2,226

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

skoro cię spotkało takie nieszczęście, a większość ludzi którzy się tutaj wypowiadali nie, to raczej byłbym skłonny stosując twój tok myślenia odpowiedzieć Ci iż to ty "gadasz bzdury", ale tego nie powiem - powiem Ci tylko że musiałeś mieć jakiegoś niefarta aby uszkodzić swoje 130XE, i powtórzę raz jeszcze... wkładałem masę cartów odwrotnie łącznie ze swoimi prototypami, ad converterem, eprom burnerem, i masą innego tałatajstwa... nigdy ani żaden cart ani żadne moje atari nie uległo w ten sposób zniszczeniu. Może nam podpowiesz co się uszkodziło w twoim 130XE? Bo tak się składa iż większość tych eksperymentów przeprowadziłem na moim 130XE (płyta z kościami 1-bit) i nic przykrego się nie stało. Zresztą jeżeli byś doczytał w poście nr 1, koledze z Atari się również nic nie stało ... tylko cartowi coś sie stało... pytałem jaki to był cart bo może to jest po prostu jakaś pierdoła.

2,227

(119 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

FUJI napisał/a:

No cóz... -> http://atariki.krap.pl/index.php/Rejestry_POKEY-a
W książce Zientary też to się nazywa SPACE... -> http://tajemnice.atari8.info/ksiazki/ppso/dodatki.html

No tak faktycznie, w Atariki był błąd. Ale Zientarę to bym z traktował z dystansem ;) Ja sprawdziłem fizycznie oscyloskopem. Także na 100% pojawia się permanentne zero po ustawieniu 7-bitu w $d20f.

update:

chociaż w książce Zientary napisano tylko:

bit 7 - nadanie sygnału SPACE (1 = włączone)

i patrząc na pierwszą lepszą stronę którą zapodaje google, można doczytać:

The serial port has many pins. We will discuss the transmit and receive pin first. Electrically speaking, whenever the serial port sends a logical one (1) a negative voltage is effected on the transmit pin. Whenever the serial port sends a logical zero (0) a positive voltage is effected. When no data is being sent, the serial port's transmit pin's voltage is negative (1) and is said to be in a MARK state. Note that the serial port can also be forced to keep the transmit pin at a positive voltage (0) and is said to be the SPACE or BREAK state. (The terms MARK and  SPACE are also used to simply denote a negative voltage (1) or a positive voltage(0) at the transmit pin respectively).

Także informacje iż SPACE to 10 zer musiała być jakąś pomyłką lub nadinterpretacją jakiejś informacji (np. że space musi trwać minimum "10 zer" aby został rozpoznany faktycznie jako space. To takie moje małe spekulacje i nie wiem czy prawdziwe ;) ale w sumie to byłoby dość logiczne że zero musi się utrzymać dłużej niż bit startu+8 bitów danych+bit stopu aby uznano to za sygnał SPACE.

pozdrawiam
Seban

2,228

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mi się udało masę cartów wpakować odwrotnie (upside-down) i nic się nie stało nigdy ani żadnemu cartowi ani tym bardziej Atari. Może napisz co to był za cart?

2,229

(119 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

FUJI napisał/a:

Zajrzałem jeszcze raz do handlera. Rzeczywiście wygląda na to, że na data output wysyłany jest sygnał SPACE (10 zer) przed rozpoczęciem transmisji. Czyli cisza dla Blizzarda to co innego niż cisza fsk. Teraz pytanie - czy w takim razie przy tej ciszy na wejściu jes "1" czy "0' czy coś nieustalonego ? To by trzeba wyczytać ze schematu.

To ja się wtrącę... bo to nie do końca tak... nie ma czegoś takiego jak sygnał "space"... po prostu na data_out pojawia się zero. To zero na DataOut przełącza interface w magnetofonie na pracę w turbo. Gdy na data_out jest logiczne "1" to magnetofon pracuje w trybie NORMAL. Nie wiem skąd się bierze błędna informacja o sygnale space... ale ustawienie 7 bitu w $d20f po prostu daje zero na data_out. W przypadku AST do przełączenia normal/turbo służyła linia command (i dodatkowy kabel prowadzony właśnie od tej linii w gniazdku SIO do magnetofonu). Twórcy Blizzarda i kilku innych systemów wykorzystali stan lini data_out (oraz możliwość jest bezpośredniego sterownia z poziomu POKEY-a) do przełączenia interface normal/turbo a także do generowania sygnału PWM podczas zapisu w systemie turbo :)

Reasumując ustawienie 7-bitu w $d20f przed rozpoczęciem transmisji to nic innego jak przełączenie interface w magnetofonie na odczyt turbo, a więc pominięcie demodulatora FSK i wykorzystanie własnego toru do zamiany tego co na taśmie na ciąg zer i jedynek. Blizzard jak większość systemów turbo dla atari, c64 czy zx spectrum wykorzystuje nazywając to po imieniu modulację szerokości impulsu (PWM) do kodowania danych :)

cisza dla blizzarda to szum, a wzmacniacz w torze wejściowym blizzarda ma bardzo duże wzmocnienie, więc szum jest traktowany jako "szum" ;) i na końcu wychodzi z ciszy losowy ciąg zer i jedynek w zależności od szumu :)

pozdrawiam
Seban

2,230

(49 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

jell, luz :) TeBe motywuje Candle ;) tak dość specyficznie ale wydaje mi się iż to jest rodzaj "motywowania" :)

2,231

(49 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

ja w życiu nie pisałem nic na 65816, ale po przyjrzeniu się dokumentacji myślę że to może zadziałać:

    opt    h+c+

    org    $600
st  sei
    inc    $d40e
    
    clc
    xce

    sep    #%00110000

    ldx    #0

lp  lda    $12345,x
    sta    $bc40,x
    inx

    jmp    lp

    org    $2e0
    dta    a(st)

to czyta 256 bajtów od $12345...$12345+255 i pokazuje na ekranie jako kody internal Antica... jak chcesz jeden bajt to zmień "lda $12345,x" na "lda $12345".

ps1) kompilować mads-em
ps2) Nie wiem czy to działa ;) ale chyba powinno :)
ps3) dokumentacja WDC do 65816 to jakaś porażka

2,232

(49 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

w demie Overmind rysowałem tą metodą kilkanaście okręgów w ramkę ;) także to naprawdę jest szybkie o ile się da użyć fixed-point :) W przypadku BASIC-a cała para idzie w gwizdek trochę - bo każda liczba jest Floating-Point :( Jednak wydaje mi się iż to będzie szybsze niż rysowanie klasyczną metodą używającą sin/cos. Action! by się idealnie nadawało do tego jak ktoś nie chce używać ASM :)

2,233

(49 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Epi... fakt :) ... od postu Mikey-a jest jedyne słuszne rozwiązanie, potem podane z wiki a potem na tacy przez Pecusia :) Więc nie wiem po co mieszać do tego sin/cos :)

Jedyne co można by zrobić dla prędkości to napisać to w asm i rzuć na "szóstą stronę" i wywoływać jako USR. Jeżeli do tego zrobić własnego plot-a to będzie śmigać ;)

2,234

(49 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

epi napisał/a:

Gotowy kod w Turbo Basicu XL

ale chodziło chyba o Atari Basic?

stRing napisał/a:

czy zna ktoś szybką procedurę rysowania koła o dowolnym promieniu w Atari Basic?

2,235

(49 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

http://en.wikipedia.org/wiki/Midpoint_circle_algorithm

Miker, rysowanie kota mówisz, dało by się tym:

http://pl.wikipedia.org/wiki/IFS_%28geo … aktalna%29

hi hi hi ;)

pozdr
Seban

2,236

(4 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

a ja uważam że to porażka, szczególnie jeżeli chodzi o filtry. Zresztą uważam również iż wszelakie emulatory (pecetowe) tegoż układu nie brzmią tak jak powinny (tzn. tak jak oryginał). Ale być może innym to nie przeszkadza.

Cytując za stroną którą podałeś:

- Lowpass filter with self-oscillating resonance
- 31,25 KHz sampling rate

A gdzie reszta filtrów SID-a? No i te 31,25KHz mnie nie przekonuje :)

Żeby nie było że nie doceniam pracy gościa od SwinSID-a, to kawał świetnej roboty. Ja jednak tęsknię za analogowym miękkim brzmieniem Variable State Filter który jest zaimplementowany w prawdziwym sidzie.

Co do demo-songów, nie mów że nie słyszysz różnicy bo - a ona jest kolosalna. Posłuchaj sobie prawego kanału ThatsTheWayItIs np. 1:58... cóż to za straszliwe piski? ;) posłuchaj sobie również fragmentu od 5:30-6:30, różnica jest kolosalna.

Aby było łatwiej porównać, tutaj masz oryginalnego SID-a, bez SwinSID-a na prawym kanale:

http://www.se2a1.net/soasc/dl.php?d=soa … 01.sid.mp3

I przypominam, ja nie neguję osiągnięć twórcy SwinSID-a.... ja po prostu uważam że cholernie ciężko będzie dobrze emulować brzmienie tego SID-owego filtru, dzięki któremu ten układ ma to niespotykane brzmienie.

pozdrawiam
Seban

2,237

(4 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

problem z tymi układami/emulatorami jest taki że nie brzmią choć w 1% tak fajnie jak oryginalny SID ;)

2,238

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ale chociaż nie ma tych uciążliwych spectrum-owych atrybutów (mapa kolorów) ;]

2,239

(6 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

sample są przechowane w klasycznym formacie, po dwa nibble w bajcie, czyli przykładowa typowa procedura odtwarzająca to:

lda (smp),y
pha
lsr @
lsr @
lsr @
lsr @
ora #$10
sta $d40a
sta $d201
pla
and #$0f
ora #$10
sta $d40a
sta $d201

właściwie to and #$0f nie potrzebne po ora #$10 ;)
no i oczywiście powyższą prockę traktuj jako przykład jest mocno nieoptymalna ale czytelna ;)

pozdrawiam
Seban

2,240

(6 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

hej:

http://energy.scene.pl/index.php?page=opis-formatu-mpt

mam chyba jeszcze gdzieś wersje pdf przygotowaną przy okazji może ja znajdę.

pozdrawiam
Seban

2,241

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jak simius nie będzie zainteresowany, ustawiam się w kolejce i daje 50zł ;)

pozdrawiam
Seban

2,242

(6 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

czyli Mirage dopadła plaga problemów z Fi2 :) Pewnie w Atari twórcy A/D Convertera (Roberta Kujdy) wszystko działało :) Potem w innych atarkach ze spapranym Fi2 sprawa się rypła ;)
W A/D conv. który posiadał SoTe i ja wszystko działało OK, czyli odczyt z $D5xx dawał zawsze poprawną wartość i nie trzeba było żadnych cudów robić, nawet nie mieliśmy pojęcia o niesprawnej serii :)

2,243

(6 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

do A/D convertera były dołączone 3 programy których autorem był SoTe i Ja, były to:

- Digital Studio
- Sample Editor
- Micro Recorder

@fox: jakim uszkodzonym A/D Converterem? Na czym polegało uszkodzenie? Chyba coś mi się przypomina iż pierwszy odczyt z $d500 dawał błędną wartość, chyba o tym kiedyś wspominałeś.

2,244

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

mikey: ale ja się nie czepiam, gdybym nie widział wcześniej schematów Zenona to był oczywiście też celował że to 100nF :)

2,245

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

mikey, nie koniecznie :) może to być jakieś 470-560pf wpięte na na linię CCTL ... o zgrozo tak robili bo czasami im się RS stworzony z 7400 się coś "żle" im zachowywał ;)

Jeden z przykładów to cart dla turbo Blizzard:

http://www.serious-dial.atari.pl/Serious/S13/obrazki/bliz02.gif

lub tutaj: http://atariki.krap.pl/images/f/fd/Blizzardcart.png

2,246

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Hej!

tEDDYbOAR napisał/a:

Jak chcesz to wyslę ci schemat i laminat w corelu.

Pewnie iż chcę ;) Zawszę lubię oglądać rozwiązania z przeszłości ;) Te twoje carty wyglądają na standardowe carty 16K, mapowane w przestrzeni $8000-$BFFF. Odłączane przez zapis pod dowolną lokację z zakresu $D500-$D5FF. Na 7400 pewnie zrobiony jest przerzutnik R/S oraz dekoder S4,S5 wraz z R/~W. Tranzystor pewnie steruje liniami RD4, RD5.

pozdrawiam
Seban

2,247

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

a możesz zrobić fotki wnętrza cartów? Ciekawy jestem czy to standardowe 8-mio lub 16-to kilowy cart czy coś większego i bankowane. Jeżeli bankowane to ciekawe czy standard czy jakiś wynalazek ;)

pozdrawiam
Seban

update) wcześniej nie zajarzyłem albo źle mi się wydaje... ale chyba jesteś autorem tych cartów ;) więc na powyższe pytania znasz jak najbardziej odpowiedzi ;) wybacz zamieszanie z mojej strony ale powyższe pisałem nie jarząc jeszcze iż to ty jesteś autorem ;)

2,248

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

carty warto zachować dla potomnych i dokonać tzw. "dumpa". Czy przewidujesz możliwość ich wypożyczenia w celu zgrania zawartości?

pozdrawiam
Seban

2,249

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

być może wywodzimy się z innego 8-bitowego świata i nie rozumiemy, 16-bitowego świata i dlatego dziwi nas iż w dzisiejszych czasach jedyny dobrze funkcjonujący sterownik dla dysku twardego jest rozwiązaniem komercyjnym i kosztuje około 45?. Być może nie zdajemy sobie sprawy z ilości pracy jaką należało włożyć aby taki sterownik stworzyć...

Pomysł Candle aby scena 16 bit miała również dostęp do otwartych/darmowych rozwiązań nie wydaje mi się jakiś zły. Czy napisanie takiego open source/free HDD drivera dla systemów 16 bit to taki ogromny nakład pracy iż nikt do dziś tego nie zechciał zrobić? Uświadomcie nieświadomych...

Prawdę mówiąc w 1995 kiedy Slight wygrało w Ornecie STE i próbowaliśmy coś pisać na tą platformę sprzętową, do dostęp do informacji i dokumentacji był bardzo ale to bardzo utrudniony. Również ludzie którzy już opanowali wiedzę tajemną i poznali dobrze platformę nie za bardzo chętnie dzielili się wiedzą... 

być może źle trafiliśmy i mam błędy obraz sytuacji z tamtych lat... ale patrząc na scenę Atari 16 bit w PL czasami myślę iż to właśnie problem z dostępem do informacji, dokumentacji, braku otwartości spowodowały takie a nie inne losy tej platformy... czyli małą jej popularność... w tym czasie ciemna strona mocy... (czytaj Amiga)... kwitła życiem... nie mieliśmy problemu aby od Amigowców dostać źródła, informacje, opisy formatów, czy efektów... świat 16-bit Atari wydał nam się hermetyczną puszką... ścianą od której się odbijaliśmy, skończyło się na tym iż zrezygnowaliśmy, zniechęceni... to taka smutna prawda i koniec offtopic-owania z mojej strony...

Wracając do meritum... koledzy 16-bitowcy... jak oceniacie szansę na powstanie open source-owego sterownika dysku dla Atari 16-bit? Utopia czy realna sprawa? Majaczenia chorych umysłów? Czy jest cień szansy na jakiekolwiek powodzenia takiego projektu? Czy w PL istnieją ludzie którzy posiadają taką wiedzę?

pozdrawiam
Seban

ps) nie jest moim celem wywołanie kolejnego flame war, tylko realne spojrzenie na napotkany problem.

2,250

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

tak patrzę na stronę Jookie-go (tego od SatanDisk, UltraSatanta):

http://joo.kie.sk/ultrasatan/

i on tam pisze takie coś:

drivers: ICD PRO (free) and HDDRIVER (commercial) compatible

czy ICD Pro które Jookie uważa za free jest jakieś gorsze? złe? albo mylnie uważane przez niego za free? (ICD nie żyje, więc jaki jest status prawny tego rozwiązania?)

@jury: dzięki za oświecenie, ja naiwny myślałem że TOS umie coś więcej ;)

pozdr
Seban