1,451

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@seban

Wielkie BRAWA - owacja na stojąco. Świetny projekt i świetne wykonanie. CPLD ma jeszcze swój urok.
Zaś FPGA już niekoniecznie ;-)

seban napisał/a:

Jednak jak pisałem wyżej, patrząc na to co się dzieje dookoła i na świecie doszedłem do wniosku że dzielenie się wiedzą, doświadczeniem czy pomysłami jest wręcz moim obowiązkiem, dlatego jak pisałem wszystko to co tam siedzi w szufladzie sukcesywnie będzie opublikowane jako open-source, open-hardware i dostępne publicznie (pewnie via repozytoria na github).

Bardzo szlachetna i godna naśladowania postawa. To właśnie stąd bierze się postęp...

Dziękuję i pozdrawiam
tOri

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.

1,452

(242 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O ho ho - no nieźle...

@willy

Nie używam, nie używałem i używał fakebooka nie będę. Mogę sobie włączyć analizator gdy sam zechce a nie jakiś Tauron czy inna Energa czy też pge

@Adam Klobukowski

Powtórzę Nikogo istotnego to nie interesuje. Liczy się wyłącznie zysk. Nie człowiek.

<dely>
"Nie wydaje Ci się, że przy obecnej dostępności do technologii pomiarowych bardzo łatwo byłoby niezbicie udowodnić (tak jak banalnie prosto jest udowodnić, że Ziemia nie jest płaska), że 3/4/5G ma wyraźny wpływ na zdrowie?"

No właśnie nie jest to takie łatwe do udowodnienia i proste. Nikt realnie nie zna długofalowego wpływu podwyższonego natężenia pola EM na organizmy żywe. Nikogo istotnego to nie interesuje. Problem zaczyna być widoczny na oddziałach onkologii neurologicznej, gdzie glejak jest wyraźnie coraz częstszym gościem. Nie twierdzę, że to się bierze od telefonu komórkowego trzymanego koło głowy, bo nie wiem. Badań nie przeprowadziłem. Jedynie znam to z obserwacji i komentarzy ludzi bezpośrednio uwikłanych w problemy zdrowotne.

Z drugiej strony przeginanie, że pole EM jest ekstremalnie szkodliwe także oznacza, że świadomość problemu jest niska. 5G jest niebezpieczne z innego względu - to początek budowy systemu totalnej inwigilacji gdzie każdy element włączony do Internetu Rzeczy może być, a widząc co się dzieje na świecie, z pewnością będzie szpiegował na rzecz kogoś o kim wiemy a czyjego imienia boimy się wymawiać.

P.S. A co do licznika. Faktycznie z tą szkodliwością EM to przesada i to duża raczej. Szkodliwość tego urządzenia leży w szpiegowaniu. O ile się w tym orientuję - trochę poczytałem - są to urządzenia o dużej czułości a dane, które mogą przekazywać to przede wszystkim aktywność użytkownika w czasie...Komuś te dane są potrzebne w celach różnych. Ja nie wiem w jakich. Mogę się tylko domyślać. No i nie jest to spisek.

1,456

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Panowie - proszę o przeczytanie emaili

PCB już nie ma.

Proszę o zamknięcie tematu

1,457

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hejka,

@Sikor - no to będziesz miał ubaw. Generalnie gdy będę miał chwilę - usiądę i do Leningrada zrobię listę odpowiedników do zakupienia w Polsce.

No to zostało po 1 sztuce Harlequin i Leningrad.

Jeżeli chodzi o przesyłkę to oczywiście dwie sztuki pójdą za jednym zamachem do Ciebie i Sebana :)

http://www.8bit.lt/en/leningrad/leningrad-3
https://zx-pk.ru/threads/6764-leningrad-3.html

Pliki do Harlequina
http://trastero.speccy.org/cosas/JL/Har … -rev-g.zip

1,458

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@Sikor - dostępność układów jest w miarę normalna dla jednego jak i dla drugiego choć Leningrad jest wykonany na w miarę standardowych układach TTL a Harlequin ma kilka droższych komponentów. Popatrz na załączony spis do Harlequina. Co do Leningrada - trzeba by wykonać research i potłumaczyć rosyjskie układy na te u nas :)

@seban @lopez - OK. Poczekamy - może zbierze się komplet a wtedy ogarniemy wysyłki. Lopez - dzięki za wrzucenie linka.

Pozdrawiam

Zostały 2 Harlequiny i 2 Leningrady

Pliki które mam do projektów doślę dla zainteresowanych

1,459

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Seban

Aha...

wodzu

1,460

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Monsoft

Sprzętowy freezer? Raczej nie uodpornisz softu na frezowanie, bo w chwili gdy /REF jest domasowany kliknięciem przycisku FREEZE, sprzęt freezera przejmuje kontrolę nad Atari i uruchamia własne oprogramowanie z ROMu. Nie graja tu roli przerwania. Ale w sumie też mogę się mylić.

@perinoid - ten freezer może sobie nie poradzić z pamięcią rozszerzoną

1,461

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć,

Mam do zbycia płytki do zmontowania klonów ZX Spectrum wykonane na podstawie oryginalnych plików GERBER:

4x PCB - Harlequin rev. G
3x PCB - Leningrad v. 3.2

Harlequin - 35zł + wysyłka 10zł
Leningrad 3 - 31zł + wysyłka 10zł

Dodatkowe informacje na email.

Płytki wyglądają na złocone ale nie są - to tylko kolor oświetlenia :)

Tak, tak - namawiam żeby najpierw zrobić na taką płytę jak napisał Mq. Będę podtrzymywał, że to najfajniejsza wersja PCB i chyba najmniej wybredna jeśli chodzi o konstrukcje DIY. Tak czy owak - trzeba potestować czy nie będzie zgrzytów. Może trzeba będzie pamięci zmienić. Zobaczymy w praniu.

PS. 30.04.2020 - na razie ostateczny kształt projektu "leży", ponieważ mocno się zastanawiam gdzie umieścić całość pamięci - na CPU czy w innym miejscu? Nie może powstać PCB :D Cierpliwość jest niezbędna w tym momencie.

Cześć,

Tak to w teorii powinno wyglądać jeżeli zapiszesz zrzut pamięci na ramdysk.

lopez napisał/a:
tOri napisał/a:

- podtrzymanie bateryjne zawartości pamięci rozszerzonej (opcja podtrzymywania ramdysku)


Czy dobrze rozumiem, że mając Qmega robię sobie freez'a gry, wyłączam kompa wracam po kilku dniach i gram dalej ?

była by to rewelacja :)

1,464

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie powinno być jakichkolwiek ograniczeń.

Każdy program powinien dać się zamrozić, zapisać i oczywiście przywrócić.

Coś jest nie tak z tym freezerem...i to nie kwestia wersji. Może coś odpadło? Nie majta się jakiś kabelek? Może któraś ścieżka pękła lub jest mocno nadwyrężony któryś styk pod scalakiem?

Trudno tak wyrokować :)

Cześć,

Posiedziałem trochę i skończyłem projekt na który składają się:

- 64kB pamięci podstawowej
- 0,5MB / 1MB pamięci rozszerzonej (przełączane tryby CompyShop oraz Rambo)
- dzielnik przez 4 dla generatora zegara z kwarcu 14,...MHz
- generator kwarcowy
- podtrzymanie bateryjne zawartości pamięci rozszerzonej (opcja podtrzymywania ramdysku)

Całość została przetestowana na płycie 800XL. Przeszły prawidłowo testy XMST, MEMTEST, PROG2, XRAM, SHORTEST. Uruchomiłem i obejrzałem dema: NUMEN (tryb CS oraz Rambo) oraz VideoBlitz (tryb CS).

Projekt w takim kształcie powstał z wymiany maili z Mq. Możliwe, że powstanie jakieś fajne PCB do zamontowania w każdej Atarce, chociaż osobiście widzę najlepiej takie rozszerzenie zamontowane w miejscu FREDDIEgo na płycie 65XE 4-bit ECI. Kiedy ogarniemy całość - wrzucę informacje na moją stronę www - schematy układu, implementację w CPLD, wsad do XC9536XL i tak dalej.

Niestety - site atari.000space.com chyba przestał istnieć. Pozostała strona raven1.magix.net. W razie gdyby i ta znikła z pewnością gdzieś postawię całość od nowa :)

1,466

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Simius - potwierdzam

1,467

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeśli ktoś będzie mocno potrzebnicki mogę zrezygnować ze sztuki.

1,468

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na coś poza MIO szkoda czasu.

1,469

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Też myślę, że chodzi o 3,546894MHz bo i ja fredkowe posiadam

1,470

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@qbahusak

No dobra wyedytowałem poprzez skasowanie :) Masz rację.

Na elektrodzie chyba by mnie zabili.

1,471

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

tOri:  3 sztuki

1,472

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To przedsięwzięcie może być chybione - przynajmniej na razie - dopóki są dostępne kwarce "fredkowe" i dzielniki przez 4. Ja kiedyś tam się poddałem :)

1,473

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Myślę, że powinny być to kwarce pracujące w rezonansie szeregowym. Wtedy nawet na zwykłym 74HCU04 robi się stabilny generator zegara. Te dane, które podałeś są wystarczające dla Atari. Nie musi być jakoś zajestabilnie i perfecto częstotliwościowo :)
[edit]

1,474

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@ZuluGula - jak byś dał fotki z wnętrza w dużym powiększeniu - byłoby super. Chciałbym się na początek zorientować jakie układy są na pokładzie. O ile są tam jakieś proste kombinacyjne CPLD to jeszcze OK. Układy sekwencyjne będą raczej nie do ruszenia bez hardcore'owej analizy. Jeżeli dałoby się cokolwiek z tego sklonować to i tak w efekcie końcowym należałoby wrzucić projekt w duże CPLD albo FPGA.

Pozdrawiam

P.S. To co widziałem w sieci wskazuje na to, że da się bez problemu sklonować ICD MIO ponieważ nie ma tam układów programowalnych. Zwykłe TTLe, ACIA a także ROM - MIO z pewnością funkcjonuje jako NewDevice na szynie równoległej. Tak to widzę...

Gdybym miał w ręku egzemplarz, sporo czasu na śledzenie połączeń - dałbym radę odtworzyć zarówno schemat jak i urządzenie.

1,475

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@lopez - jeżeli chcesz - mogę Ci podesłać moje gerbery, z których robiłem płytki w JLCPCB do schematu zamieszczonego na http://atari.000space.com.

Kilka uwag. SpartaDOS X jest modułem przelotowym i tak powinien być używany co oznacza, że ewentualny multiplikator portu CART powinien znajdować się ZA SpartaDOS X.

Schemat ma zastosowanie do podłączania kartridży pracujących "pojedynczo czyli samotnie". Jeśli chciałbyś podłączać kilka kartridży, np. dźwiękowych (pracujących wyłącznie na stronie $D5XX) wtedy trzeba przeprojektować układ.

Niedługo zapewne będzie dostępny schemat bufora złącza CART+ECI, bo jest sobie w testach i czekamy na rezultaty. To powinno umożliwić bardziej pewne dołączanie do systemu Atari kolejnych rozszerzeń.

Cały czas czeka w kolejce projekt zaawansowanego multiplikatora CART+ECI do przejścia w fazę prototypu.