1,876

(6 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hej!

Panowie czy nie ma nikt w swoich przepastnych zapasach napędu 5.25" - 360K do PC-ta? Mój TEAC okazał się niesprawny :( Zostałem z przysłowiową ręką w nocniku :( Czy ktoś posiada i zechciałby odstąpić za rozsądną cenę?

pozdrawiam
Seban

1,877

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

offtopic mode ON: karta Ethernet gniazdkiem USB? ;)

1,878

(87 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

@jaskier: wspaniałe wiadomości! Mimo tego iż Altirra pod windows radzi sobie świetnie, to nie potrafię jej używać do debugu. Nie pasuje mi zupełnie ten wbudowany debugger w altirrę. Do dziś jeżeli coś mam debugować to nie wyobrażam sobie tego bez Atari800WinPlus. Jeżeli do kompletu udało by się faktycznie dodać patche od Krótkiego.... rewelacja :D

ha ha! Ja też poproszę maskę :D

ps) Stryker co się stało że się pozbywasz swoich "skarbów"? po-świąteczne porządki?

1,880

(12 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Hej!

Jak tak miałem pod Debianem z tą domyślną przeglądarką bazującą na FF. I miałem jeszcze jeden efekt,  nie wuja nie udało mi się nawet postu napisać miło włączenia cookies. Cały czas twierdził iż użytkownik nie jest zalogowany.

1,881

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Because the author of Altirra does not emulate this unique "feature" of Atari Video DAC ;-)

To be honest... probably the Ayery Lee doesn't know about it or maybe nobody told them what is the reason for the emergence of such effects.

And there is one simple solution :) Use VBXE :) VBXE have the best video output quality ever.

1,882

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

This is normal, there is nothing unusual. This is typical behaviour of the video DAC implemented in Atari hardware.

1,883

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@mono: celna odpowiedź na moje pytanie "dokąd to prowadzi"... co do miejsca zastosowania tego CPU również dobrze prawisz... ja jako jedyną zaletę widzę możliwość zatrudnienia "taniej siły roboczej" nie mającej wiedzy o niskopoziomowym programowaniu. A niestety takich ludzi jest coraz więcej... możesz się śmiać ale dla niektórych programistów z którymi miałem styczność programowania niskopoziomowe to język "C" ;P

No i co do uwagi o visual'51 również bardzo celne ;) Zgadzamy się w 100%... tylko i tak mało kto potrafi docenić takiego co zrobi to na pic10 z 0,5k flash :) Często większość szefów doceni "klikacza" że zrobił to zajebiście szybko :) potem tylko się drapali w głowę czemu ich mini-termometr wymaga takich nakładów finansowych w BoM  :)

Zresztą wiesz teraz to mało istotne się robi... cortex-M3 w jakiejś low-cost wersji kosztuje poniżej $1.... ma na pokładzie i ram i flash... :P

a jeszcze tak przy okazji... (RZóG mi podesłał):

http://s3.amazonaws.com/data.tumblr.com/tumblr_lvxp8xqAfv1r2xkg4o1_1280.jpg?AWSAccessKeyId=AKIAJ6IHWSU3BX3X7X3Q&Expires=1323555842&Signature=ehN5ZdGAiOe3UIMDQmuOIbPq18Q%3D

stare ale jare :P

1,884

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@mono:

a) nazwa: jego produkt, więc wybiera nazwę taką jaką chce :) czy innym to się spodoba :) no cóż... o gustach się nie dyskutuje. Skoro wybrał taką a nie inną drogę ;)

b) korporacja vs sam. Oczywiście że ja również wolałbym sam coś tworzyć bez zatrudniania się w jakieś firmie, która ma na tyle wysoki budżet iż finansuje z niego różne projekty. Wiadomo, nie robię tego co bym chciał, jednak mam jakąś możliwość obcowania z technologią na, którą ciężko byłoby mi zarobić we własnej firmie. Są ludzie którzy mając pomysł wierzą w niego i wszystko stawiają na jedną kartę... czasami im biznes wychodzi, czasami nie.

Zgadzam się z Tobą, iż to może być mała firma. Ale skoro gość ma pomysł, na rozwój swojej firmy to bardzo dobrze. Niech walczy i oby mu się udało. Ale wystarczyło aby sformułował trochę inaczej opis swojego projektu oraz tytuł newsa przekazanego mediom, a miałby szansę zyskać poparcie dziennikarzy branżowych. Miałoby to zupełnie inny wydźwięk. Próbując zrobić wokół siebie szum, niestety wywołał również negatywne emocje i kupę niepotrzebnego smrodu.

Prawdę mówiąc cieszę się że potrafisz to przyjąć bez negatywnych emocji. Niestety u mnie wywołało to jakiś taki niesmak, i niestety odebrałem to tak jakby wcześniejsza praca różnych ludzi, którzy zrobili o wiele bardziej skomplikowane projekty i o wiele większą pracę,  i do tego wiele lat wcześniej została zupełnie pominięta. Ale to może dlatego że miałem nieprzyjemność spotkać w swoim życiu paru "mistrzów świata". Niestety dużo mówili, mało potrafili zrobić. Teraz automatycznie włącza mi się "jeż MODE", gdy widzę ten sposób promocji danej osoby/firmy.

Jeszcze wracając do "a pomysł ma całkiem niezły". Nie jestem w stanie tego określić. Być może jest masa taniej siły roboczej po studiach która potrafi pisać w javie hektary kodu :) ale patrząc na to nieco z boku cena 100zł wydaje się być przerażająca. Za tą cenę można całkiem porządne FPGA kupić i nie trzeba ASIC-a zamawiać ;) Nie chciałbym być złośliwy ale byłby jaja gdyby okazało się iż ten jego wynalazek to nawet nie ASIC tylko FPGA ;)

A jeszcze jedno... nie chce nikogo deprecjonować, i pomijając już firmę gryf... ale chciałem pokazać jak ciekawie obecnie można projektować całe systemy embeded, wybierając praktycznie dowolne CPU, dowolne peryferia i mając praktycznie małe pojęcie o językach HDL. Obecnie w wersji dla "leniwych", wygląda to jak składanie z klocków - gotowych predefiniowanych modułów. W jednym z rozwiązań wykorzystuje się np. OpenBus/Wishbone... oto przykłady:

Cały systemu wraz z dowolnym zaimplementowanym CPU może wyglądać tak: (tak, nie mylicie się, rysuje się to w pełni wizualnie, mało rozgarnięta osoba może sobie "wysmarować" myszką cały skomplikowany dość system, skompilować i uruchomić na dostarczonym zestawie z FPGA ;)

http://dl.dropbox.com/u/44199/wishbone_openbus.jpg

potem CPU wizualnie wygląda już tak:

http://dl.dropbox.com/u/44199/tsk3000_openBus.jpg

mamy również do dyspozycji pełną konfigurację CPU, jedna z przykładowych zakładek do konf. CPU:

http://dl.dropbox.com/u/44199/tsk3000a_set.jpg

Oczywiście wcześniej ktoś te klocki musiał zaimplementować, jednak użytkownik takiego pakietu może wprowadzać dowolne modyfikacje oraz zmiany a także dodawać swój kod i bloki funkcjonalne.

Wraz z software w zależności od producenta przychodzi cała masa gotowych bloków IP. Nawet w przypadku software za niewielkie pieniądze normą jest gotowa implementacja popularnych CPU (ARM7, PowerPC).

I niech mi ktoś powie dokąd to prowadzi? ;)

1,885

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@grzeniu: sądząc po tym iż  jedną z osób która się podpisała pod artem "hit czy kit", a chodzi o Piotra Zbysińskiego (red. programowy + przewodniczący rady programowej EP) może być ciekawe. Albo zignoruje, albo obsmaruje, albo spróbuje się dowiedzieć o co chodzi i rozwinie temat :) chociaż sądzę iż właściciel Gryf-Technologie po arcie "hit czy kit" może już nie być skory do rozmów :P

Będziesz musiał poczekać na styczniową :) W grudniowej nic nie ma :P

1,886

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

niech szuka, nikt mu nie zabrania. Niech robi co chce, również mu nikt zabronić nie może :P tylko niech szanuje innych.

Tylko skąd media nagle się firmą gryf zainteresowały? Same nagle odnalazły przez przypadek firmę gryf? ;P
oj grzeniu, grzeniu zajrzałbyś choć na stronę tej firmy...

http://www.gryftechnologia.com/#prasa

dla ułatwienia:

http://dl.dropbox.com/u/44199/gryf.png

1,887

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@mono: tylko jeden przykład. Pracuję w firmie X... zamiast np. arm-a od dowolnego producenta za $10 wkładam Procka Warszawa za 100zł. Nikt produktu nie kupuje ze względu na cenę. Tak naprawdę jeżeli taką decyzje podjąłby np. prezes i kazał użyć polskiego produktu to działał by na szkodę firmy za go konsekwencje są w polskim prawie ściśle ustalone.

Mówisz o Niemcach... wezmę na tapetę super niemiecki produkt za niemałe pieniądze... router firmy AVM, np. jakiś fritz!box... hmmm... co mamy w środku... ram, cpu (ARM7+DSL od Ti)... jakiś magiczny duży układ opisany AVM-bla-bla... bo bliższej analizie widać iż jest to FPGA od Xilinxa :P Nadrukowano na nim napis AVM... tyle... jedyne co jest niemieckie w tym urządzeniu do PHY-ISDN od Infineon-a i software przygotowany przez AVM na bazie Linux-a.

Co by musiała zaprezentować firma... no popatrz sobie na taki Evatronix (nie nie pracuje dla nich i nie mam z nimi nic wspólnego)... naprawdę robią porządnie IP-Core... kupują od nich znane i duże firmy zachodnie. Jest dużo polskich firm które produkują i wytwarzają tutaj w Polsce i polskimi rękami naprawdę wartościowe produkty.

Mono nie denerwuj się, ale uważam iż firma Gryf zakpiła z tych firm, do tego jak zwykle dziennikarze nie mający pojęcia o czym piszą. Zostało to wszystko opisane tak jakby ta firma nie wiadomo co wyprodukowała. Oni nawet tego krzemu nie wyprodukowali o czym pisałem wcześniej. Nawet nie przygotowali nic związanego z produkcją tegoż krzemu. Jakim więc prawem mówi się o produkcji polskiego procesora?

Tak wiem że powinniśmy się cieszyć z polskich produktów, ale myślę że w promocji i biznesie potrzeba również trochę klasy. Nie powinno się dyskredytować konkurencji i kłamliwie stwierdzać że zrobiło się coś jako pierwsi i jedyni w Polsce.

Mono nawet ty jakbyś usiadł sobie na książką do dowolnego HDL-a gwarantuje Ci że z twoim rozumem byłbyś wstanie zaimplementować dowolny wymyślony przez siebie CPU, przetestować to na dowolnym FPGA i potem to już tylko kwestia kasy aby zamówić przygotowanie ASIC-a i wyprodukowanie krzemu np. w Chinach lub na Tajwanie.

A interface-y zewnętrzne? Albo siedzisz i sam dłubiesz albo kopiujesz gotowy IP-Core od dowolnej firmy takież oferujące (np.  polski Evatronix) i robisz include. Dostosowujesz ten ip-core do swojego projektu i już. To nie jest żadna kosmiczna technologia. Ja rozumiem promocję i marketing ale szum wokół siebie należy robić z wyczuciem i rozsądkiem aby się nie ośmieszyć. Niestety obawiam się iż firma Gryf robiąc z igły widły zrobiła sobie więcej złego niż dobrego.

1,888

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@grzeniu: ale jest jeden problem. firma gryf nie ma faktycznie nic ciekawego do zaoferowania. Nie w takiej cenie :) I nie za rozwiązanie które jest jakby produktem niszowym. W dodatku za chwilę może się okazać iż Warszawa 150 jest:

- end of life, deprecated,  not recomended for new designs, obsolote :)

Projektując obecnie urządzenie które ma mieć jakikolwiek czas życia na rynku tak się dobiera elementy aby nie zostać z ręką w nocniku gdy producent krzemu powie ci po pól roku produkcji "tere-fere", ten układ jest już "obsolete" ;) kup se pan nowy :) ... aaa.. że niezgodny... to weź se pan przeprojektuj :) Serwis? Jaki serwis... niech pana klient kupi nowe ;P Albo trzeba było kupić kontener i trzymać na magazynie :)

O konkurencji nie za bardzo można mówić bo nie są konkurencją dla nikogo ;) Uwierz mi chciałbym aby w końcu w Polsce dało się coś zrobić. Ale nie z takim podejściem jakie zaprezentowała firma Gryf. Mówię np. o próbie jawnej manipulacji mediami.

Tak jak napisali w owym stronniczym artykule... co innego gdyby robili jako doświadczenie naukowo/akademickie i próbę wykształcenia ludzi w danym kierunku... OK. Nikt by słowa nie powiedział. Ale oni się prawie ogłosili mistrzem polski w projektowaniu i wykonaniu Super-Zajebistego-CPU :P

a i jeszcze jedno za 100zł czyli na chwilę obecną ~30$ kupisz sobie ARM Dual-Cofre Cortex-A15 wraz z wywalonym w kosmos akcelertorem grafiki 2d/3d (również multi-core) i kupą, naprawdę kupą peryferiów wszelakiego rodzaju.

1,889

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@epi: ok, ok... no ja może niepotrzebnie się "wzbudziłem"... ale ci inni producenci np. układów tacy jak np. Texas Instruments, podpisują np. umowę z ARM, dostają dokumentację, implementacją danego rdzenia, potem sami rzeźbią układ, optymalizują, wykonują cały proces produkcji (w przypadku TI będzie to np. Freising w Niemczech). I zgadzam się są również producenci typu "fabless", oni to przygotowują wszystko u siebie i zlecają wykonanie produktu np. w TSMC, ale oni przekazują już projekt nie w postaci układu opisanego dowolnym Hardware Description Language a gotowy projekt w postaci projektu układu w danym procesie produkcyjnym (np. CMOS). Są również tacy którzy przekazują projekt HDL do fabryki aby tam przystosowano go do produkcji jako ASIC. Tak na przykład robi wspominany Evatronix czy parę innych polskich firm. Jednak nikt nie krzyczy że wyprodukowali pierwszy polski "super-coś", wszyscy by ich wyśmiali :-).

Co do stronniczego artu dyskredytującego firmę Gryf i jej produkt są dwie możliwości. Albo autorzy zapytali u źródła i wiedzą coś więcej bo piszą o sprawach w których żaden z artów pochwalających firmę Gryf nie wspomniał. Albo postanowili po nich pojechać dla przykładu... sam nie wiem która wersja może być prawdziwa. Ale to tylko moje spekulacje, nie mam pewności co może być prawdą :)

1,890

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

electron napisał/a:

A na jakiej podstawie twierdzisz, że GTIA z wadliwymi trybami 9,10,11 zostały wyprodukowane przez innego producenta ? Scalaki(te z lat 87-91)  noszą identyczne oznaczenia i prawie tak samo wyglądają. Część jest dobra a część (te nowsze) nie.

@Electon: a bo te Atari w których GTIA które miałem zwalone miały nieco inną czcionką naniesione oznakowanie. Być może to nie ma związku i to tylko moja spekulacja i faktycznie nie mam podstawy tak twierdzić. Ale wszelakie uwalone GTIA które trafiłem były z "nowszych" Atari produkowało. Więc albo zmienił się producent, albo proces technologiczny co spowodowało zmianę czasów propagacji (skrócenie) i zaczęło się wszystko walić.

Elektronie, ja również uważam że nowe GTIA nie są "uszkodzone". Wygląda chyba na to że problem jest z komunikacją pomiędzy GTIA a ANTIC. GTIA fixer simiusa naprawiał również te "niby" uszkodzone GTIA więc ma podstawy sądzić iż były one uszkodzone tylko optymalizacja albo projektu albo procesu produkcyjnego spowodowało iż czasy propagacji rozjechały się z ANTIC.

electron napisał/a:

A co do pasków: jest on efektem drobnej wady każdego GTIA: kombinacja luminancj 0111 przełącza się na 1000 w taki sposób: 0111 -> króciutko 0000 -> 1000 i powstaje pionowy czarny pasek. Podkreślam : czarny.

Kolor zielony lub niebieski powstaje zależnie od ustawienia tego paska w pozycji x - jest to efekt uboczny dekodowania sygnału composite video w dekoderze PAL telewizora. W nowszych tv dekodery te mogą być realizowane inaczej niż w starszych i też może to wyglądać inaczej. Podłączenie przez S-VIDEO powinno zlikwidować dodatkowy kolor - zostanie czarny pasek.

Elektreonie dokładnie tak jest, pisałem już o tym parę razy na tym forum w przypadku dyskusji o GTIA, jednak chyba nikt nie wziął mojej uwagi na poważnie. W tamtych czasach przetwornik D/A nie miał kompensowanych czasów przełączenia sekcji każdego bitu i stąd brały się "glitch" przy zmianach wartości dużej ilości bitów ;) Do kompletu 4050+rezystory które udaje przetwornik C/A w Atari też nie ma wyrównanych czasów propagacji dla każdej bramki co pewnie potęguje efekt ;) Czy ktoś się bawił w wyrównanie czasów propagacji sygnału na liniach LUM w GTIA? tego nie wiem ;) nie mam dostępu do czytelnej dokumentacji do GTIA :)

Przykład tutaj: http://www.ti.com/lit/an/slyt300/slyt300.pdf

strona druga, lewa kolumna na dole strony, sekcja: The R-2R back-DAC

Gate-switch timing skews manifest themselves at the output of the MDAC and back-DAC as glitches. The glitch is most prevalent during the MSB transition, when bits are switching from 7FFFh to 8000h (for a 16-bit DAC). The R-2R back-DAC, like the MDAC, typically has excellent low noise, INL, and DNL performance, with medium settling-time capability.


Jeszcze jedno... pytanie mam właściwie takie... czy w przypadku NTSC też zdażały się uszkodzone GTIA? Bo jeżeli nie to odpowiedź może się nasuwać sama... np. odpowiedź może być taka że ANTIC-ów i GTIA w wersji NTSC była mega-zapas i nie trzeba było zamawiać ich produkcji (np. już przy zmienionym procesie produkcyjnym). Natomiast wersje PAL czy SECAM były zamawiane partiami i domawiane jak "wyszły" z magazynu. To mogło powodować pewną rozbieżność w parametrach każdej serii. VIC ma o tyle dobrze że wszystko ma już w środku.

1,891

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@electron, no co ty? ty tak na serio?

dzięki temu błędowi "GTIA" powstało parę fajnych efektów. Poczynając od czołówek the german chaotics, potem Our5oft (część z unity-demo). No nie mów że taka możliwość zmiany trybu w linii nie jest fajna?

To że potem późniejsze GTIA "poprawiono", tak że nawet w nich tryby GTIA nie działały... coż ;) Zajrzyjmy na na podwórko sąsiadów ;) Wszystkie efekty typu FLD, FLI, Border sprite generowane na VIC-ach z C64 działają właśnie z powodu błędów tegoż. Jakoś do końca swoich dni mimo zmian producentów VIC-a na każdej komodzie takie dema zachowywały się tak samo :)

Przecież nawet Simius wyprostował przy pomocy swojego GTIA-fixera (dopasowując timingi, wypełnienie clocka) wszystkie wady "poprawionych" GTIA (czytaj wyprodukowanych przez innego producenta). Także takie a nie inne zachowanie GTIA należy mimo wszystko uznać chyba za jego wadę? nie?

pozdrawiam
Sebastian

1,892

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@candle: jak dla mnie to ten art miał na celu utemperowanie megalomańskiej postawy firmy gryf która przekazując prasie swoje informacje dokonała celowo manipulacji tak aby wyglądali na kogoś kim nie są ;) Nie lubię ściemy a informacje na temat "zajebistego pierwszego polskiego procesora" to jeden wielki KIT :) 

Żeby chociaż jeszcze ten krzem w Polsce wyrzeźbili, zoptymalizowali wygenerowany kod, a potem zaprojektowali layout układu, i potem maski do procesu produkcji układu. Ale oni prawdopodobnie wysłali tylko plik to firmy produkujące krzem z dostarczonego HDL-a. Czy naprawdę uważasz takie coś za polski procesor?

1,893

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@epi: jaki producent? napisanie paru linii w HDL dołączenie gotowych bloków IP i wysłanie tego na Tajwan/Chiny, aby z tego ASIC zrobili? Takiego kogoś nazywamy producentem? Ja rozumiem że próbowali swoich sił w VHDL, ale sądzę iż trochę przesadzili opisując swoje zasługi. Nie wiem do czego to porównać... ale to tak jakbyś twierdził że Twój Neo-Tracker wykorzystuje unikanle na skale światową rozwiązania metody odtwarzania sampli ;)

Takie rzeczy o których pisze się w artach opisujących dokonanie firmy gryf dzieją się  w większości firm mających jakikolwiek związek z FPGA. Evatronix w takim razie powinien pisać o sobie jako pierwszym polskim mega producentem np. kontrolerów USB 3.0? nie? ;)

1,894

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ehhh.... ten poziom polskiego dziennikarstwa... ja bym to określił kitem-100 lecia... zresztą nie muszę... dobrze podsumowano to tutaj:

http://elektronikab2b.pl/biznes/15272-p … it-czy-kit

Po przeczytaniu tytułu w pierwszej chwili mogło się wydawać, że cała rzecz dotyczy jakiegoś nowego opracowania firmy Evatronix, DCD lub innego producenta bloków IP, w tym mikrokontrolerów, w chwilę później, że mowa jest o pracy magisterskiej, w której studenci napisali w VHDL-u w ramach ćwiczeń projekt mikrokontrolera. To są realne sytuacje, ale na sensację się nie nadają.

1,895

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

mam jeszcze parę płytek i paru chętnych na liście, święty jest uwzględniony bo kiedyś pisałem na forum że dostanie 1 szt. proto-pcb. Pytanie czy on ma jeszcze ochotę/chęci/czas aby cokolwiek pisać na Atari?

1,896

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To może wyjaśnijmy parę spraw. Projekt jest jak gdyby mojego autorstwa. Rozmawiałem z Candle i on chce robić nową wersję w i tylko ilości opłacalnej komercyjnie. Do tego chciałby mieć od razu software bo w/g niego inaczej nie ma szansę na powodzenie komercyjne. Jest zapewne w tym trochę racji, jednak ja podchodzę nieco inaczej do tematu. Jestem w stanie poświęcić czas aby przygotować trochę wersji prototypowych aby zarówno projekt jak i software mógł zostać rozwinięty do czasu aż jego produkcja będzie miała szansę powodzenia w przypadku większej ilości.

1,897

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

no oczywiście :D

1,898

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ja też kiedyś wpadłem na ten pomysł... http://atariki.krap.pl/index.php/The_TL … Music_Show

ale TL to po prostu napisał jedną muzę a potem zmieniał niejako patterny pisząc wersję na drugi kanał :D

1,899

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

to że nie ma nie jest żadnym problemem ;) jak ktoś chce rozwijać jakiś soft proszę o informację. Będę miał jeszcze parę szt. wersji proto.

1,900

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

to ja mam jeszcze większego suchara...

Zamknięto fizyka doświadczalnego, fizyka teoretyka i matematyka w trzech oddzielnych celach, z puszką jedzenia. Po miesiącu otwarto cele.
U fizyka doświadczalnego ściany poobijane, puszka zmaltretowana, ale rozbita, a zawartość wyjedzona. Fizyk, choć wychudzony, żyje. W celi fizyka teoretyka. Ściany są całe pokryte wzorami, obliczeniami. Tylko jeden ślad po uderzeniu, puszka precyzyjnie otwarta, a fizyk żyje. W ostatniej... Puszka nietknięta, na podłodze leży martwy matematyk, a na ścianie widnieje napis: „Dany jest walec”.