Przejdź do treści forum
atari.area
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
HDDRIVER 13.01 Aktualizacja HDDRIVER przynosi poprawki dla HDDRUTIL oraz lepszą obsługę szybkiego sprzętu.
192p Test Suite dla 8-bitowego Atari Nowy program do testowania i kalibracji obrazu dla Atari XL/XE od HanJammera.
Atari800 7.0.0 Pierwsza wersja emulatora z funkcją pobierania z sieci i mnóstwem nowości.
Obrazy w 1024 kolorach na VBXE Nowy konwerter i przeglądarka obrazów dla rozszerzenia VBXE pozwalają wyświetlić aż 1024 kolory.
Gearlynx 1.2.15 Emulator Atari Lynx doczekał się ważnej aktualizacji z wieloma nowymi funkcjami.
Opcje wyszukiwania (Strona 54 z 117)
zakupiłem Video To VGA Converter "V2V PRO" firmy Geniatech aby podłaczyć Atari pod monitor VGA, i co? i obraz lata jak łopata, zachowuje się tak jakby nie mógł złapać synchronizacji, obraz podłączany przez wyjście monitorowe Atari, na TV wszystko jest OK, a jak ten sam sygnał podłącze pod V2V to szarpie (żródło sygnału ustawione na PAL50)
tak czasy w których firma Atari potrafiła wyprodukować kilka milionów kartów z grą napisaną w parę tygodni minęły i nikt nie będzie obecnie zwracał uwagi na jakąś małą produkcję kartów jeśli nie będzie z tego milionów $$$
jestem ciekaw czy Hororus pisze maile do wytwórni filmowych i muzycznych kiedy tylko ściągnie z netu jakiś divx czy mp3
niewiedza jest błogosławiona Hororus, im mniej wiesz tym bardziej szczęśliwy możesz być
największą wadą VBXE jest ... mała dostępność monitorów z wejściem RGB, do niedawna taki posiadałem (Philips 8833-II) ale wysiadł w nim transformator, monitory typu Philips 8833-II, Commodore 1084 mają już swoje lata i będzie ich wymierać coraz więcej aż wyginą całkowicie, bo czym je zastąpić, czasy Amigi przeminęły, nie ma teraz popytu na RGB, nowych monitorów z takim wejściem produkować nie będą
jeszcze nie powstał żaden w 100% działający emulator Atari z 65816, a co niektórzy już by chcieli 65816 w VHDL-u, książki do nauki VHDL-a w łapy i zakuwać, aktualnie na palcach jednej ręki można policzyć osoby które potrafią coś w tym temacie zrobić, nawet nie VHDL a Verilog
nikt nie będzie w 100% mógł zagwarantować że taki emulowany układ jest zgodny z prawdziwym, może 99,9% ale nie uwierze że na tyle linii kodu nikt nie walnął jakiegoś błędu, naiwność, czysta naiwność
tylko prawdziwy sprzętowy układ gwarantuje 100% pewności pełnej kompatybilności, XXL niedługo w FPGA wpakuje swoje jaja
istotnie potrzebną modyfikacją tej dopałki byłby jakiś switch pozwalający wyłączyć ją czyli przełączyć na standardową szybkość 1.7 mhz, wtedy byłaby 100% kompatybilność
SuperCPU dla C64 ma taką możliwość
tyle że jeśli dopałka Bob-a jest tak łatwa i prosta w budowie to prawie każdy będzie mógł ją sobie złożyć, jeśli tak, to wróży jej to dużą popularność, na dopałkę Pasia nie ma co liczyć
XXL przecież nigdy nie chodziło o to aby podłączyć dowolny CPU, tylko konkretny z rodziny 65... aby była m.in. kompatybilność z istniejącym softem, ten dopalacz Bob-a (Bob Budowniczy :) ) działa z normalną prędkością 1.7 gdy OS jest włączony, przyspieszy stary soft gdy OS jest wyłączony
http://www.atariage.com/forums/index.ph ... 9&st=0
pewnie co niektórzy już widzieli ten wątek na atariage i mogliby streścić go w języku polskim, czy też odnieść się do niego i podzielić swoją opinią
z tego co zdołałem zrozumieć to rozszerzenie oparte o 65816 bierze udział w aktualnym konkursie Abbuca, jest znacznie prostsze i tańsze w wykonaniu niż dotychczasowe Warpy i F7 Pasia, umożliwia przyspieszenie wykonywania kodu znajdującego sie w RAM-ie (chociaż autor zastrzega że jego celem nie było przyspieszanie dotychczasowych gier/programów), ROM działa ze standardową szybkością, szybkość ograniczona do 7.16mhz ze względu na limit czasu w jakim musi rozpoznać czy rozkaz odnosi się do RAM-u czy ROM-u, zdaje się że pamięć tylko 64KB czyli standardowa dla modeli 800XL/65XE/800XE, pojawia się tam też jakiś wątek pamięci FRAM jako liniowej nie bankowanej (fast ram) w postaci carta, ale zdaje się że to pomysły osób nie związanych z dopałką, autor dopałki twierdzi że takie rozwiązanie FRAM/CART będzie kompatybilne i daje wolną rękę takim dodatkowym rozszerzeniom
czyżby nowy standard dopałki CPU ?
jeśli coś przekręciłem to poprawcie mnie
gratulacje, koniec prac na wyciągnięcie ręki :)
ciekawe ile czasu zajmie poznanie wszystkich tych możliwości
wystarczyło dorzucić te pare złotych i miałbyś VBXE + pamięć dodatkowa gratis, nie wspominając o trybie 80 kolumnowym
rana kłuta czy szarpana ?
jeszcze żadna dopałka oparta o 65816 nie weszło do "seryjnej" produkcji z zegarem nominalnym 14MHz, parę osób posiada Warp-a pewnie różnie taktowanego, Draco jako jednyny miał "obrzezany" F7 Pasia ale już nie ma
czyli producent dopałki martwi się aby to działało stabilnie powyżej 14MHz, coś jak dzisiejsze dopalone karty grafiki powyżej oficjalnej specyfikacji producenta, oprócz samego karta w środku trzeba zmieścić pewnie jeszcze radiator :)
a czy te problemy ze stabilnościa Laoo i wogóle nie wynikają z tego że taki CPU musi działać obok innych układów jak Antic itp.
może nie wypada o takich sprawach wogóle mówić ;)
nie słyszałem aby z SuperCPU były problemy odnośnie stabilności
taki 65816 w formie carta nie będzie miał potrzeby synchronizacji z innymi układami, co aktualnie limituje szybkość aktualnych dopałek Warp i F7 Pasia, największą jednak zaletą dopałki w formie carta ma być jej dostępność
ściślej precyzując, Konop zaproponował cart z 65816 taktowany pełną jego mocą albo i wiecej (20 MHz) z pamięcia dwuportową, do której dostęp byłby przez "okno" jak to w kartach bywa $8000....
Electron orientował się w możliwościach, dostępne pamięci dwuportowe to 16K za 20$, lub cytat:
"Druga możliwość to zastosowanie jakiegoś CPLD (10 - 20 zł) jako "glue" dwóch magistral
mających dostęp do jednej szybko taktowanej kości RAM - w tym stylu:
f_RAM = 28 MHz
f_CPU_ATARI = 1,77 MHz
f_CPU_CART = 14,18 MHz
"
aktualnie trwają rozmowy i pompowanie w Electrona motywacji :)
postęp technologiczny i programistyczny nie ominął nawet Atari 8-bit, rozwiązanie z SDX 128k okazać się może krótkotrwałe biorąc pod uwagę informacje od Draco i Truba, interfejs KMK IDE, MyIDE też odchodzi powoli do lamusa
widać teraz że jest grywalna ta konwersja
na początek wystarczy nanieść te najnowsze, najbardziej aktualne
a może ktoś narysuje zarys płyty Atari z zaznaczonymi układami typu PIA ANTIC, POKEY itp. w celu orientacji i do tego zaznaczy obszar jaki zajmuje dane rozwiązanie, typu pamięć 1MB, sdx, covox itp. wtedy będzie można uniknąć kolizji, jeśli będzie taka mapa
czyli posiadacze VBXE mają rozszerzenie pamięci gratis :)
Kasia przechodziła z ręki do ręki, ale pozatym nie śmierdzi
jak to jak, wrzucili do skrzynki pocztowej na ulicy, dodali adnotacje że piorytet i tyle
Znalezione posty [ 1,326 do 1,350 z 2,918 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.095 sekund, wykonano 20 zapytań