1,551

(273 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Czytając teraz wszystkie wypowiedzi zauważyłem dziwną zgodność swoich poglądów z Macgyverem, frasunek!
Music compo: zlikwidować "jeśli organizator wyrazi zgodę", dopuścić RMT i COMy.
Gfx compo: jedno. Czekam na odpowiedź Vasca na to, co pisałem w Syzygy, również ostatnio. Rozumiem, że gdy pojawi się konwerter np. PNG->MIC/GR8/INP/INT/CIN
(kwestia kilku minut), formaty te zostaną dopuszczone do Conversion Gfx compo. Oczywiście, PNG dopiero po wypuszczeniu przeglądarki PNG (to już troszkę więcej roboty). Albo wiem - chodzi o to, żeby taki konwerter trzymać w tajemnicy - wtedy będziemy wystawiać na Graphics compo, bo przecież Conversion Gfx compo ich nie dopuszcza. Proszę jeszcze raz zastanowić się nad sensem wymieniania formatów graficznych, szczególnie takich, które można łatwo skonwertować, jak np. MIC<>PIC czy GR8<>CPR.
Mikey: problem TIPa nie polega na braku narzędzi do rysowania na Atari, gdzie mamy tłum dobrych grafików. Problem polega na tym, że brakuje grafików potrafiących specjalnie przygotować obrazek wykorzystujący ten tryb.
Intro 256: wracanie do DOSu to bzdura. Nigdy tego nie było, a oznaczałoby stratę wielu cennych bajtów. Ewentualnie można napisać, żeby komp nadawał się do użytku po resecie. Zasadniczo jestem też przeciwny nieliczeniu nagłówków, ale ponieważ sam kiedyś z tego skorzystałem, ostatecznie to przeboleję. Trzeba sprecyzować, czy intro może się wczytywać na stos i/lub stronę zerową i czy może korzystać z tego, że pamięć jest wyzerowana (były z tymi sprawami problemy).
Intra&demo: zakaz używania nielegalnych rozkazów jest zły. Jeśli są to dlaczego ich nie wykorzystać? Np. efekt działa o ramkę szybciej jeśli mamy stare 6502 (czyli na XL i starych XE). Oczywiście program sam musi to wykryć i radzić sobie jakoś, jeśli nielegalnych rozkazów nie ma. Ogólnie nie widzę sensu wymieniania akurat nielegalnych rozkazów 6502, skoro nie ma mowy o 65CE02, 65816 i innych prockach. Moje zdanie jest takie: umiem wykryć dodatkowe możliwości i wykorzystać je - ok. Wymagam konkretnego rodzaju procka - źle.
"ze wszystkimi możliwymi 64 lub 128 bankami do wyboru" - to może być mocno niezrozumiałe. 128 banków ma rozszerzenie +2MB i teraz trzeba się zastanowić, czy domagać się możliwości wyboru dowolnych banków dostępnych w tym rozszerzeniu.
Wiąże się to z pewnym dodatkowym nakładem pracy i wydaje mi się, że jest to wciąż "wiedza tajemna".
Loadery: nie mam nic przeciwko nim, o ile są opcjonalne. Generalnie po to jest dodatkowa pamięć, żeby wczytać wszystko naraz. Jeśli ktoś chce napisać demo z efektami przy transmisji szeregowej, działające na 64 KB - proszę bardzo (chętnie bym zobaczył Overmind II), ale niech będzie możliwość wczytania z twardziela do pamięci 1 MB i wtedy efekty mogą być, gdy dane przepisują się z dodatkowej pamięci.
Gęstość medium: ok, wbrew pozorom niektórzy mają nieprzerobione 1050 (nie tyle w Polsce, co gdzie indziej).
Co do dem plikowych - generalnie dobry pomysł, ale tylko dla dem, które mieszczą się na jednej stronie medium.
"Jeśli demo posiada efekty podczas ładowania, nie może używać RAMu pod obszarem FPP - gdyż musi ruszać z HDD." - źle sformułowane - tak, jakby nie można użyć RAMu $d800-$dfff po wczytaniu dema. Chodzi o to, że sterownik SIO może się znajdować w tym obszarze i nie należy oczekiwać, że procedura SIO wczyta nam coś do tego obszaru. Ponieważ SIO jest w ROMie, to nie widzę większego sensu dla tego punktu, chyba że ktoś kopiuje OS do RAMu, a później robi JSR $e459, żeby wczytać w obszar FP - zwolennicy używania DOSów do wczytywania dem niech się wypowiedzą, czy można wczytywać dane bezpośrednio do pamięci pod ROMem i/lub rozszerzonej.

1,552

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Znak TAB to nie jest po prostu kilka spacji (nawet gdyby byl, to nie wiadomo ile, bo zasadniczo przystanki sa co 8 znakow, ale piszac program nie w asemblerze lepiej miec co 4). To cos zupelnie innego. Edytor QA wstawia spacje zamiast znaków tabulacji, robi tak też wiele edytorów na PC i jest to beznadziejne. Znaku TAB nie nalezy uzywac wewnatrz stalych znakowych - moge zrobic warning albo blad. :)Jesli ktos ma duzo spacji w stalych znakowych (raczej rzadka sprawa) i nie chce uzywac copy/paste, niech sie posluzy edytorem, zeby mu wstawial spacje zamiast znakow TAB. Switch zmieniajacy obsluge znakow TAB to paskudna sprawa, bo powoduje, ze ten sam program po cichu asembluje sie roznie w zaleznosci od tego switcha.

Generacja roznych adresow dla naglowkow i kodu w xasm bedzie, ale wydaje mi sie, ze jest mocno przeceniana. Ma zastosowanie niezwykle rzadko, np. w przypadku kodu, ktory ma byc uruchamiany na stronie zerowej (NEO). Aby umiescic kod w obszarze C000-FFFF sa znacznie prostsze sposoby, niz wczytywanie go pod inny adres i pisanie procedury przepisujacej. Do celow testowych: emulator wczyta execa w ten obszar, wystarczy przelaczyc D301; z PC na Atari mamy xload i xboot+APE. A gotowy program tak czy tak pakujemy - dla szanujacego sie kompresora mozliwosc rozpakowania pod ROM to nie problem.[/list]

1,553

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

no generalnie porażka. Może jednak przeportować na nasma/gasa i podmienić te kilka int 21h.

1,554

(32 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

xasm jest zgodny z QA, skompiluje plik z QA pod warunkiem ze nie bedzie znaczkow dziwaczkow ATASCII, no i zamiast konca lini $9b bedzie PC-towy $13 $10

Można zostawić $9b jeśli ktoś lubi. Trzeba się tylko wyzbyć OPT 37.

Wtedy byl MAC65, a potem dlugo, dlugo nic.....
(...) A tak dobrego systemu makr i kompilacji warunkowej nie doczekal sie nigdy zaden assembler. Makra z dowolnymi parametrami, ze zmienna ich iloscia (w zaleznosci od tego moga sie roznie kompilowac) itp...

A wczesniej byl Atari Macroassembler (AMAC), przy którym te kilka dyrektyw MACa 65 i prymitywny edytor się chowają. :)

BNE omin
   JMP tu_skok
omin

A czy nie latwiej jest napisac:

   LBEQ tu_skok

Czy nie jest to bardziej klarowne i zrozumiale?

Niewątpliwie, przy czym raczej standardem jest w tym przypadku JEQ.

Pozatym  na 40 kolumnowym ekranie uzywnie etykiet > 6 znakow to masochizm, nie wspomnie o wplywie na tempo assemblownia.

Widocznie same niewielkie programy pisales....

6 znaków to nic w porównaniu z 512 etykietami (dopóki piszesz bne *+5 to nie ma problemu, ale bpl *-12 to już ostateczność).

1,555

(32 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No, no, mamy 17 aktywnych koderow...

Vasco mnie przejrzał - generalnie po to była ankieta. Teraz już 21 !

1,556

(32 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie można więcej niż 5?? To zamień ca65, którego jeszcze nikt nie zaznaczył na ATMAS 4, a inne asmy trzeba będzie wpisywać w wiadomościach. Alternatywnie można założyć drugi topic, w którym będą kolejne opcje. :)

1,557

(32 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wyszło na to, że pytanie jest tendencyjne, więc mam prośbę do moderatora żeby dodał brakujące opcje.

Ja uzywam MAC65 i na jego Grzybowa wersje OMC ... i co w takim razie mam zaznaczyc ?

Ten którego używasz częściej - a jeśli używasz równo obu, to oba.
Z opóźnieniem zauważyłem, że to był mój 256-ty post!!! :D

MM: Foxiu!!!!! Bedzie ban!

1,558

(32 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

eeee, nie można edytować ankiety? :cry:

kewl, portuję Apache-a na cc65. :D

1,560

(32 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

2 asemblery natywne i 4 cross-y.
Jeśli ktoś używa kilku asemblerów, proszę zaznaczyć ten, z którego obecnie korzysta najczęściej. Celowo nie dałem opcji 'inne', jeśli ktoś używa innego, niech napisze, to dodam opcję.

1,561

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

mac - zaloz liste mailowa. qasm-devel :)
mysle ze pare osob by sie udzielalo na takiej liscie.

hm, to moze zaloze xasm-users ? :)

1,562

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tak w ogole, to potrzebny jest jakis porzadny atarowski cross-asembler na 65816.

http://www.cc65.org

1,563

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ciekawy avatar znalazłem na forum MiniGame Compo:
http://www.angelfire.com/crazy/ataritroll/troll_ani.gif

1,564

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No więc 2600 ma 2 kanały, każdy ma 4 bity głośności, 5 bitów częstotliwości i 4 bity kontrolne (zniekształcenia 4-/5-/9-bitowe i wybór dzielnika). Może dałoby się podłączyć tego scalaka (Stella) do malucha?

1,565

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

128 bajtów RAMu, 20 bitów pamięci ekranu i max. 2 KB (4 KB?) przestrzeni adresowej na ROM (który jest w całości z cartridge-a, bo wewnętrznego nie ma). Ogólnie całe 2600 to uboższa wersja 6502 okrojona o linie adresowe i przerwania + drugi scalak, który robi wszystko inne. Dźwięk to nie pamiętam, ale może 2-3 kanały ze zniekształceniami podobnymi do POKEYa. Ogólnie maksymalny hard core, w sam raz dla Mikera. :))

1,566

(19 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Poproszę namiar na źródła jakiegoś programu wyświetlającego grafikę, odtwarzającego sample i sprawdzającego klawiaturę - więc najlepiej jakiejś gry w C lub C++. Na maila, nie na forum.

1,567

(49 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Komodorowcy nie są leniami w przeciwieństwie do nas. Zobaczycie, zrobią Numena na jednej stronie dysku, wymagającego 64K RAMu i mającego szybsze efekty w większej rozdziałce.

1,568

(161 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Moja obecność stanęła pod znakiem zapytania.

A poza tym invitki nie ma - nie jadę!

1,569

(9 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

O atari++ było głośno jakiś czas temu, gdy jego źródła okazały się dziwnie podobne do starych źródeł Atari800. Atari800 na licencji GPL pisany przez kilkadziesiąt osób, a atari++ pisany niby tylko przez Thora na jego licencji... Oj, była afera.
Na oko atari++ jest lepiej zaprojektowany, ale jeśli chodzi o jakość emulacji i ficzery, pozostaje w tyle.

1,570

(41 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Enter wodzu!

1,571

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zegar jest 1773447 Hz, a ramka nie jest 50 Hz (bzdury pisałem w Syzygy). Linii jest 312, cykli w linii 114 (max. 105 dla procka). Można policzyć, że odświeżanie jest 1773447/312/114 czyli poniżej 50 Hz. WAI to rozkaz 816 "czekaj na przerwanie".

1,572

(3 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Na razie nie zrobi. :)
Dźwięk jest odrębny (pokeysnd.c vs pokey.c). Trzeba głównie dokonać zmian w cpu.c. Liczniki POKEYa są ruszane co linię.

1,573

(3 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Nie ma jeszcze takiej wersji.

1,574

(70 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Widzę tu 2 tematy jak morze pt. "Photoshop vs. No photoshop" i "Emulatory vs. Prawdziwi Atarowcy". Chętnie pogadam na party, przeczytam/napiszę arta, a na forum mi się nie chce.

1,575

(11 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

W najnowszych (serja 60 Nokii bodajze) procesory to RISCki taktowane zegarami 70 do 100MHz (taki 100MHz chyba ma byc w tej komorce-konsoli Nokia N-Gage, ktorej premiera bedzie lada dzien) wiec z palcem w nosie uciagna emulacje malej atarki tyle ze nie wypowiem sie czy w javie bo nie znam sprawnosci tego jezyka.

No nie wiem czy tak z palcem w nosie. Jeśli to są ARMy, to dobrze wiem, co potrafią (zaj*.* procki). Jakbym miał jak zaprogramować Nokię w C (czy tam C++), to mogę spoko przeportować Atari800 - najwyżej będzie wolne odświeżanie. Niestety jak kiedyś szukałem w sieci, to nie mogłem nic znaleźć nt. programowania komórek w C. O Javie ME emulującej Atari na komórce zapomnijcie - chyba, że ma tylko grać SELF TEST.
Długo zastanawiałem się nad emulatorem w Javie i wniosek jest taki, że lepsze jest C, bo jest dostępne na więcej platform i ma mniejsze wymagania.