Temat: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Witam,
znalazłem na strychu Atari Falcon :) Tak na prawdę, to wiedziałem, że go mam, ale przez kilkanaście lat nie miałem czasu do niego usiąść.

Mam kłopot z podłączeniem go do monitora/telewizora. Próbowałem 3 metodami:

1) modulator - telewizor LCD LG M2380DF-PZ (posiadający tuner analogowy) nie znajduje przy skanowaniu automatycznym niczego. Może uwalony modulator? Na jakim kanale zwykle modulator był nastrajany? 36?

2) Adapter  DB19 - VGA, bez żadnych elementów elektronicznych, czasem na ułamek sekundy pokazuje się kawałek obrazu, ale ogólnie 'brak sygnału'. Próbowałem na: LG M2380DF, iiyama E2210HDS oraz na Samsung SyncMaster 245T (wszystkie LCD).

3) Adapter DB19 - Composite. Tutaj mam metodę na uzyskanie obrazu na: LG M2380DF i Samsung SyncMaster 245T (one mają wejścia Composite). Podłączam Atari z wetkniętym adapterem DB19-VGA, następnie jak uruchomi się TOS (po ok. minucie) w locie podłaczam adapter DB19 - Composite, wtedy widzę "rozjechany" obraz, zmieniam rozdzielczość na ST-MEDIUM i obraz staje się jakości odpowiedniej dla Composite.

Czytałem tutaj i na Atari Age  kilka postów na  podobne tematy, ale mimo wszystko nie mam pomysłu czy mój Falcon jest uwalony, czy po prostu "coś źle robię"? Mogę  pokusić się o polutowanie kabla DB19-SCART, ale czy to coś da?

Pamiętam, że kiedyś ten Falcon, na tym samym adapterze do VGA, startował na 17' calowym LCD Belinea, ale też były jakieś klocki-hocki.

2

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Tomek79 napisał/a:

Podłączam Atari z wetkniętym adapterem DB19-VGA, następnie jak uruchomi się TOS (po ok. minucie) w locie podłaczam adapter DB19 - Composite, wtedy widzę "rozjechany" obraz

Ręce opadają ;/ Facet znalazł rzadki i cenny sprzęt i robi wszystko żeby go zepsuć (o ile już tego nie zrobił) :/
Falcon to delikatna maszyna, nie podłączamy na ciepło, w locie.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

3

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

erOS, falcon-a to naprawdę jest ciężko zepsuć….
- zepsułeś kiedyś Falcon-a?

4

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Na szczęście nie, ale się nasłuchałem... opowieści.
AS a podłączasz w ten sposób peryferia do flaszki?
A w porównaniu z ST to Flaszka jest o wiele delikatniejszą maszyną i nie trzeba nic psuć osobiście żeby to stwierdzić :P

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Przełączanie czegoś w gnieździe video Falcona to najlepszy sposób aby go spalić, więc stanowczo odradzam tego typu eksperymentów.

1. Modulator może być uwalony, mogły wyschnąć kondensatory
2. Nowoczesny monitor może mieć problem z trybem VGA Falcona
3. Działa? Działa. To nie kombinuj więcej.

Zainteresuj się wymianą NV-Ramu, bo po latach nieużywania, bateria na 100% jest padnięta.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Też odradzam... mam przykre doświadczenia w tym temacie ;)

7

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Adam: kiedy o to chodzi, że Tomek79 aby działało to właśnie kombinuje :>

1) Jeżeli modulator sprawny to na TV LCD powinno się dać uzyskać obraz. Być może zmiana trybu modulacji w TV pomoże?
Ale znacznie lepszy efekt na TV da kabelek SCART. Kabelki takie powinny być tutaj http://st-freakz.co.uk/page4.html czasem też bywają na ebayu, albo można wykonać samemu.

2) DB19 - VGA
Teoretycznie powinno działać bez problemu, ale jak Adam pisze, być może monitor ma problem z Falconem, albo Falcon sam ze sobą :> Spróbuj z innym monitorem.

3) DB19 - Composite   Zdaje mi się, że ten adapter to służy do wyprowadzenia obrazu w trybie RGB do tv albo monitora RGB, a Samsung SyncMaster 245T to monitor VGA i bez wymaganego dolnego zakresu częstotliwości 15kHz :>
Wspomniane stosowane sztuczki są niewskazane.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

8

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Adam Klobukowski napisał/a:

Zainteresuj się wymianą NV-Ramu, bo po latach nieużywania, bateria na 100% jest padnięta.

Cześć,
tak jak Adam pisał - po wymianie Dallas-a Falcon stał się deterministyczny - dziękuję!. Composite działa 'prawie dobrze' a VGA zrywa - widać, że to wina monitora niełapiącego synchronizacji. Modulatora nie próbowałem, bo wczoraj rozlutowałem kablel.

Composite działa 'prawie dobrze' - co kilka minut trochę mu się kolory pieprzą - robi się nadto zielony, albo niebieski, albo czerwony. Czy to kwestia kondensatorów? Których?

Polutowałbym sobie przejściówkę DB19 - Scart (RGB), ale gdzie aktualnie w Polsce kupię żeńskie DB19 (może ma ktoś na sprzedaż)?

Uprzedzam "wujków dobra rada" - wiem, że sobie mogę podpiłować DB25, ale mnie to nie interesuje :)

Czy dużo softu na przejściówce DB19 - Scart nie będzie chciało działać?

9

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Jeszcze jedna uwaga odnośnie przełączania adapterów VGA/RGB "na ciepło".

Jak pamiętam - właśnie w taki sposób w Falconie Gustawa został spalony Videl na SV 2013 ...

Atari Falcon + CT63; Atari 1040 STE 4 MB RAM; Atari Jaguar

10

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Ja żeńskiego db-19 nie znalazłem. Jak znajdziesz, to daj cynk:)

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-06-22 23:05:57)

11

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

W USA jest. Biorąc pod uwagę koszta przesyłki, trzeba by może się zebrać:

http://www.connectworld.net/cgi-bin/ccc/DB19FS

http://www.connectworld.net/cgi-bin/dataw/DB19FS

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Tomek79 napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Zainteresuj się wymianą NV-Ramu, bo po latach nieużywania, bateria na 100% jest padnięta.

Cześć,
tak jak Adam pisał - po wymianie Dallas-a Falcon stał się deterministyczny - dziękuję!. Composite działa 'prawie dobrze' a VGA zrywa - widać, że to wina monitora niełapiącego synchronizacji. Modulatora nie próbowałem, bo wczoraj rozlutowałem kablel.

Composite działa 'prawie dobrze' - co kilka minut trochę mu się kolory pieprzą - robi się nadto zielony, albo niebieski, albo czerwony. Czy to kwestia kondensatorów? Których?

Polutowałbym sobie przejściówkę DB19 - Scart (RGB), ale gdzie aktualnie w Polsce kupię żeńskie DB19 (może ma ktoś na sprzedaż)?

Czy dużo softu na przejściówce DB19 - Scart nie będzie chciało działać?

Napisz do Duddiego, miał swego czasu pół wiadra tych przejściówek.

-Bardzo dużo softu na Falcon-a tylko będzie chodzić na przejściówce db19-scart przy lcd/led.
Jeśli chodzi o lcd/led do Falcon-a polecam Samsung 710mp, bardzo dużo na nim pójdzie po rgb, oraz wiele wytrzyma po vga.
Swego czasu przerobiłem wiele tv/monitor lcd/led do falcon-a i Samsung 710mp wydaje się najlepszy.

p.s.
zakładam że nie chcesz crt.
p.s.2. Samsung 711mp odradzam o wiele mniej chodzi po vga na nim, ale łatwiej go kupić

Ostatnio edytowany przez AS... (2015-06-23 08:06:43)

13

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Cześć,
czekam na przewód od Dudiego, ale tymczasem podłączyłem Falcona przez VGA do LG 37LS5600. Podczas testu pamięci obraz "żyleta", natomiast TOS-a widzę tylko ok 2/3 lewej górnej części (obraz również bardzo ostry).

O Samsungu 710MP już sporo czytałem, ale z racji problemów z wielkością biurka, zamiast dokupować kolejny, wolałbym wymienić mój aktualny LG M2380DF (23', fullhd) na monitor łapiący 15kHz, ale posiadający fullhd. Są takie? :) (ewentualnie coś mniejszego niż 17', będącego dedykowanym sprzętem do retro-zabawy?)



Tomek

Ostatnio edytowany przez Tomek79 (2015-06-24 09:10:31)

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Są takie monitory. Tu jest lista: http://www.atari-wiki.com/index.php/Flat_Panel_Displays (patrz na moniyory które obsługuja Low Res)

Sam używam Dell'a U2410F (i nie tylko ja), juz nie produkowany, ale można go za rozsądne pieniądze kupić w sklepach oferujących sprzęt poleasingowy.

Co do przejściówki, to najlepsza będzie z przełącznikiem VGA/RGB.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

A tak to wygląda w praktyce:
https://www.youtube.com/watch?v=qe44wM7HmW8

16

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Ten Dell U2410F czym się różni od U2410 (bez F)? Wg. forum Dell-a niczym istotnym: http://en.community.dell.com/support-fo … t/19377060

Mam podobny: Samsung SyncMaster 245T, ale nie łapie 15 kHz :(

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Tomek79 napisał/a:

Ten Dell U2410F czym się różni od U2410 (bez F)? Wg. forum Dell-a niczym istotnym: http://en.community.dell.com/support-fo … t/19377060

Niczym istotnym ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

On rozciąga tryby 4:3, czy trzyma proporcje? A może pozwala sterować wielkością obrazu? :)

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Możliwości konfiguracyjnych ma sporo, na pewno można mieć 'mały' obraz (bez żadnego rozciągania), rozciąganie z zachowanie proporcji (czarne pasy po bokach) i rozciąganie bez zachowania proporcji.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

AOC 22" E2250SWDNK  i jeszcze kilka innych AOC'y ma takie parametry:
odsw pionowe: 50 - 76 Hz
Odsw poziome:    30 - 83 kHz

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

willy: poziome musi być od 15kHz.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

22

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

No to ja na szczescie mam Samsunga 710MP. Kupilem go za 10 funtow. Mozna jeszcze znalezdz na ebayu w podobnej cenie lub drozej (http://www.ebay.co.uk/itm/Samsung-SyncM … 2a53646ff0)

23

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Witam ponownie!
Odstawiłem Atari na rok, ponieważ sobie z problemem rozjeżdżone obrazu nie poradziłem.

Oto obraz przez adapter DB19->SCART (od Duddiego): https://youtu.be/iVuxdvW0NBg

Na obrazie widać ruchome prążki, co jakiś czas zrywana jest synchronizacja, ponadto obraz robi się żółty. Wydaje się, że Falcon ma coś uwalego? Może wyschnięte kondensatory? Czy jest ktoś z okolic Wrocławia,  kto podjąłby się naprawy?

24

Odp: Falcon i LCD/LED, po raz n-ty

Sprawdź na innym telewizorze. Najlepiej na CRT.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.