1

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Problem rozwiązany !!!

Dobra, pogrzebałem chwilę i namierzyłem kondensator C415 o wartości 470uF 16V  - po wylutowaniu pod spodem wyglądał jakby trochę zaśniedziały. Niestety nie znalazłem identycznego tylko taki o tej samej pojemności ale na 50V i go wlutowałem. Postanowiłem sprawdzić czy coś się zmieniło i ... wszystko śmiga jak należy obraz nie skacze, jest stabilny jak skała.

https://youtu.be/5O5Q99msXk0

Tak więc nie ma co wierzyć w pecha tylko szukać uszkodzeń tak też więc zrobiłem i znalazłem, a na filmie tylko ręka mi się trzęsie jak trzymałem komórkę :)

Mam jeszcze jedno uszkodzenie, które znalazłem obok portu MIDI jakiś niebieski element z 3 nóżkami z napisem TDK 102 a opisanie na laminacie jako L205, co to za element? To jakaś cewka czy kondensator?

2

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

_tzok_ napisał/a:

Atari i ich legendarna zgodność ze standardami ;) Na CRT byłoby to niezauważalne. Na LCD bo napięcie "drży" pomiędzy poziomami 2 linii. Byłoby setną wolta niższe lub wyższe (albo częstotliwość generatora była by wyższa/niższa o 0,1%) i byłoby ok. W STe generator może rożnie wystartować i efekt może być raz widoczny, a raz nie.

Pytanie czy da się to wyeliminować i jak?

3

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Sprawdzałem na zasilaczu od STM i jest tak samo też czasami obraz skacze czasami się uspokaja i nie skacze.

4

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Żadne nie wyglądają na spuchnięte, co gorsza większość to kondensatory osiowe, które nie puchną jak zwykłe elektrolity.

5

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Sikor napisał/a:

Sprawdź kondensatory

OK, ale które konkretnie?? Bo ogólnie jest ich dużo na tej płycie głównej i żeby sprawdzić to trzeba każdego wylutować przynajmniej jedną nóżkę więc roboty na cały dzień. Chciałem sprecyzować chociaż obszar działania do jakiegoś konkretnego miejsca.

sqward napisał/a:

To jest wina telewizora, imho.

Nie, ponieważ mam inne Atari ST, STF i na tych samych TV (mam kilka) i na tym samym kablu SCART nic nie skacze.

6

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Myślę jednak, że jest to jakiegoś typu uszkodzenie jakiegoś elementu ponieważ jak napisałem czasami obraz normalny i nic nie skacze. Jest to losowe gdyby występowały jakieś bardzo cykliczne zmiany w rytm jakieś częstotliwości, to możliwe że by była było że to wina przetwarzania obrazu o różnym odświeżaniu. Jednak nie jest to cykliczne tylko losowe, a najgorzej jest zaraz po włączeniu Atari, później czasem skacze, a czasem jest normalnie i obraz nie skacze przez całkiem długi czas nawet kilka minut.

7

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam
Mam problem z Atari 1040 STE mianowicie jak go włączam i pokaże się już pulpit TOS'a to obraz jest niestabilny podskakuje jakby o jeden piksel (lub dwa) w górę, czasem szybciej czasem wolniej, czasem przestaje podskakiwać i jest normalny - stabilny. Wyjście video mam podłączone przez euro do telewizora. Jak podłączyłem do starszego TV Samsunga to obraz jest jeszcze bardziej niestabilny i skacze z przesunięciem całego ekranu w górę i w dół.

U mnie wygląda to mniej więcej tak:
https://youtu.be/NH6EJzhYw-I

Szukałem po różnych forach i jedynie znalazłem, że to nie jest odosobniony przypadek w Atari STE ale nie znalazłem konkretnie co trzeba sprawdzić i wymienić - stawiam, że to wina jakichś kondensatorów tylko nie wiem, których konkretnie?!

Witam.
Posiadam oryginalnego Vortex AT-Once 286/8 i mam pytanie czy go się montuje zamiast procesora? czy nakłada na procesor?
Czy można go zamontować też w Amidze 500 bo po obrazkach na Internecie widzę, że taki sam moduł ludzie mają zainstalowanie w Amigach? Czy może jest jakaś inna wersja dla Amigi, a inna dla Atari?

9

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wydaję mi się, że w tej formie ta modyfikacja FDD nie miała prawa działać bo brak jakiegoś scalaka w podstawce (nie wiem
dokładnie jakiego, czyżby 74LS03 jak podpowiada kolega _tzok_?) czyli bez scalaka były tylko przerwane żyły 10 i 32.
Faktycznie na płycie jest wtyczka w pinami na wcisk wydaję mi się, że jest dobrze zarobione jutro jeszcze mogę sprawdzić miernikiem czy każda żyła jest połączona.

Stację z PC przerobiłem według opisu znalezionego, który twierdził że należy przelutować ustawienie stacji z pcetowego DF1 na DF0. Opis stąd : https://www.exxoshost.co.uk/forum/viewtopic.php?t=415 i podpiąłem stację skręcając taśmę o 180stopni.
Inne opisy jakie znalazłem mówiły o zamianie żył w taśmie 10-12 ale według mnie chyba to jest to samo co przelutowanie pola DF1 na DF0. Używam dyskietek DD oraz HD z zaklejoną dziurką od HD. Dyskietki przeformatowane na pececie format a: /t:80 /n:9 (720KB).

Ja jestem z Częstochowy więc trochę daleko ale fajnie by było zweryfikować u kogoś kto ma działającego ST.
Mam jeszcze goteka tzn. jeszcze nie wgrałem do niego firmware'u bo w sumie miałem go robić do swojej Amigi, może i jego spróbuję podłączyć do ST.

10

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

_tzok_ napisał/a:

Nie czasem 10 i 28?

No nie 28, policzyłem kilka razy jest 3 żyła od końca a żył jest wszystkich chyba 34 to wychodzi, że to żyła 32.

uicr0Bee napisał/a:

elTwardy, trafiły ci się dwa komputery w jednym. Gdy już uruchomisz stację dyskietek, to odpal sobie oprogramowanie ze strony podlinkowanej przez _tzok_a i poszalej w DOSie :)

A czy ma to jakieś sensowne zastosowanie w świecie Atari ST? I czy nie wpłynęło na działanie samej stacji dysków? Bo już się nawet zastanawiam nad usunięciem tej dokładki bo stacji dalej odpalić nie mogę. Niby ją widzi ale odczytywać dysków nie może, coś tak pyknie stacją raz czy dwa, pomyśli i wywala błąd po niemiecku bo niestety TOS niemiecki jest.
Tą modyfikację FDD wyrzuciłem, wstawiłem nowy fragment taśmy FDD z peceta ale stacja nadal nie działa. Przerobiłem nawet inną stację PC ALPS na DF0 i tej też nie czyta, a nawet nie wykrywa w TOS nie pojawiają się żadne ikonki stacji A: czy B: i kosza (jest czysty pulpit). Nie wiem co jest czy stacje uszkodzone czy coś nie tak jest z tym Atari.

11

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

_tzok_ napisał/a:

Płytka na taśmie zapewne modyfikuje któryś sygnał, łatwiej by było, jakbyś podał, które piny przechodzą przez tę płytkę.

Do płytki jest podpięta jest 10 żyła licząc od czerwonego przewodu i 32 żyła.

Witam.
Kupiłem sobie Atari 1040 STf i postanowiłem go oczyścić z kurzu wewnątrz. Przy okazji chciałem sprawdzić przyczynę nie czytania żadnych dyskietek przez stację dysków bo od razu widać, że ktoś wstawił stację nieoryginalną (chyba taką jak była w Amidze TEAC, ale jeszcze to osobno sprawdzę). TOS niby widzi stację A: oraz B: ale jak próbuję cokolwiek zrobić na dyskietce, czy nawet sformatować to zapala się dioda pracy dysku po czym myśli i po jakimś czasie wyrzuca błąd.
Po rozkręceniu przy taśmie stacji dysków zauważyłem jakąś hackerską modyfikację kilka żył taśmy FDD jest przeciętych i podpięta jest jakaś dziwna płytka (widać, że ręczna robota). Cóż to może być? Kabelki biegną z tego czegoś do masy i jeszcze do tego największego kondensatora osiowego. załącznik 1 i 2. I widać że w podstawce brakuje jakiegoś małego scalaka. Cóż to jest za modyfikacja i czemu służy?

I drugie pytanie czy dać się to jakoś odwrócić do stanu fabrycznego tzn czy normalnie w stockowej stacji dysków jeśli taką zamontuję to podłączam taśmę od złącza na płycie jeśli z powrotem połączę te poprzecinane żyły taśmy FFD?

Kolejne pytanie bo na płycie znalazłem jeszcze jedną modyfikację (załącznik 3) dolutowaną bezpośrednio na jakiś duży scalak z napisem Vortex Computersysteme GmbH AT-Once Rev.1. Na scalaka tego moda jest naklejka z napisem Vortex GAT 80-0105 610409X47WM oraz ze scalakiem AMD N80L286-8/5. Cóż to za ustrojstwo?

Pozdrawiam

x_angel napisał/a:

Spoko, pewnie w niedzielę lub poniedziałek będę ogarniał paczki, więc na razie proszę o deklaracje co komu i ile :)
Aaaaa i przypominam, że zostało mi jeszcze 6 klonów stacji XF551 do opchnięcia:
https://obrazki.elektroda.pl/4321343900_1580476348_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/5783463800_1580476347_thumb.jpg
Stacje mają poblokowane czujniki gęstości, więc nie trzeba zaklejać pecetowych dyskietek, dorobiłem do nich tasiemki, dokupiłem wtyki SIO z drukarki 3D oraz zasilacze wtyczkowe 5V.
Tak więc to ostateczna okazja, cena 150zł (bez układu WD1772) i raczej nie będę już więcej zamawiał płytek do nich.

Witam czy te płytki do budowy klona stacji są jeszcze jakoś dostępne??