1,326

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

zakupiłem Video To VGA Converter "V2V PRO" firmy Geniatech aby podłaczyć Atari pod monitor VGA, i co? i obraz lata jak łopata, zachowuje się tak jakby nie mógł złapać synchronizacji, obraz podłączany przez wyjście monitorowe Atari, na TV wszystko jest OK, a jak ten sam sygnał podłącze pod V2V to szarpie (żródło sygnału ustawione na PAL50)

1,327

(22 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

tak czasy w których firma Atari potrafiła wyprodukować kilka milionów kartów z grą napisaną w parę tygodni minęły i nikt nie będzie obecnie zwracał uwagi na jakąś małą produkcję kartów jeśli nie będzie z tego milionów $$$

jestem ciekaw czy Hororus pisze maile do wytwórni filmowych i muzycznych kiedy tylko ściągnie z netu jakiś divx czy mp3

1,328

(22 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

niewiedza jest błogosławiona Hororus, im mniej wiesz tym bardziej szczęśliwy możesz być

1,329

(709 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

największą wadą VBXE jest ... mała dostępność monitorów z wejściem RGB, do niedawna taki posiadałem (Philips 8833-II) ale wysiadł w nim transformator, monitory typu Philips 8833-II, Commodore 1084 mają już swoje lata i  będzie ich wymierać coraz więcej aż wyginą całkowicie, bo czym je zastąpić, czasy Amigi przeminęły, nie ma teraz popytu na RGB, nowych monitorów z takim wejściem produkować nie będą

1,330

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jeszcze nie powstał żaden w 100% działający emulator Atari z 65816, a co niektórzy już by chcieli 65816 w VHDL-u, książki do nauki VHDL-a w łapy i zakuwać, aktualnie na palcach jednej ręki można policzyć osoby które potrafią coś w tym temacie zrobić, nawet nie VHDL a Verilog

nikt nie będzie w 100% mógł zagwarantować że taki emulowany układ jest zgodny z prawdziwym, może 99,9% ale nie uwierze że na tyle linii kodu nikt nie walnął jakiegoś błędu, naiwność, czysta naiwność

tylko prawdziwy sprzętowy układ gwarantuje 100% pewności pełnej kompatybilności, XXL niedługo w FPGA wpakuje swoje jaja

1,331

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

istotnie potrzebną modyfikacją tej dopałki byłby jakiś switch pozwalający wyłączyć ją czyli przełączyć na standardową szybkość 1.7 mhz, wtedy byłaby 100% kompatybilność

SuperCPU dla C64 ma taką możliwość

1,332

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

tyle że jeśli dopałka Bob-a jest tak łatwa i prosta w budowie to prawie każdy będzie mógł ją sobie złożyć, jeśli tak, to wróży jej to dużą popularność, na dopałkę Pasia nie ma co liczyć

1,333

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

XXL przecież nigdy nie chodziło o to aby podłączyć dowolny CPU, tylko konkretny z rodziny 65... aby była m.in. kompatybilność z istniejącym softem, ten dopalacz Bob-a (Bob Budowniczy :) ) działa z normalną prędkością 1.7 gdy OS jest włączony, przyspieszy stary soft gdy OS jest wyłączony

1,334

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

http://www.atariage.com/forums/index.ph ... 9&st=0

pewnie co niektórzy już widzieli ten wątek na atariage i mogliby streścić go w języku polskim, czy też odnieść się do niego i podzielić swoją opinią

z tego co zdołałem zrozumieć to rozszerzenie oparte o 65816 bierze udział w aktualnym konkursie Abbuca, jest znacznie prostsze i tańsze w wykonaniu niż dotychczasowe Warpy i F7 Pasia, umożliwia przyspieszenie wykonywania kodu znajdującego sie w RAM-ie (chociaż autor zastrzega że jego celem nie było przyspieszanie dotychczasowych gier/programów), ROM działa ze standardową szybkością, szybkość ograniczona do 7.16mhz ze względu na limit czasu w jakim musi rozpoznać czy rozkaz odnosi się do RAM-u czy ROM-u, zdaje się że pamięć tylko 64KB czyli standardowa dla modeli 800XL/65XE/800XE, pojawia się tam też jakiś wątek pamięci FRAM jako liniowej nie bankowanej (fast ram) w postaci carta, ale zdaje się że to pomysły osób nie związanych z dopałką, autor dopałki twierdzi że takie rozwiązanie FRAM/CART będzie kompatybilne i daje wolną rękę takim dodatkowym rozszerzeniom

czyżby nowy standard dopałki CPU ?

jeśli coś przekręciłem to poprawcie mnie

1,335

(96 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

gratulacje, koniec prac na wyciągnięcie ręki :)

ciekawe ile czasu zajmie poznanie wszystkich tych możliwości

1,336

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

wystarczyło dorzucić te pare złotych i miałbyś VBXE + pamięć dodatkowa gratis, nie wspominając o trybie 80 kolumnowym

1,337

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

rana kłuta czy szarpana ?

1,338

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

jeszcze żadna dopałka oparta o 65816 nie weszło do "seryjnej" produkcji z zegarem nominalnym 14MHz, parę osób posiada Warp-a pewnie różnie taktowanego, Draco jako jednyny miał "obrzezany" F7 Pasia ale już nie ma

1,339

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

czyli producent dopałki martwi się aby to działało stabilnie powyżej 14MHz, coś jak dzisiejsze dopalone karty grafiki powyżej oficjalnej specyfikacji producenta, oprócz samego karta w środku trzeba zmieścić pewnie jeszcze radiator :)

a czy te problemy ze stabilnościa Laoo i wogóle nie wynikają z tego że taki CPU musi działać obok innych układów jak Antic itp.

1,340

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

może nie wypada o takich sprawach wogóle mówić ;)

1,341

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

nie słyszałem aby z SuperCPU były problemy odnośnie stabilności

taki 65816 w formie carta nie będzie miał potrzeby synchronizacji z innymi układami, co aktualnie limituje szybkość aktualnych dopałek Warp i F7 Pasia, największą jednak zaletą dopałki w formie carta ma być jej dostępność

1,342

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

ściślej precyzując, Konop zaproponował cart z 65816 taktowany pełną jego mocą albo i wiecej (20 MHz) z pamięcia dwuportową, do której dostęp byłby przez "okno" jak to w kartach bywa $8000....

Electron orientował się w możliwościach, dostępne pamięci dwuportowe to 16K za 20$, lub cytat:

"Druga możliwość to zastosowanie jakiegoś CPLD (10 - 20 zł) jako "glue" dwóch magistral
mających dostęp do jednej szybko taktowanej kości RAM - w tym stylu:

f_RAM = 28 MHz
f_CPU_ATARI = 1,77 MHz
f_CPU_CART = 14,18 MHz
"

aktualnie trwają rozmowy i pompowanie w Electrona motywacji :)

1,343

(45 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

postęp technologiczny i programistyczny nie ominął nawet Atari 8-bit, rozwiązanie z SDX 128k okazać się może krótkotrwałe biorąc pod uwagę informacje od Draco i Truba, interfejs KMK IDE, MyIDE też odchodzi powoli do lamusa

1,344

(53 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

widać teraz że jest grywalna ta konwersja

1,345

(45 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

na początek wystarczy nanieść te najnowsze, najbardziej aktualne

1,346

(45 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

a może ktoś narysuje zarys płyty Atari z zaznaczonymi układami typu PIA ANTIC, POKEY itp. w celu orientacji i do tego zaznaczy obszar jaki zajmuje dane rozwiązanie, typu pamięć 1MB, sdx, covox itp. wtedy będzie można uniknąć kolizji, jeśli będzie taka mapa

1,347

(330 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

przewrotny ten pkt.3 :)

1,348

(96 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

czyli posiadacze VBXE mają rozszerzenie pamięci gratis :)

1,349

(15 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Kasia przechodziła z ręki do ręki, ale pozatym nie śmierdzi

1,350

(330 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jak to jak, wrzucili do skrzynki pocztowej na ulicy, dodali adnotacje że piorytet i tyle