1,326

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Cyprian - zarówno w ATmega jak i w XC9572XL można wymieniać oprogramowanie dodając, bądź zmieniając jakieś funkcje w ramach istniejących połączeń fizycznych. Właśnie siedzę nad zmianami w związku z dołożeniem funkcjonalności. Układy programowalne w takich układach są super. O rdzeniach (cores) mówimy raczej w kontekście zastosowań FPGA. Tutaj mamy tylko CPLD.

1,327

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pancio.net - żadne gusła. Twój sampler jest bardzo sympatyczny. Zwłaszcza zastosowanie MSGEQ07 jest ciekawe. Rozumiem, że gdy samplujesz przez niego to tylko jedno pasmo, czy więcej? NOMari wpadło mi do głowy gdy zobaczyłem po ile są oryginalne SIDy :) I jakoś tak poszło...

@Cyprian - ja nie będę raczej tego montował i sprzedawał. Zasugeruję dla Mq, aby on ruszył z serią dla chętnych o ile będzie miał siły i czas. Dodam tylko i przetestuję ficzer zasugerowany przez perinoida z pseudostereo na filtrach.

A i oczywiście szacunek dla Swinkelsa za całokształt związany z tą emulacją SIDa. Jest IMHO całkiem OK, choć oczywiście różni się w odgrywaniu od oryginału.

1,328

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl - jeden to reset, a drugi przełączanie mono/stereo

@perinoid - zarówno mono/stereo jak i psudostereo na filtrach byłyby odpalane z palca jednym przyciskiem.

1,329

(114 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma czegoś takiego. W obecnej wersji wybiera się jednocześnie filtry 6581 albo 8580 dla obydwu układów, ale podsunąłeś ficzer do zaimplementowania. Myślę, że odpalanie tact switchem "z palca" będzie OK ponieważ to najskuteczniejsze rozwiązanie bez budowania dodatkowej logiki w obszarach adresowych (software musiałby to obsłużyć - lepiej fizycznie to potraktować)

Cześć,

Chciałbym zaprezentować szerszej publiczności moduł dźwiękowy, w którym zastosowałem dwa układy SwinSID Nano jako generatory dźwięku - emulacja układów SID Commodore. Jest to tańsza i całkiem dobra alternatywa. Moim zdaniem udało się, choć jeszcze zapewne kilka drobnych poprawek naniosę w trakcie testów. Sterowanie oparłem na CPLD Xilinx XC9572XL-TQ100 bardziej z lenistwa niż wielkiej potrzeby, ponieważ dzięki zastosowaniu tego układu logikę oraz PCB ogarnąłem IMO całkiem sprawnie i bez niepotrzebnej spiny :) PCB jest w formacie do obudowy Z-7. Egzemplarz widoczny na zdjęciu jest prototypem. Na docelowej płytce zostaną naniesione niezbędne i ostateczne zmiany.

Moduł testowałem wstępnie na playerze Świętego. Przetestuję zapewne także player od XXLa. Do testów jeszcze mam sprawdzenie stereo. Przełączanie Mono/Stereo załatwiłem mikroswitchem. Ciekawostką jest to, że w trybie mono grają dwa układy do wyjść L/R sterowane tymi samymi danymi jednocześnie.

Obszary adresowe (osiem) przełącza się DIP switchem wybierając binarnie numer konfiguracji. Pierwszy SwinSID jest pod adresem BASE, a drugi zawsze BASE+$20. Gdy adres pierwszego układu jest pod $D5E0 - wtedy drugi układ jest pod adresem $D500. Adresy krążą "w kółko".

Odczyt spod adresu BASE zwraca liczbę 206 - litera N w negatywie. Rejestry układów są tylko do zapisu - w obecnej konstrukcji nie przewiduję odczytu ze SwinSIDów.

Po poprawkach oraz reszcie testów zamieszczę opisy i wszystkie pliki projektu na www.

NOMari

@pancio.net - no popatrz pan... ;)

Układ NS405 jest dostępny więc odtworzenie XEP80 wg schematu od JERa nie powinno stanowić problemu o ile nie chodzi wyłącznie o oryginalny produkt

1,333

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Sprawdziłeś transoptor i obwód sprzężenia? Takie objawy mogą być związane właśnie z kontrolą zwrotną przetwornicy.

PC1, R11, R10

Możliwe, że odleciał Q3 - źródło napięcia odniesienia.

Przelutuj także WSZYSTKIE punkty. Trochę szkoda, że na schemacie brak napięć i przebiegów wzorcowych.

P.S. Niestety ale jest możliwe zwarcie międzyzwojowe. Sprawdź po możliwie długiej pracy (oczywiście przy odłączonym zasilaniu) czy uzwojenia transformatora nie są wyraźnie ciepłe.

1,334

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@sun - pamięci słusznego typu. Pozostaje szukanie przerwy.

Jak napisał Mq:

"Jak nie widzi w ogóle poprawnej ilości pamięci, to nie jest wina samych pamięci, tylko sygnałów z portu B albo samego GAL-a, albo połączeń przy logice"

1,335

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@sun - daj oznaczenia pamięci, które zastosowałeś w rozszerzeniu.

1,336

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Bardziej interesujące od tego czy uwali wyjście czy nie - jest to gdy trafimy obcym /REF w cykl Antica. Przecież nie ma kontroli czy cykl się rozpoczął, czy nie. To że trick działa - wiem. Sprawa do ciut głębszej analizy. Jakiś sprzęt mam, ale trzeba dobudować pułapki adresowe i trochę otoczenia żeby poprawnie analizować dane. Na razie nie mam na to czasu. Może później :)

1,337

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pancio.net - na lewym gdzie jest dioda można dać rezystor. Na prawym nie ma potrzeby - wyjście OC nie ma fizycznej możliwości wystawienia stanu wysokiego na linię.

@willy - bardzo proszę - udowodnij bo szyderstwo nie jest rozwiązaniem. Łączenie wyjść poza kilkoma określonymi przypadkami zezwalającymi na to zawsze jest nadużyciem bądź błędem. Mi osobiście nie chodzi o przekomarzanie się czy jakiekolwiek wojny, tylko o wyjaśnienie, możliwie bliskie pewności, tego czy innego problemu. Wiesz coś, możesz skorygować błędne wnioski, i te pe - napisz. A tak to wygląda jak pospolita szydera rodem z elektrody. Może nie zniżajmy się to tego poziomu?

1,338

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@_tzok_ zgadza się, dlatego napisałem o rezystorze aby przypadkowy stan wysoki (skąd przypadek - nie wnikam) nie uszkodził wyjścia.

1,339

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Monsoft - C3 Freezer (jak i inne) właśnie używa diody do tego celu. Freezer 2011 Hiasa ma wrzucone w CPLD sterowanie z bramki trójstanowej.

1,340

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Mq - rozpędziłem się i źle napisałem część swoich "wypocin" odnośnie konfliktu pamięci. Candle opisał rzeczywistość ostatecznie - MMU po podaniu stanu niskiego na wejście /REF odłącza WSZYSTKO. Dzięki temu, korzystając ze swojego układu zarządzania można w tym czasie podłączyć COKOLWIEK.

Biję się w pierś i przepraszam za wprowadzenie w błąd choć to wynika raczej z niewiedzy nt. konstrukcji konkretnego urządzenia niż ogólnego ściemniania...

@ _tzok_ z tego względu wymuszanie stanu niskiego w antycznych rozwiązaniach układowych opierano na diodzie dołączanej anodą do linii /REF. Traktując wewnętrzny "opornik" podciągający jako wspólny dla iloczynu na szynie.

Generalizując powtórzę - jest to nadużycie i jako takie nie powinno być stosowane. Że działa - OK. Tak jak napisał Candle można zminimalizować ewentualne kłopoty włączając np. szeregowo rezystancję ograniczającą prąd płynący w linii.

1,341

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na tej samej zasadzie można odłączyć wszystko :)

Napisałem wyraźnie jak wygląda sytuacja. Z pozycji sprzętowca. Nic do nikogo nie mam, nie uczestniczę w spiskach, wojnach i tak dalej. Czysta elektronika.

1,342

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl - o ile się w tym orientuję - tak właśnie jest.

Podam przykład:

Masz na magistrali wystawiony adres, np. C000 - bądź jakikolwiek z zakresu ROM OS. Wystawiasz wtedy z dekodera adresowego niski poziom na linię /REF co powoduje odcięcie oryginalnego ROM OS poprzez MMU oraz generujesz jednocześnie /CS dla Twojego ROM czyli podstawiasz swój /CS zamiast oryginalnego /CS. Masz podmiankę ROM i nic z niczym nie koliduje i nie ściemnia z jednym wyjątkiem - każde odwołanie do ROM powoduje zwieranie linii /REF Antica w stanie wysokim do masy. N-MOS tak ma, że to działa. Osobiście podejrzewam, że do czasu. Takie cóś... Nie ma innej możliwości aby bezinwazyjnie zrobić coś takiego korzystając wyłącznie z sygnałów na CART+ECI. Oczywiście potencjał tego działania jest olbrzymi z wielu względów, ale nie dla purystów sprzętowych :P

Nie wiem co ogłaszał Candle z zewnętrznym 1MB.

@zaxon - ? Ja tam nic do Ciebie nie mam. Rób swoje ;) Ale długaśne testy robiłeś?

1,343

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@XXL - to nie jest ból dupy. Tak jak pancio.net napisał poniżej - tak nie powinno się robić. Dlatego i Pasiu, i Candle, a i ja też mamy wątpliwości co do sposobu manipulowania sygnałem /REF. W sumie ja czegoś takiego nie używam.
Jeżeli dotykasz tylko bity 2,3,4,5,6 (portb) to da się bezpiecznie zrobić Rambo 256k na zewnątrz przy użyciu "cienia" PORTB stworzonego w swoim układzie. Nie wiem jak wygląda kwestia obsługi bitów akurat w tym rozszerzeniu i tyle. Może nie jest tak źle?

Niemożność używania Syscheck2 z Atari 130XE wynika wprost z tego, że wystąpią kolizje pomiędzy pamięcią oryginalnego, wewnętrznego rozszerzenia Atari, a pamięcią Syscheck 2. Przy zapisie się tego nie zauważy. Przy odczycie spowoduje zaś otrzymanie niezbyt wiarygodnych danych. Co więcej - interferencja szyny danych dwóch pamięci może spowodować faktyczne uszkodzenie którejś z nich poprzez zwieranie wyjść w stanie wysokim do masy.

OK. Skoro działa to się ludzie cieszcie :)

P.S. czy znajdzie się ktoś, kto zrobi długie, zapętlone testy pamięci rozszerzenia od Zaxxona?

1,344

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@perinoid - rozszerzenie 1064 jest wyłącznie dla Atari 600XL. Jest to zwykłe dołączenie/zwiększenie pamięci RAM w zakresie normalnie obsługiwanym przez 6502. Nie ma tu bankowania. Dla tych celów konstruktorzy Atari przewidzieli dostepne sygnały włącznie z /REF do sygnalizacji cyklu odświeżania.

1,345

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@dely - nie badałem tego osobiście, więc nie jestem w stanie tego określić. Moim jednak zdaniem - prawdopodobieństwo uszkodzenia będzie rosło wraz ze wzrostem częstotliwości zwierania wyjścia Antica /REF do masy, bądź długością czasu trwania tego zwarcia. Skoro pasiu wspomniał o zapasach Anticów - brałbym pod uwagę możliwość uszkodzenia procesora.

@ZuluGula - to są rozważania gdzie teoretycznie coś może być niebezpieczne dla sprzętu. Jeżeli zaś sprzęt nie pada - to świetnie. I niech tak pozostanie jak najdłużej. praktyka zawsze może pokazać coś innego.

Zobaczymy za jakiś czas.

1,346

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@perinoid - o ile wiem - jest to jedyna możliwość, aby zewnętrzne urządzenie (takie jak powyżej wymieniony freezer) mogło "przejąć kontrolę" nad systemem Atari bez ingerencji fizycznej w sprzęt (lutowanie, zmiany połączeń, itp). Takie rozszerzenie jak w wątku, a także wymieniony Sys Check 2 najprawdopodobniej do swojego działania używają linię /REF aby manipulować zachowaniem MMU, a w rezultacie całego systemu.

Trzeba mieć świadomość, że jest to spore nadużycie.

1,347

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

OK. Wyjaśnię to żeby nie było...

Możliwe zbyt częste zwieranie wyjścia /REF Antica do masy, które w końcu może (choć oczywiście nie musi) zniszczyć któryś tranzystor n-mos. Jest to trick sprzętowy wykorzystujący pewną odporność technologii n-mos na takie działania.

Trick /REF jest wykorzystywany do przejęcia kontroli nad systemem przez freezery.

1,348

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Candle - dzięki. Pasiu ma rację - może być zapotrzebowanie na Antica za jakiś czas :)

1,349

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pasiu - wspominasz trick z /REF?

1,350

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

wirtualny PORTB? wirtualne MMU?

przyznam szczerze, że się nad tym wcześniej w ogóle nie zastanawiałem.