701

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

-> Cyprian - też tak uważam. Być może coś z tego wyjdzie. Na razie także szuka dongla we własnym zakresie. Klucz od μicr0Bee na razie niech leży spokojnie. Właśnie dotarł do mnie analizator logiczny DSLogic. Niezły przyrząd. na pierwszy rzut lepsiejszy niż Saleae. Mam trochę bieżącej roboty z jego wykorzystaniem, więc sprawdzę "w praniu". Na wersji Basic mogę wyciągnąć 20MHz na 16 kanałach - to w wielu przypadkach wystarczy. Po przeróbce i podniesieniu d wersji Pro da się sporo więcej.

702

(16 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

drygol napisał/a:

Przeca mówiłem naszemu znajomemu że moge wytoczyć tylko jedna na wzór potrzebna

Masz w pdf wymiary ściągnięte z rzeczywistego wspornika. Jeżeli potrzeba - skorzystaj :)

edit:

wymiary zmierzone na wsporniku z STe

No to czas na mały teścik.

1. czy jest połączenie pomiędzy nóżką 10 układu U3 HC374 [GND] a nóżką nr 1 układu U5 [gate array] - nóżka nr 1 jest oznaczona bezpośrednio kropką/zagłębieniem w obudowie PLCC (patrz od strony procesora 286)

IF jest połączenie - jest to układ z rodziny XC4000, XC5000 THEN STOP

2. czy jest połączenie pomiędzy nóżką 10 układu U3 HC374 [GND] a nóżką 21 układu U5 [gate array] - nóżki liczymy w lewo począwszy od oznaczonej kropką/zagłębieniem nóżki nr 1.

IF jest połączenie - jest to układ z rodziny XC3064, XC3090, XC3195 THEN STOP

3. czy jest połączenie pomiędzy nóżką 10 układu U3 HC374 [GND] a nóżką 43 układu U5 [gate array] - nóżki liczymy w lewo począwszy od oznaczonej kropką/zagłębieniem nóżki nr 1.

IF jest połączenie - jest to w ogóle układ z rodziny XC3000. Jeden z XC3020, XC3030, XC3042 THEN STOP

4. czy jest połączenie pomiędzy nóżką 10 układu U3 HC374 [GND] a nóżką 8 i 16 układu U5 [gate array] - nóżki liczymy w lewo począwszy od oznaczonej kropką/zagłębieniem nóżki nr 1.

IF jest połaczenie - jest to XC9572 THEN STOP

Nie przewiduję większej ilości testów. Jeżeli tylko trafisz w kolejności na jedną z opisanych sytuacji - nie rób już następnych .Te dane są jednoznaczne i nie ma sensu tracić czasu. Dalsza identyfikacja układu w podgrupie jest już dużo bardziej zaawansowana i pracochłonna.

Tak czy siak. Wiemy, że jest to XilinX i najprawdopodobniej s-RAM based FPGA. CPLD jest raczej za małe do ogarnięcia takiej ilości logiki. Mnie tylko zastanawiałoby - jak i którędy konstruktorzy rozwiązali ładowanie konfiguracji do FPGA. To jest niezwykle ciekawe o ile zachodzi tu ten przypadek...

edit:

co do podłączenia do SHIFTERa - zgadza się to jest 16MHz clock

No rozumiem, że aż takim bohaterem nie jesteś :) ale przy pomocy suszarki do włośów całkiem ładnie się odkleja ale i tak zapewne jest pod spodem zatarty napis więc nie ma po co :)

Oznaczenie na tym układzie to taka zmyłka, hehe

Jutro napiszę co z czym przedzwonić.

pozdrawiam

O qrczę :)
Bardzo ładnie, bardzo ładnie...

Teraz pytanie podstawowe:

Czy jest możliwe wypożyczenie go do wykonania klona? Mówiąc wprost - bez posiadania osobistego tego systemu do dokładnych oględzin i pomiarów nic z odtwarzania nie będzie.

Jeżeli nie udałoby mi się poprawnie zidentyfikować układu scalonego U5 - i tak będą nici.
Oczywiście całość jest nieniszcząca. Moim zdaniem warto spróbować i jeśli się uda będzie świetnie.

To co udało mi się "odtworzyć" po tym jak bohaterski użytkownik zdjął nalepkę z U5 załączam.

U5

Jak widać na składanym obrazie - prawdopodobnie jest to FPGA XC3042-50, ale musiałbym się własnoręcznie upewnić, ponieważ Xilinx jednak trochę rodzin tych układów wypuścił w świat. Na szczęście pewnym ograniczeniem jest rok produkcji AT-once, rodzaj obudowy, styl napisów na obudowie PLCC84, itp.

W ostatnim zdaniu

Może się udać :)

edit:

jeżeli masz miernik uniwersalny z brzęczykiem/piszczałką do pomiaru ciągłości obwodu i wiesz jak tego używać - podałbym Ci co i jak pomierzyć aby się upewnić czy jest to rodzina XC2000, XC3000, XC4000, XC5000...

Do czego koło SHIFTERa jest podłączony ten kabelek w jasnej izolacji z AT-once?

706

(16 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hejka,

Takie coś wyszło spod suwmiarki. Nie jest to może zgodne z zasadami wymiarowania, ale wszystko co należy tu jest.

Jest duże prawdopodobieństwo, że da się ten emulator także przywrócić "do świata"
Kto ma i mógłby wypożyczyć sprzęt do zbadania?

Oczywiście zwrot w stanie niezmienionym gwarantowany!

pozdrawiam

708

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak, ale tym razem nie o niego chodzi. AT-speed nie da się ot tak obejść :-]

709

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hejka,

Jakoś leci :) odnośnie dongla Steinberga prowadzę ożywioną korespondencję z jednym programistą ze Szkocji. Cos tam rozkminiamy na razie jako pewne idee podpierając się kodem Cubase i zachowaniem na bitstreamie...

Mam bardzo ważne info. Najprawdopodobniej reverse engineering Vortex AT-ONCE jest łatwiejszy niż się mogłoby wydawać!!! procedura RE byłaby w 100% nieniszcząca i najprawdopodobniej dałoby się stworzyć klona :) Nie żartuję! To kwestia odtworzenia schematu i sprawdzenia według datasheets jaki układ konkretnie został zastosowany jako GATE ARRAY.

KTO MA DO WYPOŻYCZENIA NAWET NIEDZIAŁAJĄCY AT-ONCE TAKI JAK NA ZDJĘCIU?

atonce

Pozdrawiam

710

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

OK. Na razie to się przeziębiłem :/ Trzeba się wygrzać.

711

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

-> Cyprian - dziękuję.

A ja wam napiszę ciekawostki.

Właśnie poznałem strukturę układu PLD 5C060/EP600 jaki został umieszczony w red dongle Steinberga. Teraz pozostaje ściągnąć z niego konfigurację i BAM! zostaną odtworzone równania opisujące logikę. Może się udać...

Dzięki odważnemu człowiekowi poznałem tajemnicę AT-once plus firmy Vortex choć nie do końca, ale prawie. Otóż tenżę odważny człowiek odkleił nalepkę z układu obok procesora żeby zobaczyć co jest pod spodem. Niestety - napis został starty ale na szczęście na tyle niechlujnie, że mam 80% pewności co do typu zastosowanego układu jako GATE ARRAY :)
Kiedyś się może opowiem co to za "pies". Zwłaszcza, gdy taki at-once trafi w moje ręce.

pozdrawiam

712

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

uicr0Bee napisał/a:

Jeszcze pomyślę. Właściwie nie zależy mi tak bardzo na oryginalnej płytce i kości, bo równie dobrze może wrócić replika, zakładając sukces projektu.

μicr0Bee na spokojnie i na luzie :) tu nie ma ciśnienia na cokolwiek. Mam kontakt ze szkotem z forum, ale wygląda na to, że klucz, który on posiada jest uwalony - najprawdopodobniej martwy na amen i z niego nic się już nie da wydobyć.
Może być sukces i może być porażka. Mam już w ręku nówki układy EP600, więc mam na czym eksperymentować aby wszystko poszło jak najbezpieczniej, ale ani ja, ani ktokolwiek nie da 100% pewności, że się uda :)

Taka sytuacja...

713

(12 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię pozostałe)

-> robecc - mam taką dużą z dwiema lupami i powiem, że to kwestia gustu bo musiałbyś czegoś takiego użyć, aby się dowiedzieć czy Ci pasuje. Powiem, że mi pasuje, choć używam z reguły w poważniejszych przypadkach, np. przyjrzenie się nóżkom 0,5mm gdy nie mogę się okiem upewnić o braku zwarć.

714

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

uicr0Bee napisał/a:

tOri, tylko tak dla jasności :) operacja jest dla oryginału niedestrukcyjna i oryginał wróci do mnie? Oczywiście zawsze jest niezerowe ryzyko przy wylutowywaniu, co akceptuję przy Twoich umiejętnościach, ale pytam o założenia :)

Acha...

No nie bardzo. Najprawdopodobniej się nie da mieć ciastko i zjeść ciastko. Tak samo jak z PC-speed, AT-speed. Tak więc  μicr0Bee nie będzie darczyńcą w tym przypadku :), ale problemu nie ma - gdzieś tam znajdzie się donator. Mając w perspektywie tak czy siak umartwienie tych urządzeń za jakiś czas, ktoś w końcu przekalkuluje bilans. Szukam klucza czarnego i czerwonego aby odtworzyć algorytmy (sprzęt) tych urządzeń. Zawsze jest ryzyko związane z niepowodzeniem tak jak i zysk sukcesu :)

-> perinoid - za jakiś czas może. Teraz siedzę na zmianę nad CPLD ogólnie oraz PC-speed w wersji rozszerzonej (co mi nie daje spokoju - bo powinien działać a nie chce :/ ) Będę pamiętał i kiedyś zapytam. Może warto to odtworzyć z tej PCB? Ot tak żeby było w archiwum?

715

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W lutym :)

716

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

-> Cyprian - znam ten wątek. Przedarłem się przez niego. W sumie nic zbyt ciekawego tam nie ma. Dużo gdybania i tyle. Patrzyłem na podobne wątki na Atari-forum i też podobnie. Dużo chciejstwa a dawców sprzętu brak.

Tutaj mamy nieocenionego μicr0Bee i jak rzeczywistość pozwoli na sukces - możemy dzięki niemu jako darczyńcy i być może mi jako "temu złemu" mieć wsad do czerwonych kluczy Steinberga. A co tam...

717

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

-> perinoid - ciekawy sprzęt - widać, że robiony "na piechotę" Nie widzę miejsca gdzie należy ustawić nr urządzenia ACSI (?) poza tym wydaje się to być konwerterem zrobionym według Atari ACSI-DMA guide. Taki prosty. Można by kiedyś odtworzyć schemat i spróbować naprawy o ile jest taka potrzeba :)

718

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

-> lopez - pewnikiem więcej :(

719

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to pytanie nieretoryczne - a ile to panie zakosztuje finalnie? Ktoś to podliczył?

720

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

-> macko76 - są tacy co dają radę. Chińczyk za 500$ - no może mniej - takie coś da radę. Odjechany hobbysta zrobi za friko ;) no może prawie za friko...

-> Cyprian - gdybym dostał taki czarny jak na zdjęciu - w kilka godzin jednego dnia bym to rozbroił :]

Generalnie podejrzewam, że taki klucz jest to generator ciągu pseudolosowego na liczniku i exorach. Kwestia ilości stopni liczących, ilości i miejsc sprzężeń opisanych specyficznym wielomianem. Poniżej jeden przykładowy układ.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=8679&download=0

Taki GAL można zaprząc do takiej roboty. Tym bardziej 5C060 = EP600

721

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

O matko z ojcem - no super.
Jedno pytanie (retoryczne i nie do Ciebie Cyprian) - a co z custom chips?

722

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak Cyprian. Czarny cubase 2, czerwony cubase 3

723

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

-> Cyprian - może i podobne ale nie takie same. Z pewnością.

-> μicr0Bee - to jest właśnie red dongle. Trzymaj. Ja najpierw pośmigam wokoło zakupionych czystych układów. Muszę ściągnąć trochę materiałów. Jedzie do mnie jeszcze z Chin nowiuśki analizator 16 kanałowy, więc może się coś będzie działo. Dam znać gdy skończę przygotowania. Dzięki :)

724

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

-> Cyprian - może i podobne ale nie takie same. Z pewnością.

-> μicr0Bee - to jest właśnie red dongle. Trzymaj. Ja najpierw pośmigam wokoło zakupionych czystych układów. Muszę ściągnąć trochę materiałów. Jedzie do mnie jeszcze z Chin nowiuśki analizator 16 kanałowy, więc może się coś będzie działo. Dam znać gdy skończę przygotowania. Dzięki :)

725

(38 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie mam dostępu do google drive :) żeby zobaczyć co to za zwierz