101

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak, oryginalny plastik zostaje, wyrzucamy tylko folię i blachę. Nowe przyciski są na tyle małe, że całe schowają się w gumkach - "tłoczki" pod klawiszami także zostają na swoim miejscu.

102

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Rozważałem kwestie wytrzymałości - płytka którą wyfrezowałem z laminatu ładnie wszystko usztywniła i pod naciskiem nie zostawała odgięta jak blacha, tylko wracała z powrotem do swojego kształtu.

Oczywiście laminat nie jest tak elastyczny jak folia i ciężko przewidzieć jak zachowa się przy bardzo brutalnym traktowaniu. Na wszelki wypadek, na spodzie płytki oznaczyłem okręgami miejsca pod którymi znajdują się wsporniki obudowy - można wkleić tam zwykłe gumowe nóżki... Dziwne, że te wsporniki w serii XE są zawsze w pewnej odległości od spodu klawiatury i nie spełniają swojej roli... W sumie, jeżeli ktoś solidnie przywali Atarynce, wsporniki pewnie też połamie :-)

103

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest całkiem sporo podobnych projektów, także dla Atari - np. tzw. "mechaniczna" klawiatura na przyciskach Cherry (zdaje się że jest takowa do XL-ki), przy czym za 1 przycisk płacimy około 3 złociszy... Problem jest też taki, że nie da się na tych przyciskach solidnie osadzić oryginalnych klawiszy.

Dam znać co wyszło z moich kombinacji, jeżeli trak mnie nie szlafi przy lutowaniu :-)

104

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czekam sobie właśnie na zamówione płytki PCB... Projekt zamiennika folii dla "gumkowej" klawiatury Atari XE.
Oczywiście nie będzie tu także potrzebna blacha, więc przy okazji jest rozwiązanie problemu ewentualnej rdzy...

Przewidywane przyciski pod klawisze posiadają wytrzymałość 2 mln cykli oraz bardzo małą siłę nacisku. Zmieszczą się z luzem pod oryginalnymi gumkami - jest tam około 3mm wolnego miejsca (na szerokość też nie powinno być problemu).
Według specyfikacji, producent rekomenduje je do stosowania w kontrolerach gier i myszkach komputerowych, więc tu raczej wszystko pasi...

Niestety przez umieszczenie przycisków pod gumkami, o 2mm zmniejszy się "droga" klawiszy, dlatego na pewno klawiatura stanie się "twardsza". Dopiero testy pokażą jaki będzie komfort użytkowania...

Przy klawiaturze przewidziałem zwykłe goldpiny kątowe, przy płycie głównej - wkładkę PCB 0,6mm do gniazda (identyczna jak w projekcie "Mega Combo Reset"). Lokalizacja goldpinów nie jest przypadkowa - w tym miejscu nie przeszkadza plastikowy panel.

Rozstawy wszystkich otworów montażowych i przycisków zostały dokładnie wymierzone. Wykonałem model płytki na frezarce CNC i wszystko ładnie pasuje. Laminat 1,6mm nie wydaje mi się gorszy od oryginalnej blachy - która to dosyć łatwo potrafi się wygiąć.

Projekt powstał w ramach poszukiwań bardziej wytrzymałej alternatywy dla folii (osobiście posiadam już 2 lekko zniszczone).

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=7892&download=1

105

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dla mnie osobiście najważniejszym założeniem dla Resetu była możliwość umieszczenia 2 różnych urządzeń wewnątrz komputera i sterowanie nimi bezpośrednio z klawiatury. Także magistrala I2C zostawia sporo możliwości, jednak w założeniu miał tu być podłączany tylko opcjonalny wyświetlacz - z którego zresztą nie korzystam. Nawet czytników kart SD nie wyprowadzam z obudowy, ale jak kto lubi ;)

Po kilku miesiącach zabawy nie wyobrażam sobie korzystania z Atarynki pozbawionej Resetu. Nawet nie zastanawiam się podczas korzystania ze skrótów - robię to odruchowo. Oczywiście, jeżeli ktoś odpala Atari raz do roku, może zapomnieć jak to leciało... Pewnym ułatwieniem będzie manual w wersji na Atari, który niedługo powstanie.

Obecnie w planach jest kolejny element zestawu - płytka z tandemem SIO2SD + FujiNet (PEŁNA separacja linii SIO), dla niektórych rewizji płyt XE nakładana na przedłużonych goldpinach nad gniazdem SIO... Na razie warto jeszcze chwilę zaczekać na twórców FujiNetu i ewentualne zmiany w tym projekcie.

Ale będzie także trochę niespodzianek z zupełnie innej beczki :D

106

(28 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

"XE Mega Combo Reset" mieści się oczywiście pod ekranem.

Jeżeli chodzi o śmieszny kształt płytki - starałem się uwzględnić wszystkie rewizje płyt XE i rozmieszczenie okolicznych elementów.

Płytka znajduje się na wysokości górnej płaszczyzny pobliskich układów MC14051 - jest obniżona na goldpinach kątowych, zaraz za oryginalnym gniazdem klawiatury.

Nowe gniazda klawiatury znalazłem tylko w wersji z blaszkami po obydwu stronach taśmy, więc akurat do tych gniazd nie można włożyć niestety klawiatury serwisowej od Mq ze względu na możliwość powstania zwarcia na liniach.

kkrys, który jest autorem oprogramowania, wykonał świetną robotę za pomocą oscyloskopu, dzięki czemu mamy do dyspozycji jako skróty klawiaturowe, kombinacje klawiszy: Start, Select, Option, Reset, Shift, Control, Break.

Jak już wspomniał kkrys, płytka RAM/ROM jest klonem projektu płytki Mq - SIMMexp w/g Pasia ( dzięki Pasiu / dzięki Mq za zielone światło ;) ).
Nawet nie próbowałem zmieniać ułożenia elementów - Mq zrobił to w najbardziej optymalny sposób, więc mijało by się to z jakimkolwiek sensem...
Przepraszam Pasia - na prototypowych PCB zapomniałem napisać że jest to jego projekt  - jeżeli powstaną kolejne płytki, ten niewybaczalny błąd zostanie naprawiony.

...Zapomniałem dodać n/t Resetu, że "wkładka" do gniazda klawiatury Atarynki ma 0,6mm i wchodzi gładko - cienki laminat jest przy okazji solidnie wzmocniony rzędem goldpinów.

107

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie mogłem się doczekać i poprosiłem Simiusa o wsad.

Altera została zaprogramowana oczywiście przy połączonych masach komputerów (krótka przedłużka USB złapana krokodylkiem). Monitora nawet nie podłączałem do Sophii podczas programowania.
Naturalnie bieżąca wersja wsadu nie poprawia jeszcze w/w (w sumie niewielkich) problemów - trzeba cierpliwie poczekać na kolejną.

Przy okazji sprawdziłem jak wygląda ta sama wersja Decathlon-a na moich pozostałych Atarynkach ze sprawnym GTIA - faktycznie, wszędzie paski są jednolite.

108

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Miałem dzisiaj poprosić o nowy wsad, ale jeszcze chwilę zaczekam...
Sprawdzałem równocześnie na 2 monitorach po HDMI i S-Video - na Decathlonie u mnie jest to samo, plus drobne krzaki w lewym dolnym rogu, jednak moja Sophia nie była jeszcze "patchowana".

109

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mam i ja :) Pożegnałem się nareszcie z wadliwym GTIA w 130XE.
Do gniazda DVI Zosi została wpięta "przelotka" na HDMI.
Jakość obrazu spowodowała u mnie spontaniczny szczękopad :D

110

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Coś mnie zastanawia...

@mozzwald w nowej rewizji Fuji 1.1 korzysta z bufora SN74LVC2G07 z wyjściami typu otwarty dren:

https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2020_08/1137682617_Screenshotfrom2020-08-1609-43-33.png.aeb18063c5a728329697ae1050af5b31.png

Bazuje oczywiście na rozwiązaniu z buforem 74LS07 dla SDrive-MAX:
http://www.abbuc.de/community/forum/vie … ;start=100

Wydaje się, że w obydwu przypadkach położenie rezystora podciągającego 4k7 na linii SIO_DATAOUT nie jest właściwe - wspominał już o tym @_tzok_.
Sprawdziłem moim oszczyloskopem na przykładzie 74LS07 - na pinie IO33 ESP32 pojawia się przebieg sygnału o amplitudzie około 1,5V.

Bardziej odpowiednie było by jednak zastosowanie rezystora 1k, podciągającego do 3V3 po drugiej stronie bufora (czyli od strony modułu), co daje ładne 3V na IO33 (tak zrobiłem u siebie przy 74LS07).
Takie rozwiązanie potwierdzają liczne przykłady zastosowań buforów do translacji różnych poziomów napięć sygnałów TTL.

Także rezystory 470 nie są raczej konieczne na liniach z buforem.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn74lvc2g07.pdf

...PS. Kolega @kkrys w rozmowie telefonicznej zwrócił mi słuszną uwagę, że większość linii SIO posiada już rezystory podciągające 4k7 na płycie Atari i dublowanie ich jest zbędne.
Wystarczyło zerknąć na schemat Atarynki, żeby to zauważyć :) Dzięki serdeczne za wszelką pomoc i konsultacje :)

...

W/g specyfikacji ESP32 dla VDD = 3.3V:
High-level input voltage: min 2.475V | max 3.6V
Low-level input voltage: min -0.3V | max 0.825V
High-level output voltage: min 2.64V
Low-level output voltage: max 0,33V

Przykład w temacie:
https://electronics.stackexchange.com/q … ot-working
Specyfikacja Wrover-a:
https://www.espressif.com/sites/default … eet_en.pdf

Poniżej uproszczony schemat z rezystorem 1k (bez niego mamy 1,5V - czyli gdzieś pomiędzy zakresami stanu wysokiego a niskiego w/g specyfikacji mikrokontrolera):

111

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Rozważmy 2 translatory poziomów napięć o różnej architekturze:
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/txb0108.pdf
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/txs0108e.pdf

Obydwa posiadają praktyczną funkcjonalność:
"...device has two functional modes, enabled and disabled. To disable the device, set the OE input low, which places all I/Os in a high impedance state. Setting the OE input high will enable the device."

"The TXB0108 can be used in level-translation applications for interfacing devices or systems operating at different interface voltages with one another. It can only translate push-pull CMOS logic outputs. If for open-drain signal translation, please refer to TI TXS010X products."

Zastanawiam się, który będzie bardziej pasował w naszym przypadku...

112

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sorki, poszło 2x
...

Odnośnie tego co napisał poniżej @_tzok_

Różne opisy SIO nie były dla mnie jasne w tym temacie. Co prawda posiadam prosty oscyloskop DIY wykonany na STM32, ale nie udało mi się zaobserwować przebiegów na niektórych liniach.

Czyli AUDIO_IN trzeba potraktować inaczej.

113

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pancio.net - tylko że ten konwerter jest 8-kanałowy, a mamy 9 linii sygnałowych SIO. Można dorzucić jeszcze TXB0101, lub coś podobnego (chyba że nie chcesz przepuszczać wszystkich).
Właśnie, jak to jest z portem SIO, czy na wszystkie linie sygnałowe możemy podawać pełne 5V? Zdaje się, że przy pomiarach wychodziło mi na niektórych dużo niższe napięcie...

Teoretycznie - podłączamy zasilanie konwertera (3V3 i 5V) od strony ESP32 za wyłącznikiem, wyłączamy Fuji wpięte do uruchomionego Atari (czyli odcinamy także zasilanie konwertera).
Jak w takiej sytuacji zachowa się konwerter (czy przekaże jakieś napięcie z linii SIO do ESP32)?

Wybaczcie, ale żaden ze mnie elektronik, więc może czasem głupotę walnę...

114

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pancio.net napisał/a:

...mam zamiar uwzględnić dopasowanie napięć na wszystkich podpiętych liniach stosując MOSFET-owe konwertery 3V3/5V

Zaiste chwalebna koncepcja to jest :)
A może jakiś 8-kanałowy translator poziomów logicznych w małej obudowie, np TXB0108?

115

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@kkrys - czytałem Twój temat i korzystałem już z powyższego schematu. Problem był taki, że Fuji nie odpalał i szybko się zniechęciłem :)

Skorzystałem więc ze schematu UNO2SIO. Zastanawiało mnie tylko zaniżone napięcie 1,5V na pinie G16 WROOM-a.

_tzok_ napisał/a:

Jeden z pull-upów tam jest jakby nie z tej strony...

Być może to było przyczyną, jednak mimo to Fuji działał.

Bawiłem się właśnie rezystorami podciągającymi i wróciłem do Twojego schematu. Dodałem pull-up przy buforze na linii DATA_IN (od strony portu SIO) i poszło :) (rezystor jest podłączony jak w schemacie UNO2SIO).
Dioda 1N4148 na linii DATA_OUT z pull-up'em jak w Twoim schemacie.
Pozostałych linii na razie nie ruszałem ze względu na brak miejsca na płytce, będę musiał wykonać drugą.

W/g zaleceń - zasilanie 74LS07 i rezystory podciągające będą podłączone od strony modułu (za wyłącznikiem).

Obecnie przy włączonym Fuji, na obydwu pinach G16 i G17 devkit-a jest 3,3V. Dam znać co będzie po wyłączeniu zasilania Fuji, po wykonaniu kolejnej płytki i puszczeniu wszystkich linii przez bufor i diody ;)

116

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W nawiązaniu do tematu:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 20&p=2

Korzystając ze starego devkita z WROOM-em, przygotowałem na płytce prototypowej testową wersję Fuji z buforem SN74LS07N - na razie tylko na liniach DATA_IN i DATA_OUT. Dioda schottky'ego została usunięta z linii DATA_IN.
Schemat połączeń analogicznie do rozwiązania dla SDrive-MAX - UNO2SIO.

Pomiary napięć wykonałem na wszystkich pinach devkita. Dla lepszej czytelności podaje jedynie wartości z pinów 3V3, G16(DATA_OUT) i G17(DATA_IN).

Sytuacja 1. Przed modyfikacją (bez bufora) - Atari włączone / podpięte Fuji z wyłączonym zasilaniem:

ESP32_3V3 = 1,2V
ESP32_G16 = 4,0V
ESP32_G17 = 3,9V

Sytuacja 2. 74LS07 na liniach DATA_OUT i DATA_IN - Atari włączone / podpięte Fuji z wyłączonym zasilaniem:

ESP32_3V3 = 1,0V
ESP32_G16 = 0,0V
ESP32_G17 = 0,5V

Sytuacja 3. 74LS07 na liniach DATA_OUT i DATA_IN - Atari włączone / Fuji włączone (zasilane z SIO):

ESP32_3V3 = 3,2V
ESP32_G16 = 1,4V
ESP32_G17 = 3,2V

Sytuacja 4. 74LS07 na liniach DATA_OUT i DATA_IN - Atari włączone / Fuji włączone (zasilane z USB):

ESP32_3V3 = 3,3V
ESP32_G16 = 1,5V
ESP32_G17 = 3,3V

Porównując sytuację 1 i 2, od razu widać korzyści. Oczywiście nadal mamy 1V na pinie 3V3, ponieważ pozostałe linie SIO nie przechodzą przez bufor. Teoretycznie, przez ten sam SN74LS07N możemy puścić w podobny sposób jeszcze 4 linie...

Istotny wydaje się różny kierunek przeprowadzenia przez bufor sygnałów wejścia i wyjścia - widać to na schemacie.
Zastanawiam się w jakim kierunku puścić pozostałe sygnały SIO - szczególnie PROC i CMD, które podają na ESP32 spore napięcie...

117

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak mi się przypomniało odnośnie wykorzystania bufora 74LS07 przy SDrive-MAX :)

https://atari8bit.net/projects/uno2sio- … ntion-fix/

118

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mała poprawka dla FujiNetu - należy dorzucić rezystor ściągający 10k na linii SIO_MCTL (Motor Control).

Ujawnił się także problem w sytuacji, gdy Fuji z wyłączonym zasilaniem mamy wpięty do włączonej Atarynki - linie sygnałowe portu SIO w niewielkim stopniu zasilają ESP32, powodując zakłócenia - są one słyszalne w głośnikach dzięki linii AUDIO_IN. Może to powodować problemy z podpiętymi przelotowo urządzeniami.

https://atariage.com/forums/topic/30672 … on/page/9/


Jeżeli ktoś męczy się jeszcze na devkicie WROOM i chciałby skompilować z nowych źródeł, zauważyłem niewielki błąd:
w pliku: lib\sio\netwokProtocolHTTP.cpp
wiersz 128:            buf = calloc(1, 16384);
należy zmienić na:   buf = (uint8_t *)calloc(1, 16384);

Wydaje się, że WROOM pomału przestaje być wspierany...

119

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam.

kkrys napisał/a:

Myślę, że podobny problem z zapisem będzie występował nie tylko przy SIO2SD, ale także przy SIO2BT, SIO2PC, nowo powstałym FUJINet i innych opartych o podobną specyficzną budowę...
...Zaznaczam, że problem występuje tylko wtedy gdy urządzenie jest podpięte do szyn danych a nie ma włączonego zasilania...

Jeżeli chodzi o FujiNet, problem jest podobny:
https://atariage.com/forums/topic/30672 … on/page/9/

mozzwald napisał/a:

To be more clear, if the fujinet is turned off and Atari is on, any SIO pin that goes high will back feed power (I measure ~1-1.5V) to the esp32. This causes noise to be sent over AUDIO_IN back to the Atari.

120

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chciałbym zadać trochę banalne pytanie - jakie maksymalne obciążenie możemy podłączyć pod linię +5V/READY portu SIO, biorąc pod uwagę, że posiadamy odpowiednio wydajny zasilacz w miejsce oryginalnego?

Zastanawiam się, czy jest sens dorzucać do projektu gniazdo dla dodatkowego zasilania. Pomysł z kolejnym zasilaczem jakoś do mnie nie przemawia (chodzi o zapotrzebowanie prądowe ewentualnych urządzeń wpiętych za FujiNet-em).

121

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wybaczcie, że trochę zaśmiecam forum...
Wrzucam kolejną wersję w celu fachowej oceny ;)

Nie chcę w żadnym razie konkurować z tym co zaprezentował @MADRAFi, jest to po prostu inne podejście do tematu -  montaż na pewno będzie bardziej uciążliwy.

Kładąc moduł na boku, udało mi się pomieścić wszystko na płytce 8x4cm.
Było trochę kombinacji, ale chyba wyszło całkiem przyzwoicie...
W związku z bliskim położeniem sekcji stabilizatora, zrezygnowałem z dodatkowego kondensatora 10u przy module.

Oczywiście finalny projekt będzie w pełni otwarty i można korzystać według uznania :)

Jeszcze raz proszę o uwagi :)

...

Szkoda, że nie było komentarzy :(
Usunąłem niepotrzebne załączniki, żeby nie bałaganić.
Obecnie powstaje już wersja 0.6-RC projektu płytki i dopasowany model obudowy :)

Dla pozyskania konektorów żeńskich do wtyczki SIO, zamawiam gniazda proste DF50PP:
https://www.tme.eu/pl/details/df50pp/wt … 50fwnsiss/
Jeżeli chodzi o kołki lutownicze na piny męskie gniazd SIO, będą te z których korzystał @Mq:
https://www.tme.eu/pl/details/1364d.68/ … -pcb/vogt/
Żeby je prosto przylutować, wykonam ponawiercaną  przystawkę z kawałka PTFE.

Oczywiście będzie także najnowsza wersja modułu ESP32-WROVER-IE (16MB flash / 8MB PSRAM / IPEX dla anteny zew.)

122

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam po krótkiej przerwie wakacyjnej :)

Wrzucam pierwszy zarys projektu płytki pod moduł WROVER z wielką prośbą o sprawdzenie czy nie popełniłem błędów w sposobie prowadzenia ścieżek, rozmieszczenia elementów, itp.
Nie podoba mi się, że antena wyszła w środku płytki - spróbuję to jeszcze poprawić kładąc moduł na boku.
Dla uproszczenia montażu zrezygnowałem z USB.
Projekt jest wykonany w Eagle - na tym etapie nie rozmieszczałem wszystkiego zbyt dokładnie.

123

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel napisał/a:

Aha, ten stabilizator u mnie to nie jest LM317 tylko LD33V

Zmylił mnie opis w projekcie - użyta jest biblioteka z LM317 (w sumie footprint taki sam). Zastanawiałem się długo, jak stabilizator regulowany miałby tu zadziałać :)

@pancio.net - dzięki, nie poddam się tak szybko... pisałem do Ciebie w sprawie rozszerzenia chyba w kwietniu... :)

....

Rysuje się płytka dla modułu WROVER :)

124

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki @x_angel! Przyda się, bardzo przyda :)
Sekcję stabilizatora regulowanego LM317 zamienię chyba na AMS1117-3.3V (jeżeli nie istnieją jakieś przeciwwskazania).
Nigdy nie trawiłem płytek, ale posiadam frezy grawerskie 0,2mm z węglika - do laminatu powinny się nadać.
Miałem nimi wykonać płytkę dla rozszerzenia 512k (Hias-a) w/g projektu @pancio.net, a tu ciągle pojawiają się inne ciekawe tematy ;)

125

(226 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dziękuję wszystkim.
Oczywiście zamieszczę ostateczną wersję modeli.
Teraz trzeba wykonać projekt płytki PCB - chyba podejdę do tematu bardziej ambitnie i zastosuję sam moduł, podobnie jak zrobili to @mozzwald i @x_angel. Może powstaną 2 wersje - pod devkit-a i pod moduł. Zaznaczam że nie jestem elektronikiem, więc może to trochę potrwać :)

Przypominam, że obudowę FujiNet-u rysuję z myślą o obróbce skrawaniem i ciężko będzie ją wydrukować bez supportów. Zrobię pewnie też uproszczoną do druku 3D. Nadal pozostaje kwestia pin-ów - może @Sikor coś podpowie, ale on chyba zamawia tylko męskie do gniazd...

Jeżeli chodzi o poprzednie pytania - modele rysuję w Inventorze (coś jak wypasiony Fusion360), co do kwestii wykonywania elementów Atarynki z tworzywa, to oczywiście frezarka się do tego celu nie nadaje - co najwyżej można zrobić formy do odlewów, ale aż tak zdeterminowany nie jestem :)