2,176

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Hej!

tEDDYbOAR napisał/a:

Jak chcesz to wyslę ci schemat i laminat w corelu.

Pewnie iż chcę ;) Zawszę lubię oglądać rozwiązania z przeszłości ;) Te twoje carty wyglądają na standardowe carty 16K, mapowane w przestrzeni $8000-$BFFF. Odłączane przez zapis pod dowolną lokację z zakresu $D500-$D5FF. Na 7400 pewnie zrobiony jest przerzutnik R/S oraz dekoder S4,S5 wraz z R/~W. Tranzystor pewnie steruje liniami RD4, RD5.

pozdrawiam
Seban

2,177

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

a możesz zrobić fotki wnętrza cartów? Ciekawy jestem czy to standardowe 8-mio lub 16-to kilowy cart czy coś większego i bankowane. Jeżeli bankowane to ciekawe czy standard czy jakiś wynalazek ;)

pozdrawiam
Seban

update) wcześniej nie zajarzyłem albo źle mi się wydaje... ale chyba jesteś autorem tych cartów ;) więc na powyższe pytania znasz jak najbardziej odpowiedzi ;) wybacz zamieszanie z mojej strony ale powyższe pisałem nie jarząc jeszcze iż to ty jesteś autorem ;)

2,178

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

carty warto zachować dla potomnych i dokonać tzw. "dumpa". Czy przewidujesz możliwość ich wypożyczenia w celu zgrania zawartości?

pozdrawiam
Seban

2,179

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

być może wywodzimy się z innego 8-bitowego świata i nie rozumiemy, 16-bitowego świata i dlatego dziwi nas iż w dzisiejszych czasach jedyny dobrze funkcjonujący sterownik dla dysku twardego jest rozwiązaniem komercyjnym i kosztuje około 45?. Być może nie zdajemy sobie sprawy z ilości pracy jaką należało włożyć aby taki sterownik stworzyć...

Pomysł Candle aby scena 16 bit miała również dostęp do otwartych/darmowych rozwiązań nie wydaje mi się jakiś zły. Czy napisanie takiego open source/free HDD drivera dla systemów 16 bit to taki ogromny nakład pracy iż nikt do dziś tego nie zechciał zrobić? Uświadomcie nieświadomych...

Prawdę mówiąc w 1995 kiedy Slight wygrało w Ornecie STE i próbowaliśmy coś pisać na tą platformę sprzętową, do dostęp do informacji i dokumentacji był bardzo ale to bardzo utrudniony. Również ludzie którzy już opanowali wiedzę tajemną i poznali dobrze platformę nie za bardzo chętnie dzielili się wiedzą... 

być może źle trafiliśmy i mam błędy obraz sytuacji z tamtych lat... ale patrząc na scenę Atari 16 bit w PL czasami myślę iż to właśnie problem z dostępem do informacji, dokumentacji, braku otwartości spowodowały takie a nie inne losy tej platformy... czyli małą jej popularność... w tym czasie ciemna strona mocy... (czytaj Amiga)... kwitła życiem... nie mieliśmy problemu aby od Amigowców dostać źródła, informacje, opisy formatów, czy efektów... świat 16-bit Atari wydał nam się hermetyczną puszką... ścianą od której się odbijaliśmy, skończyło się na tym iż zrezygnowaliśmy, zniechęceni... to taka smutna prawda i koniec offtopic-owania z mojej strony...

Wracając do meritum... koledzy 16-bitowcy... jak oceniacie szansę na powstanie open source-owego sterownika dysku dla Atari 16-bit? Utopia czy realna sprawa? Majaczenia chorych umysłów? Czy jest cień szansy na jakiekolwiek powodzenia takiego projektu? Czy w PL istnieją ludzie którzy posiadają taką wiedzę?

pozdrawiam
Seban

ps) nie jest moim celem wywołanie kolejnego flame war, tylko realne spojrzenie na napotkany problem.

2,180

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

tak patrzę na stronę Jookie-go (tego od SatanDisk, UltraSatanta):

http://joo.kie.sk/ultrasatan/

i on tam pisze takie coś:

drivers: ICD PRO (free) and HDDRIVER (commercial) compatible

czy ICD Pro które Jookie uważa za free jest jakieś gorsze? złe? albo mylnie uważane przez niego za free? (ICD nie żyje, więc jaki jest status prawny tego rozwiązania?)

@jury: dzięki za oświecenie, ja naiwny myślałem że TOS umie coś więcej ;)

pozdr
Seban

2,181

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

a STE z Tos-em 2.06 i np. takim interface: http://www.joogn.de/atari_ide.html

a i czy może ktoś łopatologicznie wyjaśnić po jakiego grzyba potrzebne są wynalazki typu HDD Driver lub ICD pro?

Chyba TOS czyta jakiś FAT? Tylko nie mówcie że kończy się na FAT12?

Seban

2,182

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@jell: mikey ma rację, przeczytaj jeszcze raz mój post #33:

seban napisał/a:

O ile w przypadku 3.5" to mieli do rozpoznania typu dyskietki wycięcie w jej obudowie i micro-switch w napędzie to chyba taka akcja w przypadku 5.25 nie jest możliwa (w sensie wykrycia typu dyskietki mechanicznie)

2,183

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

właśnie nie byłem pewien czy coś się stanie dyskietce DD jak się ją potraktuje silniejszym prądem zapisu :) Skoro jednak nic się nie dzieje to reszta chyba jest jasna.

dzięki Mikey, dzięki Jer!

2,184

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@jer: a czy taki napęd zmienia prąd zapisu w głowicy w zależności od włożonej dyskietki? DD/HD? O ile w przypadku 3.5" to mieli do rozpoznania typu dyskietki wycięcie w jej obudowie i micro-switch w napędzie to chyba taka akcja w przypadku 5.25 nie jest możliwa (w sensie wykrycia typu dyskietki mechanicznie). Pewnie kontroler lub soft mogą to ustawić jeżeli się o to w ogóle dba w przypadku takich napędów. Zadaję być może głupie pytania, ale po prostu nigdy nie miałem okazji zgłębić tematyki z tego zakresu a przyznam iż temat jest dla mnie interesujący :)

2,185

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jak najbardziej można, swego czasu miałem do ST stację 720K 5.52"... nie wiem czy były stacje HD 5.25" do ST... ale skoro da się podłączyć 3.5"HD to pewnie 5.25 również.

2,186

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bartoszu spokojnie ;) Tak zostałem zakręcony że już niczego nie byłem pewien :) Jak 5.25" HD to reflektuję jak najbardziej, szczegóły może na priv dogadamy? ;)

Seban

2,187

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dla pewności zapytam, to są dyskietki 5.25" HD czy 3.5" HD?

2,188

(87 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

bitrate: już pisaliśmy chyba kiedyś że tego się nie ustawia w żaden sposób. Prędkość strumienia danych wynika tylko i wyłącznie z formatu zapisu/odczytu (FM/MFM) oraz prędkości obrotowej dyskietki. Kodowanie FM/MFM daje tą wspaniałą możliwość iż clock można bez problemu odtworzyć ze strumienia napływających danych.

http://en.wikipedia.org/wiki/Modified_F … Modulation

Przy zapisie kontroler doskonale wie kiedy będzie potrzebował następnych danych, również było o tym wcześniej.

2,189

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@jell: no skoro chodziło ci o 3.5" to w takim wypadku masz rację, ja cały czas miałem na myśli 5.25" :) chociaż stacja 3.5" HD byłaby swego rodzaju ciekawostką którą na pewno bym się nią zainteresował :>

Seban

2,190

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

eee.... no ja cały czas mówię o dyskietkach 5.25"... o 3.5" pisał jer ;) czyli rozumiem ze ty mówiłeś o dyskietkach HD 3.5 ;)

2,191

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pozbędę? to znaczy "odsprzedam" czy "wyślę do zainteresowanego który pokryje koszty przesyłki"?

2,192

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@jer: a co się stanie ze zwykłymi dyskietkami po włożeniu ich do tak zmodyfikowanej stacji? no i pytanie czy zwiększenie prądu zapisu jakoś wpływa na żywotność głowicy?

o ile dobrze rozumuje to informacja o zwiększeniu prądu zapisu potwierdza niejako teorie o większej odporności na przemagnesowanie materiału magnetycznego zastosowanego w dyskietkach hd?

@jell: twoja koncepcja jest słuszna z punku widzenia, określmy to "usability". A ja używając klasycznych stacji i dyskietek mam powiedzmy "feeling" obcowania z tego typu sprzętem. Ja wiem ze to nie ma logicznego ani tym bardziej rozsądnego wytłumaczenia dla takiego zachowania, ale bardzo lubię stykać się z taką technologią i słyszeć jak taka stacja pracuje :) 

pozdrawiam
Seban

2,193

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

secon: tylko tego nie wyrzucaj. Może powstanie stacja HD do Atari wtedy jak znalazł ;)

2,194

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ztego co pamiętam z zamierzchłych czasów to będzie problem z dyskietkami HD w przypadku stacji CA, LDW czy 1050. Jeżeli dobrze pamiętam wytłumaczenie które ktoś mi kiedyś przedstawił to chodzi o to że w przypadku dyskietek HD materiał magnetyczny pokrywający dyskietkę jest zbyt  "twardy magnetycznie" dla głowic przeznaczonych dla dyskietek typu DD. Nie wiem czy ta teoria jest prawdziwa, może ktoś potwierdzi lub sprostuje ;)

Nawet mój TOMS720 (napęd Teac) miał jakiś problem z dyskietkami HD.

Seban

2,195

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

niestety nie, ten cart co masz to blizzard turbo.

2,196

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

O carcie Cadndle można poczytaj tutaj: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=7104

W pełni programowalne zachowanie carta dzięki zastosowaniu CPLD, możesz napisać sobie emulację dowolnego carta w Verilogu lub VHDL-u :)

Zamiast 2732 możesz włożyć cokolwiek większego bardziej dostępnego, i albo nadmiarowe piny adresowe przywalić do GND albo zrobić sobie przełącznik i cieszyć się kilkoma cartami w jednym :)

pozdrawiam
Seban

2,197

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

naprawdę potrzebujecie carta do T2000F? Określcie się ilu was chętnych by było? Trzeba by zrobić pack T2000F/KSO plus może coś jeszcze. Warto pomyśleć, przy małych nakładach pracy można by wykorzystać platformę cart-ową candle z samym CPLD + FLASH... zmiany w kodzie oryginalnych cartów turbo minimalne.

Seban

2,198

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

też bym tak celował, dwie płytki jeden interface (ta z 74123), druga pewnie przetwornica step-up +12V.

2,199

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

no właśnie to samo dojrzałem... i nie mnie oceniać rewelacje w stylu "which need not (but can be) gated with ?2.". Nie odważyłbym się zaprojektować układu któy nie synchronizuje zapisów/odczytów z FI2. Ale jeżeli dodać wspomniany "inverted R/~W" gated with FI2 to wyjdzie na to samo co było proponowane przeze mnie i candle parę postów wyżej rozwiązanie.

te schematy są mocno nieczytelne niestety i nijak nie pokazują jak nr pinów ze schematu są przypisane do układu scalonego :(