1

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jak wymieniacie stacje w swoich ST/TT? Piłujecie obudowę (to chyba "grzech"), aczkolwiek widzę, że niektórzy zrobili to świetnie: http://i45.tinypic.com/116qnao.jpg?

Najchętniej zostawiłbym popsutą stację w swoim pierwotnym miejscu, a Lotharkowe HxC czy Goteka wstawiłbym do zewnętrznej obudowy. Niestety w przypadku Atari nie jest to takie proste ponieważ na rynku jest mało zewnętrznych stacji. Co o tym myślicie?

2

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Odświeżam!

Czy przeróbka stacji PC-towej dla Atari i Amigi jest taka sama?

Znalazłem taki schemat: http://jope.fi/drives/sfd321b/amigasamsungsfd-321b.jpg

Schemat Candle-go jest nieco bardziej złożony, ale jestem za cienki, aby zrozumieć czym się różni w praktyce :(

Hehe... znalazłem przyczynę :) Otóż testowałem TT-kę stacją od Falcon-a z dyskietką HD, którą czytał Falcon i PC. Teraz doczytałem, że na przełącznikach DIP (J203) powinienem mieć 7. w pozycji ON.  Ja wszystkie miałem OFF.

Po przełączeniu TT-ka już poprawnie czyta dyskietki przy użyciu stacji Falcon-a. Nie zmienia to jednak faktu, że stację w TT mam uwaloną, ale to chyba niewielki problem.

Tutaj: http://www.vcfed.org/forum/archive/inde … 23201.html coś piszą o wymianie inwertera 7406. Widzę, że można to kupić w TME za niecałe 3 złote. Ma to sens?

Witam,
moje Atari TT ma kłopot ze stacją dysków. Podłączyłem drugą stację od Falcona przy użyciu innej taśmy i dalej nic. Chwilę próbuje czytać dyskietki, a po 10 sek. po niemiecku pisze do mnie, że nie może przeczytać nośnika. Oczywiście sprawdziłem wiele "nośników" :)

Trochę mi to wygląda na inną przyczynę niż stacja/kabel. Może kontroler? Co myślicie?

6

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam ponownie!
Odstawiłem Atari na rok, ponieważ sobie z problemem rozjeżdżone obrazu nie poradziłem.

Oto obraz przez adapter DB19->SCART (od Duddiego): https://youtu.be/iVuxdvW0NBg

Na obrazie widać ruchome prążki, co jakiś czas zrywana jest synchronizacja, ponadto obraz robi się żółty. Wydaje się, że Falcon ma coś uwalego? Może wyschnięte kondensatory? Czy jest ktoś z okolic Wrocławia,  kto podjąłby się naprawy?

7

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

On rozciąga tryby 4:3, czy trzyma proporcje? A może pozwala sterować wielkością obrazu? :)

8

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ten Dell U2410F czym się różni od U2410 (bez F)? Wg. forum Dell-a niczym istotnym: http://en.community.dell.com/support-fo … t/19377060

Mam podobny: Samsung SyncMaster 245T, ale nie łapie 15 kHz :(

9

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,
czekam na przewód od Dudiego, ale tymczasem podłączyłem Falcona przez VGA do LG 37LS5600. Podczas testu pamięci obraz "żyleta", natomiast TOS-a widzę tylko ok 2/3 lewej górnej części (obraz również bardzo ostry).

O Samsungu 710MP już sporo czytałem, ale z racji problemów z wielkością biurka, zamiast dokupować kolejny, wolałbym wymienić mój aktualny LG M2380DF (23', fullhd) na monitor łapiący 15kHz, ale posiadający fullhd. Są takie? :) (ewentualnie coś mniejszego niż 17', będącego dedykowanym sprzętem do retro-zabawy?)



Tomek

10

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

Zainteresuj się wymianą NV-Ramu, bo po latach nieużywania, bateria na 100% jest padnięta.

Cześć,
tak jak Adam pisał - po wymianie Dallas-a Falcon stał się deterministyczny - dziękuję!. Composite działa 'prawie dobrze' a VGA zrywa - widać, że to wina monitora niełapiącego synchronizacji. Modulatora nie próbowałem, bo wczoraj rozlutowałem kablel.

Composite działa 'prawie dobrze' - co kilka minut trochę mu się kolory pieprzą - robi się nadto zielony, albo niebieski, albo czerwony. Czy to kwestia kondensatorów? Których?

Polutowałbym sobie przejściówkę DB19 - Scart (RGB), ale gdzie aktualnie w Polsce kupię żeńskie DB19 (może ma ktoś na sprzedaż)?

Uprzedzam "wujków dobra rada" - wiem, że sobie mogę podpiłować DB25, ale mnie to nie interesuje :)

Czy dużo softu na przejściówce DB19 - Scart nie będzie chciało działać?

11

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam,
znalazłem na strychu Atari Falcon :) Tak na prawdę, to wiedziałem, że go mam, ale przez kilkanaście lat nie miałem czasu do niego usiąść.

Mam kłopot z podłączeniem go do monitora/telewizora. Próbowałem 3 metodami:

1) modulator - telewizor LCD LG M2380DF-PZ (posiadający tuner analogowy) nie znajduje przy skanowaniu automatycznym niczego. Może uwalony modulator? Na jakim kanale zwykle modulator był nastrajany? 36?

2) Adapter  DB19 - VGA, bez żadnych elementów elektronicznych, czasem na ułamek sekundy pokazuje się kawałek obrazu, ale ogólnie 'brak sygnału'. Próbowałem na: LG M2380DF, iiyama E2210HDS oraz na Samsung SyncMaster 245T (wszystkie LCD).

3) Adapter DB19 - Composite. Tutaj mam metodę na uzyskanie obrazu na: LG M2380DF i Samsung SyncMaster 245T (one mają wejścia Composite). Podłączam Atari z wetkniętym adapterem DB19-VGA, następnie jak uruchomi się TOS (po ok. minucie) w locie podłaczam adapter DB19 - Composite, wtedy widzę "rozjechany" obraz, zmieniam rozdzielczość na ST-MEDIUM i obraz staje się jakości odpowiedniej dla Composite.

Czytałem tutaj i na Atari Age  kilka postów na  podobne tematy, ale mimo wszystko nie mam pomysłu czy mój Falcon jest uwalony, czy po prostu "coś źle robię"? Mogę  pokusić się o polutowanie kabla DB19-SCART, ale czy to coś da?

Pamiętam, że kiedyś ten Falcon, na tym samym adapterze do VGA, startował na 17' calowym LCD Belinea, ale też były jakieś klocki-hocki.