Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 71 z 122)
uaktualniłem linki w moim poście powyżej, masz całą historię. Z wątków wynika iż Ryszardowi Mauersbergowi udało się nawiązać kontakt z:
Ryszard Mauersberg napisał/a:Panem Andrzejem Sarbinowskim, współtwórcą firmy SZOK i jednocześnie "Systemu Turbo 2600".
Ryszard bywa na tym forum, można próbować "wywołać wilka z lasu" :)
W zdjęciach z IKS-a które wykonał Zenon jest kilka wersji interfejsu. Ten oparty o LM324 to po prostu kawałek XC12 okrojony o jeden przedwzmacniacz, rzuć sobie okiem na stronę jer-a dotyczącą serwisu magnetofonu, wszystko opisał:
http://www.dereatari.republika.pl/serw.htm#Magnetofon
Tak naprawdę to musisz sobie zrobić dowolny demodulator FSK, a czy będą to dwa filtry i komparator okienkowy czy będzie to demodulator oparty na pomiarze częstotliwości sygnału... to już tak naprawdę nie ma większego znaczenia :)
pozdrawiam
Seban
Cześć,
Kiedyś była o tym dyskusja na tym forum, nie mam siły teraz tego szukać. Ale Zenon/Dial na moją prośbę zrobił zdjęcia z czasopisma "IKS", to co mi przesłał możesz zobaczyć tutaj:
IKS - Interfejsy do magnetofonów.
Co do Turbo2600 firmy "Szok", ze Świebodzina, to również było kilka wątków i dyskusji. Link to atariki: Turbo 2600
W jednym z wątków Ryszardowi Mauersbergowi, udało się nawet odnaleźć właściciela tej firmy i korespondował z nim, autor rozwiązania obiecał przekazać pozostałe schematy, jednak nic z tego nie wyszło. Kontakt się chyba urwał.
w tym wątku masz nawet to co zostało mi na taśmach które przetrwały i udało mi się zgrać...
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=6236
prowadzący audycję zaprosił jednego z autorów systemu Turbo2600 ;-)
EDIT:
a jednak znalazłem ten wątek gdzie udało się nawiązać kontakt z firmą od Turbo2600...
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=5789
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=5780
pozdrawiam
Seban
Witajcie,
Dzięki uprzejmości kolegi uicr0Bee, mamy dump tego karta.
zawartość pamięci EPROM dostępna tutaj: Super Cartridge by Unerring Master. Można uruchomić to pod emulatorem, typ carta to Phoenix 8K.
sc_um_v3 [uBee].bin MD5: fb547cb707fa94b50e279b3b7284f5ca
udostępniam również wersję wykonywalną (xex) można uruchomić z dowolnego nośnika. Do pobrania tutaj: Super Cartridge by Unerring Master - wersja XEX.
@grzeniu: nie widzę R, tylko jakieś C, pewnie aby zniwelować "switch noise" z przełącznika. Brak tranzystora. Całe odłączenie carta robi się "z ręki" tym przełącznikiem.
edit:
eeee... nawet C nie widzę... to kawałek kabla zielonego. myślałem że kawałek kondensatora. Ale wygląda na to iż jest to tylko EPROM i przełącznik :P
@uicr0Bee: czyli inna wersja tego super cartridge, wygląda na starszą. Warto by zrobić dump. Masz jakiś komputer z QMEG i SIO2PC? Ewentualnie samo SIO2PC?
Jakie turbo to nie kojarzę, ale stawiam na coś serii turbo 2000, lub turbo 2000F. Ale już mówię jak Ci jak to uruchomić :) Włączasz w tak aby komputer uruchomił się z napisem cartridge OFF, po czym przełączasz przełącznik w drugą pozycję gdy widzisz napis "CARTRIDGE OFF", po przełączeniu przełącznika program powinien pójść dalej i uruchomić soft zawarty w pamięci EPROM.
Przyznam iż w tej wersji carta oszczędzili nawet na układzie R/C i ten przełącznik plus użytkownik robi za układ odłączający cart ;) he he he :) low-cost na miarę chińskiej manufaktury :P
pozdrawiam
Seban
Hej!
To cart turbo, w tej pozycji co przechodzi do BASIC-a jest wyłączony. W tej pozycji co pisze cartridge OFF próbuje się uruchomić ale ma uszkodzony układ R/C od odłączania go. Dlatego widzisz cały czas napis cartridge OFF.
btw. szykuje się do wysłania do odesłania ciebie paczki, ale szczegóły na priv już napiszę.
pozdrawiam
Seban
@candle: ale co nie działa? u mnie działa (altirra 2.20). Może nie zacząłeś grać? ;) przytrzymaj spację aby grę rozpocząć :P
między innymi np. antybiotyki ;/
@candle: nie rób zamieszania :) tym razem też nie jadę.
Hej!
Bibo-Dos lub Super Dos 2.9, tak jak pisze w scroll-u dema Falcon które było reklamą carta Falcon :) To był cart z DOS-em i jakimiś dodatkowymi programami narzędziowymi. O grze na pewno nie ma mowy. To co można obserwować w drugiej części dema to grafika i animacja pochodząca z gry "International Karate" na Commodore 64, prawdę mówiąc nie wiem czy Hurek kiedykolwiek planował konwersję całej gdy z C64.
Hej!
Ja wiem że to nie na temat, ale może chcesz wymyślać koło od nowa :) na wszelaki wypadek wklejam link:
http://atariki.krap.pl/index.php/Simius_GTIA_Fixer
No to skoro miałeś Biobo-DOS to posiadałeś wersję "special edition", wnioskuję z reklamy carta, która znajduje się scroll-u tego dema:
http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=386
Dla masowych odbiorców był tylko super dos 2.9
;-)
Hej!
Na zdjęciu od JLS widać naklejkę z napisem "FALCON cartridge v.1.4, (c) 1992 by Hurek".
Cartridge od strony elektronicznej działa w ten sposób iż mapuje w obszarze $A000-$BFFF tylko jedną stronę (256 bajtów), powieloną wiele razy w całym obszarze pamięci (podpięte tylko linie adresowe A0-A7 do EPROM). Dowolny zapis do $D5xx powoduje odłączenie carta z obszaru $A000-$BFFF. Jednak cały czas w obszarze $D500-$D5FF (odczyt) widać 256 bajtów pamięci EPROM. Zapis do $d500 powoduje ustalenie adresów A8-A15 pamięci EPROM. Zapis do $d501 powoduje ustalenie stanu linii A16 EPROM (bit 0).
Cartrige nie jest typowy, pomysł adresowania bardzo podobny do tego jaki występuje w AST Multi-Cartrige. Tyle że w przypadku Hurka trochę wygodniej adresuje się kolejne strony, mamy możliwość dowolnego wyboru widocznej strony EPROM, w AST Multi-Cartrige mamy tylko liczniki, w przypadku 'Falcon by Hurek' pełne zatrzaski.
Początkowe mapowanie 256 bajtów (32 krotnie powtórzone) w obszarze $A000-$BFFF daje możliwość wystartowania mini procedury przepisującej resztę danych w inne obszary pamięci i odłączenie carta. Upraszcza też projekt płytki drukowanej, bo ze złącza carta podpięto tylko linie A0-A7.
medialnego bełkotu ciąg dalszy... pismaki pokazują swoją klasę...
Kolejnym dużym polskim osiągnięciem, o którym mało Polaków słyszało, jest prezentowany w Hanowerze najszybszy na świecie mikroprocesor DQ80251, produkowany przez firmę Digital Core Design z Bytomia. Inżynierowie firmy w ciągu kilkunastu lat zaprojektowali ponad 70 różnych rozwiązań, które są wykorzystywane przez największe światowe koncerny. - Nasze produkty są z reguły projektowane i tworzone dla firm z Azji, z Chin, Tajwanu, bo tam jest na nie zapotrzebowanie - powiedział dziennikarzom prezes Digital Core Design, Jacek Hanke.
źródło tutaj: http://www.tvn24.pl/technologia-z-marsa … 060,s.html
najszybszy na świecie procesor przemysłowy... LOL.
Hej!
Panowie prośba do was. Dotarł do mnie cart do odratowania. Niestety EPROM jest czysty jak łza. Prośba do was, może ktoś ma w swoich zasobach taki CART lub ktoś dysponuje dump-em pamięci tego carta. Chciałbym go odratować albo zdumpować. Cart jest nietypowy bardzo podobny z zasady działania do "AST Multi-Cartridge". Całość elektroniki carta przetrwała EPROM, nie. Jedyne info w sieci jakie udało mi się znaleźć to to:
http://goo.gl/B3xwB
Pomóżcie! :)
willy napisał/a:wymieniłem już na nim wszystko oprócz eproma, pozostaje mi chyba tylko oscyloskop i popatrzeć co się dzieje z sygnałami sterującymi.
z tego co pamiętam to tam jest zrobiony przerzutnik RS z bramek NAND (74LS00). Wiem że czasami był z tym przerzutnikiem problem przez "jakość" niektórych sygnałów :) byli nawet tacy co wieszali kondensator 56pF na linii CCTL aby opóźnić trochę sygnał CCTL i trochę odfiltrować, bo bywało tak iż przerzutnik się przełączał przez szumy na tej linii mimo iż żadnego odwołania do obszaru $d500-$d5ff nie było. Różne patenty widziałem w różnych cartach tego typu ;]
Zobacz sobie czy ten przerzutnik działa Ci poprawnie.
pozdrawiam
Seban
lemiel napisał/a:Tak nawiązując do moich problemów z odczytem eproma od blizzarda - czy jest szansa, że g540 odczytuje tylko jedną połówkę z powodu nieznanego, a inny programator odczyta całość?
podpowiedz proszę co to G450 bo nie bardzo wiem, jakiś programator? z tego co rozumiem to chyba tak. Ale jest jak najbardziej możliwe że źle adresuje pamięć EPROM, albo ma źle dobrane czasy opóźnień, i wtedy możliwym efektem jest iż że odczytuje dwa razy np. dolną połowę pamięci albo jakieś śmieci.
pozdrawiam
Seban
odpisałem już na priv.
pozdrawiam
Sebastian
hej!
No ja wiem co :) Ale na wszystkie e-maile które dostałem od Ciebie, skrzętnie odpisałem :/ także jeżeli na któregoś nie odpisałem to musiał do mnie nie dotrzeć ;/
Hej!
Gdy na wyjściu Qd licznika 7490 pojawi się '1', następuje permanentne wyłączenie carta. Jego ponowne włącznie możliwe jest tylko w dwóch przypadkach: wyłączenie i włączenie zasilania (zadziała układ resetu oparty o prosty układ RC), lub przyciśnięcie przycisku RESET umieszczonego w carcie.
Dopisując emulację tego carta, warto uwzględnić taką możliwość iż banków będzie więcej niż 4 ;) Na pewno prędzej czy później trafi się taki cart co ma ich więcej, a zasada działania będzie identyczna.
EDIT:
Krótki napisał/a:Atari800 też wspiera, wzorowałem się na Altirrze. Niedłuo wydanie nowej wersji.
O super. Fajnie. Cieszę się że dopisujesz to wszystko :) dzięki!
edited @ 2018.11.22: aktualny link do schematu jest tu.
Hej!
Podziękowania należą się użytkownikowi JLS, który zapytał mnie o Turbo HIT i przypomniał mi iż faktycznie kiedyś dump-owałem ten cart :] Do kompletu nie przyszedł żaden e-mail że coś się dzieje w tym wątku i zupełnie o tym zapomniałem ;) Także dzięki prośbie JLS przypominałem sobie że był wątek o turbo HIT.
Co do bankowania, jest dokładnie tak jak piszesz. Cztery banki po 8K w obszarze $a000-$bfff. W środku carta mamy 7400 (przerzutnik RS), 7490 (licznik sterujący adresami EPROM A13,A14 - wyjścia QB, QC, natomiast QD resetuje przerzutnik RS wyłączając cart, wejście CLKB podpięte pod CCTL, także dowolne odwołanie do D5xx powoduje zadziałanie licznika) . Mam narysowane "od-ręki" na kartce. Chyba to już kiedyś skanowałem, poszukam. Mogę Ci taki odręczny schemat tutaj wrzucić, nie chce mi się przerysowywać tego do EDA ;)
Także jak najbardziej powinno działać z tym ultra-cart o którym wspomniałeś (btw. nie wiedziałem że Altirra wspiera emulację tegoż).
Hej!
Zupełnie o tym zapomniałem. Cart już dawno odesłany do Dely-ego, zawartość pamięci EPROM dostępna tutaj.
turbo_hit.bin:
MD5 : 1bf8c35282db822851939a21bd1ab07a
SHA256: 35ebf1f26c9ba8f9028ce3de86c4d6490ea1e3217b53768f6833fdbd096c92e2
pozdrawiam
Seban
edited @ 2018.11.22 - link fixed, SHA256 hash added
Jeżeli chcesz tak jak pisałem, mogę odczytać kostkę na bardziej "komercyjnym" programatorze.
Hej!
Jak Ci sie już skończą pomysły na walkę z tym i jak będziesz chciał to mogę spróbować to odczytać innym programatorem. W razie czego pisz na e-mail.
pozdrawiam
Seban
Wygląda na typową konstrukcję carta z podziałem na banki, małe scalaki to logika, może jakiś jeden 7474, te duże to stawiałbym na zatrzask jakiś '374? '574? Co do odczytu zawartości EPROM to z tego co pisali ludzie na forum próbujący czytać takie kostki willem-em to były z tym problemy zarówno z softem jak i samym programatorem, nie koniecznie to musi być uszkodzenie EPROM. Może Willem go nie toleruje.
pozdrawiam
Seban
Znalezione posty [ 1,751 do 1,775 z 3,047 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.112 sekund, wykonano 18 zapytań