Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 91 z 122)
a STE z Tos-em 2.06 i np. takim interface: http://www.joogn.de/atari_ide.html
a i czy może ktoś łopatologicznie wyjaśnić po jakiego grzyba potrzebne są wynalazki typu HDD Driver lub ICD pro?
Chyba TOS czyta jakiś FAT? Tylko nie mówcie że kończy się na FAT12?
Seban
@jell: mikey ma rację, przeczytaj jeszcze raz mój post #33:
seban napisał/a:O ile w przypadku 3.5" to mieli do rozpoznania typu dyskietki wycięcie w jej obudowie i micro-switch w napędzie to chyba taka akcja w przypadku 5.25 nie jest możliwa (w sensie wykrycia typu dyskietki mechanicznie)
właśnie nie byłem pewien czy coś się stanie dyskietce DD jak się ją potraktuje silniejszym prądem zapisu :) Skoro jednak nic się nie dzieje to reszta chyba jest jasna.
dzięki Mikey, dzięki Jer!
@jer: a czy taki napęd zmienia prąd zapisu w głowicy w zależności od włożonej dyskietki? DD/HD? O ile w przypadku 3.5" to mieli do rozpoznania typu dyskietki wycięcie w jej obudowie i micro-switch w napędzie to chyba taka akcja w przypadku 5.25 nie jest możliwa (w sensie wykrycia typu dyskietki mechanicznie). Pewnie kontroler lub soft mogą to ustawić jeżeli się o to w ogóle dba w przypadku takich napędów. Zadaję być może głupie pytania, ale po prostu nigdy nie miałem okazji zgłębić tematyki z tego zakresu a przyznam iż temat jest dla mnie interesujący :)
jak najbardziej można, swego czasu miałem do ST stację 720K 5.52"... nie wiem czy były stacje HD 5.25" do ST... ale skoro da się podłączyć 3.5"HD to pewnie 5.25 również.
Bartoszu spokojnie ;) Tak zostałem zakręcony że już niczego nie byłem pewien :) Jak 5.25" HD to reflektuję jak najbardziej, szczegóły może na priv dogadamy? ;)
Seban
dla pewności zapytam, to są dyskietki 5.25" HD czy 3.5" HD?
bitrate: już pisaliśmy chyba kiedyś że tego się nie ustawia w żaden sposób. Prędkość strumienia danych wynika tylko i wyłącznie z formatu zapisu/odczytu (FM/MFM) oraz prędkości obrotowej dyskietki. Kodowanie FM/MFM daje tą wspaniałą możliwość iż clock można bez problemu odtworzyć ze strumienia napływających danych.
http://en.wikipedia.org/wiki/Modified_F … Modulation
Przy zapisie kontroler doskonale wie kiedy będzie potrzebował następnych danych, również było o tym wcześniej.
@jell: no skoro chodziło ci o 3.5" to w takim wypadku masz rację, ja cały czas miałem na myśli 5.25" :) chociaż stacja 3.5" HD byłaby swego rodzaju ciekawostką którą na pewno bym się nią zainteresował :>
Seban
eee.... no ja cały czas mówię o dyskietkach 5.25"... o 3.5" pisał jer ;) czyli rozumiem ze ty mówiłeś o dyskietkach HD 3.5 ;)
pozbędę? to znaczy "odsprzedam" czy "wyślę do zainteresowanego który pokryje koszty przesyłki"?
@jer: a co się stanie ze zwykłymi dyskietkami po włożeniu ich do tak zmodyfikowanej stacji? no i pytanie czy zwiększenie prądu zapisu jakoś wpływa na żywotność głowicy?
o ile dobrze rozumuje to informacja o zwiększeniu prądu zapisu potwierdza niejako teorie o większej odporności na przemagnesowanie materiału magnetycznego zastosowanego w dyskietkach hd?
@jell: twoja koncepcja jest słuszna z punku widzenia, określmy to "usability". A ja używając klasycznych stacji i dyskietek mam powiedzmy "feeling" obcowania z tego typu sprzętem. Ja wiem ze to nie ma logicznego ani tym bardziej rozsądnego wytłumaczenia dla takiego zachowania, ale bardzo lubię stykać się z taką technologią i słyszeć jak taka stacja pracuje :)
pozdrawiam
Seban
secon: tylko tego nie wyrzucaj. Może powstanie stacja HD do Atari wtedy jak znalazł ;)
Hej!
Ztego co pamiętam z zamierzchłych czasów to będzie problem z dyskietkami HD w przypadku stacji CA, LDW czy 1050. Jeżeli dobrze pamiętam wytłumaczenie które ktoś mi kiedyś przedstawił to chodzi o to że w przypadku dyskietek HD materiał magnetyczny pokrywający dyskietkę jest zbyt "twardy magnetycznie" dla głowic przeznaczonych dla dyskietek typu DD. Nie wiem czy ta teoria jest prawdziwa, może ktoś potwierdzi lub sprostuje ;)
Nawet mój TOMS720 (napęd Teac) miał jakiś problem z dyskietkami HD.
Seban
niestety nie, ten cart co masz to blizzard turbo.
Hej!
O carcie Cadndle można poczytaj tutaj: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=7104
W pełni programowalne zachowanie carta dzięki zastosowaniu CPLD, możesz napisać sobie emulację dowolnego carta w Verilogu lub VHDL-u :)
Zamiast 2732 możesz włożyć cokolwiek większego bardziej dostępnego, i albo nadmiarowe piny adresowe przywalić do GND albo zrobić sobie przełącznik i cieszyć się kilkoma cartami w jednym :)
pozdrawiam
Seban
naprawdę potrzebujecie carta do T2000F? Określcie się ilu was chętnych by było? Trzeba by zrobić pack T2000F/KSO plus może coś jeszcze. Warto pomyśleć, przy małych nakładach pracy można by wykorzystać platformę cart-ową candle z samym CPLD + FLASH... zmiany w kodzie oryginalnych cartów turbo minimalne.
Seban
też bym tak celował, dwie płytki jeden interface (ta z 74123), druga pewnie przetwornica step-up +12V.
no właśnie to samo dojrzałem... i nie mnie oceniać rewelacje w stylu "which need not (but can be) gated with ?2.". Nie odważyłbym się zaprojektować układu któy nie synchronizuje zapisów/odczytów z FI2. Ale jeżeli dodać wspomniany "inverted R/~W" gated with FI2 to wyjdzie na to samo co było proponowane przeze mnie i candle parę postów wyżej rozwiązanie.
te schematy są mocno nieczytelne niestety i nijak nie pokazują jak nr pinów ze schematu są przypisane do układu scalonego :(
nie wiem skąd pochodzi układ który przedstawiłeś ale jest on jakimś nieporozumieniem, z dwóch powodów. po pierwsze odczyt (~RD)z 8255 nie jest synchronizowany w żaden sposób z fi2, po drugie zapis (~WR) do 8255 przez cpu przy zaproponowanym przez ciebie układzie nastąpi przy złym zboczu fi2. takie rozwiązanie nie ma szans na stabilne działanie o ile ma w ogóle szanse na jakiekolwiek działanie.
update: candle zwrócił mi uwagę że na twoim schemacie jest ~R/W (co oczywiście ja przegapiłem), w przypadku rodziny 65xx masz sygnał R/~W. I teraz albo zakładamy błąd w druku i wtedy wracamy do dwóch powyższych problemów albo pokazujesz jak jest generowany ~R/W... i wtedy możemy wnikać dalej ;)
pozdrawiam
Seban
http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.42/s … ual-pl.pdf
pomocny jest spis treści, a jak nie znajdziesz szukałbym około strony 75 ;)
to co pokazałeś, to rozumiem iż jest to obraz generowany przez jakiegoś Amstrada CPC?
jeżeli tak wygląda obraz podpięty przez RGB to przychodzi mi tylko jedno do głowy... sygnał ma złą amplitudę. Obstawiałbym iż za dużą i automatyka z TV sobie nie radzi z takim poziomem sygnału wejściowego... ponieważ nie spotkałem się z czymś podobnym do tej pory, oczywiście mogę się mylić. Myślę że Candle będzie wiedział dokładniej co może być problemem :) Ma na pewno większe doświadczenie w tym temacie.
Seban
masz rację, co człowiekowi po oczach jak czytać nie potrafi ;) ja też chyba muszę iść do lekarza ;)
Znalezione posty [ 2,251 do 2,275 z 3,047 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.112 sekund, wykonano 13 zapytań