Cześć,
Panowie ja już kiedyś o tym pisałem, ten czarny pasek o minimalnej szerokości pomiędzy jasnościami 7 i 8 wynika właściwie z zasady działania przetwornika D/A (a dokładniej rzecz ujmując przerzutników wewnątrz GTIA sterujących wyjściami LUM0-LUM3).
W momencie przejścia z jasności 7 na 8 zmianie muszą ulec wszystkie 4 bity na wyjściach LUM0-LUM3 z GTIA...
jasność 7 -> binarnie %0111
jasność 8 -> binarnie %1000
Spróbuję to napisać w bardzo dużym uproszczeniu nie wnikając w szczegóły techniczne... w środku GTIA są 4 przerzutniki na wyjściach odpowiadających za jasność (LUM3-LUM0), i teraz wyobraźcie sobie że projektant układu nie zadał sobie trudu aby wyrównać czasy propagacji sygnału dla każdego przerzutnika sterującego linią LUMx. Przy takim projekcie układu (gdzie nie zadbano o równoczesne przełączenie przerzutników na wyjściu następuje tzw. "glitch". Gdyby się temu dokładniej przyjrzeć analizatorem na wyjściach w momencie przełączenia jasności 7 na 8 zaobserwujecie stany:
%0111 <- jasność 7
%0000 <- jasność 0 (przerzutniki LUM2,LUM1,LUM0) już się przełączyły, a LUM3 jeszcze nie zdążył.
%1000 <- jasność 8 (właśnie udało się przełączyć przerzutnikowi odpowiadającemu za LUM3)
Stan %0000 trwa oczywiście dość krótko, jednak wystarczy aby było widać na na obrazie przy dobrej jakości TV czy monitorze. W przypadku zmiany z 7 na 8 jest to jednak najbardziej widoczne, ale można zobaczyć to również w przypadku przejścia z 3 na 4 i innych kombinacjach gdzie zmienia się stan wszystkich przerzutników na przeciwny.
ps1) nigdy tego nie sprawdzałem ale również sam CD4050 może mieć różne czasy propagacji sygnału w zależności od projektu krzemu. Nie wiem czy CD4050 jest zaprojektowany tak aby każda z bramek buforujących miała identyczny czas propagacji.
ps2) o Epi był pierwszy... nie zauważyłem wcześniej jego posta :P