Hej,
Ma ktoś kumpla Japończyka żeby zalicytować i ewentualnie ogarnąć zakup? Europa nie może tam normalnie kupować. Prohibited items tak krzyczy :-/
tOri
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Gopher2600 v0.40.0 To pierwszy raz, kiedy informujemy o tym projekcie.
Felix 0.6.4 Pojawiła się nowa wersja emulatora konsoli Atari Lynx - Felix.
Atari Font Maker V1.6.17.0 To rozbudowane narzędzie do tworzenia fontów, kafelków i grafik dla Atari 8-bit.
Echa Grawitacji 2025 Tematem przewodnim był "Dinozaur".
TURGEN 9.4.1 Nowa wersja popularnego narzędzia do tworzenia obrazów kaset dla komputerów Atari
atari.area forum » Posty przez tOri
Hej,
Ma ktoś kumpla Japończyka żeby zalicytować i ewentualnie ogarnąć zakup? Europa nie może tam normalnie kupować. Prohibited items tak krzyczy :-/
tOri
Hej :)
No to super. Dobrze było to i się dobrze zapamięta.
Wrzucam tu wstępny routing. Zastanowię się czy zrobić to w 40 czy 44 pin. Jak pisałem wcześniej - nie byłbym skory do podłączania czegoś mocniejszego w podstawkę procesora i raczej zapewniłbym konkretne zasilanie (HDD) i dlatego wybrałbym IDE40. Próbuję się zmieścić na dwóch warstwach. Opornie to idzie, ale powinno się dać to zrobić.
Musze znaleźć wolną chwilę na zrzut firmware zanim ruszę z tym dalej.
tOri
Tak. PCC... od zakupu jakiejś używki. Masakra.
Gardzę tym pseudopaństwem, gardzę wszystkimi jego sługusami i bandami pożytecznych idiotów.
Hej,
Dlatego powstanie raczej combo :) jeśli uda mi się skutecznie wszystko upchnąć na PCB. Co do slotu CF - owszem - są różne odmiany - proste i odwrócone (górne i dolne) człowiek z video wrąbał się na minę - LOL ale i ja wcześniej miałem z tym zagadkę. Będzie więc określony typ zastosowany i opisany. Dokładnie taki sam slot jak dla interfejsu ACSI-CF. Płytka będzie szersza o ten slot, ale powinna się mieścić w modelach wymienionych powyżej. Przejściówki IDE-CF to normalka, więc powinny działać byle się zmieściły. O ile zaś CF da się zasilać z pinów procesora to do zasilania HDD raczej bym sugerował podpięcie się blisko zasilacza gdzieś na PCB.
Pozdrawiam
tOri
edit: na schemacie nie ma opisu pinów terminali, więc...
1 - katoda LED activity
2 - anoda LED activity
3 - ACSI pin 10 (INT)
4 - pin20 pamięci ROM Hi wyciągnięty z podstawki (przerwa do płyty)
5 - pin20 pamięci ROM Hi wlutowany w płytę, czyli najpierw przerywamy ciągłość /CS
6,7 - przełącznik TOS (obecny na płycie albo obecny na karcie)
Hej,
Tak - sterowanie ROMami jest z GAL. Jest wymagany INT jak w innych interfejsach. Dołączany jest do jednego z pinów terminali J1.
W pełnej dokumentacji będzie wszystko.
Jak tam SV?
tOri
Hej,
Po kolei :)
@Hrw - mam zamiar pozostawić IDE40 i dołożyć slot CF
@VLX - ja to rozumiem, jednakże pakowanie HDD do Atari ST(F) to lekka lipa. Rozumiem jeszcze do Mega ST - tam jest dużo miejsca na takie fikołki. Tutaj lepsze jest CF (IMHO)
@uicr0Bee - Trochę bez sensu z tym backupowaniem, bo całość siedzi wewnątrz (na procku) chyba, że zrobiłbyś slot dostępny z zewnątrz. Jak się przyglądam schematowi to nie ma tu wyboru Master-Slave. Poza tym - nie ma miejsca żeby wsadzić drugi slot CF żeby nie zrobić przy tym "kobyły" :-P I tak będę miał sporo do kombinowania w tym projekcie. Jak napisałem - oryginał jest 4 warstwowy. Nie bez powodu, a ja mam jeszcze coś do tego dołożyć. Będę się starał...
Co zaś do formy - nie da się zjeść ciastka i mieć jednocześnie. PCB w zamyśle powinna pasować do modeli 520ST (tam gdzie procesor jest z lewej u góry na PCB), chyba 1040STF z procesorem pod klawiaturą (nie pod FDD) oraz w MegaST. STE tego nie potrzebują. Slot CF mogę wpasować tylko z lewej strony patrząc na zdjęcie w pierwszym poście wątku.
Załączam wstępny schemat TOS CARD. Mogą być błędy, więc to jest tylko do oglądania :) Komplet dokumentacji będzie na www po złożeniu i sprawdzeniu klona. Ale teraz czas na wyciągnięcie firmware z dwóch GAL...
Pozdrawiam
tOri
Hej,
Schemat odtworzyłem. Teraz go uporządkuję, a następnie zabiorę się do odczytania wsadów z GAL16V8 oraz GAL20V8. Jak się to zakończy sukcesem - zaprojektuję nową PCB ze slotem na kartę CF (muszę uważnie umieścić slot w projekcie) - raczej wystarczy jeden. Nie słyszałem żeby ktokolwiek odpalał Master i Slave na tych interfejsach :) A zresztą - zobaczę co sensownego uda mi się zrobić.
tOri
Hej,
Ta karta (TC2) jest wyraźnie zmniejszona w stosunku do poprzedniej - nowsza i udoskonalona :)
Myślę, że Zrobienie tej karty wyłącznie pod CF to dobry pomysł. Niekoniecznie IDE40 czy IDE44. Mało kto wsadza dyski do wewnątrz AtariST dlatego lepiej postawić na rozwiązania kompaktowe. Będę szedł w tym kierunku.
tOri
edit: przyjrzawszy się dokładniej - widzę że ta karta jest na 4 warstwowej PCB - LOL.
Hej,
@Mq - tak właśnie jest. Nie da się tu za bardzo zaszaleć konstrukcyjnie :)
@Lizard - namówienie jak namówienie. Obecnie jeszcze jest sezon ogrodowy, więc czas dzielę pomiędzy najróżniejsze zajęcia ;) Mam czekające od dosyć dawna zadania do zrobienia dla ludzi i wolnych timeslotów brak. Nie mogę niczego obiecywać, bo bardzo nie lubię kłapać dziobem po próżnicy.
A teraz mam końcówkę urlopu i idę do ogrodu, hehe.
tOri
Cześć,
Na wstępie wielkie podziękowania dla μicr0Bee za przekazanie kolejnego urządzenia do analizy konstrukcji i odtworzenia w miarę możliwości.
Właśnie rozpocząłem prace odtworzeniowe kolejnego komercyjnego rozszerzenia dla Atari ST wyprodukowanego w Niemczech około roku 1993. Jest to dekoder dla TOS 2.06 (na pokładzie) oraz interface IDE (klasyk) - całość podobna w działaniu do wszystkich tego typu rozwiązań - montowana jako nakładka na procesor w obudowie DIP64. Na pokładzie znajdują się bufory dwukierunkowe, kości EPROM 27C010 z zapisanym w nich TOS v. 2.06 GER oraz dwa układy GAL plus szczypta rezystorów i kondensatorów.
Gdy skończę i sprawdzę klona - opublikuję dokumentację na www jak zwykle free.
Pozdrawiam
tOri
Cześć,
Projekt klona został wysłany do Chin. Teraz siedzę nad AT-BUS TOS CARD 2 od μicr0Bee.
Dam znać jak dostanę PCB i złożę sztukę.
tOri
Hej Adam,
Nie trzeba. Naprawdę to co się wydarzyło wystarczy na długo. Gdy tylko sprzęt dotrze - zrobię testy i zacznę szukać możliwości analizy FalconSpeed'a - na początek (trzeba będzie znaleźć kolejnego bohatera ;). Myślałem nad Patronite, ale u mnie z systematycznością jest problem - za mało czasu na hobby i Patroni mogliby czuć się zawiedzeni, że są słabe postępy, mało nowości, i tak dalej. Odpuściłem. Idę w swoim tempie...Tak będzie najlepiej. Dla wszystkich.
Pozdrawiam
tOri
Użyj dowolnej o średnicy 3mm. Zawsze możesz co nieco podpiłować.
tOri
Hej,
Nie ma co przeżywać :)
Używany mikroskop skaningowy (SEM) - ceny startują gdzieś od $5000 i lecą do $500.000. W praktyce trzeba by wydać z $50.000 na coś używalnego :D Choć fakt - dałoby się tym już "oglądać" nawet współczesne struktury to zakup czegoś takiego nie wchodzi w grę.
tOri
Koniec zrzutki :) Na mikroskop elektronowy nie będziemy zbierać, bo to przegięcie LOL. To co jest wystarczy na dłuższy czas - tak sądzę.
Dziękuję wszystkim, którzy zdążyli i błyskawicznie zakończyli akcję, i również tym, którzy nie zdążyli. Nie da się zawsze "być na fali" ;-D
tOri
Hej,
@gkd_82 - no i super - dodałem Cię do Darczyńców, dziękuję. Mem jest OK ;-)
@Sikor - co się odwlecze to nie uciecze... jednak nie zamierzam nadużywać hojności, więc raczej to się nie powtórzy. To co załoga Atari Area zrobiła w tej akcji zapiera dech. Szybko i bez zbędnych ceregieli. Co zaś do SuperChargera - problemem jest centralny chip Gate Array Toshiby. Nie wiem jaki jest rozmiar technologiczny tego chipa, no i musiałbym wyciągnąć z niego kryształ co jest raczej operacją niszczącą . Trudna sprawa...
@μicr0Bee - Zamknąłem. To co jest powinno wystarczyć, a nawet jak nie starczy, to z pewnością będę mógł resztę dołożyć. Jak napisałem wyżej - nie będę nadużywał Waszej hojności i kropka. Na razie ze sprzętu, to co jest wystarczy na jakiś czas. Co do poważnych analiz układów "on die" - ludzie na discordzie mają bardzo poważne sprzęty za grube tysiące $$ i z pewnością będę mógł skorzystać z ich pomocy, a zakup choćby poważnych obiektywów do mikroskopu to wydatki rzędu 1000$ za sztukę :P Zobaczymy jak będzie szło z tym RunFei.
Pozdrawiam
tOri
P.S. TC110G11 (Supercharger) - podejrzewałbym dosyć ciężki przypadek do analizy...
•Proprietary 1.5μm HC2MOS/VLSI process technology. •0.6ns speed (2-input NAND gate, fanout = 2, tpd.) •Achieves ultra high speed equivalent to 10K ECL. •High packing density up to 129K raw gates. •3K to 129K raw gates. •Up to 256 110 pins. •Variable channel width architecture allows efficient silicon utilization. •Full input/output TTL/CMOS compatibility. •Advanced packaging techniques. •Design is fully supported by TOSHIBA MAINFRAME CAD SYSTEM •Programmable I/O cells with siew rate control (e.g. Output drive up to 12mA). •Large macro capability (e.g. RAMs, ROMs, Megafunctions, Megacells* ). •Performance optimization (e.g. Standard/High drive cells). • Scheduled to be released gradually TC110G Series Base Array •Variable routing track and column •Max. 129K raw gates (1 raw gate=2 pairs of Pch./Nch. transistor=4 transistors) Fixed column 1 gate Fixed routing channel (1 basie cell) RAM/ROM Variable routing track 1 raw gate (1 unit cell) 1 gate = 1 basie cell ~ 3§J3§83§G~ Nch Pch Nch ~ Double co\umn = 1 unit cell = 1 raw gate ingle column = 1 gate 1single column = 1 gale 1 *
Hej,
Na pewno będzie dobrze służył. Poza tym nikt tutaj nikomu nie robił problemów z zaprogramowaniem scalaków. W razie potrzeby zawsze można było i jest do mnie uderzyć ze swoja potrzebą "wypalenia", np. GAL, EPROM czy cokolwiek. Minusem jest koszt przesyłki, ale czasami nie da się tego obejść, gdy ktoś nie ma w pobliżu kumpla z takim sprzętem.
Gdy dotrze - z pewnością wrzucę tu info + zdjęcia. Według informacji ma być dosyć szybko - ok. 2 tygodni.
Pozdrawiam
tOri
O jaaaaaaa...
Wymiękam. Czekać nie będę. Zatrzymuje zrzutkę. To naprawdę powinno wystarczyć. Jeśli coś zostanie to wspólnie znajdziemy jakiś sensowny cel.
Serdecznie dziękuję. Lecę zrobić zakup u Chińczyka.
No i już :) Zrzutka także została zatrzymana.
Teraz trzeba poczekać. Miejmy nadzieję, że nie dowalą cła z sufitu, no i że sprzęt będzie OK. W razie czego będzie można zwrócić...
Pozdrawiam
tOri
Hej,
Jestem bardzo wzruszony tak dużym odzewem tej akcji. Cel prawie osiągnięty w ciągu niecałych dwóch dni. Szok normalnie...
Serdecznie dziękuję Wam wszystkim za wsparcie i proszę - nie bądźcie anonimowi :)
Wpisuję wszystkich do podziękowań w sekcji Atari 16-bit - należy się! A jak mam wpisać anonima?
Pozdrawiam
tOri
P.S.Trzeba zacząć się rozglądać za Falcon Speed ;-), no i będzie możliwe odtworzenie emulatora Sack AT-Speed C16 v2 (źródło jest dostępne w Polsce - tak myślę). Zrobię też trochę eksperymentów i może jeszcze więcej innych układów da się odblokować? Jestem dobrej myśli...
WoW!
Dzięki wielkie wszystkim za tak hojny gest! Zrzutka ruszyła "z kopyta". Oczywiście i sam się dorzucę ile będę mógł :)
Pozdrawiam
tOri
Hej,
@Atreus - podejrzewam, że to ten moduł. DarkLord kupił ją specjalnie żeby wysłać do mnie - do odtworzenia konstrukcji. Ledwie wróciłem z nadmorskiego wypoczynku i "przy niedzieli" usiadłem do PCB. Schemat już jest odtworzony (nie jest to coś skomplikowanego). Całość będzie dostępna na mojej www gdy zbuduję i sprawdzę klona. Układ wygląda na - po prostu, dołożony równolegle drugi SHIFTER z odpowiednio podłączonymi liniami danych oraz rezystorami dodającymi dodatkowy poziom do wyjściowych "przetworników" C/A. Najprawdopodobniej jest to zgodne z możliwościami Atari STe co z pewnością sprawdzę.
tOri
Hej,
No i świetnie, że wynalazłeś sposób na utrzymanie PCB w miejscu. Gratulacje. Polecam. Ciekawostką jest to, że oryginalna wtyczka PLCC68 wcale nie jest tak stabilna żeby nie obawiać się o wysunięcie jej z podstawki pod wpływem jakiegoś uderzenia, a w MSTe raczej nie przewidziano w tym miejscu kołków podporowo-mocujących dodatkowe karty.
Dzięki
tOri
Cześć!
Po raz pierwszy zwracam się z prośbą o wsparcie w dalszej działalności w zakresie reverse-engineering dla Atari. Wygląda na to, że dotarłem do ściany jeśli chodzi o możliwości finansowe. Chciałem zakupić sprzęt, który umożliwiłby pomoc w odbezpieczaniu kolejnych układów PLD. Znalazłem taki - jest to RunFei 3148, który taką możliwość posiada w zakresie chipów AMD PALCE16V8 i PALCE20V8. Próbowałem zakupów w sieci za rozsądne (w moim rozumieniu) pieniądze, jednak zawsze się okazywało, że cena jest o wiele wyższa niż wskazywana 'oficjalnie'. Jeśli zaś chodzi o dostępne jeszcze egzemplarze (sprzęt nieprodukowany od dawna) - koszt to ponad 2k złotych w Chinach (z drugiej ręki), co obecnie już przekracza znacznie moje możliwości. Zresztą - zakup olbrzymiej większości urządzeń przydatnych w RE przekracza możliwości większości z nas.
Założyłem zbiórkę na zrzutka.pl w konkretnym celu - zakupu właśnie tego programatora i nie ukrywam - liczę na pomoc. Jeśli się uda - byłoby super, bo to pomogłoby w ogarnięciu kolejnych urządzeń. W grupie siła :)
Link do zrzutki - https://zrzutka.pl/7ff3dc
Żadna złotówka nie zostanie zmarnowana.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
tOri
Ma nie wygasać
Hej,
No i płytka dotarła z US. Jadę na wakacje więc dopiero za jakiś czas siądę do RE tego rozszerzenia. Ciekawe, że na jego temat praktycznie niczego nie ma w sieci :) Dam znać gdy skończę i sprawdzę w działaniu w moim MegaST.
atari.area forum » Posty przez tOri
Wygenerowano w 0.063 sekund, wykonano 18 zapytań