26

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ja upchałem w obudowie z padniętej myszki do ST.

27

(12 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Na tle ogólno-ekologicznej psychozy, że co stare to trzeba recyklingować/utylizować/neutralizować (niepotrzebne skreślić) dobrze, że istnieją tego typu zapaleńcy. Szczególnie u nas w kraju, gdzie zabytki techniki są traktowane właśnie jak śmieci, a najlepiej jakby się dało na tym zarobić w sposób opisany powyżej (dotyczy to nie tylko zabytków informatyki)

28

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zawsze możesz przerobić SIO2SD na własne zasilanie.

29

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Sprawdź, gdzie wyjście ODD jest podłączone. Zbadaj też czy na SCSI też jest wyprowadzony sygnał parity. Jak się okaże, że "wisi to w powietrzu" to podłącz. Fizycznie raczej nie uszkodzisz nic.

30

(5 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Jakbyś Jer podał 80 zeta to by może jeszcze się ktoś skusił. Ja wiem, że są szaleńcy co se życzą po 450 i więcej za taki dysk.

gothrukk napisał/a:

a gdzieś czytałem że nazwa "Rainbow TOS" wzięła się od tęczowego logo Atari w okienku "desktop info" w tej wersji TOS-u

No tak ale to dotyczy raczej tylko MegaST (może i późniejsze ST), ale w STE możesz mieć tylko 1.62 - tego możesz być pewny (bo dobrego DMA to nie bardzo).
Dołóż ROM z 2.06 i zrób przełacznik TOSów. Albo skorzystaj z Seltosa, tak na razie. Taki programik, który pozwala odpalić innego TOSa z dysku/dyskietki.

I jeszcze jedno pytanie ? Czy na pewno jest to TOS 1.04 ???? Bo TOS 1.06 lub 1.62 (te były w STE) nazywane są Rainbow TOS. Tu pisze - http://atari-ste.anvil-soft.com/html/facts.htm
Ja mam w moim STE wersję 1.62. Ta obsługuje dyski do 1GB.

33

(117 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

No do Maca Mini to jeszcze musi zmaleć. Po szczelinie na płytkę widać, że większe.

34

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jest tylko małe pytanie, czy ten drugi zadziała z ST. Bo to jest Appleowski do zewnętrznej stacji. Na przykład mogą być jakieś piny nie podłączone.

35

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Generalnie cała seria XE ma wyjątkowo dziadowski obraz na wyjściu Video. Jak masz gdzie podłączyć to spraw sobie kabel S-Video, poprawa zdecydowana.

Piszę się na 20 sztuk GAL16V8.

37

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Teraz czytam instrukcję zmiany TOS w Mega ST. Najbardziej podoba mi się to:

"Występują tutaj dwa następstwa, Atari oszczędza zapewne znowu 3 marki od licznika (przelicznika)."

i to:

"Dalszym nieprzyjemnym efektem ubocznym zastosowania tego EPROMu jest różne rozprzestrzeniony w gminach prawny zapis EPROMu"

Ktoś wie jaki to jest ten "prawny zapis" - może programując EPROM robimy to nielegalnie ? big_smile

Czy ten tłumacz w ogóle czyta co tłumaczy ? Mnie się wydaje, że nie. Byle przetłumaczyć i skasować. Nie mówię, że już o języku technicznym. Ale to jest po polskiemu (polska język trudna język),bez składu i ładu. Wygląda tak, że kupił gość translatora, przepuści przez niego i potem kasuje za to, żeby sobie odbić kupno programu.

38

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Mam płytę z komdziarskiej stacji C1571 i tam jest WD1772, ale trzeba wylutować.

39

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W tym moim jest wybór zworkami opisany jako "User controls - DIP switch (select game board)" i chyba dlatego działa. Na początku było kombinowania, bo inaczej z Amigą, inaczej z ST.

40

(10 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Jak ja go kupowałem to też mi gość udzielił takiej informacji. Planowałem wsadzić  do PowerMaca 7300. Wsadtilłem ale nie bardzo działał. Bardzo często w czasie uruchomienia wywalał błąd, że komputer był niepoprawnie wyłączony i musi sprawdzić dysk. Zdarzały się też zwisy w czasie jazdy. W końcu do PowerMaca kupiłem kontroler ATA i było ok, żadne zwisy i głupie komunikaty. A to ustrojstwo zostało, zrobiłem eksperyment z Performą (konkretnie 475) i tu bez problemów, hula do dzisiaj.

41

(10 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Też mam taki, ale tam nie ma centronics. Ja wsadziłem do jednej Performy i też działa.

42

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Podałeś obydwa linki dla tego za 232 zeta - tu jest ten po 390 http://allegro.pl/konwerter-cga-vga-hot … 14112.html jest pokazany tutaj taki jak kupiłem, z kabelkami.

Hehe zapomniałem o kategorii konsole smile. Ale tam prawie nie zaglądam.

W każdym razie mogę go polecić bo działa. Jeszcze muszę dodać, że ulotka pisze także o trybie RGB+Sync ale tego nie sprawdziłem (z stka, amigi i c128 jest RGB+H+V)

43

(10 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Taki centronics w SCSI to tylko zewnętrzny. Dyski takiego nie mają. Tylko na obudowie pisze IDE a powyżej SCSI....

A co do istnienia to trzeba tutaj jednego kolegi naprostować bo takowe adaptery są (tylko drogie)

http://www.pc-pitstop.com/scsi_ide_adapters/

Ciekawe że tutaj są po 150 dolców a tamto jest po 19 zeta.....

44

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Konwerter kupiłem okazyjnie w dziale RTV i AGD/elektronika/moduły,płytki na Allegro za jakieś 250 zeta. Dziwne, że nie było w ogóle zainteresowania tą zabawką (a była to licytacja nie kup teraz). W zestawie miałem konwerter i 2 kabelki (sygnałowy i zasilania) + ulotka, bo trudno to nazwać instrukcją.

Od siebe muszę jeszcze dopisać, że z moniotrem lcd lepiej działa amiga i atari w trybie low, tryb med na lcd jest taki sobie (na zdjęciach trochę widać), natomiast na crt amigowskie tryby x512 to szajs (miga, zrywa synchronizację). Na crt st tryb med jest ok tak samo jak komodziarski 80 kolumn.

A konwerter CGA na VGA + ten mój konwerter można zrobić tak (tak działa to z komodą):

https://picasaweb.google.com/Krzysztof. … 2672391842

45

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ciekawe z tymi konwerterami.... bo ja mam taki:

http://www.euromatic.com.pl/pictures/shop/52/big/99.jpg

I działa z Amigą, ST i nawet z komode 128 (wyjście RGBI ale po drodze jeszcze mały konwerterek na diodach).
Ten mój nie ma takiego zbajerowanego menu, tylko ustawienia zworkami, może dlatego działa....

Jakby to kogo interesowało to tutaj moje foty:

https://picasaweb.google.com/Krzysztof. … BVGAWAkcji

46

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Piny na MMU to się zgadzają. Tylko czy przewody podłączyłeś we właściwej kolejności. Bo mniej więcej widać ale dokładnie to nie.

Wydaje mi się, że z pinu 22 to leci do R121 i tyle mogę dojrzeć.

47

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jeżeli nie ma wyprowadzonego, to poszukaj w atarcu układu MC1377 (będzie w okolicy modulatora). Ten układ tworzy sygnał COMPOSITE VIDEO z sygnałów RGB i V H Sync. Na nóżce 2 tego układu jest wejście oznaczone na schematach jako SYNC, jest to wejście sygnału synchronizacji, który potrzebujesz. Po prostu weź go z tego miejsca. Jeżeli korzystasz ze schematów ogólnie dostępnych w sieci to zajrzyj do pliku RF.PCX jest to rozwinięcie tego co masz na schemacie oznaczone jako RF Modulator (tutaj jest pokazany jako blok, faktycznie jest to MC1377 + elementy towarzyszące + "właściwy" modulator). Na pewno nie ma tego układu w Mega ST (nie STE), ale we wszystkich innych ST (podejrzewam 260 też) powinien być MC1377.

48

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

sqward napisał/a:

TOS 2.06 leży pod innym adresem....zaprogramowanie kości, które się pokazują pod adresami 2.06 nie zadziała.

Pytanie dlaczego w tej mojej Mega ST zadziałało. Bo ja tylko wsadziłem w podstawki z TOS 2.06 i hulało.

49

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Kiedyś robiłem eksperymenty na jednej Mega ST4. Kupiłem to z TOSem 2,06 ale chciałem też dać 1.04. Mam dwie pamięci flash po 1 Mbit. Zaprogramowałem TOS 1.04 wsadziłem do podstawki i działał. Nic nie szkodzi, że pamięć ma 128kB a plik 96 kB. Programujesz od adresu 0000h - program i tak nie sięgnie dalej niż te 96kB. Może te pamięci są jakieś trefne. Aha te pamięci na których działał 1.04 to MX28F1000.

Do STE wsadziłeś pamięci z 1.04 ? Może nie zadziałać.... chyba....

50

(9 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

conrad napisał/a:

Jak wygląda wybór barwy dźwięku na keyboardzie? Tylko jest jeden zdefiniowany czy też można w danej chwili odegrać np. 3 nuty w piano a kolejne 5 w eorgany?
2. Jeśli zagram motyw na keyboardzie to zostanie jego sekwencja zapisana na ST?

Ad.1. Jest taki komunikat MIDI o nazwie PROGRAM CHANGE - tym zmienisz brzmienie w dowolnym momencie.
Grając na klawiszach i przełączając brzmienie taki komunikat zeż powinien być wysłany - jeżeli potrafisz w czasie gry szybko przełączyć brzmienie smile. Ale najlepiej nagrać sekwencję jednym brzmieniem a potem wyedytować w programie (wstawić w odpowiednie miejsca PROGRAM CHANGE)
Ad.2. W przypadku keyboardów jest tak (nie wiem czy wszystkie), że trzeba go przełączyć w tryb MIDI. Syntezatory tego nie mają, od razu nadają poprzez MIDI.

Co do opóźnień na ST to ja faktycznie nie zauważyłem. Chyba, że próbował z dodatkowymi portami MIDI i naraz grało 128 ścieżek ?