1,651

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Słabe pytanie, słaby wątek. Oczekujesz rozgrzeszenia, czy szukasz kupca i chcesz cenę podbić, bo się komuś żal zrobi?
Używaj jak chcesz, przecież to Twoja płyta.

1,652

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Super:-) Gratuluję sukcesu i życzę miłego użytkowania:-)

Może jeszcze ktoś chce płytki do 65XE/130XE? Zostało mi kilka kompletów jak by co.

Duddie, chyba zaspany jesteś trochę:-) Wątek czytałeś? Przecież właśnie Sikor chciał dokładnie to zrobić, ale się nie opłaciło, bo zamówienie ze stanów przy 25szt wyszło poniżej 6zł/szt i właśnie skończyliśmy robić listę chętnych:-) Przecież nie ma kompletnie żadnego problemu żeby zamówić ponownie taką ilość jeśli ktoś będzie miał ochotę, a przy zamówieniu np. dwa razy tyle cena wyjdzie jeszcze o wiele niższa.

1,654

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Nie no, ja wiem o co chodzi, wiem, że o MIDI, wiem też dlaczego, to wszystko zrozumiałe. Chodzi mi tylko o to, że od czasu kiedy krążyły takie opinie o ponadczasowości Atari w studiach nagrań, to minęło jeszcze kolejnych blisko 20 lat, więc wydaje mi się, że już dziś to na prawdę opinia taka straciła na aktualności.
Niemniej jednak jeśli ktoś używa dalej Atari, to chwała mu:-) Nie mówię też że się nie da, bo sam niedawno podłączyłem sobie coś tam poprzez MIDI i papa mi się rozradowała jak zobaczyłem i usłyszałem, że w zasadzie da się robić współczesną muzę na naszym starym poczciwym sprzęcie:-) Jednak kiedy podłączyłem sobie współczesny interfejs audio Steinberga do peceta i dokładnie ten sam sprzęt przez MIDI do tego, odpaliłem sobie Cubase 10 na pececie, to spojrzałem na obok stojące Atari i uśmiechnąłem się tylko do niego przyjaźnie i z sentymentem:-)

1,655

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Sikor, ja wiem o czym Ty mówisz, znam tą powszechną opinię, ale mi się wydaje, że to są słowa powtarzane od wielu lat. Jakoś po roku 2000 często krążyła taka opinia i faktycznie w tamtych latach pomimo faktu, że Atari już było sprzętem bardzo wiekowym, to świetnie się sprawdzało. Natomiast dziś mamy rok 2020, a sprzęt muzyczny obecnie dostępny na rynku to są technologie kosmiczne w porównaniu z tym co było kilkanaście, czy dwadzieścia lat temu. No chyba, że ktoś mi pokaże faktycznie jakieś współczesne profesjonalne studio, w którym używa się Atari, to uwierzę:-) Muszę wsadzić palec, inaczej nie wierzę:-)

1,656

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok, płytki zamówione.
Będzie 10 kompletów.

Jako że wcześniej wiele osób o to prosiło, to na obecnych płytkach zmieniłem diodę LED z SMD na zwykłą THT 3mm. To pozwoli osobom, które nie mają luzem elementów SMD na łatwiejsze znalezienie sobie diody przewlekanej, niektórzy też boją się lutowania SMD i był to dla nich problem. Natomiast w tym miejscu oczywiście nadal można sobie bez problemu przylutować diodę SMD jeśli ktoś chce, na tym rozstawie powinna pasować dioda w rozmiarze 0805 lub 1206. Załączam wizualizację z diodą THT 3mm.

1,657

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Wiesz co, Cubase na ST jest dość prosty, ja pracowałem trochę na współczesnych pecetowych, to jak sobie odpaliłem na ST, to z jednej strony poczułem się jak w domu, ale z drugiej brakowało mi miliona różnych rzeczy, i toporność mnie powaliła. Z racji tych problematycznych cracków też na początku próbowałem wersji 2, ale to już w ogóle jest taki krok do tyłu, że jednak zdecydowanie bardziej wolałem 3-kę.
Ale tak szczerze, to podłączyłem sobie moduł Rolanda i się trochę pobawiłem, niby fajnie wszystko, da się tym grać i w ogóle, ale szybko się zmęczyłem. Retro jest dla mnie fajne do gier, do grzebania w elektronice, ale do tworzenia muzyki, to jednak nowe technologie dają tak ogromne możliwości, że nie mam ciągot do tworzenia na ST - po prostu jak się trzeba skupić na muzyce, a nie na rozkoszowaniu się retro, to nowoczesna technologia podaje Ci na każdym kroku pomocną dłoń - szybciej i łatwiej się tworzy i można się skupić bardziej na samej muzyce nie myśląc o ograniczeniach sprzętowych czy programowych.

1,658

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dostaję czasami zapytania o projekty, które już się wyczerpały.
Jak są chętni, to mogę wznowić.

Pytają ludzie między innymi o klawiaturkę serwisową.
Mogę wznowić mała partię pcb do klawiatur. Byli by chętni?

Cena może być 45zł za komplet z wliczoną przesyłką pocztą, a w komplecie:
- pcb pełnej klawiatury
- pcb adaptera wpinana w złącze klawiatury na płycie Atari

Jak są chętni, to proszę o zapisy, jak się zbierze kilka osób, to zamawiam.

1,659

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Jest wersja Cubase 3, która się nie zawiesza i nie wywala errorów - przynajmniej u mnie działała bez problemu na ST, używałem kilka godzin i było dobrze. W środku paczki w pliku tekstowym jest opisane na czym polega zastosowany w tej wersji knyf. Jak ktoś potrzebuje, to pisać na PW.

1,660

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

PCB do klawiatur już nie mam, ale mogę zamówić kilka nowych. Jeśli będziesz chciał, to napisz do mnie maila w tej sprawie, to się dogadamy.

1,661

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ma być tak jak jest narysowany na płytce, a na zdjęciu nie jest do góry nogami, choć fakt, że zdjęcia nie są super wyraźne.

1. tOri: 3 szt
2. sun: 2 szt
3. pancio.net: 2 szt
4. DaruG: 4 szt
5. MGor: 3 szt.
6. Mq: 2 szt

Ale mówimy o tych 3,546894 MHz, tak? Bo czternastek nie potrzebuję jak by co.

1,663

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@lopez, dziękuję za opis punktów. A na klawiaturze testowej jest przecież miejsce na LED smd 0805.
Jak działa przełącznik, fajnie?:-)

Ja kupowałem te kwarce w slawmirze jakieś 2 lata temu i przyszły takie jak powinny. Naprawiłem nimi dwie płyty 130XE.

Sikor, ja bym odpuścił, bo robienie tego na zapas mija się z celem. Skoro dziś można wyprodukować za tyle, to kiedyś też będzie można tak samo wyprodukować. A póki co da się kupić o wiele taniej, więc nie ma sensu topić kasy.

Faktycznie, racja.
4,433618*4/5=3,5468944

A gdyby zrobić jeden kwarc 14,31818 i zrobić mu dwa dzielniki: jeden przez 4 i drugi przez 5, i wtedy zastąpić dwa kwarce jednym?

A tak się zastanawiam teoretycznie.
Czy ktoś może próbował puścić Atarkę na popularnym i łatwo dostępnym kwarcu 14,31818MHz?

Na standardowym kwarcu po podzieleniu przez 4 mamy 3,546894MHz.
Na tym 14,31818MHz po podzieleniu przez 4 wyszło by 3,579545MHz.
W zasadzie to robi różnicę poniżej 1% w częstotliwości.

Tak sobie myślę, że Atari powinno chyba normalnie działać przy takim zegarze, a różnica nie powinna być w ogóle zauważalna? Ewentualnie pytanie jak by było z komunikacją z urządzeniami zewnętrznymi, bo ten niecały procent różnicy w częstotliwości przekładał by się również na zegary wszelakich komunikacji - ale może mieściło by się to w granicach tolerancji i nadal by wszystko działało całkowicie normalnie?

1,668

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:
Mq napisał/a:

@xxl: czy udało się Wam z Kubą opanować konstrukcję kartridża z możliwością zapisu? Jeśli tak, to napisał byś parę słów relacji z testów takiego rozwiązania?

PS. Ponawiam prośbę do adminów o wyrzucenie bałaganu do bałaganu.

napisz na prv. widzisz ze tu nie dyskutujemy o grze :-)

Eee, liczyłem na to, że pojawi się jednak jakaś treść w tym wątku, która dotyczy tematu i będzie o czym poczytać/pogadać. Temat mnie interesuje jako elektronika, bo jestem ciekaw jak się sprawdzi takie rozwiązanie w praniu i jak to będzie oprogramowane od strony Atari. A sama gra jest po prostu fajna, dlatego też mnie interesuje. Poczekam sobie w takim razie cierpliwie, może kiedyś doczekam się jakichś treści merytorycznych.

1,669

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tylko że GAL16V8 można zaprogramować prawie każdym programatorem, a PALCE16V8 to już rzadko którym i raczej profesjonalne i drogie dopiero Ci to zaprogramują.
Są jeszcze takie układy ATF16V8 - to są układy Atmel/Microchip, one są też gdzieniegdzie dostępne nawet nowe, stanowią również odpowiednik GAL16V8 i da się je programować wieloma programatorami, np. z tego co widziałem TL866 łyka te układy. Kiedyś testowałem Atmelowski odpowiednik w SIMMexp i działał bez problemu, więc w SIC-u też powinien.

1,670

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie no spoko, aż tak źle nie jest:-) Nawet powiem więcej, że w wielu przypadkach seria 74HC zadziała poprawnie z poziomami TTL, ale żeby było zgodnie ze sztuką i nie trzeba było analizować czy akurat w tym przypadku zadziała czy nie zadziała, lub liczyć na łut szczęścia, to lepiej jednak stosować to co się powinno, czyli 74LS lub 74HCT.

1,671

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@lopez: można użyć układów serii 74LS lub 74HCT, natomiast 74HC nie, ponieważ nie są one poziomami napięć zgodne ze standardem TTL.

Edit: i GAL16V8 nie musi być akurat D.

1,672

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl: czy udało się Wam z Kubą opanować konstrukcję kartridża z możliwością zapisu? Jeśli tak, to napisał byś parę słów relacji z testów takiego rozwiązania?

PS. Ponawiam prośbę do adminów o wyrzucenie bałaganu do bałaganu.

1,673

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja tylko się chciałem dopisać do pochwał po raz kolejny:-) Przedprodukcyjne mam i są świetne, a produkcyjne dziś do mnie doszły i są jeszcze lepsze:-)
W zasadzie jedyna zauważalna różnica jest taka, że produkcyjne zamykają się na wcisk, a przedprodukcyjne z luzem.

@tOri: Sikor i tak pod wpływem namów projektantów wydłużył obudowę o pół centymetra w stosunku do oryginalnej. Próbowałem lobbowac dalsze wydłużenie, ale argument był taki, że obudowa jest wydłużona już maksymalnie pod kątem zmieszczenia się jej w Atari 400/800, więc to co mamy obecnie, to już jest optimum i inaczej w tym modelu nie będzie.

1,674

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel, dokładność tych zegarków nie wynika z tego że są jakieś gorsze, tylko z tego, że w oryginalnych schematach aplikacyjnych od M6242B przy kwarcu powinien być jeden kondensator i jeden trymer, którym należało by dostroić częstotliwość idealnie. W uproszczeniu często stosowano po prostu dwa kondensatory bez żadnej regulacji i tak też jest u Ciebie, i ja u siebie też tak samo mam. Jakiś czas temu robiłem rozszerzenia pamięci z zegarkiem RTC oparte o M6242B, zrobiłem ich około 8-10szt i w każdym zegarek chodził trochę inaczej, w niektórych się spóźniał, w niektórych spieszył. Podmiana scalaka na inny egzemplarz też wpływała na zmianę, tak że mamy tu szereg czynników: scalak, kwarc, kondensatory - wszystko to wpływa na precyzję częstotliwości, więc żeby mieć dokładnie, to trzeba by dostroić, a dla zabawy może sobie być na dwóch kondensatorach i mniej-więcej z grubsza ten zegarek chodzi.

1,675

(223 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Warto sprawdzić, ja tak zrobiłem w 800XL i okazało się, że wiele przeróbek w torze video kompletnie nic nie robiło, wybrałem tylko te, które działały, a dodatkowo opisałem co robią i dlaczego oraz jak to w ogóle działa. Wtedy modyfikacje w oparciu o taki opis nie są takie na chybił-trafił, tylko bardziej świadome. Tu pisałem o 800XL: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16395