376

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Schemat rozszerzenia pamięci zamieszczony na stronie Jer'a (Soboli) jest dobry. Ma swoje wady (rozbudowany sposób odœwieżania pamięci), ale i tak powinien chodzić, przynajmniej w Atarkach z Freddim (czyli cała seria XE i ostatnie egzemplarze XL). W modelach XL, gdzie zastosowano stare rozwiazanie sterowania pamięciami dynamicznymi, może być mały problem (ale naprawdę mały). Dokładnie wczoraj jednak, na proœbę Pinokia, udało mi się podłšczyć SIMMa do 800XL - chodzi bezproblemowo!
Będę na party w Pyrlandii (u Vasca), więc jeœli ktoœ będzie chciał dowiedzieć się jak rozszerzki robię, to będzie okazja (czekajš mnie cztery kompy do rozszerzenia). Oczywiœcie będę udostępniał dla chętnych schemat...

377

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z własnym programatorem jest u jest kiepsko. Zrobiłem ten prosty z "Atari Magazynu", ale jak się okazało, że jest niepewny (źle dobrane czasy programowania powodują, że epromka po zaprogramowaniu się kasuje  :!: ), to rzuciłem go w kąt. Chciałem zrobić drugą wersję ("inteligentną"), ale zdobycie programu obsługującego okazało sie niewykonalne. Obecnie planuję zrobić programator (epromów i GALi) pod Amisię, a w miedzyczasie kości programuję we Wrocku, w pewnej firmie o nazwie... "EPROM"  ;).
Jeśli uda się Tobie zdobyć ten programik, to płytki mogę zaprojektować i zrobić  :D .

378

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie ma sprawy...

379

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nic o mnie beze mnie  :lol: ...

Na razie mam przerwę w robieniu rozszerzek - ale tylko do wakacji. Jak zaliczę sesyję (najprawdopodobniej z przygodami  ;) ) będę zbierał zamówienia. Zjawię się na Lecie Ludzikuf, więc będzie możliwość montażu na miejscu (po uprzednim of'coz mnie poinformowaniu). Jeśli jednak ktoś już teraz chce mój adres, oto on:

Michał Pasiecznik
Zawiszów 3B
58-100 Świdnica Śl.
pasiussg@wp.pl

Greatz

380

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawa włożenia do Ataryny procka 65816 pracującego z normalną prędkością zegara jest sprawą w miarę prostą. Należy uwzględnić tylko brak takiej końcówki jak -HALT, dzięki której Antic przejmuje magistralę systemową. Do jej zasumylowania potrzebne jest kilka zwykłych układów, które można dostać w praktycznie każdym sklepie elektronicznym (koszt poniżej 15zł). Inną sprawą jest, gdy chcemy podkręcić procesor i  nie tyczy się to tylko 65816 (nie można zrobić tego przecież zmieniając mnożnik w biosie  ;) ).
Generalnie można pójść dwoma drogami: zrobić, by procesor prawie cały czas działał na wyższych obrotach, lub tylko w pewnych sytuacjach. Jeśli chodzi o to pierwsze: podkręcony procesor chce mieć szybszy dostęp do pamięci. Powoduje to, że należałoby przeprojektować cały układ sterowania pamięcią dynamiczną (Freddiego trzeba by zastąpić jakimś innym układem generującym podstawowe sygnały). Oczywiście można zastosować pamięć statyczną, co uprościło by wiekszość problemów, ale jest ona droga i nie zapomnijmy przecież o rozszerzeniach dodatkowej pamięci, która robiona była (jest) na pamięci dynamicznej. Jest to do zrobienia... Dlaczego jednak procesor miałby pracować prawie cały czas z większą prędkością? Niezapomnijmy o tym, że magistrala systemowa  musi działać dalej ze starą prędkością. Taktowanie układów grafiki (Antica i GTIA) POKEYA i PIA musi pozostać bez zmian. Zatem, jeśli procesor chce coś wpisać do rejestrów tych układów, jego zegar musi się zsynchronizować z sygnałem podstawowym. A jak to zrobić? Najprościej jeśli sam by zwolił...  I to jest problem nad którym siedzę pół roku...
Drugi sposób podkręcenia zegara, to ten, jaki został zastosowany w karcie Turbo816. Dotyczy on tylko procka 65818, który nabiera prędkości tylko wtedy, gdy adresuje pamięć powyżej podstawowej, czyli od adresu $10000. Sposób jest dobry - unika się wymiany Freddiego - ale ma jedną wadę: wszystkie programy pisane do tej pory (poza paroma wyjątkami) nigdy nie przyspieszą, bo przecież nie wykorzystują pamieci powyżej adresu $ffff. Podobno powstał specjalny OS dedykowany karcie Turbo816, który umożliwia przekierowywanie wszelkich programów z pamięci podstawowej do dodatkowej, jednak gdzie go zdobyć to inny problem.
Pozostaje kwestia dodatkowych instrukcji i rozkazów nielegalnych. Udało mi się (nie chwaląc się  ;) ) podpiąć do Atarki procek 65c02 (dzięki Zenek). Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, żeby nie powiedzieć zaskoczeniu, połowa dem albo się nie odapala albo kisi się w połowie. Widocznie koderzy lubują się w używaniu nielegalnych instrukcji a takowych procesor 65c02 nie posiada. Dla pewności zapuściłem te dema na procku MOS 6502 (wyciągniętym ze starej komodorowskiej stacji) i okazało się, że na nim chodzą bez żadnych problemów. Wynika stąd, że zakładając sobie pod maskę 65816 będziemy zmuszeni do zrezygnowania z oglądania niektórych dem, lub do zakupu drugiej Ataryny.

I tak na koniec... Tak tu się rozwodzimy nad 65816, a czy ktoś może wie, gdzie można go kupić?

I jeszcze PS. Opis adaptera do podłaczenia 65c02 lub MOS 6502 powinien ukazać się w najnowszym Seriousie (jeśli oczywiście Jager go nie zgubił lub nie zapomniał, a znając jego sklerozę...), ale o tym sza. Niech to będzie niespodziewajka (oczywiście jak i inne artykuły)  :D .