - wyobrażasz sobie takie ładowanie w Atari? Ładne PCM - rotfl!

Poza tym Paula, o ile wiem, tak jak i inne układy Amigi, śmiga w DMA. Taaaaaa Sikor - drocz się drocz :D

1,304

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor napisał/a:

@tOri: to kiedy cart z 8364? :D Koniecznie w mojej obudowie - to się zrobi krótką serię ;)

Ech...tego to się jednak "nie da". Paula Atarynkę zje na śniadanie.

1,305

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl - dzięki za recenzję i opis subiektywnych odczuć w odbiorze zarówno SlightSIDa jak i NOMari oraz wykonanie zrzutów porównawczych.

Także podziękowania dla pancio.net za testowanie modułu i krótki, konkretny opis.

Żeby rozwiać jakieś wątpliwości - NOMari nie jest konkurentem SlightSID. Nigdy nie był i nie będzie. To tylko kolejna wariacja na temat "czy się da".

Da się :D

1,306

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spellbound?

@xxl będą działać równocześnie byle nic nie odczytywało ze SlightSIDa

1,307

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

_tzok_ napisał/a:

Sęk w tym, że z moich prób wynika, że bez problemu można na flopie zapisać choćby i analogowy sygnał Audio. Na poziomie stacji nie ma żadnego timingu na poziomie sektorów, tylko utrzymuje 300 rpm, a całą resztę roboty "odwala" kontroler FDD w kompie. Sygnał MFM ma zakodowany zegar w sobie.

Jeśli chodzi o stacje HD, to w Atari chyba jedyną stacją HD był EPSON SMD-300.

Acha... Mogę być w błędzie chyba, że piszesz o napędzie typowo/wyłącznie DD, a HD PC może mieć trochę inaczej. Aż tak głęboko nie sięgałem.

Stacja Atari ST może być wyłącznie DD jaki typ jest najpopularniejszy? czego szukać? Kilka sztuk jakichś flopów mam.

Konkretna naprawa!
Skorzystam z doświadczeń przy reanimacji XC12
Dzięki!

1,309

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@_tzok_ - no właśnie te 2x więcej sektorów na ścieżce. Podejrzewam sprzętowe przełączanie taktowania sterownika FDD tak, żeby dane były zapisywane gęściej/rzadziej w zależności od stanu czujnika DD/HD. Kontroler w komputerze i sterownik FDD muszą "nadawać na tej samej fali" i do tego służy linia informacyjna <HD>

Jaką/którą stację Atari ST najlepiej wziąć "pod lupę"?

Mi się udało znaleźć kilka wskazówek i schematów (trochę od czapy)

popatrz na te dokumenty:

atari.myftp.org/FDD_docs.zip

nie za wiele ale jakiś tam schemat jest ;)

Jeśli bedę mieć konkretny sprzęt w ręku - zawsze mogę odtworzyć schemat

1,310

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl - taki bajer - niebieski "poweron". Wrzutka na prototyp ;-> mogłem zostawić zamknięte w obudowie ale zrobiłem otworek, a niech coś tam świeci. Efekt całkiem ładny moim zdaniem...Mogę się mylić ;p

1,311

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@uicr0Bee - niestety - czujnik stacji PC MUSI zostać zablokowany w trybie DD, gdy chcesz używać stacji w Atari, Amidze tak jak standardowej stacji. Inaczej standardowy kontroler w komputerze się nie dogada - "timingi" nie będą pasować.

Jak dla mnie - najlepszym rozwiązaniem powinno być takie:

- zablokowanie czujnika gęstości na DD
- wymuszenie większych prądów zapisu/kasowania poprzez zmianę elementów
- używanie od tego czasu do zapisu wyłącznie dyskietek HD

To ostatnie niekoniecznie musi być prawdą, ponieważ zmiana prądu może być na tyle nieduża, że nie będzie powodować błędów w trybie zarówno DD jak i HD. Z tego co zauważyłem dotychczas - różne sterowniki FDD (te w napędach) mają inaczej dołączane elementy zewnętrzne i bardzo prawdopodobne jest to, że mogą być takie, gdzie za prądy DD i HD odpowiada tylko jeden rezystor, a także takie, gdzie dwa rezystory na dwóch wyprowadzeniach oddzielnie ustalają prądy dla różnych gęstości. Jeśli blokujesz napęd w jednym trybie (DD) - to nie ma już w zasadzie żadnego znaczenia.

A w sumie takie pytanie:

Jakim napędem najlepiej zająć się na początek tej "zabawy"? Producent, typ? Może mam taki na składzie? Trzeba by wyciągnąć jakiś napęd np. z 1040STF?

1,312

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@perinoid

720K bez problemu powinno się dać nagrać również z poziomu DOS na PC nawet w trybie HD - to inna bajka niż przestawianie sprzętowe gęstości z czujnika DD/HD. Problem leży od strony właśnie Atari, Amiga i innych, do których masz np. wsadzoną stację PC, ewentualnie jest stacja DD, która nie daje rady poprawnie przemagnesować nośnika.

Uff...jest wiosna i nie mam obecnie czasu za bardzo dla hobby. Muszę się zająć otoczeniem domu :D Jak napisałem wcześniej - jeśli się znajdzie sprzętowiec, który to ogarnie - będzie świetnie. Na rozwiązanie ode mnie trzeba będzie poczekać, choć nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać. Jedynie różnorodność napędów (sterowników FDD) może sprawiać problemy, ponieważ dla każdego z nich będzie trochę inne rozwiązanie.

1,313

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

perinoid napisał/a:

Ciekawe może być jeszcze, czy taki np. KyroFlux albo Greaseweazle nagrywając obraz DD jako flux też sterują poziomem zapisu.

Nie sterują. Jest to sprzętowa właściwość zaszyta w układzie sterującym FDD "sprzężona" z czujnikiem DD/HD - czujnik DD/HD przestawia także taktowanie transmisji wewnątrz logiki FDD (AFAIK)

@uicr0Bee zapis na dyskietkach HD z zaklejonym okienkiem będzie zawodny. Co do samego okienka - jeśli zostawisz otwarte - napęd pozostanie w trybie HD i jest pytanie, czy kontroler w komputerze to obsłuży, ponieważ w tym trybie jest wymagana większa szybkość transferu danych i bez zmiany taktowania (zegara) kontrolera używanie trybu HD jest niemożliwe. Są dla Atari ST przeróbki taktowania i sterowania dla WD1772 02-02 pozwalające na pracę w HD. bez tego ZAWSZE w stacji PC należy zakleić okienko i wymusić tym pracę w DD.

Tak jak napisałem wcześniej. Można zrobić tak poprzez zmianę elementów, żeby zawsze zaklejać okienko (tryb DD), ale aby prądy były jak dla materiałów HD i wtedy zapis DD na dyskietkach HD będzie pewny i trwały. Ze względu na brak dokumentacji jest to problem typu "bruteforce". To zawsze wymaga dużo czasu na próby i wnioskowanie.

1,314

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

P.S. Nie napisałem tego wprost, ale problem polega na tym, że przy prądach dla dyskietek DD - dyskietki HD są "niedomagnesowane", a i co gorsza czasami mogą być "niedokasowane". I to, i tamto mają niebagatelny wpływ na jakość zapisu. Ja osobiście bym nie stosował dyskietek HD w stacjach DD (wiem, ponieważ to robiłem i najczęściej w związku z tym traciłem dane)

1,315

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@perinoid - trochę "niuchałem" temat i coś wiem.

dyskietki 3,5" (o problemie dyskietki HD 5,25" napisał prawie wyczerpująco _tzok_)

Jako, że materiał użyty jest twardszy magnetycznie niż w dyskietkach DD (ze względu m.in. na wyższą gęstość zapisu <drobniejsze cząsteczki ferromagnetyczne>) przy pracy w trybie HD (okienko HD otwarte) prądy w głowicach są wyższe - zarówno w uzwojeniu kasującym jak i w uzwojeniu roboczym. Przy przestawieniu napędu w tryb DD (dyskietka bez okienka HD) prądy te są obniżane do "standardowych wartości" dla materiałów bardziej miękkich magnetycznie (po to, aby nie wywołać zniekształceń poprzez przesterowanie domen). To cała tajemnica - dlaczego zapis na dyskietkach HD w stacji DD jest obarczony dużą niepewnością. Problemem jest uzyskanie danych technicznych układów kontroli stacji dysków (NEC, TOSHIBA, SONY, itd) Coś tam znalazłem i wiem na 100%, że za wartości prądów są odpowiedzialne elementy zewnętrzne. Które - kwestia prób i błędów? Wystarczy zmienić wartość jednego, bądź dwóch rezystorów i dyskietki HD zaczną być zapisywane w sposób pewny w napędach DD. Temat porzuciłem jako mniej interesujący ze względu na inne zagadnienia - brak czasu :) Sprzętowiec, który ogarnie ten "problem" ma szanse zapisać się trwale jako odkrywca metody przedłużenia użytkowania stacji dyskietek 3,5" ponieważ dyskietek HD jest na świecie jeszcze mnóstwo. Jeżeli zaś się nie znajdzie ktoś taki - może za jakiś czas podam rozwiązanie...

Powodzenia

( _tzok_ liczę na Ciebie! W sumie kawał świata liczy, hehehehehe )

1,316

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pajero - tak. WWW jest w domenie .pl i wpisywał informacje po polsku.

1,317

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@tebe - ale przeważnie tak było, że najpierw hardware a potem software - zaiste niekończąca sie opowieść, ROTFL

1,318

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Zamieściłem materiały dot. projektu na www. Zapraszam.

1,319

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@lemiel - no właśnie chociażby przeniesienie oprogramowania na hardware Atari to nie sam mikroprocesor niestety. Pomysł zacny ale koszty niewspółmierne do osiągnięć. Czasami tak bywa.

1,320

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej,

Ciekawy pomysł, ale...

Bardzo, bardzo pracochłonny i czy gra byłaby warta tzw. świeczki.

1,321

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Wrzuciłem na www pliki projektu Real Safety Gear! z krótkim opisem, ponieważ nie ma nad czym się rozwodzić :) Ważne, że bufor działa i spełnia swoje zadanie. Bardzo możliwe, że za jakiś czas zaprojektuję urządzenie łączące w sobie buforowanie CART wraz z możliwością wybierania modułów ROM tak jak w Ekspanderze XE. Czas pokaże. Na publikację czeka NOMari ale to po dłuższych testach. W dalszych planach jest prawie gotowy projekt uniwersalnego ekspandera CART+ECI ale to poważniejsza sprawa do ogarnięcia. W tzw. międzyczasie pojawiają się kolejne pomysły a i wiele z nich - od lat -wisi w kolejce i przesuwa się w te i we wte zmieniając pozycję...

pozdrawiam

1,322

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

PCB NOMari zapakowane w KM20 i oznakowane :)

NOMari Cart

1,323

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@perinoid - jak dla mnie jest całkiem miły :)

1,324

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Post pod postem dla podbicia tematu

Funkcjonalność zmiany konfiguracji MONO/STEREO/PSEUDOSTEREO wraz ze zmianą filtrów została dodana. Przetestowałem NOMari - wszystko wydaje się działać prawidłowo. Musiałem zmienić schemat ponieważ w zastosowanym CPLD zabrakło zasobów do zapakowania debouncera switcha zmiany konfiguracji.

Po włączeniu zasilania zainstalowane ATMega wydają dźwięk delikatnego dzwoneczka (taka cecha SwinSIDa widocznie :). Konfiguracja bazowa to Mono - filtry 6581. Kolejne konfiguracje to: Mono - filtry 8580, Pseudostereo - gdzie jeden kanał ma filtry 6581 a drugi 8580, Stereo - filtry 6581, Stereo - filtry 8580. I tak w kółko. Oczywiście zmian można dokonywać w trakcie odgrywania muzyki.

Moduł pójdzie do dalszych testów do kodera, który z każdej strony zweryfikuje działanie. Proszę więc o cierpliwość odnośnie publikacji dokumentacji.

1,325

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@mono - dziękuję :) Porównywałem brzmienia i SID oryginalny brzmi może bardziej "mocno". SwinSID ma "klarowniejsze" brzmienie. Ale bez problemu akceptuję to co wychodzi z emulatora. Inne implementacje można wykorzystać na zasadzie zbudowania kolejnego modułu, ponieważ w NOMari SwinSID Nano został nierozerwalnie wbudowany.