1,576

(2 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Dajesz gościu!
Brzmi bardzo obiecująco! :-)

1,577

(16 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To użyj RPI, które już posiadasz - podłączone do SIO. Koszt zero zł. I masz internet via RPI.

1,578

(16 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Nie wiem jak w Windows, W Linux-ie możesz używać USB jak normalnej kary sieciowej - a co za tym idzie - możesz to skonfigurować jak każdy interface sieciowy. Pytanie tylko pc co?

1,579

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Podaj typ/dostawcę

1,580

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

po kosztach 1 mogę wziąć...

1,581

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trafok można dostać w elektronika-sklep (link każdy sobie znajdzie) w Gliwicach za 41 zeta. Co do ekranu... chyba niepotrzebny bo to jest tylko trafok, nie ma tam stabilizacji napięcia. Włącznik na pierwotnym - jak najbardziej - w jałowym trybie też jakiś prąd płynie i kosztuje :-)

1,582

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No.. ładne cacko proszę Pana :-)

Obudowę spokojnie się dopasuje... mam trochę obudów  z prototypowni, jak dopasuję to podam namiar.

1,583

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Podziękuj grzecznie koledze za rade, zasilacz przez niego "polecony" jest zasilaczem impulsowym prądu stałego!. Nie ma szans na zasilanie stacji tym zasilaczem... nie wspomnę już o cenie.

1,584

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Aj tam.. kombinujemy.... rozglądamy się za alternatywą :-) wszak 3A to nie 1A. I gdzieś czytałem, że ten zasilacz potrafi się sfajczyć - nie twierdzę, że ten akurat, ale zapas mocy może się przydać.

A wracajæc do tematu... potrzebny byłby bezpiecznik zwłoczny typu T na uzwojeniu pierwotnym. Niestety producent nie podaje jaki prąd płynie przez to uzwojenie. Trzeba by to wyliczyć... zasilacz daje ok. 30W przy pełnym obciążeniu. Czyli bezpiecznik powinien być około 250mA. Ale specem nie jestem. Może jakiś elektronik/elektryk się wypowie w kwestii..

1,585

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Podjąłem taką próbę z moją 1050-tką i podałem mu zasilanie ok 15V DC. stacja niby działała... Rozruch poszedł (zgrzyt serwa) i po chwili dioda zgasła pozostawiając stację w gotowości. Nie miałem na ten czas pod ręką dyskietki, więc testy nie do końca miarodajne. Było jednak coś co mnie zaniepokoiło... stacja ruszała tylko wtedy gdy włączona była moja 800-tka.  Tak jakby Atari determinowało włączenie się stacji. Dziwne co nie? Tym bardziej, że bez podłączonego kabla SIO stacja ruszała na DC. Nabyłem natomiast taki dość fajny trafok 9V 3,3A ( TSZZ 30/003M/5) w cenie 41zł. Moc wydaje się wystarczająca ale nie miałem czasu jeszcze go podłączyć...

1,586

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zamówiłem już 6551 i 65c52 do testów (choć można by wybebeszyć jakiegoś Comodore), przyjrzę się jesczze temu 6850...

1,587

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Można użyć 6551 lub 65c51(2) z Rockwella. Prędkość niezbyt imponująca bo max. 38400 bodów ale dobre i to. Jest jeden mały szkopuł.. trzeba to do magistrali podpiąć...

1,588

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej,

Jeszcze kurz nie opadł, jeszcze płytki nie dotarły (podobno już w drodze) a już postanowiłem zrobić projekcik w wersji "przelotowej" na CPU. W załączniku znajduje się gotowy projekt płytki i schemat. Podparłem się tu wiedzą Mq i wsparciem w postaci "podstawki" pod proca jak również sensownymi uwagami co do budowania projektu (x_angel i toriman1 - wam również dziękuję za sensowne uwagi) . Co prawda pewnie dałoby się to wykonać lepiej ale ewentualne poprawki pozostawiam w gestii zainteresowanych. Planuję wysłać projekt do wykonania, ewentualnie mogę podzielić się płytkami - oczywiście po kosztach - zainteresowanych proszę o sprawdzenie czy wszystko jest ok by uniknąć rozczarowań :-). W najbliższej przyszłości planuję napisać sterownik do obsługi HD44870 via PCF8584, następnie chciałbym to samo zrobić z OLED Display oparty na SSD1306. Ale czas pokaże czy dam radę :-)

Edit1:
Oddałem projekt do realizacji, tym razem u innego dostawcy płytek. Zamieszczam też wzbogacony projekt o 2 rezystory podciągające, o których zapomniałem wcześniej... (v2.1)

PunBB bbcode A2i2Cv2.1


Pozdrawiam
pancio.net

1,589

(219 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I dla mnie też poproszę 1szt.

1,590

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Teraz wszystko jasne, niby człowiek wie jak to działa ale nie będąc praktykiem zapomina się o takich rzeczach jak EMC. Fajnie Mq, że zwróciłeś mi na to uwagę. Następny układ już będzie zdecydowanie lepiej przemyślany. Oczywiście nie jest to rockets science więc pewnie przez ten kondensator komp nie wybuchnie ale rozumiem podejście: im mniej takich błędów składowych, tum lepiej będą się nasze Atariki sprawowały. I tak jestem z siebie dumny! Po pierwsze znalazłem czas, po drugie zmusiłem się do przekopania zasobów internetu w poszukiwaniu i przeglądaniu innych rozwiązań, po trzecie udało mi się skompletować fają kolekcję Atarików i dodatków i po czwarte - czuje zadowolenie z faktu, że można liczyć na innych, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem bez obawy mimo, że często jest to wiedza którą zdobywali przez lata i mogli by ją... sprzedawać. Mam nadzieję, że projekcik przyda się jeszcze komuś prócz mnie a jeśli można jeszcze coś ulepszyć to chętnie to zrobię. Póki co poczekam na płytki i zmontuję prototyp, przetestuję i podzielę wrażeniami :-)

1,591

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak - dokładnie o C3 mi chodziło - z zamyśle miał być blisko zasilania PCF-a. A wyszło tak, że C1 jest blokującym tętnienia dla PCF-a bardziej niż dla HCT00.  Z pośpiechu zapomniałem o tym C3 gdy zmniejszałem płytkę przed uruchomieniem procesu u wykonawcy płytki. Ewentualnie mogę zwiększyć pojemność tego C1 jeśli by założyć, że jest dla obu scalaków. Nie mniej jednak postaram się to poprawić, bo widzę, że jeszcze  proces się nie zaczął. Poprawiłem na szybko otwory w/g waszych sugestii i zupdateowałem plik u wykonawcy. Jak zdążę to zrobię to samo z tym kondziołem.

1,592

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No właśnie walczę by jeszcze trochę przykrócić płytkę.. co do tego kondensatora przy PCF bo o nim chyba mówisz, to nie bardzo mi sie go udało wpasować bez większych przeróbek całości. Ale przewalczę to jeszcze raz, może się uda :-)

Update: płytka straciła na szerokości dodatkowe 3 mm, teraz mieści się w polu 5x5, update poszedł do Chińczyków. Przy okazji wyłapałem jakieś artefakty z wcześniejszego przesuwania elementów. Powinno być ok :-)

1,593

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Całkowicie się z tobą zgadzam co do faktu, iż magistrala ta jest bardzo podatna na zakłócenia. Moim celem jest niejako rozszerzenie możliwości naszego komputera o takie fjuczery jak np. miernik ciśnienia czy temperatury, wyświetlacz OLED czy przykładowo miernik mocy (RTC to już raczej nie bo prawie każdy ma Sparta Dos-a). Nie wspominając już o ekspanderach czy przetwornikach A/D D/A. I w moim mniemaniu wszystkie te urządzenia można wykorzystać wraz z Atari jako swego rodzaju Raspberry Pi czy Arduino. Oczywiście nakład pracy jest tu niewspółmierny do efektów ale czy nie robimy tego hobbystycznie? :-)
Tak po prostu jest to dla mnie przednia zabawa, i mały powrót do przeszłości... co dalej? Może SPI i sterowanie WS-ami? Póki co poniżej do pobrania finalna wersja płytki. Projekt poszedł już do realizacji, z małym zonkiem, bo rozmiar płytki to 4,8x5.3 czego nie zauważyłem przy realizacji. W najgorszym wypadku będzie mniej prototypów ale i tak będę miał okazję by sprawdzić czy trud się opłacił. Zacząłem już projektować moduł na podstawce / przelotce na procesor ale może skupię się na CART + ECI...


Póki co - dziękuję wszystkim za pomoc, porady i zaangażowanie.

1,594

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki za biblioteczkę, właściwie to chyba będzie wystarczające. Pytanko jeszcze - na którym z układów zaprojektować przelotkę do interface-u? ANTIC wydaje się mniej używany... ale mogę się mylić.

Widzę tam minimalizm z opisami elementów, ale proponuję, abyś jakoś podpisał sobie te scalaki i wartości rezystorów - jak za rok wrócisz do projektu, to od razu inaczej się to lutuje smile

Nie wiem czy minimalizm.... wartości rezystorów są nadane... rozumiem, że chodzi Ci o solder mask i opisów na niej? Nie wiem jak to się robi w Eagle i czy to nie jest jakiś extra koszt potem przy produkcji. Daj hinta albo jakiś przykładowy projekt :-)

1,595

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki Panowie za feedback,

Prototyp oczywiście był przygotowany pod CART/ECI ale to wynikało raczej z potrzeby natychmiastowego dostępu do magistrali i sygnałów sterujących bez potrzeby rozbebeszania sprzętu. I był to też zarazem test na zachowanie się układu w przypadku wykorzystania dość luźnych połączeń o różnej długości. Wnioskuję, że w przypadku zrobienia interface na CART/ECI na stałe nie będą występowały problemy z użytkowaniem. Co do mojego pierwotnego założenia: myślę, że jestem w stanie na tym etapie przeprojektować to pod "dużego scalaka"... pytanie, czy macie może schemat z biblioteką, którą mógłbym wykorzystać?

pozdrawiam
pancio

1,596

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Płytka gotowa. Mam nadzieję, że bez baboli bo ostatni raz używałem Eagle na studiach. Jak ktoś miałby ochotę sprawdzić czy taki stan będzie wystarczający do wykonania prototypu - byłbym wdzięczny. Schemat i projekty płytki (z poly i bez) zamieszczam jako załącznik. No i jeśli ktoś się pisze na płytkę prototypową to proszę o kontakt. Na ewentualnych chętnych poczekam do przyszłego piątku.

Pozdrawiam,
pancio

1,597

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest sukces! W bólu znoju i w pijackim widzie udało mi się odpalić transmisję pomiędzy Atari a PCF8574 z wykorzystaniem sprzęgu magistrali PCF8584. Co prawda do pełnego sukcesu jeszcze daleko, gdyż potrzeba by teraz napisać kod obsługujący wszelkiej maści drivery I2C. Nie mniej jednak można już przyjąć, że projekt da się z powodzeniem ukończyć i wykorzystać. Pozostaje również pytanie z początku wątku: jaki zakres pamięci przydzielić do A2I2C by nie wprowadzać zgrzytów z już istniejącymi rozszerzeniami.



Update: załączam schemat układu z wykorzystaniem sygnałów /OE i /WE. Wprowadziłem też dekodowanie (niepełne) adresów dla urządzenia. O ile dobrze to zrobiłem to PCF8584 powinien być dostępny pod adresami $D580-$D581 (reszta od $D582-$D58F to cienie podstawowych adresów). Prosiłbym sprzętowców by rzucili na to okiem i czy można przystąpić do budowania prototypu.

1,598

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I tu się z tobą zgodzę. Jeśli głównym wyznacznikiem jest czas.
Nie dzierżę natomiast faktu, że przesyłka w kraju jest taka lichwiarsko droga. Kupujesz Panie 10 sztuk scalaka (2,80 w sumie) i 18 zeta za transport.. masakra. Nie mniej jednak poszukam tych przerzutników gdzieś lokalnie bo mnie ciekawość czy działa zżera :-)

1,599

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Edit: @pancio.net - zrób po prostu ten adapter i przetestuj na czym się da - zbierzemy wnioski i może coś będziemy wiedzieć.

Chętnie, ale jak już wspomniałem czekam na HCT74 SMD... akcja wartka.. nie wiem czy zdążę przed finałem... Mam 74hct w wersji DIP ale pająka to mi się nie uśmiecha robić (pady za małe :-))

BTW,  @Mq, dziękuję za płytki :-)

1,600

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja mam... mam wysłać? :-)