1

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jestem już tego blisko: wymieniłem jeszcze lekko przypalony przez poprzedniego amatora lutownicy kondensator filtrujący 100nF dla 74LS74 oraz usunąłem "mod", który znajduje się w powyższym poście w obrazku mod.jpg (okazało się, że "wymieniając" 74LS74 ktoś przerwał ścieżkę doprowadzającą sygnał OSC z Freddiego do GTIA i załatwił to zastępczym kabelkiem łączącym ścieżkę w miejscu przerwania z samą nóżką 28 GTIA. Oczywiście wystarczyło naprawić kilka mm ścieżki za pomocą krótkiego fragmentu odciętej nóżki kondensatora aby znacznie bardziej elegancko rozwiązać problem plus jakoś nie mam zaufania do 3.5MHz płynącego pozawijanym kabelkiem zamiast ścieżkami na płycie. Niby nie jest to jakaś ogromna częstotliwość, ale zawsze.

Pozostanie mi jeszcze sprawdzenie sygnału z modulatora oraz ewentualna wymiana portów joysticka (ktoś wymienił jeden z nich, ale średnio mi się podoba ten port: jest zamontowany krzywo i jest to delikatnie inne złącze niż oryginalny Foxconn obok...)

2

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odnośnie RAM, zaskoczeniem dla mnie (co oznacza zapewne moją lamerskość) była kość 256kbit zamiast 64kbit. Różny timing też mi się średnio podobał, ale najwyraźniej faktycznie szybsza kość nie ma problemu z pracą przy wolniejszym odświeżaniu. Planuję uzupełnić HW o Ultimate 1MB, więc wtedy będę ewentualnie przyglądał się kościom RAM :)

3

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No tak, wielkie dzięki za hinta z kabelkiem. Jestem największym osłem w historii: byłem tak drobiazgowy, że kabelek Lotharkowy podłączyłem zarówno do złącza S-Video jak i do Composite i pozwolę tylko zgadnąć, które było wybrane w menu TV (nie wiem po jakiego diabła podłączałem dwa, chyba mierziła mnie leżąca wtyczka).

S-Video nie ma już artefaktów, pionowe linie są wciąż nieco zygzakowate, i widać coś w rodzaju delikatnego analogowego falowania, ale artefakty kropkowate i na początku i końcu ekranu tutaj nie występują.

A już chciałem knuć z zegarem itp. Dodatkowo: co ciekawe widzę na płycie połączenie GTIA (pin 28, OSC) z punktem lutowniczym oznaczonym jako W2 (niespopulowanym). Czy to normalne, czy kolejny mod mojego poprzednika?

4

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Rozszerzeń na tę chwilkę nie ma żadnych. Komputer jest podłączony do TV LCD Samsung 710MP kablem DIN-5 - S-Video od Lotharka. Sprawdzę na 941MW Samsunga (też LCD) oraz ew. C= 1084s.

5

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Kupiłem swego czasu na Allegro nieszczęsnego 130XE, z założeniem że pozaglądam do HW i doprowadzę je powolutku do porządku (teoretycznie był działający, ale za chwilkę więcej na ten temat).

Niestety zajrzenie do środka zjeżyło całą resztkę włosów na głowie: sporo wymienionych komponentów, 7474 na podstawce, pozrywane ścieżki, Q2 nalutowany od spodu płyty, Q6 był wymieniany, ślady lutowania przy modulatorze, RAM z różnych okresów (chociaż 15 z 16 kości wyglądają na oryginalne) oraz jedna 41256AP-16 na podstawce wrzucona zamiast 4564N-20. Przynajmniej tyle na pierwszy rzut oka.

Komputer uruchamia się, jednak to co widać na ekranie pozostawia wiele do życzenia. Po wymienianych komponentach rozumiem, że ktoś już ingerował w tor video. Wymiany były kompletnie amatorskie, porysowane PCB, pozrywane ścieżki zastąpione drucikami, itp.

To co zrobiłem dotąd to: wymieniłem jeden moduł pamięci na właściwy (4564N-20), wymieniłem 7474, Q2 i Q6 (oba na nowe 3904, wlutowałem je porządnie), wymieniłem gniazdo DIN-5 monitora (przy ruszaniu wtyczką było widać zakłócenia). Efekt na tę chwilę jest jak na załączonym obrazku: obraz jest delikatnie poszarpany, widać na nim regularne, migające czarne piksele (nie zawsze, ale często). Lewy górny róg i prawy dolny składa się z kilku naprzemiennie włączonych i wyłączonych pikseli.

Przejdę zapewne cały tor wideo według schematu, koncentrując się na torze od OSC do PAL, ale może ktoś poradzi mi coś więcej. Czy wzorce pikseli to może być RAM / odświeżanie RAM? Jakieś pomysły?

Pracuję nad tym komputerem jedynie weekendowo, więc w razie teorii do sprawdzenia proszę o cierpliwość.

Pozdrawiam!

6

(589 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

1. pawelkrak - 1szt
2. hichal - 1szt.
3. laborant - 1szt.
4. bobik - 1szt.
5. Ravenollo - 1szt.
6. mkolodziejski (misza) - 2 szt.
7. Inmark - 1 szt
8. stRing - 1 szt
9. saulot - 1 szt
10. damanloox  - 1 szt
11. gdabrow - 1 szt
12. yardo - 1 szt
13. ajcek - 1szt
14. jmlynik - 1szt
15. pancionet - 1szt.
16. Thomy - 1szt.
17. jj23 - 1 szt.
18. tomi1970 - 1 szt.
19. Dracon__ - 1 szt.
20. Jarecki34Bytom - 1 szt.
21. moris94 - 1 szt.
22. AtariVoodoo - 1 szt.
23. MaW - 2 szt (DVI)
24. Lampionik - 2 szt (DVI)
25. Yolk - 1 szt (DVI)
26. thar97 - 1 szt (DVI)

Cześć, jeśli Simius planuje jeszcze produkcję też jestem zainteresowany jedną sztuką. Pozdrawiam!